DOKUMENTI: Ilir Meta është paguar 50 lekë nga Sigurimi i Shtetit pasi spiunoi shokun e tij

18 Prill 2024, 12:41Politika TEMA

DOKUMENTI: Ilir Meta është paguar 50 lekë nga Sigurimi i Shtetit

Pak kohë më parë u denoncua skandali për politikanin I. M. që kishte qenë spiun dhe bashkëpunëtor i ish-Sigurimit të Shtetit në kohën e komunizmit. Në korrik të 2022-shit, u publikua një kërkesë që Autoriteti për Informim mbi Dosjet e Sigurimit të Shtetit ia kishte nisur Kuvendit, ku zbulonte se një politikan i profilit të lartë, me inicialet I.M., ka qenë spiun.

Dhe i vetmi politikan me profil të lartë me këto iniciale, është ish-presidenti i Shqipërisë dhe aktualisht kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta. Ndërsa më pas u zbulua se personi që ishte bashkëpunëtor i Sigurimit ishte shtetasi Ilir Metaj.

Kryetari i PL-së, të cilin ne e njohim si Ilir Meta, në fakt në Gjendjen Civile rezulton i regjistruar me emrin Ilir Metaj dhe nuk ka bërë ndryshime, kjo e konfirmuar nga drejtoria e Përgjithshme e Gjendjes Civile.

''CNA. al''  ka siguruar një dokument që tregon se Ilir Metaj u pagua 50 lekë nga Sigurimi i Shtetit, për një shërbim kryer ndaj kësaj strukture. Dokumenti mban datën 6 shkurt të 1989-ës dhe është një vendim për tërheqjen e parave nga fondi sekret për interesa operative të ish-sigurimit të shtetit.

Sipas dokumentit, Metaj është paguar me 50 lekë si shërbëtor e spiun, për realizimin e një përgjimi në një restorant.

Studenti Filip Talo, shok me Ilir Metën, vendos të arratiset drejt Greqisë. Këtë plan, Filip Talo e ndan në mirëbesim me shokun e ngushtë dhe Ilir Meta shkoi ta spiunonte duke u bërë bashkëpunëtor i ish-Sigurimit të shtetit, por edhe duke u paguar me 50 lekë. 

Dokumenti vërteton gjithçka të raportuar më parë për spiunimin e shokut të Ilir Metës, Filip Talo. Fakti është vetëm një, Ilir Meta ishte spiun dhe është paguar 50 lekë nga ish-Sigurimi i Shtetit.

DOKUMENTI: Ilir Meta është paguar 50 lekë nga Sigurimi i Shtetit

51 Komente

 1. P
  Për shumë gjëra e ka akuzuar Saliu,u harruan

  E çfarë pastaj?!!!!!i ka shërbyer partisë,ai muhabeti spiunit u mbyll,ju nuk ua mban suma t'a dënoni për vjedhjet e vrasjet që e ka akuzuar Saliu e jo t'a dënoni për spiunllëqet e kaluara

  1. .
   ...

   Ështe e (fallcofikumë) si video me Dritan Priftin, si pasë eksperteve hajdut...

   1. j
    jevgu

    Ore po mir po te shikosh dokumentin thote Ilir Murati dhe jo Ilir Muti(Metaj) apo jam un gabim???????? Mero i kontrrollo kto cerrat e gazetes ti apo vari lesht

    1. b
     ben

     E ke ne fund te dokumentin emrin e Ilir Metajt

    2. k
     k

     Me cilindo emer ta quani,fshatari injorant ,mbetet një degjeneratë i korruptuar dhe hajdut me patentë.

    3. T
     Te fala nga nje antar i PD

     StanI i nongrates kete bulmet ka pasur, me dosjet e sigurimit xhigandi i UDB-se u ka kapur koken me dere dhe i ka trajtuar si qener jo vetem Meten, por edhe plot te tjere nga Fevzo, Tan Hoxha, Genc Ruli, Jozefinen, Mond Spahon, Mul Noken etj qe i ka ne Foltore, shto edhe nje pjese qe flene poshte ballkonit. Kur te shkon nga kjo bote ai derdimen (larg qofte), do jene keta ish spiunet te paret qe festojne. Te gjithe keta e morren ne qafe PD dhe opoziten.

