Ish-presidenti Topi: Nëse Rama do të kontrollojë gjithçka, do jetë në garë me Enver Hoxhën, kush rri me gjatë në pushtet

4 Nëntor 2023, 18:20Politika TEMA
Ish-presidenti Topi: Nëse Rama do të kontrollojë gjithçka,

Ish-presidenti Bamir Topi, ka komentuar qeverisjen e kryeministrit Edi Rama duke u shprehur se “nuk është më në garë më partitë e tjera por me Enver Hoxhën”.

“Në rast se ky do kontrollojë gjithçka, nuk është më në garë më partitë e tjera por më Enver Hoxhën kush do qëndroj më gjatë në historinë e fronit në Shqipëri”, tha ish-presidenti.

Ndër të tjera, i ftuar në emisionin “Kjo Javë” në News 24, Topi është shprehur se në takimet që Rama bën jep sipas tij garanci, ndërsa shton se “kjo do të thotë që këtë njerëz janë përgatitur me një filozofi diktatoriale”

Bamir Topi: Zoti Rama, që se di sa vite ka në pushtet që nga 1998. Pra duke qenë për një kohë të gjatë jo vetëm në pushtetin lokal por edhe si kryetar i PS, edhe tani 10 vite kryeministër. Në takimet që bën ky, jep garancira që në fitoret e viti 2025, 2030. Kjo do të thotë që këtë njerëz janë përgatitur me një filozofi diktatoriale. Duhet të jesh në shpirt demokrat dhe të japësh mesazhe për nevojën se si duhet të zgjedhin shqiptarët jo si të kontrollohen.

Në 2011 ishte pala tjetër në pushtet, i është bërë gjyqi ish-presidentit se si kishte votuar. Askush prej tyre nuk bin dakord të bëjnë një sistem që nuk do ta kontrolloj mënyrën e votimit të shqiptarëve. Në rast se ky do kontrollojë gjithçka, nuk është më në garë më partitë e tjera por më Enver Hoxhën kush do qëndroj më gjatë në historinë e fronit në Shqipëri.

17 Komente

 1. P
  Populli

  Nje top bere, o Top, sa ishe President, nje mut po ben edhe kur jep mendime. Rama ua ka fajin qe jeni katandisur ne ate fare feje, sa qe hani njeri tjetrin?

  1. t
   tpc

   Or taj po mos votoje per Enverin te zhdukte me gjithe fare e fis. Askush nuk te detyron te votosh per Ramen. Idiotesirat e ketij debili nuk kane fund. Jep llogari pse firmose shkarkimin e zyrtareve te Ministrise se Mbrojtjes qe nuk deshen te firmosnin letrat e Malltezit.

   1. k
    kristi

    Zoti Topi. je kot fare. nuk flitet keshte. Demokraci do te thote qe qeveris ai qe voton populli. Mos u merrni me Edi Ramen por riorganizohuni. Vendi ka nevoje per nje opozite me mend, qe jep opsione me te mira per ekonomine dhe fushat e tjera. Nuk ju voton per kete opozite qe vetem shan dhe thyen karrike. Pastaj te themi te drejten, shyqyr qe ky vend ka patur Edi Ramen ne krye qe perballuam pandemine, termetin, pasojat e sigurise nderkombetare, etj. Vendi po zhvillohen normalisht. Dilni dhe na siguroni qe do drejtoni me mire dhe njerezit do t'ju votojne. Nuk flitet keshtu si ju qe gati sa nuk thua qe Rama tashme duhet te na jape vete pushtetin. Jo! Duhet ta fitoni me njerez te ngritur qe u ka folur puna dhe me programe bindese.

