Facebook-u dëshmon portretin e vërtetë të Berishës!

20 Nëntor 2023, 14:17Politika TEMA

Facebook-u dëshmon portretin e vërtetë të Berishës!

Nga Elisa Spiropali

Në një kohë normale kjo do të ishte një skenë për të qeshur. Asgjë nuk është kështu siç duket. Flakadanët ka javë që i tund Salanji, por flakën ua ndez Saliu. Tymueset i hedh Saimiri dhe Bledioni, por dorën ua lëviz po Saliu. Çetës së zemëruar të opozitarëve iu prin gjithëherë Flamuri, por shtiza e tij është e do të mbetet Doktori. Gazi me ngjyra që mbush sallën është i Gazit, por gazin që i shpërthen nga gjithë portreti i tij, nuk e mban dot gjithashtu Doktor Saliu.

Të gjithë bashkë janë bërë gaz i botës sonë të vogël dhe me shumë halle, që kërkojnë t’ia numërojnë si një hall të pamerituar edhe hallet e Sali Berishës, ashtu siç është bërë çdo ditë të lume e ditë për ditë në këto 32 vjet pluralizëm.

Do të duhej që sot të flisnim për pensionistët. Për ata qindra mijëra gjyshe e gjyshër që presin t’iu shpërblehet me dinjitet djersa e hedhur në vitet e panumërt të punës. Do të duhej të flisnim për bebet që e nisin udhën e jetës me një shpërblim simbolik si shenjë mirëseardhjeje në shoqërinë e madhe shqiptare. Do të duhej të flisnim për pagat e mësuesve, mjekëve, ushtarakëve e madje edhe të prokurorëve dhe gjykatësve. Për shkolla dhe rrugë. Për qëndra shëndetësore dhe ujëmbledhës e gjithçka tjetër që kërkon financim nëpër Shqipëri, por në vend të tyre, me gazin e Gazit do të duhet të qajnë të gjithë për hallin e Saliut. Që për herë të parë, ky prokuror i prokurorëve dhe gjykatës i çdo gjykatësi në Shqipëri, ky kryeakuzator i gjithkujt, dyshohet si mëkatari që bëri të pasur familjen e tij dhe kërkon të mos përgjigjet për këtë gjë.

Gaz si në 21 Janarin e paharruar, kur bashkë me të, Sali Berisha derdhi edhe plumba. Vrau katër vetë dhe nuk fshehu dorën që qëlloi, por vazhdon të zgjasë duart e tij për të përmbysur kupën e të nesërmes në çdo tryezë shqiptare.

Unë besoj tek prezumimi i pafajësisë. Unë ende mendoj se Sali Berisha do të duhet të shkonte në një sallë gjyqi për t’u përballur me të vërtetën e tij dhe për të dëshmuar se është dorëjashtë nga akuza që e dyshon atë si fajtor. Nëse do ta bënte, do të ishte një shenjë që ai do të kishte nisur të kuptonte se koha ka ndryshuar dhe se Shqipëria nuk është më ajo e dhjetë vjetëve më parë dhe se e fundit gjë që do të duhej të ndryshonte në të, është pikërisht ai vetë dhe modeli i tij i shëmtuar i qeverisjes.

Si atëherë kur ishte në pushtet, si tani që e qeveris opozitën e këtij vendi si një feud vetjak.

Duhet të flisnim për buxhetin këtë të hënë.

E kemi bërë gjatë shumë ditëve në javët e shkuara dhe do të vazhdojmë ta bëjmë sërish dhe më pas për të shpjeguar qindarkë më qindarkë sesi do të shpenzohen paratë e shqiptarëve. Por në këtë moment, duhet të shpjegojmë se pse, një opozitë reaktive si kjo e jona, ngjyra-ngjyra nga sjelljet dhe bardh e zi nga idetë, po sillet si gur në thembër për të penguar ecjen përpara.

Unë dua të kërkoj përunjësisht një ndjesë të thellë ndaj çdo shqiptari.

Të majtë dhe të djathtë.

Ndjesë për ata që na kanë votuar dhe ndjesë për ata që na kanë refuzuar apo edhe ata që kanë qëndruar larg dhe indiferentë ndaj politikës.

Sot mund t’iu them se nuk ka qenë e mjaftë të mundim Saliun tetë herë me radhë dhe çdo herë edhe më thellë se herën e fundit.

