“Kemi në dorë një plan ambicioz”, Rama: Synojmë rritjen e pagës mesatare në 900 euro

29 Mars 2023, 13:24Politika TEMA

“Kemi në dorë një plan ambicioz”, Rama: Synojmë

Pas mbledhjes në Kryeministri, kreu i Qeverisë Edi Rama ka bërë të ditur para gazetarëve planet e qeverisë për ta çuar pagën mesatare në vend në 900 euro.

“Kemi në dorë një plan shumë ambicioz dhe shumë të arsyeshëm për një rritje pagash e cila synon të mundësojë ngritjen në harkun e këtyre dy viteve të 2023-2024, në nivelin e lartë të rajonit.

Synon të realizojë një target për pagën mesatare 900 euro. Jemi në kushtet e një mundësie të re, një mundësi që do ta shfrytëzojmë maksimalisht dhe pas rritjes së pagës minimale, tani mund të shkojmë drejt rritjes së pagës mesatare, në dy faza.

Do të kemi një rritje tani, së shpejti për një pjesë dhe të shkallëzuar”, theksoi ai, ndërsa deklaroi edhe se qeveria kishte vendosur të akordonte 5 mijë lekë shtesë për pensionistët muajin e ardhshëm, ndonëse sipas ekspertëve kjo bie ndesh me Kodin Zgjedhor dhe lidhet me zgjedhjet vendore që do të zhvillohen më 14 maj.

40 Komente

 1. ?
  ??

  Edh ky me sa duket, Ka fullue fushaten si Kelliqi që thote urbane falaze. £900?. Ose para se të vinte në pushtet në 2013, shendesie falaze. Sote nuke kemi as ilaçe në spitalet. Dhe doktorret të lën të vdesesh po nuke pate lek, ose për lek të bën të semur pa qëne. Shumica dermuse sote në Shqiprie punone 6 deri në 7 dite në jave, për 300 mi lek të vjetra. Dhe munsisht bandit jave marrin jeten siçe ndolli me banakjeren, dhe rojen. Ti je Otomane, kriminel, njësoj si Saliu dhe Meta.

  1. R
   Raimond vlonjati

   Rama hajduti qe deri dje ju thoshte biznesmenve , qe " nqs Shqiptaret nuk pranojne t epunojne me 300 dollare ne muaj, i ndiqni dhe merrni nga Bangladeshi , dhe nqs ata nga Bangladeshi mesojne te flasin shqip, i ndiqini dhe merni te tjere" Ja pra ky hajdut i qelbur, qe ka rrembyer kreun e PS-se dhe kreun e Qeverise i mbushur me urrejtje kunder Shqiptareve , tani ne prag te zgjedhjeve na eshte bere engjell, dhe human. Kellira e piste .

   1. J
    Jo ! Jo . S'pranojme ne si Opozite .

    Nuk jemi dakord z.KM . Nuk e ke qellimin te ritesh Standartin e popullit , por me kte rritje page 900€ do me na zhduk ne si Opozite ,qe mos te na afrohet me asnje militant .e c'te bejme ne pastaj me Bordelote e Mijra Militanteve tane ? Apo fshijme mederen ! Je nji Diktatore i veertete .E fshive Opoziten nga siperfaqja e Politiken oh sa i poshter paske qen. Sonte ka rrezik te kemi ndonji te vdekur nga Vilat e lalzit . Nga dyshja .Njeri sonte vdes ne vend .nga hidhrimi qe i shkakton ky Lajm i Rames . - Do te arrestojme po vdeiq sonte berisha ose xhuxhi i cepanit ,tadish

   2. k
    k

    Ke shume vite që proklamon plane ambicioze,por duket se funksionojnë vetëm për oligarkët,hajdutët e administratës dhe korrupsionit.Këto kategori kanë tejkaluar çdo lloj fantazie ambicioze perëndimore.Problemi mbeten njerëzit e thjeshtë,puntorët dhe pensionistët.

    1. z
     zhaku i pamposhtur

     Bravo edi..je vertet vizionar I madh por duhet ta zbrazesh akoma shqiperine qe te funksionoje plani yt.. Edo keto parate qe do vine per rritjen e pages se shqiptareve do vijne nga fondet sekrete greke apo tani do paguaj edhe miku yt Vucici?? Edo je gjigand nuk kam se cthem.. e gjithe bota ben rritje me 1 apo 2 % ndersa ti I rrit rrogat me nga 30 apo 40 %..hajde gjigand hajde..lum ky popull qe te ka..

     1. k
      kacidhja

      Vazhdo me pagat, per pensionet mjafton 5000 lekshi.Te diskriminohen se shumica kane punuar per socializmin jo per Shqiperine.Ato qe ata ndertuan me mund,djers e gjake i prishi Sali krimineli keshtu qe kontributi i tyre ne kete hajduto-demokraci eshte shume i pakte

      1. j
       joni

       super gjithmon e me shume sukses

       1. j
        joni

        super gjithmon e me shume sukses

        1. g
         goni

         super vendim i persosur

         1. k
          koli

          ku di gje ca thote ky artisti. i duken numra. injorant ne ekonomi dhe i mbrapshte ne politike.