    1. K
     Kontrolle cholestérol se e ke te larte o njeri

     Me vjen keq zoteri ose je i pa ditur ose bene te pa diturin Jean-claude Juncker ish premier ministre Luxembourgeois qendroje plot 23 vjet rrjeshte ishte koha me e bukur per ne . Luxembourg vende diktatorial per llogjiken tende ? mos harro eshte themeluesi i komunitetit européenne i Benelux e Schengen. Nese votohet ne menyre demokratike pse mos te qendroje , apo te behet rrotacioni 5 vjet Rama 5 vjet ti 5 vjet Basha atehere pse te votohet kjo eshte llogjika jote demokratike

      1. Roberto

       O Bamir me gjithe respektin qe kam per ty po ja fut kot. Po kur Ramen e do populli sipas teje nuk duhet te zgjidhet perseri?? Mos doni ju qe te vini ne pushtet me dhune sic kerkon Saliu?? Saliu ka qene njeri i dhunes qe prej ardhjes se tij ne pushtet dhe ti e di me mire se kushdo tjeter kete gje.Edi Rama nuk behet si ENVERI.Ju kot vazhdoni me ENVERIN i cili ka nja 35 vjet qe ka ikur nga kjo bote ndersa ju akoma vazhdoni me te. Nuk do vini ne pushtet keshtu sic e kerkoni.

       1. S
        Sorry

        Ke tè "drejte"...Rama duhet tè mendojè pak per mender "opozitat", xhelal mizèn, thuthuq paloken, salih-janin...pse jo dhe per ty...."figure e madhe" je dhe ti...hot shit....

        1. x
         xoni

         Hajduti Topi nuk krahasohet drejtesia e partise tende me kete sot....shikoni si po e perkrah SHBA dhe BE,ju i varroset qe nga Zef Brozin,Kreshnik Spahiun,Ina Ramen e plot te tjere prandaj mbylle gojen se ske fytyre.

         1. N
          Noci

          Sigurisht Rama do te qendrojne ne pushtet por nuk eshte krejt faji i tij.Rotacioni nuk behet me deshiren por me vota dhe ai votat i ka paçka se te humburit thone vetem na vodhi dhe nuk e shohin vehten.Ne radhe te pare nuk kane parti por copa partish qe duan te hanne njeri tjetrin.Jane i njëjti grupim qe ka humbur ne 2013 dhe nga ata eshte larguar ai qe quhet elektorati gri dhe nuk afrohet me me t'a.Ajo qe eshte kryesore keta politikane ka 10 vjet qe nuk i shprehin nje alternative qeverise qe te terheqin njerez ,por alternativa e fundit e tyre eshte grushti dhe shkaterrimi edhe pse kane disa te drejta por nuk eshte ajo menyra sepse kushdo mendon se Berisha po i ben presion edhe drejtesise per hallin qe e ka zene

          1. H
           Hordhia e ndyre e Sali Rrumpallës

           Shkon nga shkon dhe koqe kandari mbete o Bamir. Nje here thua qe drejtesine e mbeshtesin amerikanët, dhe prandaj i kane thirrur ne SHBA. Pastaj thua qe Rama kontrollon gjithshka si Enveri. Tani, ta marrim vesh, ose ose Amerikanët. Nje nga te dy. Se ndryshe i bie që nje kryeminister spurdhjak i nje vendi me dy mije ushtare, kontrolloka Ameriken, Francen, Gjermaninë, Britaninë, Indinë, Kinën, Kamerunin, Xhibutin, Alaskën, dhe madje edhe superfuqine e Madakaskarit. Keni luajtur të gjithë ne bythë, apo u ka bere Rama të flisni me vete. Opo mire jua bën. Kur nuk keni bythe t'i dilni perpara Saliut, ai ka. Rrup sup po ja bën, atij, ty, Nokës, Palokës, dhe madje edhe trimit të trimave, heroit të hakmarrjeve korsikane, Aldo Bumçit. Jeni bere per t'u qarë hallin, vetem e vetëm se ju ka tredhur Saliu. Se halli i Ramës AI është, të mos ikë Saliu. Po iku Saliu, merr me vete edhe kopene e tij të gomereve, dhe lirohet opozita nga litari qe i ka zene fytin. Do dalin direkt figura te reja, qe do t'i thone Bashes "ej, ti karafil, ik tani, ec pra,ik, ec, ec, edhe rruga edhe nga rruga, dhe mos të shohim me ketu, se t'i shkulëm veshet. Bythec." Dhe Rama do ta kuptoje qe i ka ardhur fundi edhe qeverisjes se tij, dhe mbase jep edhe doreheqjen. Mbase jo, por po nuk e dha, do ta heqë vota e populit. Por kjo nuk do ndodhë pa ikur Sali Qeni.

