Kandidati i MAVIT dhe i Foltores

29 Mars 2023, 09:25Politika TEMA

Kandidati i MAVIT dhe i Foltores

Nga Gëzim Basha

Policia greke dhe EIP, (shërbimi sekret grek) arrestuan në vitin 1995 8 anëtarë të organizatës ekstremiste MAVI me armë të rrëmbyera në Postën Kufitare të Peshkëpisë e cila në Prillin e vitit 1994 ishte sulmuar pabesisht nga një komando terroriste.

Si korrespodent i at’hershëm i Zerit të Amerikës kam raportuar për ngjarjen disa herë. Të arrestuarit u transferuan në burgun e Koridhalosë por pala shqiptare në mënyrë të çuditshme refuzoi të bashkëpunonte me shkëmbimin e informacionit, veçanrisht shkëmbimin e hollësive balistike.

Me të arrestuarit u gjend edhe Fredi Bejleri, por pa armë. Gjatë hetimit disavjeçar, kudo ku gjendeshin të dyshuarit si autorë të masakrës, në çdo rrethanë, pranë tyre shfaqej “rastësisht” edhe Fredi Bejleri, një aktivist i organizatës ekstremiste MAVI së bashku me ungjin e tij.

Që Shqipëria kurrë nuk hetoi seriozisht për masakrën e Peshkëpisë, kjo mund të kuptohet, një shtet karagjoz nuk e ka problem talljen me vetveten.

Nē Greqi ekstremistët arrestohen, aktivistët e Agimit të Artë ikin nga sytë këmbët, kurse në Shqipëri përfaqsojnë në zgjedhje Foltoren sovraniste të Sali Berishës.

6 Komente

 1. V
  Vladimir

  Flm Gezim, per te verteten qe na thua, se "politikanet" tane bejne sikur nuk e dine. Ky bejleri turko-otoman, i konvertuar ne grekoman i thekur, nuk duhet te guxonte te hynte ne Shqiperi. E kandidojne per kryetar! Pike e zeze!

  1. i
   i duhet prej koka Gjaprit te Zi ne Shqiperi

   ky e Terrorist e Kriminel duhet te ishte pas hekurave sot e jo qelbi Politiken Shqiptare e konkuroje per K.B ne Himare . shpresojme qe ta heqin qafe e jovetem kte pis antiShqiptare ,qe me kte kandidim ,provokon rende Shqiperine i nxitur nga Gjapri i Zi Kadavra janullas

   1. V
    Vezhguesi

    Nuk ka tallje me te madhe me Shqiptaret. Tipik shtet karagjoz. Po KQZ si e le kete te kandidoje perderisa eshte me precedente penale? Apo edhe KQZ tek karagjozet ben pjese...

    1. z
     zhaku i pamposhtur

     O zoti Gezim shume mire e nise kete shkrim por eshte pak I ceket dhe I lene pergjysem. Nese ne do te kishim sot nje shtet funksional jo vetem F.Bejleri do te ishte brenda por edhe sali berisha edi rama e ilir meta ..nuk e kuptoj se si nuk del njeri tu zbrazi karikatorin ketyre antishqiptareve te perbetuar..kudo populli I shan dhe shfryn kunder tyre ndersa ata bejne sikur nuk degjojne apo sikur nuk ka ndodhur gje.edhe sa kohe do zgjasi hipokrizia? Faji me I madh eshte I medias qe nuk I vendos para pergjegjesise keta sharlatane,ose me sakte media eshte bere vegel ne sherbim te politikes..

     1. F
      Flamuri

      Ne Shqiperi aktivistet e agjenturave serbo-greke paguhen mire. Te na rroje legjendari i Vicidolit!

      1. p
       po Rahmani Mbreti PS-s perse Hesht ?

       kjo eshte vertet skandaloze se cfar ben jo mute Qeverri me Kriminelet duke i len jovetem te lire ,por te konkurojne edhe per Bashki eeeeeeeeej ! OOOOOOOOOOO SHTET MUTI te dhjefsha KaZanin e Qelbur _edhe KQZ -ja punan ka si Kjoske Droge per Kriminelet . Sa i kan paguar KQZ qe te bej nji sy qorr ,per kte Kriminel ? Po ata ,te afermit e personave qe ky vrau ne Posten Kufitare s'jan gjall e ? Ptuuuuuuuu shtet plehrash e keni kthyer cdo Institucion ne Biznes Familjare . Po kta Prostitutat e TV perse nuk e therrasin Kryekarin e KQZ dhe kte Kriminelein ne X TV dhe ballafaqojn se ku qendron e drejta e ktij Krimineli per te Kandiduar ! Apo s'ja mba bytha plehrave te TV. Prandaj vjen krimineli dhe ju vret se jeni TV Kurva te lidhura me afere mafioze

       Lini një Përgjigje