          1. e
           elvis

           plan shume ambicioz e kam pershtypjen do ndikoje pozitivisht tek te gjithe ne

           1. V
            Vito mashtruesi, shoku i Orneles se Varuzhanit

            Pas nje burri idiot qendron nje grua idiote.

            1. o
             olsa

             plane te miremenduara qe do rrisin mireqenien per te gjithe familjet shqiptare

             1. z
              zhaku i pamposhtur

              'Olsa' po filloj te kem me shume respekt per ????

             2. J
              Jori

              jemi te sigurt qe do e arrini synimin tuaj

              1. e
               erida

               nje vendim qe do te gezoje shume familje shqiptare

               1. i
                iliri

                Me keshtu planesh ecet , jepi drejtim ketij vendi o shoku

                1. g
                 goni

                 Me plane ecet jo kot me kot

                 1. a
                  arrifi

                  Po yll je o Gono.Fluturo me PRESH ne bythe.

                 2. m
                  miri

                  Kete gje vetem Rama e ka bere dhe po e ben vendin akoma edhe me te zhvilluar

                  1. s
                   sali

                   Respekte per Ramen qe po jep kete lloj mbeshtetje kaq te madhe per te gjithe

                   1. o
                    oni

                    Nuk ka asgje me te rendesishme sesa Kryeministri te marri hapa te tille kaq te rendesishem

                    1. H
                     Hallall KM . Per kto Genjeshtera te Bukura vdesim

                     Per sot boll .Lena ta bojm gjumin per qejf sonte tu pa endrra t'bukura . Thuaje edhe njiher me ngavash ,te lutem : Nente qiiiiiiinddddddddd €uro re . Oh oh le le ,sa bukur e the . Grazias z.KM

                     1. S
                      Sali muti

                      O mashtrues mjaft me propagand e ke fjalen per 2040 o mashtrues

                      1. S
                       Shen Thomai

                       Mos ka ardhur me pare 1 Prilli?

                       1. G
                        Genti

                        Pordhë fushate... Kur të mos kembetur më puntor në vend kush do paguhet 900 € ? Të vdekurit ? Politikë kriminale dhe antishqiptare e politkanëve tanë të korruptuar e tradhëtarë. Turp për ata që i votojnë. Bojkotojini dhe fshini bythën me fletvotimet e tyre. Ata çahen e grihen me njëri-tjetrin si çakejtë që ti shkulin llokma nga brinjët këtij populli që si lopë budallaqe i mban në kurriz këta kërrma. Ç'kanë i ka vjedhur e zhvatur këtij populli ju bëfshin helm o Zot e mos i gëzofshin bes pas brezi politikanëve të mallkuar.

                        1. L
                         Le te shpresojme..

                         Do Zoti behet mire per secilin Qytetare .. Epo mjafte dhe me Kritika ,, se fundja Juve e dini te gjithe se si e mori nga Partie e tjera ..Keta e filluan nga Zero apo haruat qe ne mese te Tiranes behej cici nga te ardhurit ,se ashtu ishin mesuar WC larg Oborrit mbi dyqindmetra large.. Ka shume gjera ,por te pakten qe nga 97 e deri me sote keto bam bamet qe vriten. ! dhe nuk i dihet se kure do pushojne ,,,ku dreqi i gjeten Armet. ? Haruat .etj etj etj etj etj...

                         1. L
                          Le te shpresojme..

                          Do Zoti behet mire per secilin Qytetare .. Epo mjafte dhe me Kritika ,, se fundja Juve e dini te gjithe se si e mori nga Partie e tjera ..Keta e filluan nga Zero apo haruat qe ne mese te Tiranes behej cici nga te ardhurit ,se ashtu ishin mesuar WC larg Oborrit mbi dyqindmetra large.. Ka shume gjera ,por te pakten qe nga 97 e deri me sote keto bam bamet qe vriten. ! dhe nuk i dihet se kure do pushojne ,,,ku dreqi i gjeten Armet. ? Haruat .etj etj etj etj etj...

                          1. L
                           Le te shpresojme..

                           Do Zoti behet mire per secilin Qytetare .. Epo mjafte dhe me Kritika ,, se fundja Juve e dini te gjithe se si e mori nga Partie e tjera ..Keta e filluan nga Zero apo haruat qe ne mese te Tiranes behej cici nga te ardhurit ,se ashtu ishin mesuar WC larg Oborrit mbi dyqindmetra large.. Ka shume gjera ,por te pakten qe nga 97 e deri me sote keto bam bamet qe vriten. ! dhe nuk i dihet se kure do pushojne ,,,ku dreqi i gjeten Armet. ? Haruat .etj etj etj etj etj...