           1. . . K e

            O Bato qe te flasesh per Ramen duhet te jesh o me lart nga ai ose te pakten sa Rama qe te japesh leksione atij . Rama si ju e shume te tjere ben c’do mengjes nga ne te tille , c’domethene ne gare me Enver Hoxhen te ike ta lete vendin ne doren e banditit Sali kriminelit e MonaLikes apo te Lulushit apo ne dore te Nard Ndokes . Pastaj kur dole kaq i zgjuar ti kur duhet te flisje e mbanje te mbyllur ta kishte mbyllur Saliu tashi na jep leksione per demokracine . O Bato kembora vendi i kryeministrit nuk dhurohet po fitohet ne popull sikurse i ka fituar me merite i madhi EDI RAMA skurse asnje tjeter , jo si ti qe u bere president me te blere vota Saliu e ath’here ishte i mire Saliu sot nuk ben , qe ne fakt kurre nuk ka qene i mire vete jo e jo po edhe qe kishte afer tipa si puna jote e shume te tjere qe i ka akoma ne dhjertore .

            1. L
             Lepri Topi dhe Pilafi.

             Doli dhe Lepuri kuklla qe hengri qyl Pilaf dhe supe kater vite qyl..

             1. L
              Labeati

              Rama po rrit ekonomine ndersa partia e juaj e shkaterroi ate.pse po behet diktator Rama pse ka vite ne pushtet ky nuk eshte argument atehere do that thuhej edhe per disa ish udheheqes perendimore qe kane qendruar ne pushtet mbi 15 vite ka raste as te duash

              1. I
               Italia si moter

               Ju dmon -kratet flisni sikur jeni filozofe se ju pelqen vetja populli nuk haron ,e çfar i bere ti berishes kur ishe president qe te tha hor i bulevardit ?pse se çove perpara drejtesise ? Tani del dhe flet si cub ku keni qene presidenti me i dobet qe ka pasur Shqiperia ,edhe ti je manget ne pd fashiste .

               1. B
                Bamke e ke dhjere fare me kete Deklarate !

                Ho Bamke Ti lind e rite ne Tirone dhe z Rama po ashtu...cfare i dhurove ti Qytetareve dhe Fshatareve ne Shqiperi ! anje nje gje ! vetem fshifeshe mbas Kryekriminelit komunist Spiunit Sali ! ri ho urte mos e injero veten me keto deklarata te tilla..Ha ke sy apo luan rolin e budalles dhe je xheloze ! ha nuk e ke pare cfare ka bere i nderuari z .Rama qe kure ishte Kryetare Bashkie e deri me sote qe eshte Kryeminister ! tu thafshin syte ! se edhe une mbase z. Rama nuk mund ta kem qefe si njeri ....por hakun mos tja hajme ho koke Pace se mendjen e ke vetem tek Pliafi qe haje ne mengjez..

                1. B
                 Bamke e ke dhjere fare me kete Deklarate !

                 Ho Bamke Ti lind e rite ne Tirone dhe z Rama po ashtu...cfare i dhurove ti Qytetareve dhe Fshatareve ne Shqiperi ! asnje nje gje ! vetem fshifeshe mbas Kryekriminelit komunist Spiunit Sali ! ri ho urte mos e injero veten me keto deklarata te tilla..Ha ke sy apo luan rolin e budalles dhe je xheloze ! ha nuk e ke pare cfare ka bere i nderuari z .Rama qe kure ishte Kryetare Bashkie e deri me sote qe eshte Kryeminister ! tu thafshin syte ! se edhe une mbase z. Rama nuk mund ta kem qefe si njeri ....por hakun mos tja hajme ho koke Pace se mendjen e ke vetem tek Pliafi qe haje ne mengjez..

                 1. B
                  Bujar Kanapari

                  Kur i ka votat, pse e hoqi koalicionin parazgjedhor ne zgjedhjet e 25 Prillit, apo per te marre ja 6 - 7 deputete qyl. Me 25 Prill 2021, me zgjedhje te ndershme, pa marifetet e socialisteve, pavaresisht gabimeve, Basha do ti fitonte. pasi opozita ka qene me e bashkuar. Ndryshe eshte sot. Opozita eshte e percare, edhe per faj te saj.

                  Lini një Përgjigje