Çështja “Beleri” - Tre kushtet që Greqia i vendos Shqipërisë për anëtarësim në BE!

30 Nëntor 2023, 10:53Politika TEMA
Çështja “Beleri” - Tre kushtet që Greqia i vendos

Gazeta greke “Kathimerini” ka publikuar sot tri kushtet në çështjen Beleri, që Greqia i ka vendosur Shqipërisë për të pranuar hapat e ardhshëm të anëtarësimit të saj në BE.

Në numrin e sotëm të gazetës më të madhe greke thuhet se kushtet “bazohen në një deklaratë me shkrim të depozituar dje në Komitetin e Përfaqësuesve të Përhershëm dhe i janë bashkangjitur letrës së dërguar Tiranës dhe Shkupit nga 27 vendet e BE-së, për hapjen e pesë kapitujve themelorë të negociatave”.

Konkretisht, Greqia kërkon që kryetari i zgjedhur i Himarës, Fredi Beleri të marrë detyrën menjëherë, të respektohet e drejta e tij për një proces të drejtë si dhe prezumimi i pafajësisë.

Sipas gazetës, ashpërsimi i qëndrimit grek lidhet me intolerancën që Tirana ka treguar këtë periudhë , por është edhe një mesazh për partneret europianë, të cilët konsiderojnë se Greqia po e bilaterizon çështjen Beleri, duke injoruar dimensionin e saj thellësisht evropian.

“Për Greqinë, situata që mbizotëron bie ndesh me vlerat tona të përbashkëta evropiane, kriteret e anëtarësimit dhe të drejtën europiane, të cilat janë të panegociueshme”, thuhet në deklaratë.

Më tej theksohet se kjo deklaratë specifike me shkrim është tashmë qëndrimi i regjistruar zyrtarisht i Greqisë për procesin e anëtarësimit në BE dhe do të shoqërojë çdo hap të Shqipërisë, nëse, sigurisht, nuk përputhet me çështjet shumë themelore të ngritura nga Athina dhe që janë pjesë përbërëse e shtetit ligjor evropian.

“Përndryshe, Greqia nuk do të jetë në gjendje të bjerë dakord për fazat e ardhshme të procesit të anëtarësimit, duke përfshirë miratimin e raportit të vlerësimit të standardeve të pazgjidhura”, përfundon deklarata.

74 Komente

 1. G
  Genti

  NUK E DUAM SHQIPERINE SI GJITHE EVROPA! Ka mundesi tja sqaroje njeri ketyre kopileve te turqve se rane telef te zinjte

  1. A
   Atdheu

   P.s. nuk e duam Shqiperine si ajo Evrope qe perfaqeson Greqia. Dhe kurr mos u befshim si ata.

   1. S
    Sunit Shiit = Shit

    Lajm i mire ky o turkoshqiptare. Si pellazg iliro turkoshqiptar, evropa nuk eshte per ju. Ka nje bazhkesi te vendeve te azise ti pakistani, bangladesi, turkmenistani. Eshte dhe konferenca islamike ku ju beni ojese. Cju duhet evropa e kaurrve? Gezuar ramazonin!

    1. A
     Arbeni

     Të qift grekofonen gjithë shqiptaria,o shkërdhatë njeri.

     1. G
      Grek shkerdhyeri

      Ne pithe te sateme vafshe ti e kaurret e Evropës,saper Evropë ju kemi lene ju qe po ju shkerdhejn me borxhe edhe per 50 vjetet e ardheshme,....gezuar Evropës e kaurreve te ndyre e te piset

      1. T
       Thanas

       O janulla, e hoqe karin nga bytha apo po e mban ne goje si karamele?

       1. Roberto

        Po kush eshte turko-shqiptare o kokrra e legenit. Ju fytyrat e poshtra na tregoni ne se cilet jemi??? Po une o zagar qe jam kaur i do me thuash turk?? Po edhe turk po te isha ca te keqe ka??? Te qifsha rracen ty dhe atyre qe te kane hedhur trute e gomarit. Greqia te heqe ligjin e luftes,te njohe krimet qe ka bere kundra popullsise Came,t'ju ktheje pronat popullit Cam,te pranoje krimet qe ka bere ne kufi por edhe ne territorin grek duke masakruar me qindra shqiptare dhe pastaj do mendohemi qe copa e mutit me emrin Alfredis Bejleris te beje betimin. Hani nje mut te madh. Keto jane kerkesat dhe pikat tona per momentin se me vone do e marrim te gjithe token qe na takon o ju qifte Kina ca ju mbran pragu.

