Grida Duma: Ja kë do vendosja kandidat përballë Veliajt nëse do të isha në krye të PD-së

20 Maj 2023, 11:19Politika TEMA

Grida Duma: Ja kë do vendosja kandidat përballë Veliajt nëse

E ftuar knë “Më lër të flas”, Grida Duma foli për situatën brenda Partisë Demokratike, e cila sërish doli nga zgjedhjet me një humbje të thellë.

E pyetur nga binjakët Veshaj se kë do të zgjidhte në garën për Tiranën nëse do të ishte në krye të Partisë Demokratike, Duma tha se ajo do të kishte nxjerrë një figurë jo politike.

“Unë ia thashë Erjon Veliajt këtë gjë kur e kisha, që sot nuk ka ende një figurë politike, me aq shumë mjete që të jetë thelbësisht politike që të dalë përballë tij.

Unë strategjikisht do të kisha nxjerrë një figurë jo kaq politike. Halim Kosova, pavarësisht se PD-ja i kishte humbur zgjedhjet, sikurse e quante Rama në 2013, ishte prestigjioz në garë”, tha ajo.

Pse nuk e kemi këtë garë tani?

“Sepse, me marrjen e vendimeve jo strategjike, kur ti lë mandatet, lë bashkitë në 2019, çfarë do që të bësh, nuk bën dot kuaj fitoreje që të mbështeten në potenca të mëdha të partisë”, u përgjigj Duma.

Sipas moderatores së “Top Story”, nëse do të kishte vullnet, e djathta ka mundësitë të hyjë në garë që nesër:

“Mund të hyjë edhe nesër, po të dojë. Kapacitetet i ka aty. Çështja është kush do të jetë formula e kontraktualitetit”.

22 Komente

 1. K
  Kritiku

  Eshte lajm ky?..................................... Ju të Temës jeni si "të Sëmës".

  1. H
   Hordhia e ndyrë e Sali Rrumpallës

   Kritiku, respekte. A e di ku është lajmi ketu? Ta them unë. "Ne qofte se PD-ja, ne marredhenien e saj kontraktuale me shtresën e saj principalisht legale dhe supportive, ka denigruar strukturalisht, kjo vjen si pasojë e zgjedhjes se kandidatëve pa support konservator, dhe jo intelektualisht independentë, qe të mund të Inspirojne elektoratin gri. Prandaj është emergjente që të krijohet nje marredhenie kolaborative multifacetale me shtresezime temperative jo ekstremiste, qe të jetë sa me inkluzive ne diapazonin politik shqipetar." More vesh gjë ti? As unë. Ja ky ishte lajmi. Që Grida Duma foli, po nuk tha asgje. "Rrofte Berisha, desh me thane, se un kam maru." Apo ishte "Rrofte partia" ajo kenga?

  2. L
   Luani

   Edhe gopin tende te vije €100 per vote prape te himbur e kishe se jeni kancer i shoqerise tpnë..po qe te mos ngelet merak erdhi 2025.. provoje..!!!

   1. V
    Viktor

    GD- dashnorja e landit hahaha sa e shemtuar je moj nare me ate trup si breshk....cfar flet moj debile e pashkoll!!!! Po kush te degjon ty e cmendur dhe psikopate, futi nji dru sic e di ti atyre binjakve fshatar.

    1. x
     xhoxhi

     Unë nuk jam Karl Marksi por po them se çfarë do që të bëjë partia demokratike nuk vjen në pushtet sepse si pushteti lokal ashtu edhe administrata janë të stabilizuara ju shërbejnë qytetarëve sipas mundësive që kanë dhe kështu të votosh të djathtën do të thotë të shkosh në vitin 1992 kur u shaktërua çdo gjë me vlerë...dhe këtë nuk e don askush.33 vjet në një vrimë i ka rënë partia demokratike duke thirur:Me Saliun fitojmë.Ja ku jemi sot shikoni se ku ka katandisur pa asnjë figurë për të drejtuar partinë.Ata që mallkojnë nuk mund të fitojnë kurë me votë..

     1. S
      Shumë saktë

      Xhoxhi, I ke rene muhabetit ne kokë, vella. Shumë saktë.

     2. B
      Bureto

      Ja ku e dha përgjigjen dhe kjo: "....çështja është 'kush' do të jetë formula e kontraktualitetit?!?!"-përgjigje gjeniale dhe s'kishte si të ishte ndryshe kur këto xhevahire dalin nga një kokë e madhe si kjo baxhella. Gjithsesi me mangësi gjuhësore, sepse nuk shkruhet apo thuhet 'kush', që përdoret për frymorët, në vënd të 'cili!cilët' që përdoret për jo frymorët si në rastin e G. Sumës (mos keqkuptohet se nuk e kam ngatërruar, ai është mbiemri i families). Të vimë tek zgjidhja. Eureka: "Formula e kontraktualitetit", na duhet si çelsi i saj, po hë pra moj gjithologe, cila na qenka kjo formulë? Nga mendje të "ndritura" si puna jote formula e zgjidhjes kërkohet. Duke të dëgjuar ti them, gjynah që politika shqiptare humbi një aset të paçmuar. Gjithsesi, asgjë nuk humbet, vetëm se transformohet; fitoi Topi dhe ti që t'u rrit rroga. Mesa duket kjo ishte "formula" jote e "kontraktualitetit" që, edhe pse e vrava ca mendjen, nuk ia gjeta, që nuk ia gjeta dot kuptimin. I thellë shumë ishte bre....dreqi!