     1. p
      pilo Lala

      Shume e sakte.

     2. D
      Dardan

      Ilir Meta nuk ka qene kurre President i Shqipërisë, por i Edi Rames, qe duhet te kene vjedhur bashke...Para fakteve flagrante te sjella nga Afrika, tani Edi Rama nuk e mbron dot me ne GJKKO.

      1. b
       ben

       Dardan-venia e Metes ne postin e Presidentit, eshte manovra me e mencur qe ka bere ndonjehere Edi Rama. Presidenti ne Shqiperi ka celesat e kashtes dhe duke e larguar nga politika aktive vendimarrese, Rama praktikisht e eleminoi Meten, apo sic i themi ne shqip, e ngopi me lugen e zbrazet. Sot ai eshte nje qytetar i zakonshem pa asjne imunitet qe pret qe SPAK-u ta dergoje atje ku e ka patur vendin me kohe, ne burg.

       1. N
        Nje per te gjithe dhe te gjithe per nje

        Nuk e gjen gje Metajn se ka shperndare dekorata

      2. E
       E ka pas ves me bo leke dhe ne kohe te komunizmit

       Pyesni Andrea Mihalin per ke Ilir Metaj behet llaf dhe ja u zgjidh ceshtja!

       1. K
        Ky paska qene me keq se GBV ( grupi bashkuar vulln

        Spiuni 50 leksh haaaaaa ne se Putini apo ejatullahet e Iranit i ofrojne miliona çfare ndodhe ?

        1. A
         Aldi

         Sa turp!!! Po po sa turp!!!

         1. T
          Toni Montana

          OOOOO....KETA NUK KANE DHE NJOHIN FJALEN TURP.

         2. T
          Tironsi i Vorrit Bomit

          Shpresa e vetme e Shqiptareve jane SHBA -te , por natyrshem lind nje pyetje , kur SHBA - te do ta pastrojne Shqiperine , klasen politike nga Spiunat e Sigurimit te Shtetit ; te cilet si koletaral i Ramiz Alise ja la Sali NonGrates....???!!!. Vetem er stilin Alpin Neo Feudal te Sali Malokut nevojiteshin keto mbeturina te neveritshme te turpit Shqiptare. Do te ishte mire qe lista emrore e Spiunave te Sigurimit te hidhej ne Internet.

          1. T
           Tironsi i Vorrit Bomit

           Shpresa e vetme e Shqiptareve jane SHBA -te , por natyrshem lind nje pyetje , kur SHBA - te do ta pastrojne Shqiperine , klasen politike nga Spiunat e Sigurimit te Shtetit ; te cilet si koletaral i Ramiz Alise ja la Sali NonGrates....???!!!. Vetem er stilin Alpin Neo Feudal te Sali Malokut nevojiteshin keto mbeturina te neveritshme te turpit Shqiptare. Do te ishte mire qe lista emrore e Spiunave te Sigurimit te hidhej ne Internet.

            1. L
             Lani

             Po ia fusni pordhës tani. E keni treguar njlherë këtë histori. Shikoni për ndonjë tjetër.

             1. L
              Lani

              Dhe t’a ketë bërë atë shërbim për 50 lekë? Kaq pak për Ilirin?!????

              1. X
               Xhevati

               Lani, 50 lek te tashmet, se atehere ishin 500lek, por, megjithate, edhe 500, nuk ishin shumè per t'è bère atè qè berì Likja:)

               1. A
                ATSH

                Nji buk pesdhiçe

              2. d
               durim

               Keto jane skandale,se si e lene kete kriminel e hajdut pa e futur ne burg.

                1. L
                 Lola

                 Njeri i puneve te zeza, si ne ate kohe , dhe sot.