        1. K
         Kolonel Janulla ne shtratin e vdekjes

         Ha mut sa te duash ti idjoti i borderose se kolonel Janullaqit , qe e sheh boten vetem me syzet e nje fanatiku ekstremist dhjaks , po aq i rrezikshem dhe terrorist ( ne mos me shume) se sa terroristet ekstremiste islamike . Idjot qe je katandisur si prostitute mashkull ne oborrin e Janulles vetem per tu bere gojore oborrtareve . Me idjoti dhe me prmitivi nga gjithe mbetjet e llumit qe zgjodhi spiunazhi grek per ti perdorur si vegla te verbera kunder kombit shqiptar . Ju nuk kini tru te kuptoni se sa dem i beni vetes me gomarlleqet qe nxirni nga goja dhe sa shume ju urrejne shqiptaret kur zbuloni fytyren tuaj prej krimineli patogjen .

        2. A
         Andon

         Fiks! Fuck greece!

        3. V
         Vranakonti

         kot lodheni, kjo ndodh se shqiperia dhe shkiptrt jane njerez pa vlere ne rruzullin tokesor, lol

         1. V
          Vranakonti

          Nqs greqia nuke bindet me te drejtat tona dhe se Beleri eshte ceshtje e drejtesise shqipetate,ne djall vaft nuk duam te hyjm ne BE.

         2. G
          Geri NYC

          Turp dhe vetem turp po u terhoqem! Ju kam dhjere mu ne BE...

          1. D
           Demokrati i viteve të para

           GREQIA NË RRADH TË PARË TË HEQI LIGJIN E LUFTËS ME SHQIPËRINË. GREKËRIT DREJTUES HAN FARE BUDALLEJ.

           1. j
            janulles me rock kokes

            Po heqia e gjendjes se luftes me fqinjin eshte ne kriter ??? Po kthimi i pasurise came ?? Se sot nuk ke vetem kerkesa por dhe detyrime ....

            1. T
             Taulant

             Keta duan Albin Kurtin jo lepujt tane. Shikoni Shqiptar me cfare plehrash kemi te bejme? Nuk ka me te poshter sesa Hale-Helenistani.

             1. D
              Dakord

              Po kush të tha ty që qeveria do e pranojë??? Ke fol me Ramën gjë???

              1. A
               Albin bolja

               Albini esht trim i madh te rruan carin.Si trimat e kosoves gjat luftes 15000 ishin ushtar te uçk nga 2 milion banore ,imagjinojini sa trima jan. Tani nga interneti luftojn me mullinjt e eres

               1. J
                Jua mbeshtes

                Tamam e ke thene Albin ,por shtoj dhe qe nga frika iken e u strehuan neper bote ku dhe lane nenat e motrat ushtareve Serbe ,si perfundim koqevare hesapi

                1. i
                 iliri

                 Ore zotri nuk je te drejt…po harron se kosovare per 100vite ju mblodhen edhe armet…po tash serbija provoj ne banjsk….!

                2. T
                 Taulanti kerkon motren

                 Taulant,,rrot jari ti rrot jari albini,,,ik o loqe pazari,,,,

                3. D
                 DMK

                 Lideri global nuk pjerdh per Greqinë ai do bëhet kumandant i botës jemi të lumtur që e kemi

                 1. D
                  Devolliu

                  Ai , komandant i botes nuk do te behet , por i barabarte me te gjithe te tjeret qe qeverisin boten , eshte bere qe cke me te . Dhe kjo ndodh per here te pare ne 111 vjet shtet shqiptar . Sa per veton greke , te jini te sigurte qe Rama nuk terhiqet kurre mbrapsh , vetem neqoftese vendos gjykata per t'u betuar Beleri . Gjykates nuk ka cfare I ben kryeministri , nuk varet prej tij . Greku eshte kryelarte , po Rama eshte akoma me shume .

                  1. E
                   Erin

                   Rama nuk eshte kryelarte, eshte servil bythlepires ndaj cdo te huaji. Nje brekdhjere frikacak qe e shohin te tjeret si lolo cirku qe eshte vetem per qyfyre jo per pune. E sjell verdalle nje cope grek e fut hundet si ti doje qejfi ne punet e brendshme te Shqiperise. E imagjinon dot te bente te njejten gje Shqiperia ndaj Greqise? Fashistja e Italise i rrasi llumrat e veta dhe Ramushi i mori me gjithe qejf. Nje lider kryelarte nuk do pranonte po do i tregonte deren. Sulltan Erdogani na ka mbjelle token shqiptare me xhami. Nuk po flas per me te rendesishem qe nuk e fusin ne hesap fare as per ta shfrytezuar.

