Ilir Metës s’i ndahet shpirti nga prorusët e Gruevskit: Shprehet kundër fitores së koalicionit shqiptar

14 Prill 2024, 15:38Politika TEMA

Ilir Metës s’i ndahet shpirti nga prorusët e Gruevskit: Shprehet

Ilir Meta ka takuar sot pasardhësin e Nikolla Gruevskit në Maqedoninë e Veriut, kreun e VRMO-DMNE, partisë nacionaliste që kërkon të ulë peshën e shqiptarëve në vend.

Në një postim në rrjetet sociale, Meta shprehet hapur pro fitores së Hristo Mickovskit, i cili është një koalicion me parti kundër NATO-s dhe pro Rusisë. Në fakt nuk është hera e parë që Ilir Meta e bën këtë. Në vitin 2017, Meta bëri të gjithë përpjekjet që të mbetej në qeveri Nikolla Gruevski.

Sot në Maqedoninë e Veriut, ekziston një koalicion i gjerë i partive shqiptare dhe partive të tjera të kombësive në vend, që quhet Fronti Europian. Ky koalicion është qartasi pro aleancës me Perëndimin, e drejtohet nga BDI e Ali Ahmetit.

Postimi i Metës

"Fitorja e pritshme e VMRO-DPMNE në zgjedhjet e afërta do t'i japë një dimension të ri zhvillimit ekonomik të Maqedonisë së Veriut në të ardhmen nga i cili do të përfitojnë të gjithë qytetarët e saj.

Të mos harrojmë se vizioni dhe politikat e saj në qeverisje e shndërruan Maqedoninë e Veriut, vendin e 10-të në botë dhe të 5-të në Europë për klimën e biznesit dhe investimet e huaja.

Falë vizionit të VMRO-DPMNE, Maqedonia e Veriut shpërtheu për rritjen e bujqësisë dhe blegtorisë duke e nisur me 10 milionë euro financim në vit e duke e çuar në 200 milionë euro.

Ekipi i ri i VMRO-DPMNE besoj se ka mësuar mjaftueshëm nga gabimet e bëra në të kaluarën dhe pasojat e nepotizmit, të cilat eklipsuan arritjet e jashtëzakonshme ekonomike dhe sociale.

Maqedonia e Veriut do të vazhdojë të ecë e sigurt në rrugën euro-atlantike dhe përsëri shqiptarët do të jenë garancia kyçe për këtë!"

24 Komente

 1. B
  Bato

  Ky dhe te tjere afer tij, ne aleance me te, jane te shitur, jane antishqiptar! Ndonese nuk lene rast pa e shfaqur, ata qe paguhen per te ruajtur vendin nga keto plehra armiqesore, bejne sehir.

  1. U
   UÇK

   O ilir o faqezi Moniken kush po ta q.. Ti je spiun dhe hajn në Shqiperi Ti nuk e don Shqiperinë Je gjak sllavi e don Rusinë Serbinë dhe Maqedonin pa shqiptarë o TRADHTARË Ti dhe Sala faqezi Ti je gjak grek Sala është gjak serb

   1. f
    franc

    Anti shqipetaret Meta Berisha e kane treguar veten si te tille po fajin e ka SPAK qe nuk vepron.

    1. S
     Saranda

     Ilir Metes i ndihmoi Gruevski te rehatojne arine e vledhur te thesarit. Metovski eshte qelbesire jashteqitje shqiptare. Faji eshte te SPAK qe nuk e arreston kete vrases antishqiptar. Qeni i harbuar Meraj, ne burg e ka pas vendin.

     1. S
      Svetllana

      ILIR META njihet ne politiken shqiptare si nje lojtar qe ka luajtur me dy porta. Cfare prisni ju qe te perfundoje ne burg? Kurre nuk do ta shtini ne dore kete politikan brilant, qe eshte nje nga dy zaret e forte te Putinit ne Shqiperi.

      1. P
       Pensionisti.

       Nuk mbulohet Dielli me shoshë ore Mero. E dime kush eshte Ilir Meta. Por na beje shkrime per keto hajdutet e qeverise qe ti aq shume iu ben elozhe. Apo mos ndoshta dhe ti valle je i implikuar ne ndonje pisllëk inceratoresh apo ndonje mafjozlleku tjeter? Se nuk ka si shpjegohet ndryshe indiferizmi yt karshi vjedhjeve qe po i behen ketij populli. Nga keto qeveritare te ndyre.

       1. e
        eDRAMA, Il Re degli Ignoranti

        Shyqyr qe kemi Ramen anti-rusin me te thekur te Ballkanit Perendimor, aq patriot sa qe ngre bust per Micotaqisin plak ne Dervican e shko e perulet me dysh para tij...

        1. L
         Loni

         Shoku Metaj, rilexoje edhe një herë romanin e famshëm "Si u kalit çeliku" të Ostrovskit, modeli për edukimin e komsomolasve sovjetik me moralin komunist, që të frymëzohesh shpirtërisht. Dhe gjejë ndonjë hekurishte më të lartë për t'i hipur, njëjtë siç i hipnin të parët e t'u gomarit në Çepan kur shkonin për të blerë ndonjë karroqe misër në pazar.

         1. M
          Mona baxhella

          O ta qifsha Moniken

          1. A
           Aron

           Kush vazhdon mbeshtet akoma Meten dhe Saliun, jane po aq tradhetar sa ata.

