Greqia kërcënon me veto për 'Belerin', Rama për televizionin francez: Nuk do të ishte serioze! Beleri, çështje e drejtësisë

20 Nëntor 2023, 12:38Politika TEMA

Greqia kërcënon me veto për 'Belerin', Rama për

Kryeministri Edi Rama në një intervistë për France 24, teksa komentoi kërcënimet e Greqisë se do të bllokojë rrugën evropiane të Shqipërisë nëse nuk lirohet Beleri, u shpreh se bllokimi për këtë çështje nuk do të qëndrojë, pasi nuk do të ishte serioze. 

Pjesë nga intervista:

– Z. Rama Shqipëria juaj ka  probleme për t’u anëtarësuar në Klubin evropian.  Greqia po bllokon  letrën e  27 vendeve anëtare për hapjen e kapitujve.

Në maj të këtij viti, kandidati për Bashkinë e Himarës, shqiptar me origjinë greke, Fredi Beleri, që kandidonte për opozitën, u arrestua dy ditë para zgjedhjeve i dyshuar për blerje votash.

Por akuzoheni ju se po e pengoni të zgjidhet kryetar bashkie për të mbajtur nën kontroll lejet në këtë zonë bregdetare në zhvillim e sipër. Si përgjigjeni ju?

Kryeministri Edi Rama: Unë nuk dua t’i futem kësaj polemike. Sinqerisht nuk besoj se ky bllokim do të qëndrojë, sepse nuk do të ishte serioze. Nga ana tjetër, është vetëm çështje e  drejtësisë.

Nëse shikoni raportin e progresit, Shqipëria vlerësohet vërtet mirë për çështjet e reformës në drejtësi. Unë jam shumë i kënaqur sepse Shqipëria është vendi më i përparuar në të gjithë Ballkanin për këto çështje.

-Megjithatë në vendin tuaj ndodhet edhe minoriteti grek afërsisht 1% të popullsisë. A shpresoni të pajtoheni me Greqinë?

Kryeministri Edi Rama: Dëgjoni, me Athinën kemi marrëdhënie strategjike dhe nga ana tjetër, kur flisni për minoritet grek, dua të saktësoj sikurse e thatë, kandidati ishte shqiptar me origjinë greke, edhe kundërshtari i tij në zgjedhje ishte po ashtu shqiptar me origjinë greke. Atëherë s’mund të jetë një çështje minoriteti grek kjo!

 

 

 

 

 

 

44 Komente

 1. E
  ER Tv

  Nuk do te ishte serioze ?!?!?!? Qenke rrot kari o Edvin

  1. Roberto

   Rrote cari je ti o pallosh qe nuk ke haber nga politika dhe nuk kupton fare ate qe thote Rama.Ju keshtu thate edhe per Vucicin,"vellau i Rames" thate sidomos ato gojet e liga te Kosoves. Ca kerkoni ju qe Rama dhe Shqiperia ti nenshtrohet Greqise Kurve??? Ikni tutje o injorante te lindur. Qepni halen kur nuk merrni vesh.

   1. E
    ER Tv

    shko ore njorant funksional, militant i Rames

    1. Roberto

     Nuk jam militant por jam simpatizant objektiv ne gjykim. Ju qe nuk dini c'flisni do kapeni pas fijes se kashtes. Keshtu eshte kur njeriu humbet arsyen.

    2. B
     Bumbum..bum

     Ky shaloku jot që tu dhimbska duhet të ngrej not proteste në Hagë Kundra greqis që ndërhyn në punt e brendshme të shqipris Kundra institucioneve e jo tu lëpiet me fjal koti . E aq më keq te Franca që me gjith Anglin krijuan nji shtet kurv me sirian e turq në ballkan si e si për të ulur ndikimin shqiptar coptuar Atë në 4 pjes. Ju që I lëpieni Eddrogës kujtoni se ata që e krrtikojn Jan me Saleh Mutaj e monakurva . Jo mor jo . Jemi të lodger nga gjith kjo kast politike që kan 32 vjet që. Vetëm vjedhin e vjedhin e pa pik turpi tallen me popullin . Ndoshta je kurva e Palloshit. Ose po fle akoma e gajasesh me batutat e ktit mashtrusit se kto që ndodhin në shqipri sot Jan frut I injorancës komunisto servile berishiste. Ky palla nuk mban pergjegjsi as per fëmijên e vet.