                   1. D
                    Devolliu

                    Nuk me vjen te replikoj me njerez qe vijne nga foltorja-nevojtorja dhe qe urrejne kryeministrin e tyre si ky me siper Erin . Edi Rama , ka sjelle ne Tirane, ne samite evropiane disa here te gjithe udheheqesit e Evropes si kurre ndonjehere ne historine tone, Edi Rama ka drejtuar Keshillin e Sigurimit te OKB-se , si asnje shqiptar tjeter qekur eshte krijuar OKB-ja , Edi Rames I hapen dyert e kancelerive evropiane ne dy kanata . Sipas deklarates se kancelarit gjerman ne replike me kryeministrin grek para dy ditesh per vendin tone , Shqiperia eshte me perpara se te gjithe shtetet e Ballkanit Perendimor ne perparimin drejt BE-se dhe eshte e para ne liste , para shteteve te tjera kandidate . Natyrisht qe , keto arritje nuk I bejne asnje pershtypje ndjekesve te kucedres non grata , qe jane pjesa me injorante , me e pa emancipuar e me e pa zhvilluar e Shqiperise , qe kane mbetur nje grusht fanatikesh e qe dine vetem te shajne , te shpifin , te mohojne e te shkaterrojne .

                    1. K
                     K O R C A

                     Faleminderit shume komentuesi Devolli . Je shume i sakte dhe me logjike e mendje te kthjellte per gjithe sa thua ketu . Kam teper respekt per njerez te tille me koke te ftohte e zemer te ngrohte prej shqiptari te vertete .

                    2. C
                     Cuni i Vuk Karaxhicit , Dobicit nga VICIDOLI

                     Nxire koken nga shalet e atij qe je duke lepire , ore idjoti Erin . Rama mund te kete kusuret e veta si cdo qenie njerezore , por ai eshte me i miri k/minister ne keto tre dekada . Vetem shtaze si ty qe iu ka verbuar urrejtja kanibale e shpellarit te Vicidolit , nuk dini cfar flisni , por derdellitni pa pushim fjalet e nje te rrjedhuri nga trute qe iu solli ne Tirane ne TOKE TE XANUN !

                    3. L
                     Lala i Lushnjes

                     Greku devolli vllai është një dhi e zgjebosur me bishtin përjpjetë.

                    4. D
                     Do me kar= dmk

                     Dmk,,,,bej te fala sllobodankes,,

                    5. H
                     Himarioti

                     Eeeh, nuk është më ai burri që i thoshte Athinës me zë të lartë: "Edhe dhi e zgjebosur, edhe bishtin përpjetë".

                     1. I
                      Iso

                      Shqiperia te vazhdoi te bej detyrat e saj por nqs hyrja ne EU varet nga grekqiret,kurre mos hyfshim ne EU por te mos nenshtrohemi magjypeve moterqire grek….

                      1. D
                       Daullxhiu

                       Terheqja perball tekavr absurde te greqise eshte fundi i shqiptarise. Europa vet nuk merret me idjotlleqet e grekeve. Po ne qofte se merret te rrije mire atje ku eshte edhe KURRE sduam te hyjme ne te. Poshte renegati sali hale kurve berisha!

                       1. D
                        Demokrati i vertete.

                        Mendoj se nuk duhet tu nenshtrohemi presioneve greke qe neperkembin sistemin tone te drejtesise qe mezi po e ndertojme me ndihmen e pa kursyer te amerikeneve e beshkimit europian,beleri neqoftese ka shkelur ligjin tu nenshtrohet denimeve te perrcaktuara sipas ligjeve.

