''Kush është personi prapa jush?'' Batuta e Ramës për Ismail Qemalin: Gjyshi im, nuk e shikoni ngjashmërinë?!

27 Nëntor 2023, 16:08Politika TEMA

''Kush është personi prapa jush?'' Batuta e

Gjatë bashkëbisedimit në Këshillin Atlantik, kryeministri Edi Rama ka shfrytëzuar momentet e fundit të intervistës për të bërë edhe një batutë.

Teksa gjatë gjithë kohës prapa tij ndodhej portreti i Ismail Qemalit, Rama është pyetur se kush është personi prapa tij.

Pyetje: Kush është burri në krah jush?(Ismail Qemali)

Rama: Është gjyshi im… E shikoni ngjashmërinë. Është ati themelues i Shqipërisë, është burri që ngriti flamurin e pavarësisë këtu në këtë qytet pak qindra metra nga vendi ku po flas. Në njëfarë mënyre është gjyshi i të gjithë shqiptarëve. 

45 Komente

 1. M
  Mut me pleshta

  Psikopat drogaxhi i mutit. Dukesh sikur ke dale nga burgu e ke nje muaj pa u lare. Pis i ndyre qe na e nxive faqen e kombit me gjithe kerrmat e tjera.

  1. R
   Replikuesi

   Ate mutin me pleshta ta hash familiarisht , o zagar i felliqur , o qelbesire e katundar pisanjos , u bere ti , qen i zgjebosur , te pergojosh Edi Ramen , lindur e rritur ne mez te Tiranes me dy prinder superintelektuale . Qelbesirlliqet e tua , adresoi nga Vicidolli , ne drejtim te kufomes se Karaxhicit . Yyyyyy pjelle e ndyre foltoriste .....

   1. .
    .

    Po Ramy .... nje ngjasheri e madhe me Turkospermen Qemal Bej. $$$$$$$$ 1. A e di qe Turkoshaku Ismail Qmal turko-sperma, ishte me Otoman se vet Turqit. $$$$$$$ Lexo ne internet ne artikullin "ISMAIL QEMALI, BESNIK I PERANDORISË OTOMANE, PËRPLASET ME ITALINËT". $$$$$$$ Lexo cfar that dhe do te lebetiteni me kete plere dhe me mashtrusat me Xhufke. $$$$$$$ ".... Si një otoman patriot, unë protestoj me gjithë zemër kundër Italisë që fyen integritetin e Perandorisë Otomane, Shqiptarët myslimanë, pavarësisht shumë vuajtjeve të rënda nuk do të rrinë duke pritur nëse është e nevojshme për t’u ngritur dhe do të bien në llogoren e fundit për mbajtjen e perandorisë. “Unë e ndiej aq fuqishëm sa çdo otoman tjetër, se qeveria turke nuk ka humbur besimin te populli Shqiptar, me gjithë veprimet e çmendura të xhonturqve ..." $$$$$$$ O plera te ndyra qe mashtroni kete popull injorant, a ka me qart se kaq. $$$$$$$ Ismail Qamili u largua nga postet qeveritare Otomane JO me vet-dije por I detyruar sepse qeverin ne moren Xhon Turqit, te cilet ishine armiq te betuar te Sulltanit Otoman. $$$$$$$ Perse nuk ju thua budallenjve Arnaut te verteten qe Arnautet u ngriten ne kryengritje kunder Xhon Turqve senpe donin Sulltanin dhe JO sepse donin Pamvarsin. $$$$$$$ A ka fakt me bindes per kete te vertet ... ate e thot vet "babalja I Kombit" I cilia e cileson veten si nje "Otoman

