Edi Rama pritet në takim nga kryeministri i Britanisë, Rishi Sunak (VIDEO)

23 Mars 2023, 17:48Politika TEMA

Edi Rama pritet në takim nga kryeministri i Britanisë, Rishi Sunak

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Londër për një vizite zyrtare.

Kreu i qeverisë shqiptare u prit në një takim nga kryeministri i Britanisë, Rishi Sunak.

Gjatë bashkëbisedimit me Sunak, Rama shprehu gatishmërinë për të bashkëpunuar për emigrimin e paligjshëm të shtetasve shqiptarë drejt Anglisë dhe goditjes së bandave kriminale, pjesë e të cilave janë dhe persona nga Shqipëria.

“Faleminderit kryeministër, jam shumë i nderuar. Sikurse e dini, kjo është vizita e parë e një kryeministri shqiptar në këtë ndërtesë historike. Jam falënderues për këtë. Është një moment i rëndësishëm në marrëdhëniet tona.

Sikurse ju e thatë, ne po bashkojmë forcat për të bërë gjithçka për të goditur rrjetet kriminale dhe të shmangim që njerëzit e pafajshëm të bien pre e këtyre rrjeteve. 

Në të njëjtën kohë, unë ju falënderoj sepse është një mundësi të theksojmë se ashtu si jo të gjithë britanikët nuk janë James Bond ose Mr. Bean, jo të gjithë shqiptarët janë si disa karaktere të jashtëligjshme.

Djali që vjen me gomone… nuk është vetëm ai shqiptari, por është pjesë e një kornize të gjerë. Dua Lipa nuk është thjesht një këngëtare britanike, por një emigrante shqiptare që ka ardhur këtu si shumë të tjerë për të ndërtuar, gatuar, mësuar, si infermierë, për t’u zhvilluar dhe për të kënduar për ju.

Ne duam t’ju sigurojmë se komuniteti shqiptar këtu ndihet jo vetëm i sigurt, por dhe i nderuar. Objektivi ynë i përbashkët është të fitojmë këtë betejë. Jemi të interesuar të forcojmë bashkëpunimin midis nesh. Jam vërtet serioz për të pasur marrëveshje jo thjesht në fjalë. Pres që të bëjmë më të mirën së bashku”, tha ai.

Më herët Rama është takuar me kreun e parlamentit të Britanisë, Lindsay Hoyle, me të cilin ka diskutuar për marrëdhëniet mes dy vendeve dhe bashkëpunimin parlamentar.

“Lindsay Hoyle shprehu keqardhje për retorikën shqetësuese ndaj shqiptarëve dhe duke nënvizuar domosdoshmërinë e luftës së përbashkët kundër rrjeteve kriminale, theksoi vlerat e pamohueshme të komunitetit shqiptar në Britani, si edhe ngriti lart rolin e Shqipërisë në arenën ndërkombëtare”, thuhet në postimin e publikuar në faqen e kryeministrit Rama në Facebook.

 

 

31 Komente

 1. L
  L.Xh

  Sa bukur në foto, i shkurtëri është kryeministri i Anglisë së Madhe (Grand Bretanija), ndersa i gjati është kryeministri i Shqipërisë së vogël ( me SHQIPTARË në GJASHTË shtete - Mali i zi, Kosovë, Serbi, Maqedoni e Veriut, Greqi dheeee….në Shqipëri atdheu mëmë).

  1. P
   Pordhe me rigone....

   E mor loqe,por duhet te dish se aromat e shtrenjta jane ne shishe te vogla..... Ki rrocka jone edhe rrobat(kostumet) i ka si shallvare turku,pa sens....

   1. j
    janulles me rok kokes

    Duket fare qarte sa ta paska cqyer bythen turku , spo e heq nga goja turkun ....ta paska bere xxxxl sumen tende te qelbur ....mos thuaj "tone " se seshte yti , eshte yni , ti ke Kuli sy gerdallen , e more vesh ore bajge e Janulles ?? ik se dhjeu Janulla . ik e pastroja me llap ....ptuuuuuuu vromjari

  2. U
   USA

   JE LEZETI SHQIPERISE O I MADHI EDI RAMA . FAMA JOTE U SHTOFTA NE GJITHE BOTEN E QYTETERUARE , KRENARI E GJITHE BALLKANIT DHE BOTES . RESPEKTE PER JU O DIAMANT I SHQIPERISE.;RESPEKTE. LE TE LEFI SALI BERISHA DEHE ILIR META , TE TE RRUAJNE ATO BOLET E MEDHA , MEGJITHESE I KE TE PASTERA SE KE GRUANE MYSLIMANE. NJE GRUA E RRALLE, USA

   1. h
    hello rishi , ca ke bo mir e ?

    e shikon serialin budai ti apo jo ? po raxhin e njef ? Nooo ! ik e re ,se qenkshe koz fare ti .

    1. R
     Roni

     Me politikat e duhura do zgjidhet dhe kjo ceshtje

     1. P
      Pilo Lala

      Po te uli ne tavoline Edi Rama, e ka fituar betejen. Eshte doplomat i klasit te larte.

     2. E
      Eni

      Presim me te miren nga ana juaj

      1. F
       Flori

       Nje tjeter takim i nje rendesie shume te madhe per vendin tone.

       1. V
        Vlora.Vlora

        Majmuni dhe Elefanti !

        1. J
         Joni

         Ju lumte qe po i tregoni botes vlerat e pamohueshme të komunitetit shqiptar.

