Kriza energjitike, Rama: Po vjen dimri më i vështirë pas Luftës së II Botërore, jemi me dorë në zemër

19 Tetor 2022, 17:33Politika TEMA

Kriza energjitike, Rama: Po vjen dimri më i vështirë pas

Kryeministri Edi Rama në një takim me fermerët në Dropull e ka vënë sërish theksin tek inflacioni që ka shkaktuar lufta e Rusisë në Ukrainë.

Për shkak të luftës në Ukrainë, Rama tha se ky do të jetë dimri më i vështirë që pas Luftës së Dytë Botërore, pasi kështu ka urdhëruar Vladimir Putin.

" Vendosëm të mos rrisim çmimin e energjisë dhe sot po e mbajmë ende. Po nuk ra shi nuk mbushen ato hidrocentrale dhe nëse kjo nuk ndodh, është hall i madh. Tani po rrimë me dorën në zemër se çfarë do bëhet në nëntor, se faktikisht nuk janë mirë shifrat. Problemi është që mund ta lesh, por vjen një ditë kur s’ke fare ose ke pak dhe fillon shkurtimet, por ne i përjashtojmë shkurtimet si mundësi.

Dhe për të ardhur tek inflacioni dhe mbështetja, bëmë një paketë por nuk mjafton, ishte tre muaj, iku u harrua, vera solli të ardhura të rëndësishme nga turizmi në zinxhirin ekonomik, por sot në çdo tryezë në takimet jashtë biseda kryesore është se po vjen dimri më i vështirë pas luftës së dytë botërore, sepse ky është basti që ka vënë ai Cari i Kremlinit, luftën e bën me Ukrainën por basti është të gjunjëzojnë Perëndimin, duke e detyruar të futet në një spirale pamundësie që nis me energjinë, por reflektohet tek çmimet.

Ne përveç fondit për të mos prekur çmimin, gjë që shumë kush nuk e ndjen se nuk preket dhe kur ia thua atë që nuk ndodh, natyra njerëzore nuk e merr në konsideratë, dhe politika është dhe të ndalojë atë që nuk duhet të ndodhë, dhe kështu shumëkush fillon dhe flet broçkulla", tha Rama. 

28 Komente

 1. G
  Gimi

  Do mundohemi ta perballojme ashtu si e gjithe bota

  1. V
   Vini

   Me ndihmen tuaj do ia dalim dhe kete here

   1. S
    Seli

    Jam e sigurt qe do e kalojm shume lehte me masat qe ka marr qeveria

    1. E
     Erda

     Shpresoj ta kalojm sa me lehte kete krize

     1. E
      Eli

      Me uljen e cmimit te druve padyshim qe eshte lehtesim

      1. D
       Druri

       Ju doni nje dru bythes o patronazhiste

      2. K
       Klea

       Me sa te mundemi do ja dalim skemi cbejm

       1. A
        Agron

        E grive kete popull e vodhe edhe per 40 vjetet e ardhshme dhe tani po na kendo kengen. Bravo rame, robt ku ti kete ky milet

        1. E
         Elma

         Besoj se do ia dalim kete kohe krize

         1. M
          Miri

          Po bejme marreveshjet e duhura per ta perballuar krizen sa me lehte

          1. M
           Marjus

           Edhe pse jemi ne nje situate te veshtire krize prape po e perballojme me se miri

           1. T
            Timi

            Shpresojme per nje dimer me shum reshje dhe te lehte per ne

            1. V
             Vini

             Besoj se do ja dalim me se miri

             1. A
              Alesio

              Do e kalojme lehte kte krize fale masave te marra

              1. D
               Denisa

               Ka per te qene nje dimer i veshtire por prape kam besim se do ta perballojme dhe kete sfide

               1. N
                Nesti

                Keni marr disa masa per ta perballuar pak me lehte krizen

                1. S
                 Sara

                 uaaa prape 6 Endrifugista ketu......

                 1. A
                  Alban

                  Mendoj qe me sensibilizimin e qytetareve per kursim do ja dalim edhe kesaj here

                  1. L
                   Luan

                   Te gjithe se bashku mund tja dalim , qytetaret se bashku dhe nje dore e jep shteti dhe fo ja hedhim paq.

                   1. b
                    beni

                    me edin ne krye do ecim mire ne kete krize

                    1. a
                     ardi

                     qeveria po merr masat e duhura per te na shpetuar

                     1. Nari

                      Kjo krize po prek gjith boten po masat po merren sic duhen

                      1. L
                       Leo

                       Si ju te ishin te gjithe shqiperia do ishte perpara

                       1. S
                        Shullaku

                        Respekte per keto vendime qe keni marr keto kohe

                        1. Kakam

                         I vetmi shtet me masat me lehtesuse

                         1. G
                          Gazi

                          Si kane fytyre dhe flasin keta plera per lek

                          1. C
                           Colja

                           Ju falenderojme qe merrni vendime te duhura dhe te verteta

                           1. J
                            Jari

                            Duke qene te bashkuar do ti kalojme te gjitha situatat

                            Lini një Përgjigje