                 1. N
                  Noci

                  Vete i hengri bytha te kruhesh e te besh trimin,tani perballo pasojat,ne fillim me te verteta,pastaj fillojne fantazitë e politikanëve dhe gazetareve,qe do t'a kthejnë kusurin e atyre qe ke përdorur kunder tyre dhe ne fund ndoshta edhe me drejtesise qe ti po e shan aq shume.Vetem nje gje t'a keni te qartë qe askujt nuk i vjen keq per ju se nuk je i vetem dhq te gjithe pyesin vehten " si i kemi votuar keta njerez"

                  1. r
                   robi

                   Ky spiuni Agush eshte njeriu me i ulet, me i urryer gjate gjithe ekzistences se kombit shqiptar qysh nga koha e Skenderbeut. Mallkuar qofte Fatos Nano qe e mori nga rruga kete vagabond dhe e beri kryeminister qe i beri gjemen vete Fatosit si Bruti Jul Cezarit. Ky spiuni Agush eshte me i urryer se Hamza kastrioti, se Esat Toptani, Se Ahmet Zogu , se Xhafer Deva, se Mustafa Merlika, ky eshte nje monster qe i shpejtoi vdekjen Dritan Priftit qe i nxori bojen me videon 7% me tha Gimi mua, por 700 mij,euro une i thashe. Prandaj asnje vote kesaj monstre ne zgjedhjet e 2025 ashtu sic e late ne 14 maj 2023 me gisht ne bythe kur nuk fitoi asnje bashki. Dhe kerkon perseri kryeminister kjo.monster, por tani.dhe ka luajtur nga mendja , duket qarte. Dergojeni ne Jale se ndoshta qetesohet me sharebajgat e haremit te Jales.

                   1. b
                    ben

                    Per te qene 100% i sakte, Ilir Meten i mori ne PS Spartak Poci, i cili e ndihmoi te ngjiste shkallet e karrieres politike dhe si shperblim, Meta u armiqesua me te, kur u be K. Minister.

                    1. L
                     Loni, antar i LSI që në kohë të pordhës.

                     Por për të qënë akoma më i saktë, Metën e solli në politikë Sulo Gradeci që e kishte në listën e sigurimit të Partisë dhe Ramiz Alia ja la porosi Sali Berishës, si gjak të ri për të cilin duhej kujdesur që të ngrihej për ruajtjen e pushtetit komunist edhe në demokraci. Saliu e bëri "Pishtar të demokracisë" një çertifikatë justifikuese që ky spiun dhe hajdut ordiner të mos linte majë të pushtetit pa kapur. Sot kur laku i është vënë rrotull qafës, tregoi fytyrën e vërtetë të një krimineli dhe vrasësi siç kanë qënë të gjithë njerzit e gjirizeve dhe bodrumeve të Ministrisë së Brendëshme dhe KQ të PPSH.

                   2. e
                    ehaaa

                    ne shkrese permenden ilir murati (paragrafi pare) dhe ilir metaj (paragrafi i fundit) ne cilesine e denoncuesit eshte lapsus apo cfare ?

                    1. S
                     Sem

                     Bravo Andrea,paske bere nje bashkëpunëtor potencial,i cili u mbijetoi kohrave

                     1. T
                      Tironci

                      Perse denoncuesi siper eshte Ilir Murati,dhe poshte "denoncuesi qe merr leket" eshte Ilir Meta ?

                      1. l
                       llazi usa

                       O ti me emerin Dardan, c’fare hyne Edi Rama ketu qe Ilir Meta(Metaj) ke qene spihune,ty ta qifte Kina nenen o kelysh i Sali Berishes dhe i Albin Kurtit!

                       1. r
                        rexhepi

                        o llazi kauri, tgjith spiuna kan qen keta pa perjashtim me ram e pa ram

                       2. F
                        Foto e vitit

                        Foto e vitit nje Pitkin i vertete nuk do kete shkrime koment qe ta konkuroje haaaaaa

                        1. L
                         Lexuesi

                         Eshtë fare e thjeshtë,Andrea Mihali (çuni Qiriako Mihalit,kandidati byrosë politike)eshtë gjallë dhe si operativi i këtij dokumenti e tregon se për cilin Ilir bëhet fjalë.

                         1. i
                          ilir

                          e di cfare te irriton me shume tek ky njeri? eshte fakti qe sillet si bandit neper ekranet shqiptare ne kohen qe ka qene ne postet me te larta te ketij shteti. eshte nje turp kolektiv dhe nje shembull qe njerez te tille te mos perfaqesojne me popullin shqiptar!