                           1. E
                            Elton

                            Mashtrues i paturpshem.Ke 10 vjet qe tall bythen me Shqiptaret .

                            1. P
                             Poseidon

                             RRITJA E PAGAVE DUHET TE JETE E KOMBINUAR ME TE GJUTHE ELEMENTET SIC ESHTE INFLACIONI QE DO VIJE SI PASOJE POR EDHE CMIMET DUBET TE JE E NEN KONTROLL ..........NJEKOHESISHT DUHET TE BEHET EDHE AMNISTIA FISKALE DHE LEGALIZIMI I KANABISIT .............PO TE PUNOHET ME MBESHTETJE LIGNORE DO ISHTE VERTET NJE BUM PER SHQIPERINE.........POR NUK DUHET PRITUR PER AMNISTINE DHE KANABISIN.......NDERKAQ RROGAT TE RRITEN DUAR DUAR JO TE GJITHA PER NJE HERE SEPSE DO SILLTE SHUME PARA NE TREG DHE KJO DUHET PERBALLUAR ME PRODHIM ..........QE TE PER ALLOJET RRITJA E KERKESES PER MALLRA KRYESISHT USHQIMORE.....

                             1. P
                              Poseidon

                              Duhet komision i posacem qeveritar dhe minister financash qe te jete edhe zv kryeminister.Duhet patjeter ekonomist i zoti........ndryshe do te ishte. shkaterruse.....

                              1. P
                               Poseidon

                               Duhet komision i posacem qeveritar dhe minister financash qe te jete edhe zv kryeminister.Duhet patjeter ekonomist i zoti........ndryshe do te ishte. shkaterruse.....

                               1. a
                                arrifi

                                Lekat ku do I gjesh o Kar.Edhe vende te BE nok e kane kete page.Ti ke nje vend qe nuk prodhon as nje gje.

                                1. V
                                 Vota per Ramen

                                 Nese kjo realizohet, dhe nese premton kompensim te prones me vleren etregut, nuk kam shume aresye per te mos e votuar Ramen (kur t’i vije koha)

                                 1. K
                                  Kalec Defa

                                  I pacipe Legen Global dole… ku ishe sot ne Zvicer?!

                                  1. F
                                   Flutura

                                   Zakonisht kur e thoni fjalen e mbani ate. Une jam e prirur per t'ju besuar dhe a e di pse? Sepse diten, qe moret PS deklaruat: PS nuk do te jete strehe, per ata qe do te kene probleme me drejtesine. Nuk e di pse, por une ju besova dhe nuk u zhgenjeva. Ju nuk te zhgenjeni! Respekt

                                   1. P
                                    Pensionisti

                                    Po domosdo ne ate duam ajo qe thuhet te behet realitet.Sidomos per pensionistet shtesa prej 5000 lek eshte e nevojshme , Kryeministri ka kohe qe e ka thene Saliu e thot per xhelozi qe e lidh me votimet .Ne pensionistet kemi kohe qe po e prisnim kete shperblim dhe kjo tregon qe u tregua korekt me ate qe kish premtuar ,pa asnje medyshje qe do votojme per ate qewmban premtimin.Pse i vjen inat Saliut apo Ilirit biznes e kane dhe ata keto pune vete e prune kete kohe.

                                    1. P
                                     Pensionisti

                                     Po domosdo ne ate duam ajo qe thuhet te behet realitet.Sidomos per pensionistet shtesa prej 5000 lek eshte e nevojshme , Kryeministri ka kohe qe e ka thene Saliu e thot per xhelozi qe e lidh me votimet .Ne pensionistet kemi kohe qe po e prisnim kete shperblim dhe kjo tregon qe u tregua korekt me ate qe kish premtuar ,pa asnje medyshje qe do votojme per ate qewmban premtimin.Pse i vjen inat Saliut apo Ilirit biznes e kane dhe ata keto pune vete e prune kete kohe.

                                     1. a
                                      anti25642654censurë

                                      o debil,"rroga mesatare" nuk është rroga e administratës shtetrore!!nuk janë taksat tona që ti i hspenzon për të krijuar sa më shumë votues për të të mbajtur në pushtet!rrogë mesatare është ajo e ekonomisë private!!para disa kohësh ti o koqe,flisje për një rrogë shumë të ulët në krahasim me këtë mesataren "900€"!!o hajvan lëri pordhët pa zhurmë,para elektorale!!thuaj sa e ke rrogën mesatare në sektorin privat dhe bëje dhe atë shtetrore në atë nivel!!është puna në sektorin privat që të jep paratë për të mbajtur atë administratë të stërfryrë me rrogë "mesatare"3 herë më të lartë!!e të ketë rrogën 3 herë më të lartë ai që rron me prodhimin e atij që e paguan!?më duket pak si shumë e ndyrë!më duket pak si periudhë bujkrobërie!!

                                      Lini një Përgjigje