Evi Kokalari: Ja kush është politikani i infiltruar nga Meta për të “rrëmbyer” selinë blu dhe lajmi tronditës që do marrë PD nga gabimi i Berishës

18 Mars 2023, 15:40Politika TEMA

Evi Kokalari: Ja kush është politikani i infiltruar nga Meta për

Aktivistja shqiptaro-amerikane, Evi Kokalari ka komentuar zhvillimet e fundit politike. Në një intervistë për gazetën “SOT”, Kokalari foli për zgjedhjet e 14 majit, koalicionin Meta-Berisha, goditjen fatale që do të marrë Partia Demokratike, si edhe hetimin e FBI ndaj ish-presidentit Meta.

Aktivistja shprehet se bashkimi i Metës dhe Berishës është vetëm për interesa personale, pasi kreu i PL në prapaskenë po punon që t’i rrëmbejë PD. Sipas Kokalarit, gabimi i Sali Berishës që po mban demokratët e përçarë do t’i kushtojë shumë shtrenjtë Partisë Demokratike pasi sipas saj, momentalisht, me demokratët e ndarë PD do të marrë një rezultat shumë të hidhur në zgjedhjet e 14 majit.

Gjithashtu në fund, Kokalari ka zbuluar se ish-presidenti Meta po hetohet nga FBI. Edhe pse nuk e ka zbuluar dosjen në fjalë, aktivistja ka thënë se informacioni është shumë i saktë. “Këtë fakt ma kanë thënë të njëjtën persona që më thanë për McGonigal & Ramën në shtator te 2022, pra nuk është informacion kot dhe pa bazë”, ka thënë Kokalari.

-Zonja Kokalari, si e komentoni koalicionin Meta-Berisha për zgjedhjet lokal të 14 majit?

 Personalisht nuk më pëlqen, për arsye që i kam përmendur publikisht shpesh. Nuk kisha problem me Metën vjet, derisa kuptova qe ai kishte plane të tjera për PD, pak a shumë ta merrte nga brenda duke futur individë dhe duke i instaluar ata në pozicione kyçe në PD, siç ishte rasti Këlliçit.

Nuk e di pse Berisha bëri këtë koalicion, sidomos duke parë që humb mbështetje nëpër protesta, dhe një nga arsyet ishte dalja e Metës në krahë të tij. Meta dhe PL është shumë larg PD-së në ideologji. Ky koalicion merre kuptim vetëm kur kupton që kjo lojë bëhet për interesat e Metës dhe Berishës. Nuk ka asnjë kuptim ndryshe.


-Keni një recetë që do të sillte bashkimin e të gjithë demokratëve shqiptarë?

Po. Berisha duhej ta kishte bëre tani. Basha është i ikur. Nga ana e Alibeajt janë gati të negociojnë. Alibeaj s’ka pse të ngelet në krye, ama ka shume demokratë që për arsye të ndryshme janë me Bashën, dhe te ndarë me pjesën e demokrateve të Berishës dhe asnjëra palë nuk është në rregull me këtë.

Dakord, Berisha ka shumicën, por ja pra, vetëm shumicën, jo të gjithë demokratet. Dhe ai vete kur e thotë këtë e kupton qe ai i ka ndarë demokratet, dhe një lider me kaq shumë përvojë nuk duhet ta kishte bërë këtë.

Berisha thotë se nuk negocion me Edi Ramën, duke ju referuar Alibeajt, por ndërkohë është ulur gju me gju me Metën që është më socialist se Rama. Pra, po ta marrësh hollë-hollë, Berisha nuk po bën gjë bazuar në ideologji, por bazuar në veprimet e njerëzve të veçantë, dhe kjo qartazi për egon e tij.

Një lider që është largpamës, një lider që prin në fitore, e lë egon jashtë dere dhe ulet e bën strategjinë që do ta çojë në fitore. Momentalisht, me demokratët e ndarë (dhe pse asnjëra palë nuk e do këtë lloj përçarjeje), PD nuk shkon në fitore. Dhe kjo është fatkeqësi!

-Keni paralajmëruar një lëvizje të re. Çfarë po ndodh me projektin tuaj?

Po pres 14 Majin. Momentalisht dua te shoh PD të mbledhë forcat për bashkim e te fokusohet për të fituar cilën do bashki. Objektivi im nuk është të luftoje PD, kështu që shpresoj akoma që diçka do ndryshoje.

-Ju keni përmendur në një reagimin tuajin në rrjetet sociale, se Ilir Meta ka rënë në radarët e FBI. A mund të na jepni më shumë detaje dhe ku implikohet ai?

Jo, nuk mundem. Dhe për më tepër nuk di më shume detaje se sa kaq. Këtë fakt ma kanë thënë të njëjtën persona që më thanë për McGonigal & Ramën në shtator të 2022, pra nuk është informacion kot dhe pa bazë.