      1. N
       Noci

       I gjithe problemi yt eshte se nuk mundesh te godasesh aty ku qendron faji,pra tek largimi i Sali Berishës dhe duhet te kaloje edhe 2024 me humbje se PD do kohe t'a marre vehten kaq shume eshte demtuar dhe mundësisht te gjitha figurat e superkorruptuara te para 2013 te mos jene pjesë e zgjidhjes perndryshe PD vazhdon te shkermoqet

       1. R
        Rrnofte LEXHENDA ! dhe zagaret dhe GRIDA

        Shqiptaret I mbyten BAXHELLAT

        1. s
         shqip

         Edhe Saliun vete te kandidonit per Kryetar Bashkie, do humbte me keq se sa ai derdimeni qe mbaroi universitetin pa mbaruar te mesmen.

         1. T
          Tironc

          Halim Kosova eshte figure e nderuar si mjek si politikan e si administrator naccc,moj kerevere!!!

          1. g
           goni

           kjo rastesisht hyri ne pd e normale qe pd do mbronte ,po te kishte hyre nga krahu tjeter ps do mbronte ,kjo ska as parti as ideale ,ka interesa te ngushta te momentit ,si gjithe politika ...

           1. F
            Fatmir Lohja

            Nuk merret pyshteti lokal me kandidatura katundaresh!

            1. A
             Aron

             Po, s'e Grida kur kandidoi vete e ndriti, tani eshte bere eksprete ke duhet te kandidonte perballe Erit. O Grida, te vetmen eksperte qe duhet te besh ti dhe qe je provuar je mire dhe nxjerr rezultate eshte vec kurverimi, te tjerat i kemi pare. hahaha

             1. F
              Fatmiri

              Salinjanismit ajo pelqe me shume se belusmot o!

              1. k
               kot

               Ore shoke, eshte Grida qe nuk flet mire shqip apo eshte gazetari/ja qe ka bere gabime? Cfare eshte kjo shqipe e bastarduar? U habisa :)

               1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

                Figura jo politike duhet të ketë kurajën ta pranojë ta votojnë. Mbështetja është besimi që ai kërkon.

                1. L
                 Labi

                 Imagjinoni se si mind te ndjehet nje vajze e shkolluar dhe me nder kur shikon cdo nate ket lavire ne tv. Jetoj gati 30 vjet ne Zvicer po kurre nuk kam pare gazetare te zhveshur si kjo dhe me pamje sikur prostituta kur del te gjeje kliente pastaj thone do behet Shqiperia. Eshte turp per ata qe shkoj te bejne analiza politike te kjo lloj baxhelle.Problemi nuk eshte kjo sw u mesuam por pjellat e tyre,do kemi ne qaf dhe femijet e ketyte kellirave,rasti konkret Zeni e Argita Saliut.

                 1. E
                  Ethem Lalaj

                  Grida provoi në politikë S.Berishën,L.Bashën,E.Salianin e KO..! Me dy u nda.Me të tretin nuk dihet.Meqënse deklaroi se nuk është pa mashkull rreth saj na vë në dyshime për E.S. -S.Berisha kur e pa se i rrezikonte karrigen e dërgoi kollon e 5-të tek TOPI. -L.Bashën e kritikoi për humbjet e zgjedhjeve kur dihet se L.Basha nuk vepronte dot për asnjë vendim në PD. -Tashmë tek Topi i BBV Grida me dorën në xhep spërdridhet si majmuni tel duke shikuar kamerën në SY. -Lëvdatat nda Lorit të familjes Hoxha ishte neveri për servilizmin e paskrupullt.. -Thirrja e ARIAN Çanit çdo herë në TV është poshtëruese për audiencën e Topit..

                  1. S
                   Shkodrani

                   Sa i pëlqejnë kuajt kësaj? Një e dy e për kuaj flet. Interesant!

                   1. T
                    Tironsi i Vjetër.

                    Kjo Duma, sa më shumë që shfaqet në media, aq më shumë i bjen vlera. Tani është bërë si Jozefina Topalli dhe ajo laraska nga Amerika, Kokalari.

                    1. p
                     pinokio

                     Mos shani Gridën.Ajo është krenare që është përjashtusr nga bordellua për imoralitet politik.

                     Lini një Përgjigje

                     Blog Tema