                          1. R
                           Romeo

                           Filluat prap o tema. Po gjeni ndonje gje tjeter se u bete bajat

                           1. e
                            emigranti1991

                            Ilir Meta nuk ka qene kurre President i Shqipërisë, por i Edi Rames. OK.

                            1. M
                             Mira

                             Dokumenti nuk eshte i sakte, gje qe lajmi e humb vleren. Emri Ilir i permendur dy here ne shkrese shoqerohet nga mbiemra te ndryshem.

                             1. D
                              Dauti

                              He mo se nje llaf coi likja ne sigurim, nuk beri namn, fundja shok e kishte.

                              1. E
                               Ed Mavria

                               Eshte prova e mocme qe fshatari ngelet fshatar dhe spiuni ngelet spiun. Edi i Kristaq Bust Micotaqit eshte treguar totalisht pa tru qe e emertoi President nje spiun. As Saliu i Sakarozes nuk e beri me ate spiunin e vogel dikur.

                               1. D
                                DUCJA

                                Edhe Rama eshte paguar me 3 leke per vizatimet te revista e Sigurimit Ne sherbim te popullit, ku botonte si pioneer i talentuar bleu nje akullore te kioska te ura e madhe e bulevardit, e ca pastaj... Po te keni bythe, plaseni brenda si ramen dhe meten si hajdute, ndryshe mos na cani trapin me budallalleqe.

                                1. b
                                 ben

                                 PEr Meten ka fakte te pa kundeshtueshme per vjedhjet qe ka bere. Mjafton ti shikosh shtepite dhe pagesat per shkollat e femijeve ne Angli qe jane mijera here me te medha se sa pagat qe ka marre deri me sot. Sa i perket Rames, na dergo ndonje fakt qe ti beje shoqeri Metes ne burg. Nese nuk ke fakte, me mire mos fol kot.

                                2. T
                                 Toni

                                 Gazers tema gazete patronazhiste

                                 1. U
                                  Ushtaraku

                                  Asgje e re, kjo ka qene e ditur para se te behej president i Rames ashtu si dime edhe per Saliun deshmitarin e rreme te gjyqeve politike. Por kjo nuk ndryshon asgje: idiotet e dobishem anti-komuniste, ish te perndjekurit dhe ish pronaret qe shajne komunizmin i keni poshte ballkonit dhe ende votojne Saliun. Edhe bejne viktimen ende sot pas 35 vjeteve.

                                  1. T
                                   Trapajane hesapi

                                   Shpresa e vetem eshte ...ai qe paguan me mire.Nje operacion pergjimi eshte financuar me 50 Leke te reja,sigurisht.Prajo pageses per sherbimin,shperblim agjentir,por mbulim shpenzimesh..Jo ndonje gje e madhe.Mehmet Shehut iu akordua nga CIA qe per eliminimin e Enverit do te shperblehej individualisht,Pra Jo investim operacion,me 6 milioni dollaret.Shikoni dokumente e CIA te grabitura nga rrjeti i zbulimit shqiptar,ardhur nga ish ambasadori shqiptar ne Argentine ne vitin 1986.

                                   1. C
                                    Celsi

                                    Me dhimbje por ne jemi popull i degjeneruar dhe injorant, se nuk ka sesi te mbijetoje gjithmone e keqja.

                                    1. h
                                     historia perseritet

                                     Nje gje eshte e vertete - sot te hapet dosja e te mbushet me ''dokumenta" me keq se ne kohen e PPSH, mjaft ti dalesh kunder ketij variantit te ri te saj me emer Rilindje.

                                     1. E
                                      Eri

                                      Cfare Pitkini ka dal ne kete foton e artikullit duke ngjitur shkallet e podiumit.

                                      1. P
                                       Plaku pa dhambe

                                       Pasi e zgjodhet presidennt KM KK minister deputet per 30 vjet u kujtuat se. Paska qene spiun?

                                       1. D
                                        Dosja I.M. e S.B.

                                        Kur ekzistojne ketodokumente, pse ligji per spiunet dhe ish komunistet, miratuar nga parlamenti mbahet ne sirtar? Sepse Ilirin dhe Saliun i mbron Edi Rama.

                                        Lini një Përgjigje