         1. L
          Lani

          Obobo sa i vogël qê duket ky!!!

          1. q
           qenka me simpatik se zoja e eger braverman

           Lani , pse Mundje do bejne ata ! I vogel thot ky . C'faj ka ai se eshte ashtu ?

          2. N
           Nje nga shenjat e permbysjes se botes

           Shoku bojaxhi Ed Droga, kur te shkembesh dhuraten me jevgun Sunak jepi nje thes plastik me kanace bosh te shtypura nga ato qe hidhen ne plehra, nuk do t'a nderronte me asnje lloj dhurate tjeter, nuk ke se cfare te besh eshte ceshtje origjine.

           1. I
            I. Hoti

            Cfare kermilli je , nje thundrak! Shko mor legen ..bole,shurre , mut i vogel i sali murtajes !

           2. A
            Agimi

            Bangladesh o Bangladesh ???????? hajde ne Albanistan te shkosh per lesh

            1. A
             Aldo

             Cfare poze qesharake. Paraqitja ka te beje shume eshte imponuese. Liliputi i zi me Gjigandin e bardhe. Ku ka rene Britania ......

             1. E
              Emigranti U S A

              Vetem i madhi EDI RAMA mund dhe do ta coje Shqiperine ne vendin qe i takon do ta nxjerre nga batagu ku e futen Sali qen Berisha , vetem ai takohet me udheheqesit e tere botes si i barabarte se eshte njeri me tru e qe respektohet nga te gjithe kryeministrat e botes

              1. K
               Km

               Te qofte che permban Prague dhe me tej,si bojaxhiu dhe jevgu sumak

               1. i
                ina

                I qafshi hallin indianit te Britanise , po merruni me injorantet si kryeministri juaj qe tall bythen me ju qe nga mengjezi deri ne darke ..... Tani qe vajti palloshi i gjate , shkoni ne Angli se do t`ju presin me tufa lulesh .... popull injorat dhe te fryre ne bythe .....

                1. R
                 Rezi

                 Eh moj e shkretë, sa ju janë errësuar sytë nga urrejta për Edi Ramën. Të paktën nuk shan vëndin e vet në gjuhë të huaj, siç bëni ju! Urojmë që këta që mendojnë si ti, të mbyllin gojën nëse s’kanë gjë të mirë për të thënë.

                 1. E
                  Eni

                  Paguan te shkaterroje opoziten kte ben....me keq

                  1. I
                   Ina

                   Na thuaj ti ndonje gje te mire dhe meqe i ke syte me te qarta dhe shef me mire .. ik mor bole , njerezit qe mendojne si ty , mendojne vetem per bythen e vet dhe nuk shikojne me larg … ti mendon vetem per nje cope buke dhe nje hale ….

                  2. s
                   sypeshkaqeni po shijon jeten si bllokmen

                   eh!moj ina,jina qe jina ,a qina,po te ishte saliu me ate anglishten e tij tropojance,sa do ishe gezuar ti.te kujtohet takimi saliut me berlusconin si tallte bythen berlo me cecenin e shpelles vicidolit

                  3. I
                   Ina

                   Oh sa mire Edi , je i madh , je Yll qe ndrin ne qiell , me Ju Shqiperia ka per te ecur para ..

                   1. V
                    Vk

                    Skan faj ket meritojm qe kemi.

                    1. A
                     Ani

                     Shpresojm qe te behet dicka per heqjen e vizave

                     1. Z
                      ZYBER

                      NUK FYHET TJETRI ASHTU, AQ ME TEPER KRYEMINISTRI BRITANIK, FAKTI QE KA ARRITUR DERI ATY KU ESHTE FLET VETE, NUK GJYKOHET NJERIU NGA PAMJA. NUK KA NEVOJE TA MBROJ UNE PO THONE QE ESHTE SUPER I PASUR. DERISA ESHTE ATY, E KA MERITUAR. NGA ANA TJETER AI MBRON INTERESAT E KOMBIT ANGLEZ SIGURISHT. ESHTE PLOT ME SHQIPTARE LONDRA DHE SHUME NGA ATA LE TE THEMI ME DASHURI BIEN NE SY. EKZISTON PROBLEMI SHQIPTAR SE NDRYSHE DO ANKOHESHIN PER RUMUNET OSE BULLGARET , LLAFI QE BJEN. KRYEMINISTRI YNE TE RRIJE URTE DHE TE PRANOJE SE DUKE U KUNDERPERGJIGJUR SDO ZGJIDHE GJE. NE KEMI NEVOJE PER ANGLEZET. APO JO?

                      1. E
                       Eni

                       Sa per saktesim...Toni Blair ka vizituar Tiranen ne Qershor 99...meqenese thate qr asnje nuk e ka vizituar me pare...

                       1. N
                        Niko Shpiragu

                        Nuk duhet te flas per kryeministrin tone, por me cudit fakti qe ky gazetari nuk thote asnje fjale per kryeministrin anglez. Ai atje qenka vetem per te degjuar Ramen. Asgje per ate. Ne kjo na intereson: cfare mendon ai dhe cfare u diskutua, cfare rane dakort e cfare jo. Hajde shkrim hajde; hajde gazetar hajde!

                        1. K
                         Kalec Dega

                         I shkurti Indian mban me buke mijra familje shqiptare. - I gjati Surrelit vizita e ardhshme ne Kanada, pastaj Izrael dhe ne mes jave ne Afganistan. - - Lol

                         Lini një Përgjigje