 

21 Komente

 1. F
  Fevziu artopoland i familjes kriminale Berrisha

  Per spiunin Metaj Meta e di edhe bufi qe eshte i inkriminuar mendova se do thoshe dicka te re kjo ka punuar me Trapin kur ishte president asgje te re nga kampi Trapit

  1. F
   Fevzo altoparlanti i Sali karit

   Derdhe mbi spiunin IM ,Evi , derdhja dhe Berisheve

  2. D
   Dauti

   Sa shume ha mut kjo zj Angelakis

   1. R
    RRahman Rrajca, deputet.

    Tani dilni me rradhe o koqe-rilindjote e ate Balte me lopata qe keni hedhur mbi KokaKaren per muaj e muaj, ta lepini te gjithe...eshte urdher nga Surreli sepse po shan Saliun, prandaj.

    1. D
     Dajak si gomari ne duhan

     Rrahman Si puna e kesaj, koke..ares, jeni te gjithe aty ne Foltore. Pasi hengret dajak si gomari ne duhan nga Gaz Bardhi, tashti dilni e na çani trapin me kete histeriken, qe Berisha e mbante ne krah si shpetimtare. Rri urte, se vjen Gaz Bardhi me ata trimat me hunj, dhe ju nxjerr per bythe nga Selia

     1. p
      per ty Gamori ne duhan

      Ty o Gamori i ores 17:25 ta paskan rrasur fort ate Dajakun ne sume sa te paska dale ne balle.

     2. D
      Dakord

      Armiku i armikut tim eshte miku im. Çfare nuk kupton ti deputeti? Kushdo we eshte kunder sali kriminelit, shkaterruesit te shtetit shqiptar, eshte mik i shqiptareve.

     3. G
      Goliku

      E para, kush ju ka thënë juve të gazetës "Tema" se kjo Kokalari është "Aktiviste shqiptaro-amerikane"? Kush e njeh këtë femër si aktiviste? Ku është e aktivizuar ajo dhe, për çfarë? E dyta, nuk e kuptoni se kjo është një femër histerike, që merret me shpifje, gënjeshtra, kërcen sa në njërin krah në tijetrin, për të fituar pushtet, para dhe lavdi? Pse na e fyeni inteligjencën me njerëz pa asnjë vlerë?

      1. N
       Nul Moka

       SRB na ka thene....... Nuk i beson komunistit SRB ti?

       1. B
        Bato

        Shume e vertet.

       2. D
        Dauti

        Ke te drejte Golo, kjo shurra Shef ku te xhvati dicka, vjen verdall neper Astoria tek restorantet e Grekeve dhe i genjen si politikane e madhe per nje tas supe edhe kafe pa leke.

        1. V
         Vranakonti

         Do zoti moj zonja Kokalari,fjalet e tua ne veshin e perendise. Ilir Meta ne hetim nga FBI amerikane. Shume mire. Shume po na can bythen Meta me te shoqen e tij si te paprekshem,si te pandeshkueshem edhe pse jane hajdutet me te medhenj. Kemi shprese te FBI amerikane se sa per drejtesine shqipetare,ajo eshte nen kembet e Metes.

         1. V
          Vranakonti

          Do zoti,fjala e Kokalarit bje ne vesh te perendise. Ilir Meta nen hetim te FBI smerikane. Shume mire se,po na cane bythen me pathyeshmerine dhe pandeshkushmerin e ketij hajduti te madh. Drejtesia shqipetare ka rene gjum.

          1. B
           Bato

           Doli dhe ordinerja Kokpalari.Dhe keta e quajnë aktiviste shqiptaro amerikane.Çfar aktiviste leshi eshte kjo, çfar aktiviteti ka organizuar apo ne çfar aktiviteti ka mare pjese.Kjo eshte nje zorraxheshke qe lepihet per nje luge terhana nje tipike kolaqe nje çpifarake,intrigante,mburravece dhe me gjithe anet negative qe mund te ket nje njeri.Çuditem si i japin hapesire mediat kesaj monstre.

           1. s
            sali

            Nga doli kjo aktiviste Shqiptaro Amerikane,Ket vec familjes se saj dhe te nanje komshiu qe ka rastisur shqiptar apo nanje idioti NUK JA KA DEGJUAR NJERI EMRIN,nDAJ MOS FRYNI NJE HIC

            1. E
             Ermiri

             Ashtu sikur akuzuan bashën për lidhjen me ramën, ashtu do akuzojnë për shitjen e PD nga berisha tek meta. Meta në politik, i ka ditët e numëruara, pasi akuzohet për bashkëpuntor i sigurimit, si vjedhësi i pasurisë kombëtare pas mbretit zog, dhe për disa akuza që berisha e ka thënë me zë të lartë, në kuvendin e Shqipërisë.

             1. .
              ...