                        1. J
                         Janina kryeqytet i Shqiperise Etnike

                         Kur pritëm 30 vjet, disa vite më shumë pritje nuk përbëjnë një diferencë të madhe. Shqipëria duhet të vazhdojë të mos provokohet dhe të forcojë raportet me fuqitë e vërteta të BEsë. Është shumë e rëndësishme për ne si komb të përdorim harbutërinë tipike ballkanike të Greqisë, që të godasë reputacionin ndërkombëtar te BEs me llumin e mentalitetit të saj dhe gjobat që vë si shtet mesjetar jatollahësh. Si dhe të dobësojë pa kthim aleancat e vetë Greqisë, që godasin interesat e fuqive Perëndimore. Është e rëndësishme për ne si komb, t'a përdorim megallomaninë greke duke i shtyrë drejt luftrave me kundërshtarë më të fortë se vetë ata. Është e rëndësishme që të aktivizojmë politikisht gjithë komunitetin etnik shqiptar në Greqi dhe emigracionin në krijimin e një lobi dominues në Greqi. Është e rëndësishme për ne si komb të financojmë politikisht, ushtarakisht dhe ekonomikisht çdo minoritet jo grek në Greqi. Por mbi të gjitha është e rëndësishme që shqiptarët të ofrojnë një shembull vetëkontrolli, suksesi dhe mendje të hapur, larg llucës së feve mesjetare. Një shoqëri shqiptare e pasur, e organizuar, efiçente, e hapur, pa paragjykime, largpamëse , duhet të mbajë edhe portat hapur për çdo qytetar grek dhe jo grek mendjehapur, që dëshiron të jetojë i lirë, larg llumit të një shteti teokratik, depresiv, militarist dhe të ngjizur më së keqi me popuj të ndryshëm, gjenocid, me gënjeshtra të trasha, histori FAKE, borxhe dhe armë. Shqiptarët, ashtu si me ishJugosllavinë që dukej vite dritë më lart se Shqipëria, duhet të punojnë dhe përgatiten edhe për kolapsin e pashmangshëm të Greqisë.

                         1. P
                          Piro

                          Greket s'jane te forte sa bejne. E bejne per zakon dhe nuk pranojne se faktor ne ballkan jane shqiptaret. Rama dhe drejtesia te mos perulen.

                         2. A
                          Andi

                          Kete e kemi peshqesh nga Sali Kerma

                          1. S
                           Shqipari

                           Me qen burrë !jo se nuk është Rama nuk thyhet nga shantazhet e Shovinistave Grek

                           1. A
                            Anin

                            Franca dhe Gjermania duhet t'ja bejne te qarte Greqise se nuk duhen mbajtur peng negociatat e nje vendi me BE-ne, per ceshtje te brendshme gjyqesore qe nuk kane lidhje fare me anetaresimin ne bllok. Greqia po shfrytezon postin si anetar i BE-se (sic ben gjithmone), per t'i bere shantazh Shqiperise per nje ceshtje gjyqesore per interesat e tyre. Nese Macron dhe Scholz rrijne bejne sehir e nuk i terheqin veshin, po tregojne se anen e kujt mbajne. Nuk mund te vazhdohet te trajtohet nje vend oportunist qe shtyp fqinjet me te vegjel, si i perkedheluri i BE-se. Nese piktori i droguar do kishte dy fije mend, do e merrte vete iniciativen per te kontaktuar Brukselin, Francen e Gjermanine per te mbrojtur interesat e Shqiperise per padrejtesite qe po i behen, po eshte shume i zene me podcaste dhe qyfyre.

                            1. p
                             psikiatri

                             Per Anin . Po pse more zagar i ndyre e quan Ramen "piktor I droguar" ? Ku ka gabuar Rama ne ceshtjen Beleri ? Pse nuk e permend kucedren e Vicidollit qe na i beri peshqesh dhe molle sheri me grekun kete fare Beleri ? Dhe e fundit , pervec teje , sa hajvane e psikopate te tjere , ka pjelle joteme .?

                            2. t
                             taksidari i qeverise

                             Timonieri i Rilindjes ne dileme : a ja vlen te mbaje ne burg Belerin, a te vazhdoje te mbaje akoma burrin e Olta Xhackes si "Investitor Strategjik" me bregdetin e Himares ne dispozicion per resorte, kjo eshte ceshtja.

                             1. V
                              Votues i të djathtës

                              I qifsha mamin Salës, Ilir Metajt që na futën Belerin në qarkullim. Sikur nuk kishte Himara një qerre me djem e vajza për së mbari që t’i nxirrte e djathta si kandidatë për kryetar bashkie. Kushedi se ç’marrëveshje të fëlliqur ka bërë Salë zuzari me grekun për këtë situatë. Po të ketë bole SPAK-u, për këtë ta hetojë Salën, bashkë me zarin e ekonomikut që ngrinte pesha.

                              1. C
                               Cimi vlora

                               Greqia nuk eshte pro me shqiperin derisa ka ne fuqi nje ligj lufte me ne, prandaj shqiperia duhet te kerkoje nga greqia heqjen eligjit te luftes,kthimin epronave te shqiptarve te camerise, njohjen egenocidit kunder popullsise shqiptare te cameris,njohjen eminoritetit shqiptar nepermjet nje census sic behet edhe ne shqiperi ,vertetimim me dokumenta qe beleriri ka origjin greke,te njohi kufirin tokesor me shqiperin .e tj qe qeveria duhet tia bej te ditur dhe be dhe nato.