E mposhtëm në 2013-ën, në 2017-ën dhe e mundëm edhe në 2021-shin. Ah po edhe në 2023-shin, edhe në Shkodër. E mposhtëm kur e kishim përballë dhe atëherë kur fshihej nën pizhamat e Lulit. E lamë pa fjalë edhe kur i afronte logorenë e tij të zakonshme mikrofonit dixhital, pa fjalë edhe kur i vë zjarrin mikrofonit të Lulit në Kuvend.

Sot kuptoj që nuk është e mjaftë sepse të mundësh Saliun, duhet të mundet edhe Berishizmi.

Kjo flamë politike e egër, arrogante, shpifëse, mbytëse, rrënuese e penguese që merr frymë e frymon duke i marrë frymën gjithë shoqërisë. Që rend të ngrijë buzëqeshje dhe gëzon vetëm nëse arrin të ngrijë shpresën e të gjithëve.

Ndjej keqardhje për atë anë të sallës.

Edhe pse e dinë që janë pengje të një individi dhe të halleve të tij vetjake, ne e kemi të pamundur t’i çlirojmë prej tij. Nuk ka burg më të lig e robëri më të thellë se ai kur vetë i burgosuri është gardian i vetes dhe nuk pranon të çlirohet.

Aferim Sali! Ti ishe ai që pretendove se ishe Ati dje, por që vrave krijesën që privatizove me letra fallso. Njëlloj si ata faraonët e lashtë që shihnin si ju ndërtohej piramida dhe numëronin burrat skllevër e gratë skllave që do të varroseshin bashkë me të.

Vetëm me një ndryshim.

Çfarë ke marrë padrejtësisht nga haka e këtij vendi, andej nuk të hyn në punë dhe të gjitha punët e tua, do të kenë hesap të shkoqitur këtej.

Ne do të vazhdojmë të flasim për buxhetin dhe me durim e qetësi do të shpjegojmë sesi do të shpenzohet ky buxhet, më i madhi në historinë e Shqipërisë, dy herë më shumë se në 2013, ju do të vazhdoni të hidhni gaz e tym sepse tymi i punës suaj nuk do të jetë kurrë më i bardhë.

Aferim Sali! Shihe veten sërish në Facebook. Shih si të deformon teknologjia portretin. Të tregon portretin tënd të vërtetë.

34 Komente

 1. P
  Poseidon

  SI MI HALEJE.....

  1. B
   Baca-Bajram

   Surrat qeni i zgjebosur! Ftyre idioti shtazarak! Tipik katunar dhe shpellar.

  2. s
   salh brrisha Lideri Hamasit te Shpelles PD

   shkoheni shpellarin , kte Kryeterrorist te ndyre , nji surrat i qelbur shpellar qe flet me shume se 1000 fjale

   1. N
    Nga Vicidoli

    A ngjan HUNDA e këtij në foto me HUNDEN e asaj që i ofronte MOLLEN Borbadhes tek filmi "Borbardha dhe 7 xhuxhat" ?

    1. A
     Angjelini

     O Elsia, do mundohem fort te mos e leshoj gojen me ty dhe shumicen ne pushtet nga tolerimi qe ju frikacak dhe te korroptuar po i beni nje frikacaku dhe krimineli dhe bandes se tij. O Elisa, populli ju ka dhene shumicen te qeverisni duke i trajtuar te gjithe ne menyre te babrabarte para ligjit. Pse nuk e zbatoni lijin me Salih Berishen dhe banden e tij? Kujti i ankohi o Elisa? A ju vjen turp te beni viktimen o Elisa?

     1. s
      shqip

      Ike ti Salë , u rrudhe, je bërë si oshafkë.

      1. B
       Bolle me hartime duhet ligji te veproje

       Bolle me hartime por drejtohu prokuroris, sot me flakadan ne kuvend neser me tritol ku eshte garda , sekuriteti deputetit ? . Organizo proteste para SPAK ligji i barabarte per te gjithe e jo non grata destabilizon per ti bere frike drejtesis. Nese une si qytetar sfidoje prokurorine tre here cfare do te ndodhe ? Shkoni ne prokurori pasi ka shume mundesi qe pas fshihet Putini.

       1. V
        Vjosa

        Eshte urgjente që SPAK të veproj sa me shpejte për Saliun dhe KAMIKAZET e tij që duan ti vene zjarrin Shqiperis.