    1. b
     ben

     O gomar me pike-Ismail Qemali nuk ishte aleat me Turqine dhe as i sherbeu asaj kunder interesave te Shqiperise dhe shqiptareve. Veprimtaria e tij duhet gjykuar ne kontekstin e kohes dhe situatave ne te cilen ndodhej vendi. Behet fjale per nje periudhe teper te veshtire kur fqinjet, me ndihmen e Fuqive te medha po pretedonin qe te copetonin deri ne zhdukjen e kombit tone dhe xhonturqit i premtuan shqiptareve autonomi te plote nese qendronin ne anen e tyre. Ne kushtet kur ne nuk kishim asnje mbeshtetje dhe rrezikonim ekziztencen si komb, patriotet tane mbeshteten turqit qe te merrnin pushtetin dhe te ruanin territoret tona qe edhe ashtu ishin coptuar dhe ndare midis Serbise, Malit te Zi dhe Greqise. Kur xhonturqit nuk e mbajten fjalen, por po benin pazar me trojet tona, Ismail Qemali beri ate qe duhej bere duke shpallur pamvaresine qe evitoi zhdukjen e kombit tone. Keto gjera, nje debil si puna jote nuk do qe ti mesoje, pasi per tipa maskarenj si ti, e verteta nuk ka rendesi, pasi ju heq mundesine qe te hidhni balte mbi shqiptaret dhe patriotet e kombit tone qe sakrifikuan cdo gje qe ne sot te kemi nje vend qe ta quajme atdhe.

    2. A
     An

     O Replikues, superintelektuali jot thonjpaprere e kokpalare, akuzoi gruan se e ka pasur te birin me te atin Kristaqin. Nxirre koken nga bytha e Rames se u asfiksove. Ky derdimen na poshteron figuren kombetsre Ismail Qemali.

     1. C
      Cjap

      ...an ato që thua për ramën janë thashetheme siç është thashethem edhe ajo që thonë se Kara xhixhi, partizani serb paska fjet me sheqeren dhe ka pjell salinë! Edhe pse baluqet dhe hundën e kanë "toidhjo" nuk duhet besuar!.

      1. b
       ben

       Zotrote mire e ke qe keshillon te tjeret, por kur vete e ke koken tek vrima e bythes se Berishes, keshillat te dalin pa vlere.

      2. V
       Vkars

       Replikues... qenke I karrepsur familjarisht.

      3. A
       Arber

       Sa urrejtje! As atë që të ka shkërdhyer gjithë familjen dhe fisin, nuk e urreke aq shumë. Saliqen Kriminelin si e ke? Mbahet? Pas atij që ti ka palluar të gjithë, do vij unë të ti palloj! Ti merru me Ramën...

       1. K
        Kalec Dega

        Ti je veq kari i Albanistanit..... o Lider Gamor, shoku i Berishes, lol

        1. Roberto

         Per njerez si puna jote qe nuk kupton asgje normal qe i tille do jete. Faqen kombit ja nxiu Sali Berisha me shoke o HAJDAR. Te rrime shtrember por te flasim drejt o DRUVAR. Rama e ka ngritur Shqiperine dhe prestigjin tone si askush ne bote o CAR.

         1. Z
          Zagali

          Kerme dhe mut eshte Saliu yt more pusht. Saliu nuk shiht dot me sy dhe as degjohet me vesh se eshte nje shemtire nga Tropoja. I mere te keqen Edi Rames ai edhe ti.

          1. U
           U shofshin zagaret e Lexhendes dhe Floririt

           Zagaret kane pleshta, sidomos Zagaret e Lexhendes.

          2. i
           i drejti

           po por ai nuk ishte hajdut si ti e i korruptuar haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

           1. n
            nje banor i Tiranes

            Ore i drejti si drapri , kush gjykate apo prokurori e paska cilesuar "hajdut dhe te korruptuar" Edi Ramen ? C'do me thene haaaaaa , sa idiot qe je , apo haaaaa m.t ?

           2. a
            american23al

            Ha. Ha…. Pergjigje spektakolare…!!

            1. v
             viktor

             Ka lene mjeker Kryekari yne qe te ngjaje me Ismail Bejn...

             1. a
              asnjeansi

              Viktor , pervec teje , sa kare e sa loqe nga trute ke ne shtepi ?

              1. v
               viktor

               Qenke asnjeanes...une flas per nje hajdut.Per nje individ qe cdo gje e ben vete, pa puyetur as Parlament as Qeverri( Eunuket e Qeverrise).Flas per njeri te piste qe trajton Shqiperine sikur tja kete lene prone babai...po ti ?! Je gati tja marresh ne goje kur Linda ben pushim?!