                               1. N
                                Noli

                                Po kush e pjerdh Greqine. Kane ikur ato kohera. Ben si I forte greku kur ka 350 mld euro borxh

                               2. K
                                Klodi kali

                                O ti Q!sh ropt, po ju kemi dhi mu ne BE!!!

                                1. A
                                 Alex

                                 Nuk jeni ju në pozitën që të vini kushte o bythëzinjë-sylesh.

                                 1. L
                                  Luani

                                  Te dhjefsha Me gjith evrop

                                  1. L
                                   Landi

                                   Nje Shtet qe u Fut ne Europe me Mashtrime ne Bilancin Ekonomik,pra nje Shtet Hajdut dhe Mashtrus ve kushte.Po rrini ir Shqiptare se jeni mire ku jeni,po bete sic do Greku dhe ndonje theter me vone,as Shqiptare nuk do ta keni emrin me vone,Por Shqiptaret e Jugut.Thojini Shko Pirdhu EU me Jevgjit Greke.Tung nga Canadaja Larget.

                                   1. A
                                    Analisti

                                    Si mund të vërë kushte Greqia, ky vënd shkërdhatë që kurrë mos u bëfshin si ata. Një mut të madh dhe BE nëse Greqia ky vënd i pjerdhur, vrima e fundit e BE të vërë kushte për drejtësinë. Greqia një shtet karagjoz që të bën për të qeshur të vërë kushte: në të sëmës BE....

                                    1. R
                                     Rin

                                     Keta kerrma greke qe nuk u ngopen duke i rene ne qafe Shqiperise, na vendosen kushtet per nje ceshtje vendase dhe e lidhen me negociatat per BE-ne. Po shkarravitesi yne i deshtuar cfare do beje? Do i ngreje ndonje bust, do dale neper intervista ne mediat greke, apo do sillet si shtetar e do shkoje te trokase ne dyert e BE-se e te mbroje interesat e Shqiperise para Macronit e Scholzit e te tregoje gjendjen reale, jo versionet e Mitzotaqis? Ndersa Greqia lidhet me Francen e Gjermanine e na paraqet kushtet, piktori rri si mut duke bere podcaste ndersa Shqiperia shtypet me kembe nga kerrmat greke per te njemijten here.

                                     1. J
                                      Janaqi

                                      Belerin na e beri peshqesh Sala me Liken... qe u shofshin me fare e me fis... por Greku ka nje te drejte qe duket boterisht... kur shikon nje shtet kurve qe eshte Shqiperia...qe liron nga burgu Abibin e Sabibit per korrupsion 400.000.000 $ dhe mban Beleshin ne burg per 400$... Ketu shteti Shqiptar del qe eshte i korruptuar. Dhe kane te drejte te lehin zagaret sepse ne dalim me bythen zbuluar.

                                      1. E
                                       Erdogan

                                       Kur do Kuptojne (Quando Kapito) bijte e Vezireve, Pashallareve,Bejlereve,Agallareve,Hoxhallareve,Muhipeve,Dervisheve etj qe Prinderit (Parents) e tyre ishin Administrata Osmane? Dhe me Ipo-xrisia (hipokrizi "shqip") perpiqen te spjegojne (spjegare ital) aresyen perse (perke ital) "u cliruan" te fundit nga Ajo? Kur do kuptojne Dhardhanet e Sulltanit qe nuk mund te jesh edhe Mish edhe Peshk (And Meat and Pesca). Kur do kuptojne armiqte e jetij Kombi te Lashte qe 1913-ta ishte nje ndarje e Epirit te Kastriotit ne te Veriut Osmane dhe te Jugut Greke. Le te bejne A.D.N Turkoallvanosat se do dalin turq apo Greke. Kete e thote Shkenca e Historise (Science de Istoria) jo Une. Qe nga koha e majmunit (monkey) deriiiiiii sa u Hap Shkolla e Pare (Open Proto Skolio) ajo e ashtuquajtura Mesonjetorja e Pare "Shqipe" Termi Skiptare Nuk Egzistonte (Non Egsist). Mua nuk me vjen keq per ish popullin Epirote por te percudnuar Identikisht Arnaute te vetequajture Skiptare por per Ata qe mbajne shpresat tek Fuqite e Medha (Forca Mega) te Krijojne Shtet (Criate State) me kufuj te "Pushtuar" nga Komshinjte turqisht. Per Sllavet na kini care Menderen dhe na kini Zalisur qe jane te ardhur. Po you o turq qe i kini duart me gjak?