              Ke rene shume poshte o Mweo qe paske filluar te nxjerresh skelete nga dollapet. Fakti qe paskeni rene ne deshperim sa te perdorni nje idiote si kjo qe del lart e poshte e thote qe ka informacione nga FBI a thua se kjo eshte qendra e botes tregon qe ju ka kapur frika nga Saliu. Eshte e paimagjinueshme te mendosh e jo me ta thuash qe FBI informon njerez komplet pa vlere si puna kesaj baxhelles me dhembet si kale dhe pa asnje lidhje me ate institucion te drejtesise amerikane.Nejse lajm per te eksituar Togen mavi te kapterr Ethem Lalaj

              1. o
               opionist

               e para meta hihen po erdhi dosja na amerika do hiqete partia metes do mari taulante muka ose taulante dhe ish parti ls monikes mere kastriote islami ose shkelqim ose ylli bufi ose djali mehmete shehu djali vito kapo djali bahri omari ose muhamete kapllani jane 1o veta do mari partine demokratike 1 luzim basha 2 sader lleshi3 alfred moisiu 4 djali PIRO DOBIBA 4 ALEKSADRE FRANGAJ 5 ME BIEMRI ELEZI 5 AZGAN AGLAJ 6 ELEZ BIBERAJ 7 KRYETARI KOMUNES ULQINI 8 ALBANA OSMANI 9 DJALI PJETER ARBNORI 10 DJALI SALI BERISHE KURSE FOLTORJA JANE 20 OSE 30 VETA ME SHUME1 DJALI BASHKIM KOPLIKU 2 ISH PRESINDWTJA KOSOVES 3 DJALI NAMIK HOTI 4 ALBTI BALETA 5 DJALI ENES KOLIQI 5LUIZ ISH JOZEFINE TOPALLI 6 AGIM PONARI 7 KASTRATI 8 JOZEFINA TOPALLI 9 BLEONA QERETI KAPLLAN KOLA 10 KRISATQ KUME 11 NIPI VOJO KUSHI 12 LEGA ZOGU DJALI MUSTAFA KRUJA OSE VELLAI MUSTAFA KRUJA 12 JULIAN DEDA 13 14ALFRED SEREQI 15 DJALI RAMIS ALISE 16 DJALI YSNI MILLOSHI 17 YSEN DEDJA 18

               1. o
                opionist

                e para meta hihen po erdhi dosja na amerika do hiqete partia metes do mari taulante muka ose taulante dhe ish parti ls monikes mere kastriote islami ose shkelqim ose ylli bufi ose djali mehmete shehu djali vito kapo djali bahri omari ose muhamete kapllani jane 1o veta do mari partine demokratike 1 luzim basha 2 sader lleshi3 alfred moisiu 4 djali PIRO DOBIBA 4 ALEKSADRE FRANGAJ 5 ME BIEMRI ELEZI 5 AZGAN AGLAJ 6 ELEZ BIBERAJ 7 KRYETARI KOMUNES ULQINI 8 ALBANA OSMANI 9 DJALI PJETER ARBNORI 10 DJALI SALI BERISHE KURSE FOLTORJA JANE 20 OSE 30 VETA ME SHUME1 DJALI BASHKIM KOPLIKU 2 ISH PRESINDWTJA KOSOVES 3 DJALI NAMIK HOTI 4 ALBTI BALETA 5 DJALI ENES KOLIQI 5LUIZ ISH JOZEFINE TOPALLI 6 AGIM PONARI 7 KASTRATI 8 JOZEFINA TOPALLI 9 BLEONA QERETI KAPLLAN KOLA 10 KRISATQ KUME 11 NIPI VOJO KUSHI 12 LEGA ZOGU DJALI MUSTAFA KRUJA OSE VELLAI MUSTAFA KRUJA 12 JULIAN DEDA 13 14ALFRED SEREQI 15 DJALI RAMIS ALISE 16 DJALI YSNI MILLOSHI 17 YSEN DEDJA 18

                1. I
                 Indinjata

                 Une ve bast me cilindo qe ti ke mbaruar shkollen e larte dhe je ose jurist ose ekonomist,kuptohet gjithnje prane partise se analfabeteve (pd).Mos me thuaj qe ke bere edhe master??????????? Kjo eshte fatkeqesi kombetare ,analfabetizmi i politikes shqipetare ku Dash Sula deklaron per vehten e tij se:Ne Shqiperi kane mbetur vetem "gomeret" dhe simpatizantet e tyre! A duhet me per kete vend e popull.Rrofte miqesia shqiptaro-kineze.

                2. A
                 Alda

                 KUSH E PAGEZOJ KETE KARAKATINE ME : Aktiviste shqiptaro- amerikane!!!!!!! KU ESHTE AKTIVITETI I SAJ MADHOR, APO ISHTE E "RENDESISHME" SEPSE NA E PRURI "NON GRADA... "PASTAJ KUSH ESHTE KJO ? NE SHQIPTARET DIME ME SHUME PER Z. GERI KOKALARI SI PERSON SHUME POZITIV DHE DASHAMIRES I POPULLIT SHQIPTAR. .NDERSA KJO PER INTERESAT E SAJA MBROJTI NJE TRADHETAR .....!!! E PA QE NUK ARRITI TE MARRE "THELEN E MADHE" DHE U LARGUA... KY ISHTE AKTIVITETI I SAJ!!!!!!!!!!!!!!!@

                 Lini një Përgjigje