        1. I
         Iso

         Imagjinojeni se cfare mund ti bej kopili serb drejtesise po te jete ne pushtet!

         1. U
          U shofshin zagaret e Lexhendes

          U shofte rraca e Vampirit !

          1. N
           Nikolin

           Fatkeqshisht Shqiperia eshte ne doren e Saliut e tre kater kriminelave qe i shkojne mrapa per me shpetua lekuren nga drejtesia

           1. Z
            Zaza

            Parole parole hiqni imunitetin saliut dhe futeni koker burgut se saliu do ju mare me vete dhe ju Turp spaku Turp dhe mazhoranca

            1. A
             Arti

             Keta jane kriminelat e Shqiperise njerez me bishta majmuna.

             1. l
              linda

              Eshte turp qe nje femer me moral te diskutueshem ne rini e me pas si kjo zonje perfaqeson Shqiptaret.

              1. D
               Daullxhiu

               Po cte prishi pune ty cka bere me veglen e vet o Linda? Sna prish pune vegla po shih politiken si e ben, ate gjyko ti he xhan.

              2. Q
               Qiftelia

               Problemi eshte se ai edhe i vdekur do lere litarin jashte!Keto qe thoni Ju znja.Spiropali jane dokrarra pazari!Ai e nisi me bllokim zeri,e vazhdoi me tumnaje dhe sot e bitisi me zjarrvenie!E te gjithe bejme bla bla,lere njeri e lere tjetri ,kur dihet nga te gjithe qe ai nuk iken nga kjo bote pa e ridjegur edhe nje here kete vend!Jo do thoni Ju ,se nuk e leme ne !Keto deklarata jane si shashkat qe hedh Saliu!Ai nga dita ne dite po e intesifikon si sulmin ndaj kuvendit edhe ndaj individeve te caktuar brenda forces me te madhe ne kete vend duke provokuar dhe njekohesish tatuar reagimin e njerezve deri ne aksionin e tij perfundimtar!E ju do na thoni e po pastaj ça do beje se dogji dy karike se hodhi tym lotesjelles,se dogji parlamentin ,pune e madhe do vije nje dite dhe ne do i rindertojme (jo me parate tona )por te popullit se ju ne ate stalle qe se ka me emrin salle parlamenti ,do premtoni se do e beni me te bukur me leket e popullit.Ndaj dy rruge ka ose Ju ti beni thirrje organeve te drejtesise ta marrin si dikur partneri i tij i sotem zvarre si lepur i lagur ose lini qeverosjen se bolle keni ngrene e per rrjedhoje deri ne nje mandat tjeter rrezistoni per bukuri se keni vene aq dhjam!Popullit mos i lini pushtet pa me njeri(tjatrin merruni vesh,nje here lena e nje here prena)!Drejtesia lereni rrehar ne gjumin e vet sepse nuk varet nga ju por nga ata pertej Atlantikut dhe punon per ata dhe jo per popullin !Ndaj vazhdoni spetaklet bajate ne ate stalle me propagonist nje kafshe te plagosur qe jep shpirt dhe nuk i del pa kafshuar edhe nje here kete popull ne brinje.Rrofte dhjemokracia ,rrofte miqesia shqiptaro-kineze .Ia keni dhjere gjithe spetakleve televevizive,per nga shikueshmeria qe ktheen ne para per ju qe ropateni per kete popull qe nuk kupton se sa mire jeton dhe qe e kane mbytur te mirat kudo qe shkel !

               1. U
                U shofshin zagaret e Lexhendes

                Portering I nje PERBINDESHI. ..VAMPIR. Just shofte FARA !

                1. F
                 Fshati

                 Ky plak i poshter eshte por te degjosh sipropalin qe flet per demokracine dhe shoqerine eshte si ajo shprehja “fshati digjet dhe spiropali krihet”.

                 1. N
                  Nje I burgosur per 20m2 shtese pa leje

                  Per cfare flisni dhe perse halkakateni... e lagu se lagu... Saliu me shoke duhet arrestuar ne flagrance, ne sallen e parlamentit, atje ku thyen kariget dhe djag tavolinat...quhet dhunim institucioni dhe shkaterim prone... Ky njeri qe kur ka ardhur ne pushtet (mallkuar qofte ajo dite dhe mallkuar qofte ai qe na e beri peshqesh kete monster) nuk di asgje tjeter vec dunes, vrasjes dhe zjarrit, dhune kudo, vrasje kudo dhe zjarr kudo...KY ESHTE SALI BERISHA...MBAJENI...DUROJENI... OSE PLUMBIN BALLIT ATIJ DHE GJITHE SOJIT TE TIJ...