                                       1. Çun nga Shqiperia

                                        Ik ore evgjit Grek, ik e shihu pak ne pasqyre qe dhe meso pak historine e greko-evgjiteve. Pa na trego pak prej sa grupesh perbehet greqia jote, nga Pondious, Mikroasites, Vllehet, Arumunet, dhe Arvanitet, etj etj. Po na tregon ti evgjit Grek se Shqiperia u be shtet nga fuqite e medha kur ju mbajtet per mbret 30 vite nje Gjerman nga Bavaria vetem e vetem per ta mbajtur mire .e fuqite e medha. Ja lexoje me poshte historine tende. Otto, Princi i Bavarisë, pasaj Othon, Mbreti i Greqisë (1 qershor 1815 - 26 korrik 1867) u shpall mbreti i parë modern i Greqisë në vitin 1832 nën Konventën e Londrës dhe Greqia u bë një mbretëri e re e pavarur nën mbrojtën e Fuqive te Mëdha (Mbretëria e bashkuar, Franca dhe Perandoria Ruse).1843. Përgjatë sundimit të tij Otto u përball me sfida ne lidhje me dobësinë ekonomike të Greqisë dhe rolin e qeverisë ne punët e Kishës. Politika e Greqisë në këtë epoke bazohej në marrëdhëniet që kishte ajo me Fuqitë e Mëdha, dhe aftësia e Ottos për të ruajtur mbështetjen e fuqive ishte çelësi i qëndrimit të tij në pushtet. Për të qëndruar i fortë Ottos i duhej te luante interesin e Fuqive të mëdha. Kjo eshte historia juaj o evgjit grek, historia juaj fillon ne 1821 dhe pavaresine dhe revolucionin tjua dini per ndere Arvanitasve.

                                        1. a
                                         asdf

                                         Erdogan,po ik ore pi ilacet se je me te vertet ne gjendje te rende mendore.Ilace te thashe,jo droge, degjove?

                                        2. N
                                         Noci

                                         Mos t'a kujtojmë Ramen krejt budalla .Ai ndoshta nuk e njeh ekonomine si Micotaqis por sa per politike eshte i barabartë me shume kokrra te BE me lart se greku.Ai ka folur qe para zgjedhjeve per Belerin si e di mire kush eshte ,e di qellimin e grekve per te ngulur gozhden ne Himare dhe per te kapur komplet Riviere se ai eshte qellimi final - greqizimin siç kane bere per 200 vjet me teritoret qe i dha kurva Europe me Rusinë se Turqia po vdiste.Rama ne arenen nderkombetare eshte politikani me i forte qe kemi patur dhe i besueshëm nga perendimi.Une kam besim se per çeshtje Beleri di shume me teper se dijne vete greket prandaj te medhenjte e Europe's deri tani nuk jane dakord me Greqine.Çeshtja Beleri eshte e nje niveli me te ulet se e Bullgare e me Maqedonasit e te tjera ne syte e politikes eshte e kompromentuar.Ne fund te fundit ne edhe pa Europen po jetojmë,por sidomos shtetit grek nuk i duhen bere asnjehere leshime.

                                         1. G
                                          Greku do Mari rolin e gjykatave tona

                                          Pse vetëm për Beleri kusht,duhet të keni edhe për Saliun që t'i hiqet paraqitja në gjykatë,të bëhet udhëheqës lexhenda... Po për Breçanin keni ndonjë kusht. Edhe ne po vem kushte,ne ju nxjerim Beleri ju na nxirni 100 shqiptar të dënuar pa faj.

                                          1. E
                                           Erdogan

                                           Beni A.D.N o popull i percudnuar Ethnikisht. Nuk krijohet komb ne 1913en A.D. 500 vjet Pashalleqe me Vezire,Bejlere etj nuk do te thote qe kishit prejardhje Osmane. Kete Peshqesh e kemi nga Turqia dhe pas 1913es me ndarjen e qellimshme te Epirit te Kastriotit ne te Veriut Osmane dhe te Jugut Greke ishin Vifutet e Austrise dhe Italise fashiste. Ishte kjo Itali barbare qe pushtoi Dhodhekanisen (12 Isujt Greke) pasi Turqia "U Kargua) nga Arnautistani. Ishte kjo Itali fashiste qe me General Telinin donte ta zmadhonte kete Pashallek turk me kufij deri ne Preveze.