     1. F
      Faslmi

      Do vijë edhe kjo

      1. E
       E drejta

       Se ke internet e shkruan nuk do te thote qe nuk je injorat pa shkolle. Kush e krijoi greqine???? Kur greqia bente filozovi e shkence shtetet qe ti permende ishin maje pemeve Sa per Ramen do e shikosh ne fund se kush do bej pas. Vetem nqs Rames i intereson qe mos futet ne BE

     2. Z
      Zgri

      Or Ti TV I paedukate dhe qytetar mizerje. Greket duan pazar! Mundesishte detin! Degjo TV, nese ke pak po fare pak, mendoje vehten se sa burracak Jr! Shan dhe trimerohesh pa's nje emri anonim. Cube ferrash!

     3. T
      Taulant

      Cfare lesh maredhenie strategjike ke me hale-helenistanin ? Ata duan te te zhdukin si komb ....

      1. S
       Shkodrani

       Besoj se e di kete; e quajne politike. Ke eshte kryeminister i nje vendi teper te dobet qe ka qene per nje kohe shume te gjate ne rrezik zhdukje. Kjo eshte menyra me e mire per mos te hapur diskutime konfliktuale.

       1. E
        E drejta

        Taulant trapi Ne Greqi ke pothuaj 1 milion shqiptare qe rrojne punojne studiojne aty. Dhe ishin keta qe mbajten me buke njerez parazite e injorante si ty.

       2. Y
        Yyyppp Xhixhi

        Fred Beleri dhe Gjergj Goro, shqiptar me origjine greke?????!!!!! Dmth e zyrtarizove zotrote se himariotet qenkan me origjine greke????!!!! Dmth i zyrtarizove zotrote dokumentat e paligjshme vorioepiriote qe leshon Greqia prej 30 vjetesh???!!! Dmth ci qi temen Rregjistrit Civil Themeltar te Shtetit shqiptar ku te dy keta dhe gjysherit e stergjysherit e tyre qe nga shpallja e pamvaresise jane rregjistruar si shqiptare te besimit ortodoks???!!! Dmth me pak fjale kjo ishte loja qe nga fillimi, zyrtarizimi ne fillim de fakto e me vone edhe de jure i nje minoriteti grek ne Himare???!!! E shuat faren kombetare shqiptare o ju humbte fara juaj per fare o klase politike e felliqur antishqiptare!!!!

        1. D
         Detari

         Pse jo? Cfare kerkon me shume nje komb mualiman qe voton per KM nje arumun jevg?

         1. S
          Shkodrani

          Ti qenke rracist, nuk e dija! Ju greket jeni te rrace "ariane" madje me te bardhe se suedezed. As hitleri nuk ishte me rracist se ju greket e shperlare!

         2. T
          Taulant

          Debili duhet te thoshte shtetas Shqiptar qe kane marre pasaporta greke per qellime te uleta poshtersie. Pastaj Goros grekqiret ja hoqen para 5 vjetesh nenshtetesin sepse nuk ju sherbeu qellimeve te tyre shoviniste.

         3. B
          Ben.

          Kjo eshte injorance e larte, shqiprare me origjine greke, nuk ke turpe. Kane te drejte Greket ne kemi drejtues injorante qe nuk degjojne historianet por flasin pallavra.Turp politike bastarde qe krijon probleme te pa qena. Nuk ka greke ne himare, shqiprare me origjine veriore zoti Rama, krijo nje grup pune me historian te te dyja vendeve dhe pastaj fole cfare jane.

          1. U
           Urrejtesi profesionist

           Cfare po thua o Rame....? ? ? Seriozisht Goro na qenka grek , ? Apo dhe Beler-leshi ? ? ? kjo eshte gafe (me qellim a pa qellim eshte per tu pare) e rende.......................

           1. X
            Xha Beqo

            Ku e gjete origjinen greke te Belerit?

            1. P
             Precedentin e krijoj KM _ky Surrat vet !

             Dhe c'eshte me skandalozja ,nuk eshte i afte ose nuk do , t'j aplasi surratit Grekut tani qe i jepet Rasti ne Europe e tregoj se Greqia Pregatit Terroriste dhe i hedh ne Shqiperi per te realizuar qellmet e saja Shoviniste ,dhe blen Shqiptaret me paraet qe dhuroj BE-ja etj etj ,pra t'ja plasi Mutn Bejleri surratot Micitaqs Grekut para Europes . Mpro ky Maskara mesiguri nuk guxoka sepse ka ber vet marreveshje me Grekun per Bejlerin .Sepse nji Kriminel dhe Armik Kombt Shqiptare qe , qe demostratve fyen Shqptaret me Deklaratat e tij te shpifura dhe Deklaron se do helenzoj Hmaren , nuk duhej Kurr te lejohej e kandidonte per K.Bashke e jovetem kaq ,por ky Maskara i pafatyre ,e coj Maskaracen e tij akoma me thell bythes se tij ,kur KQZ Prostituta e njohu Krminelein Bejleri si Fitues . Pra ktu kuptohet se interesat e kujt perfaqson ky palo KM .Ptu Maskara