                  1. Texas

                   Plehera e Serbise

                   1. L
                    Labi

                    Sala nevojtore, por edhe ti me gjithë sojin tënd nuk jeni më të mirë. Te gjithë mut jeni!

                    1. q
                     qyfyre rilindjote

                     Fol oj shoqe Spiropali, se kur pellet ti tundet mali / me ate "Edi Rama eshte Skenderbeu i shekullit 21", do mbahesh mend perhere ne histori / je me e para politikane nder grari, fiks Lenka Cuko e ketij shekullit te ri /

                     1. L
                      Lesi

                      Sali Berisha e nisi me zjarrvenie dhe do ta perfundoje po me zjarrvenie!Eshte i njejti skenar,veçese kete radhe nuk ka mbeshtetje nga "ambasadori mik" ne shtetin fqinje sepse tashme e ka lene takati per efekt moshe,ndonese i ka kerkuar disa here kontakt por e ka te pamundur.

                      1. Z
                       Zdravo VV

                       FETYRË QENI PLAK MË ZAGARET DHE KUDRAT E RITHEMELIMIT TE GJITHË KRIMINEL VRASES DHE HAJNA TE SHQIPTARVE KËTYRE DUHET QIRË NËNAT GRAT MOTRAT DHE GOCAT

                       1. M
                        Miri

                        O shabon hunderi

                        1. S
                         Spiropajdhi

                         A eshte komunist-----po A ka mekate mbi shpinë---po 80 vjeç po ju sjell verdallë...po Fytyra e tij eshtë 1000 herë më e mirë se e juaja që merreni me fytyrën e tij të plakur nga mosha. Dhe ju që komentoni foton e tij jeni njerzë të pa dienitet dhe si të tillë shumë herë më të zinj se ai.

                         1. G
                          Gjergji

                          Dobra piçka da jebem....

                          1. J
                           Jari

                           Sali krykrimineli futi serbo-kriminrlin Faslliç ne mbledhjen e Keshillit të sigurisë Kombetare dhe ashtu nuk lejoi arrestimin e tij ne aeroport duke thyer urdherin e prokurorise e cila zbatonte dhe nje kerkese te Britanisë së madhe dhe thote pastaj se perse me ka shpallur Anglia nongrata ... ne burg ku mostêr qe te qetesohen shpirterat e te gjalleve dhe të vdekurve që ka shkaterruar ky terrorist dhe demagog psiqik që ashtu si Karaxhiç shkaterroi paikologjine dhe ndjenjat e nje populli të tërë..

                           1. D
                            Daullxhiu

                            Sali haleja po i ve zjarrin parlamentit si Hitlers Reistagut , muli po ngjan si göring, krahu i djathte i Hitlerit. Cbejne organet ligjzbatuese? Keta duhen arrestuar ne flagrance!!!! Ska nevoje tju hiqet imuniteti, e ka ligji.

                            1. P
                             Populli

                             Katrori I vdekjes. 1. Sali Berisha. 2. Ilir Meta. 3. Lul Basha. 4. Edi Rama. I vetmi popull ne bote qe voton per vdekjen e tij.

                             1. T
                              Ton

                              O Elisa po nuk kabere as hunde a as buze si juve ai...eshte 80 vjec...nuk e di si do dukesh ti 80 vjece.....as ai qe dilte me makinen e dpd neper Fier

                              1. B
                               Bardhi

                               DURIMI MBAROI.Dy rruge ka, ose Saliu, fshatar nga Vicitoli, NE KOSHIN E PLEHRAVE ose lereni te ROKANISI duke penguar zhvillimin e metejshem te shoqerise tone.

                               1. S
                                Sharabajka

                                Kjo sharabajka, Elisa, bene politike me artikullin, don ti mbushe mendjen tarallake qe Saliu eshte shume i poshter, viti partine Elises. PS me ne krye Ed pisin dhe sharabajkat si kjo Elisa, perdorin Sale

                                1. Z
                                 Zoti i falte Zagaret qe e ndjekin pas !

                                 Foto qe flet shume. DRAKUJA ( VAMPIRI ) - SERB . Zoti i falte Zagaret qe e ndjekin pas

                                 Lini një Përgjigje