Hetim në Austri, Itali e San Marino/ SPAK nis letërporosi për dosjen hetimore ndaj Ilir Metës

2 Tetor 2022, 20:21Politika TEMA

 

Hetim në Austri, Itali e San Marino/ SPAK nis letërporosi për

Në krye të një muaji nga kallëzimi i avokatit Idajet Beqiri ndaj ish-presidentit Ilir Meta dhe bashkëshortes së tij Monika Kryemadhi, SPAK ka firmosur tre letër-porosi të tjera që përmes Ministrisë së Drejtësisë, u janë dorëzuar partnerëve.

Zyrtarisht ju tha Top Channel se kërkesa për ndihmë juridike i është dërguar Austrisë, Italisë dhe San Marinos, aty ku avokati denoncoi se i janë nënshtruar trajtimeve estetike. Avokati që i kallëzoi për korrupsion dhe pastrim parash thotë se kjo gjë vërtetohet nga kartelat mjekësore.

A kanë kryer ndonjëherë ndërhyrje mjekësore apo estetike çifti Meta dhe personat e bashkëlidhur me ta që janë rrethi më i ngushtë, pyesin në letër-porosi prokurorët e SPAK. Ata kërkojnë po ashtu prova shkresore që vërtetojnë diçka të tillë dhe mënyrën si është kryer pagesa, në rast se ndërhyrje të tilla kanë ndodhur bëjnë me dije burimet.

Por SPAK e ka bashkuar kallëzimin e avokatit me atë të ish-deputetit Halit Valteri , për të cilën gjithashtu ka përcjellë letër-porosi në SHBA, meqenëse ka akuza për lobimin 700 mijë dollarësh të padeklaruar.

Një letër-porosi e pestë pritet të niset drejt Qipros aty ku përflitet për kompanitë “offshore”, por prokurorët kanë pak shpresë që Qipro t’i përgjigjet drejtësisë shqiptare.

Çështja e tretë e hapur në SPAK bazohet në denoncimin e gazetarit Adriatik Doci, i cili akuzon çiftin presidencial për shpërdorim detyre dhe pastrim parash.

6 Komente

 1. M
  Monika hajdute me cizme

  Rrena e radhes se spakut qe kok tulin e hajdutin psikopat te monikes,duan ta nxjerin te pa fajshem.... Jo me kot ambasadorja amerikane takoi hajdutin psikopat qe ta shikoj spaku.. Te njejten gje beri edhe sali berisha kur ilirfloriri numronte eurot me ze e figure... Ashtu si kushtetusja tha qe nuk e ka shkelur rende kushtetuten,keshtu edhe spaku do thote qe nuk ka vjedhur aq sa te denohet... Dhe pas kesaj ,hajde duro kete familje hajdute edhe 25 vjet sic thote ilirhajduti

  1. S
   SPAK IRAMESMETESBERISHES

   HAHAHHAHAHAHAHAHA, lol = Me porosi..... = lol -- SPAKU Taku Spartaku, lol

  2. G
   Gimi me tha mua nje 700-ce nga ana ime

   Po cfare hetimi i beni hajdutit Meta ?? Nuk u takua me zonjen ambasadore Meta ?? U ngref si kaponjt , u krekos si pallua . Tha hajduti : ja hodha , nxori baxhellen mashtrusen ordinere te llapte poshte e perpjete ...vec ska kuptuar gje akoma Meta nga sjellja e amerikaneve , amerikanet por dhe francezet kane nje huq te pjerdhur per dike qe nuk e duan , nuk e perfillin ...qe te mos dalin qe jane te ligj dhe nuk e duan ....te ftojne famljarisht ne shtepi per te ngrene e per te pire dhe atje nga nje moment ne tjetrin atje ku pikerisht ti je relaksuar dhe ke nxjere mendimin se :nuk kane gje personale me mua , ta kepusin dhe te bejte per dush te ftohte duke te poshteruar deri ne neveri .....keshtu dhe Meten , e takoi ambasadorja e qetesoi se skemi gje me ty , dhe nga ana tjeter i hapi driten jeshile SPAK-ut per hetime nga te gjitha nivelet .....

   1. S
    Shoresat e fündit te Popullit shume vuajtur ..

    Epo dicka do dali ne drite nga SPAK dhe Drejtesia .. Le te shpresojme. ! Po me ate Vidio. 7. %. do kete Rihetim. ! apo humbi kjo kerkese e Drejtesise ..

    1. p
     ptuuuuuuuuuuuuuuu kerme e peshtire

     vodhet shtetin shqiptare dhe i futet miljonat ne kompanit mafioze ofshore ne qipro ne zvicer e kudo ,qe ti shumfishonit ,nderkohe qe i shkaterruat jeten ,te ardhmen mijra familjeve shqiptare mor fshatar i ndyre ,qe ke surrat e shitesh ala si politikan gjasme ,sikur mos te kishte ndodhur asgje ,mos te kishe vjedhur thesarin e arit te shqiperise ,sikur mos te kishe vjedhur miljonat pafund ktij shteti ,i kapur edhe ne video tv nga drtitan prifti ,qe -per cudi te gjithe botes - mbasi ambasada angleze qe qenka mbi ligjin e drejtesine shqiptare ,, e nxori me nji deklarate bllofi ,ne medie ,se video e dritan priftit na kishte qen nji montim - pa vertetuar dhe dhene asnji prove per kte mashtrim te ndyre ber popullit shqiptare . - . pra ktu kemi te bejme me nji fake politikan mafioze i lidhur me ambasadat e vendeve mike - te cilet se bashku vjedhin shqiperine dhe deformojne drejtesine - duke e injoruar ate ! - pra mafia ktu nuk eshte vetem ne bandat e politikes ,por edhe na ambasadar e huaja qe bashkpunojne me kriminet ne politiken shqiptare . dhe kjo eshte e kuptushme qe roli i ambasadave te huaja eshte kryesori ,,sepse as fshatari cepanit e as maloku vicidolit - pa kta ambasadore nuk i afronte asnji banke si ato Mafioze te Qipros ku operojne gjithe Mafiozet e Botes kta morrat e katundit shqiptare ,pra rrenjet jane te thella dhe ky maskara ka shume per te rrefyer Drejtesise sepse jane lidhje Mafiozesh Nderkombetare

     1. f
      fytyra me e ndyr ne Politike

      puoooooooooh sa qenie e urryer eshte ky kerma

      Lini një Përgjigje