             1. k
              kete kisha tani per tani

              Kot derdellisin komentatoret "patriote" : Rama nuk ben historianin ne interviste se nuk i takon, por thote ate qe pretendojne ata dy persona; shqiptare me origjine greke !!Politike dhe diplomaci. Atehere , Greqia pse pretendon per Belerin dhe jo per Goron???!!! Rama eshte ne lartesine e politikanit dhe diplomatit te pa preçedente me keto shprehje. Kush e kupton mire, kush s'e kupton apo ben sikur nuk e kupton, keq per te se tregon qe eshte idiot apo injorante dhe merr pjese kot ne muhabetin qe behet. Une do ta pergezoja per inteligjencen dhe zgjuarsine qe tregon.

              1. D
               Drogaxhiu i rrjedhur

               Ngeli neper televizionet e huaja ky palacoja i mutit qe s'po e sheron dot kompleksin e inferioritetit para te huajve dhe deliret e superioritetit para shqiptareve. Ka dhene intervista neper televizione greke, italiane, gjermane, franceze, qe i hedhin hera heres nga nje kocke. Kurse per shqiptaret, nuk ka denjuar te beje as nje interviste zyrtare per ato dhjetera mijera bajga qe do na derdhe ketu, dhe populli i vet e mori vesh lajmin ne italisht. Eshte nje bythmut qe fluturon me presh ne byth e akoma nuk e ka kuptuar qe eshte loloja i Europes.

               1. E
                E drejta

                Te lutem ata qe do vijne jane vellezerit e TAULANTIT me lart

               2. Q
                Qyqa

                O zot cfare lugati. Si nuk i vjen turp qe del me ate surrat te droguar ne televizion. I trembi njerezit.

                1. D
                 Daullxhiu

                 Ne gop te semes vafte europa po qe se varet nga beleri hidrauliku debil dhe kriminel.

                 1. E
                  E

                  O njerez, akoma nuk e keni kuptuar qe ky e dhjet Shqiperine dhe i lepin bythen gjithe te huajve? Shqiperia s'ka pasur e s'do kete ndonjehere nje kryeminister te hajrit.

                  1. H
                   Hipokriti

                   Kur behet fjale per ceshtje qe lidhen drejtperdrejt me vendin e vet, frikacaku asnjehere nuk "deshiron t'i futet ketyre polemikave". Por per te dhene mend si dhi e zgjebosur me bisht perpjete per konflikte globale si lufta ne Ukraine dhe ne Gaza, ku e di qe nuk e pjerdh njeri, "lideri global" behet trim e i jep gojes.

                   1. E
                    E mjera Shqiperi

                    Duket sikur po intervistojne nje te burgosur nga burgu, jo kryeministrin e nje vendi. Zot na ruaj

                    1. P
                     Piktori i dale boje

                     Legen,por legen fare ordiner:Kur te gjithe shqiptaret e pane procken,qe bere dhe mbas kesaj u sulen policet e tu dhe zagaret ”e drejtesise”se vlores kunder kandidatit per bashkine e Himares,tani me paturpesi ekstreme thote,qe nuk eshte vepra ime.

                     1. M
                      Mut

                      Ngeli shemtaraqi i droguar neper televizionet e huaja qe tallen me kete surrat mut. Shqiptaret marrin informacion per vendimet e te droguarit nga intervistat e huaja.

                      1. f
                       fisnik

                       Ka ikur koha kur monarko fashistet grek perdornin operacionin fshesa tani le ti ktheje te gjithe se nder na ben.Ceshtja e kriminelit Beleri eshte e njejte me ate te kriminelit Kacifa kriminelat do perballen me drentesine dhe politika nuk i fut turinjete e ndyra te saje ppr nga fashist qe akoma mbajne ligjin e luftes gjithmon armiqesi sjellin,sa per pranimin ne BE kjo e fundit nuk do ta perfilli voten e ndyre te Greqise.

                       1. E
                        E drejta

                        BE sipas teje nuk do perfilli greqine ku ne ishujt e saj jane bazat me te medha te natos Dhe do mbeshteti ne me popullsi 2,8 milion qe nuk prodhojme gje pervec droges korupsionit e kurverise. A se harova prodhojme edhe pordhe Pa fund

                       2. a
                        agushkari

                        Bejleri turkoshak duket nga mbiemri, kur na doli grek ky evgjit tepelene.

                        1. a
                         agushkari

                         Bejleri turkoshak duket nga mbiemri, kur na doli grek ky evgjit tepelene.