                                           1. H
                                            Haka Tekizoti

                                            Po ajo Greqia jote nuk qe 500 vjet nën Turqinē (osmanët) o dituror i madh? Për të dhënë shembull personal bëje ti i pari analizën e ADN-ë.

                                           2. T
                                            Treni

                                            Nëse ka mbetur në dorë të Greqisë antarësimi, atëherë le mos bëhet kurrë është opinioni im.

                                            1. T
                                             Trimi

                                             Per gith europei eshte normale per grrreket eshte shelje e te drejtave te grekerve bythqira e te deghenerum.

                                             1. P
                                              Po deshët ju japim edhe çoban lubonjën

                                              Ju japim Beleri,Saliun,Andin e gjyshit,liken se ka shufra floriri,na jepni Janinën

                                              1. R
                                               RAIFI

                                               Kështu ta bënë greku që mbi 30 vite iu është nënshtruar Shteti Shqiptar sikur të ishte fajtor e në fakt greket kan okupuar Çamërinë,kanë Ligjin e Luftës dhe Shqipëria kurr nuk bëri zë për më keq e mbushi jugun e vendit me varreza monumentale të ushtareve grekë,e zhduku Autoqefalinë e Kishës Ortodokse Shqiptare.Kështu që grekët tani të trimëruar kërkojnë më tepër kërkojnë territor shqiptar.

                                               1. T
                                                Tironci 2001

                                                Nese Greqia vendos veto ndaj Shqiperise per ne BE, Shqiperia duhet te mbroje interesat e saj, pasi kesisoj Greqia po pengon perfitimin e fondeve te para anetaresimit me hapjen e negociatave dhe kapitujve te negocimit. Ti marrim gjerat me qetesi Greqia ka interesa ekonomike shume te larta ndaj Shqiperise e ka si nje treg te sajin per shitjen e mallrave te saj. Bllokim doganor te eksporteve Greke dhe ketu ajo duhet goditur duke i vendosur reciprocitet dhe bllokim ekonomik ne dogana aty eshte pika nevralgjike e Greqise sepse vetem ne vitin 2022 Greqia ka fituar nga eksportet drejt Shqiperise 1.69 Miliard Euro fitime. Rruge tjeter nuk ka, vetem goditje ekonomike te eksporteteve te saj ndaj Shqiperise do shihni sesi do ndryshojne mendje Grekerit.

                                                1. K
                                                 Kennedy Dukati

                                                 Ne Greqi most vafshim kurre se qihet burri me burre

                                                 1. T
                                                  Ton

                                                  Bojkot mallrave Greke...

                                                  1. D
                                                   Daullxhiu

                                                   Atij belereshes do qir robt atje ne burg, ku jenino burgaxhinj?

                                                   1. A
                                                    Asd

                                                    Dyshen e "bukur" Miçotaqis dhe Beleri i lidh antishqiptarizma, por shume shpejte, EU do beje ligjin qe te anashkaloje "veto-n" greke dhe sjelljen e tyre shoviniste, mediokerr e mesjetare.

                                                    1. ?
                                                     ??

                                                     Greqia ne raport me Shqiperine ka te njejten strategji veprimi si rusis ndaj Ukraines.Republika e Shqiperise nese do te resoektohet si vend europian duhet re adoptoje legjiskacion letonez per pacikat etnokulturore.Ky eshte hapi i pare i nje agresioni ne shkalle te gjere.A mund te shpjegoje njeri sesi Top Channel eshte bere zedhenesi kryesor i politikave greke ndaj Shqiperise??

                                                     1. A
                                                      Arbëresh

                                                      Na plasi trapi per Greqine. Nese cmimi eshte greqizimi i Himares apo i jugut ateher kurre mos hyfshim ne BE. Integriteti territorial eshte me i rendesishem se BE. BOJKOT MALLRAVE GREKE.

                                                      1. C
                                                       Columbo

                                                       Shitblerja e votës dënohet me 10 vite burg. Kjo çështje është internacionalizuar dhe këmbngulja e Greqis është si të thotë për një pedofil vrasës., të lirohet dhe të vazhdoj rrugën e tijë vetëm e vetëm se din Greqisht. Dikur Greqia ka qënë një shtet me Turqin. Bejleri kur të vdes në qeli pasi të jetë kalbur., ambasadorja Greke mund të tërheq trupin e tijë dhe ta varosi te ministria e drejtësis në Athinë, pasi ne nuk na lejon shtëpia bardhë dhe 10 downing stret për pafajsi të tilla.farë e keqe