           1. i
            i monoes

            tani vone ka mesuar se monika ia dredhe me te tjeret, e i eshte mbushe mendja se keshtu jane gjitha femrat e dibres, pra jane kurva. per kete u bind kur pa fatimen, nenen e monikes, ish e dashura e dritan priftit. prandaj eshte prishe fare fare me dibrane e me maqedonasit e pas gruevskit. vajza e vogel i ka dale si supermbesa e berishes karakurve. me ibranet eshte bere pordhe. per kete kerkon kethimin e mikut tij gruevski e ne te semes maqedonasit e dibranet e monikes. duhet vizituar ky i marre, ka shkallue fare

            1. z
             zani

             Dhe ky si Gruevski do te perfundoje , turp ke kemi pasur per president.????

             1. L
              Likja handout me cizme

              Hey Like .. Gimi me tha 7% …

              1. A
               Ardiani

               Rracen ku ta kesh hajdut.

               1. R
                Remi

                Ky nuk e ka hallin se cila parti fiton ne Maqedoni, ky e ka hallin e vetë se si ti ikë SPAKut. Ka mundësi që merrë Azil në Hingari dhe i bashkohet Gruevskit!

                1. D
                 Dritoni

                 Koment Shumë i saktë

                 1. L
                  Loni

                  Mos i qaj hallin, sa të jetë Edi Rama në pushtet atë nuk e gjenë gjë. Me gjithë atë që ndodhi në 21 Janar 2011 për "shkak" të tij, edhe pse u vranë katër mjeranë dhe u plagosën shumë të tjerë, ai kaloi pa u lagur në anën e socialistëve dhe më pas u bë dhe President për një mandat 5 vjeçar po prej Edi Ramës. Dhe kur e sulmonin si President, Edi Rama dilte e deklaronte se është presidenti më i mirë që kemi patur ndonjëherë.

                 2. L
                  Likja dhe Panariti shohin shpetimin tek Rusia

                  Grua e keqe, se burre nuk eshte. Po si more legen takon partete pro ruse, kujt i ben karshillek? Duket se pergatitesh per strehim politik ne Maqedonine e Grueskit. Po ate mut Pabaritin, veterinerin e e rreh gruaja, kaq keq ja ke kapur koken me dere?! Edhe ai ne mos eshte nje cope hajduti, eshte pis ish spiun.

                  1. G
                   Gimi me tha mua 7 % nga ana ime

                   Meta nxori Gruefskin nga Shqiperia per me lart dhe me pas ne Hungari.....ky qe urdheri i Putinit dhe ky u zbatua nga Ilir plera ....Ilir Meta , njeriu i Putinit ne Shqiperi ...dhe kanceri qe duhet shkulur me cdo kusht dhe menyre ...

                   1. Çka do ky atje

                    Shih, shih...

                    1. A
                     Analisti i pa anshem

                     Artikullshkruesi e quan Partine VMRO-DPMNE si parti pro ruse dhe kunder NATO-s. Shume gabim. Ajo eshte parti demokratike ku ne themel ka baskejetesen e shumices maqedonase me kombet e tjera qe jetojne ne Maqedoni si shqiptare,turq,rome, vllehe etj. Dhe aq me keq nuk eshte pro ruse dhe as kunder NATO-s. Maqedonia eshte antare e NATO-s me voten e te gjithe partive, ku peshe te madhe ka patur VMRO-DPMNE-ja.Nuk ka qene me te drejte per ndrimin e emrit qe erdhi si rrjedhoje e vetos greke. Historianet e dijne shume mire qe mbas shperberjes se Perondorise otomane, shtetet me te forta ne Ballkan filluar perjekjet per te gllaberuar toka nga Maqedonia dhe Shqiperia. Ne perfundim te Luftes se dyte ballkanike Maqedonia u nda ne 3 pjese: Maqedonia e Vardarit e mori serbi, Maqedonine e Pireut e mori bullgari, ndersa Maqedonine e Egjeut e mori greku. E si mund te jete Maqedonia pro ruse kur keta kane patur nje rol jo te vogel ne coptimin e saj duke favorizuar serbin,bullgaret dhe grekun ne vend qe ky shtet mbas luftes se dyte boterore te dilte shtet me vehte brenda teritorit te saj.

                     1. J
                      Jimi

                      Dihet qe Iliri ishte protagionisti kryesor, i cili i krijoi Gruevskit koridorin e lire ne Shqiperi, qe ai te mund te realizonte arratisjen drejt Hungarise pa asnje shqetesim.

                      1. L
                       Ladi

                       Ben shume mire Mero, qe e jep lajm per ate qe ben ky njeri i zi..

                       1. P
                        Paria lirisë, VV dhe VLAN NON GRATA

                        eri me vrasjen e Gjingjiqit në Beograd treshja Gruevski, Meta dhe Vuçiqi ishin së bashku kundër shqiptareve dhe për themelimin e një shteti të ri sllav në Ballkan. Gjingjiqin u vra nga mafia serbe kurse Meta dhe Salih Berisha e më vonë edhe Albini e vazhduan rrugëtimin e tij por pa sukses të dalluar. Gruevski iku pas u zbulua se ishte pro serb dhe pro rus dhe kundër shqiptar . Kurse miku i tij dhe kundërshtari – armiku i shqiptareve me ndihem e Metes Greuvski iku nëpër Shqipëri, Mal të Zi dhe Serbi për në Hungari ku gjeti strehim politik. Ne e dinin se ia ishte kundër shqiptari përbetuar bashkë me miqtë tij Nikolla Gruevski dhe Ilir Metën e Salih Berishën. Ju sugjeroji të lexoni vetëm ketë çka i ka shkruar Gjingjiq, OKB për Kosovën: https://rtv.rs/hr/politika/sta-je-djindjic-pisao-savetu-bezbednosti-un-o-kosovu-i-metohiji_1021117.html.

                        Lini një Përgjigje