                         1. a
                          agushkari

                          Bejleri turkoshak duket nga mbiemri, kur na doli grek ky evgjit tepelene.

                          1. E
                           Erdogan

                           Qe jane Greke Den-Baba-Den Jorgua dhe Beleri kete e dine edhe Breshkat ne Malin Akro-Qeravno (Vetetime shqip) vetem ish Epirotet e tyrqizuar te vetequajturit Skip-Tare. Germo Tare Germo angel ka dale. Sa do te germojne Arnautet ne ne Poliset Greke ne Meso-Gea (Mesdhe "shqip") nuk do gjejne ndonje Bust Sulltanesh apo Veziresh. Kjo you ben you've ndryshe nga Jorgorat,Arxileat (Akil "shqip"),Aleksandros,Odhiseat (Odise "shqip"),Dhimiterat,Uranite,Vasiliqite etj. Kush you ka shpelare "Trurin" o bij te Vezireve,Pashallareve,Bejlereve,Agallareve,Hoxhallareve,Muhipeve,Dervisheve etj qe jini vendi (land angl) me "Tolerant i Botes"? You nuk respektoni Te Drejtat e tyre te zgjedhin apo te Identifikohen me Kombesine Greke. You Arnautet e deputetit Osmane Ismail bej Vlores,Frashellinjve,Hasaneve,Tahsimeve etj nuk njifni Vorio Epirin! Kur edhe Iroan (Hero "shqip") tuaj e kini Epirote? You jinibper te warehouse hallin o Mavri.

                           1. B
                            Bumbum..bum

                            Ty stë qi njeri se vjen era mut shko no siri . Atje e ke vëndin

                            1. T
                             Taulant

                             90% e greqise se sotme jane Shqiptar,Sllav,Turq e Vlleh. Toponimet ne Greiq deri ne 1920 ishin ne masen 90% Shqiptare e Sllave. Me mbas i nderruan me emra nga Greqi e vjeter ( nuk ka asnje lidhje me te rene). Shko studjo arkivat e Venedikut .

                            2. L
                             Lexuesi

                             Greqia nuk eshte partner strategjik por nje shtet armik me i rrezikshem i Shqiperise, nuk duhet te jemi hipokrit tu tregojme grekeve futyren e tyre te vertete ne 97’ , tani ate qe se arriten ne ate kohe por luftojne me metoda greke tinzare dhe me sherbetoret antishqipetare si Berisha, dhe banda e tij bashke me Meten.

                             1. D
                              Dule evgjiti

                              Ka nje ndryshim midis kantidateve me origjine greke……..njerit ju hoq shtetesia qe ndoshta i takon me teper se Belerit , dhe tjetri eshte pjese e agjentures se asfalise greke dhe mbeshtetet nga ata ….jane dy ane te medaljes krejt te kunderta ….. Megjithate mos perkulja Juaj ndaj Athines eshte gjeja me pozitive e nje politikani ne keto 33 vjet …..zbatoni ligjin qe spiuni i Athines te mare ate qe meriton ….

                              1. a
                               astriti

                               je i modh vella . me bejlerin ke aritur qe te lesh politiken greke te vet degjeneroje vetveten duke u munduar te beje ceshtje bejlerin e ndyre . i ke lene te perlyen me nje tradhtar te shqiptareve dhe ne shohim dhe qeshim .me kujtohet flamuri autoktonis ne stadiumin serb dhe serbet qe jargaviteshin nen britma ,e njejta situate me duket dhe me bejlerin dhe me greket qe mes jargeve te urejtjes per shqiptaret turfullojne .ne anen tjeter SHQIPTARET qe buzeqeshin dhe tallen dhe bejne te paguajne tradhetaret e kombit te tyre ,dhe historia vazhdon nje nga nje endrat tona preken .

                               1. L
                                Li

                                Vendi ka zot. Pergjigje diplomate bravo Rama. Mirë e ke then qe greqia nuk mund të behet shtet surugato dhe të meret me nje të degjeneruar dhe vrases si Beleri. Kjo çeshtje i takon drejtesise .

                                1. I
                                 I juaji Edi Rama

                                 U pa puna - do ngre nje tjeter bust atje ne Dervican...ate te gjyshit te Micos! Besoj se keshtu do ta zbus ca zemeraten e tij..

                                 1. E
                                  Ed droga

                                  O budalla, si ke dale ashtu si psikopat i droguar ne televizor te huaj? E trembe boten e na i nxive ne faqen. Nuk je me nje shkarravites poshte urave. Perfaqeson nje shtet. Duket niveli i shtetit qe nga i droguari sydale qe del ne ekran si kryeminister.

                                  1. P
                                   Plehre

                                   Frikacak i mutit

                                   Lini një Përgjigje