                                                       1. S
                                                        Saliu,Iliri,Nard Noka e qirje Vangjel Dule dhe Ili

                                                        Greku edhe kur dhjet i dhëmb bytha, se është summ-qirr. Megjithëse një dhëmb të ketë në gojë të kafshon kur gjen mundësinë, prabdaj duhet t’ja shkulim edhe atë dhëmb. Ai na vë tre kushte ne duhet ti vëmë 6 kushte : 1)- Heqja e Ligjit të Luftës. 2).- Ndalimi imponues për ndrydhimin e emrave dhe përkatësisë fetare. 3)- Kthimi i të gjitha arte-fakteve të vjedhura. 4)- Ndalimi i manipulimit të historisë. 5)- Ndalimi i synimeve grabitqare për territore siç është rasti i Himarës. 6).- kthimi i popullsisë çame në trojet e tyre. Dhe e fundit, ka ardhur koha ti tregohet vendi Greqisë, dhe nuk na plasë bytha vetoja e Greqisë. Europa nuk duhet ta pyesë fare, se Greqia eshtë shkelësi më i madh i të drejtave të njeriut në europë njëlloj si Rusia.

                                                        1. Z
                                                         Zana e Malësisë

                                                         Në BE duhet të futemi si SHQIPTARË - kokëlartë! "Çështja Beleri" është një rast i rrallë për t'i treguar Europës se nuk e ulim kokën para grekut e para askujt tjetër vetëm e vetëm për t'u futur në vathën europiane. O futemi këkëlart, o hiç! Se, nëse e ulim kokën tashti, kjo do të bëhet rrugë. Do të kalojë nën mustaqe miu e ariu! Në inat e sipër them se këtij llëtyrës Beler gjykata t'i fusë nja 3 vite burg dhe ta shohi të sëmës me gjithë Miqo-ta-dhis! Kryeministër, mbaj drejtimin, na ke pas!

                                                         1. V
                                                          Vendimi

                                                          Të hënën, qeveria Shqiptare - dmth Kryeministri Rama - duhet të hapë fjalë se "po përgatit aktin e tërheqjes nga kërkesa për t'u futur në B.E." me motivin: "Nëse BE është kjo (si Greqia) mbajeni për vete, se nuk na duhet".

                                                          1. k
                                                           kete kisha tani per tani

                                                           Kot e ka djali Dora Bakojanit me djalin e Karaxhiçit dhe Sheqere kurves. Shqiptaret jane ne Europe kane 32 vjet. Shiko se sa jane ne Greqi. E shikuat se bota ne 28-29 Nentor ishte e veshur e gjitha me flamurin kuq e zi? Bile deri ne arabine saudite. Prandaj qeveria shqiptare menjehere duhet te hidhet ne ofensive me çeshtjen çame. Dhe ai Idrizi ose te beje detyren me çamet, ose te liroje vendin. Tokat e çameve ne Greqi duhet te shpallin mvetesine zyrtarisht. Po valle e bejne kete ata? Kjo eshte pikepyetja me e madhe se ata duan me shume lekun dhe Saliun se sa trojet e tyre. Te pakte jane ata qe e duan. Por dhe shqiptaret ne Greqi duhet te organizohen dhe ta trondisin Greqine nga demostratat pa mbarim qe dobiçi Dores te futet andej nga ka dale. Degjova dhe diçka: Drejtesia shqiptare te zbertheje mesazhet e telefonit te Belerit dhe ti publikoje ato ne te gjitha mediet shqiptare dhe te huaja sepse aty jane urdherat per Belerin nga ministra e kryeminister grek deri edhe parate qe jane derguar Belerit me gojen e tyre. Prandaj ulerin Greqia, me keq se Saliu qe ngeli rrugeve !!

                                                           1. A
                                                            Andrea

                                                            Europa nuk duhet te toleroje , duhet t'a denoje te ashtequajturgreke, me gjoba, dhe te ja presi ndihmat, qe I jep BE, , Beleri ka blere votat , dhe nuk duhet te jete kryetar bashkije , dhe plus ai ehtr dhe krimel , ka marre pjese ne vrasjet e dy ushtareve shqiptare ne kufi.

                                                            1. L
                                                             Ladi

                                                             Mero Baze për ca klikime më shumë e ke kthyer gazetën në nji mjet të fuqishëm të ndarjes të shqiptarëve.Më mirë mos lejo komente fare që njerëzit me mend të kenë rreespekt për ty,se shumica që komentojnë janë analfabetë e injorantë dhe e turpërojnë emrin shqiptar.

                                                             Lini një Përgjigje