               1. b
                ben

                Me keto qe ke shkruar me kujton bemat e Berishes kur ishte ne pushtet.

              2. z
               zhigolo

               Viktor,kryekarit të i'a hashë karin!

              3. D
               Detari

               lol nje deputet turk eshte gjysheri i gjithe skiptarve, gezuar ramazonin!

               1. S
                Shqptaret ; Ramo surratleshi ,Pusht Muti

                Dekari fagos , Deputeti Turk ngaqe shte mesuar te pallonte greket ne Haremet e Sulltanit ,ju fiksuan Greket dhe s'i hynte me ne sy asnji turke apo shqiptare .Nuk perjashtohet mundesia qe edhe gjyshen tende e shume grqiarve si ty , t'ja ket shkerdhyer I.Q . Hajt pra _ Janullen ne bithe ta shkerdhefshn per Festat e Fundvitit

                1. B
                 Bumbum..bum

                 Sa bukur ja the ktit graqirit pa histori. Edhe fustanellat i çuan mbi gju që të shkrth3hen kollaj. Janulla mir nga bitha e goja po edhe nga vesht po jafusin I kan shku vesht deri ye gjuri... hahahaha O redaksia si ka mundsi ky dekari ja pasoni komentet edhe never

               2. L
                Labi

                Në atë kohë stërgjyshja e Edi Ramës ka qenë vajza më e bukur e krahinës së lablrisë ????

                1. s
                 sali

                 Talebanet shqiptare nuk e kuptojne dot kulturen e te komunikuarit,Bravo

                 1. Z
                  Zbulim pas pilafit!

                  Ore hajvan, e telendise gjyshen, një herë e paraqet sikur ka shkuar me Zogun, këtë herë me Ismail Qemal Beun! Aman or t'u bëfsha do na e ckoqitesh pak, po më Princ Vidin ka pasur lidhje apo jo? Se me Esat Pashen e dimë që ka bredhur natën, këtë na e ka bërë të ditur Fevziu, në një emision të posaçëm të titulluar " Gjyshja e Ramës dhe hargalisjet e saj më të parët e vendit". Mjerë ky vend, thuaj, në dorë të kujt ka rënë....

                  1. a
                   arna-Mutistan

                   Eshte e pafund pafytyresia e kesaj qenie perverse,nga gjyshi turkoshaku 24 karat malo qemali,tek Baba rexhep,diktator islamist,qe eshte ne krah te hamasit deri te roli si klloun dhe lake klasi,ne cfaqiet me politikanet europiane. Dhe ketej nga vilajeti,megjithse 12 funksionare te larte te shtetit te tij i jane futur brenda,ky vazhdon ky vazhdon te pozicionohet si nje bufon i keq sikur ata nuk i perkasin pushtetit te tij dhe ka nje påergjegjesi te madhe indirekte,dhe qe duhet te ndeshkohet nga ligji.Por ne kompromis te heshtur me bandat shpellare,vazhdon ta mbaje pafundesisht karrigen,pa prezantuar ne gjithe keto vite te mbreterimit asnje te mete,por vec kartolina suksesi,qe i vervit turmes prej koti,cdo dite,nga sarajet e tij.

                   1. Y
                    Ylli

                    Stilisti Endri Fuga eshte perpjekur qe manekinit te tij ti jape ca imazhin e Ismail Qemalit...

                    1. A
                     Ai qe ju qi

                     O bura kurva tamam ashtu sic shkruani po ai idhulli juaj nga pamja eshte me i frikshem se Drakula.O zgjebarake njerez qe roni vetem me gjak iku koha juaj.Ju shkerdhevsha cfare ju permban pragu muterrrr!

                     1. G
                      Gaqo

                      Rrini shtrember e flisni drejt: i ngjan qe ç'ke me te dhe nga shume ane madje.

                      1. V
                       Vl

                       Kjo nuk eshte gallate por shfaqje e shemtuar. Te tallesh me figuren e I.Qemalit, dhe kete e ben direkt kryeministri, eshte poshtersi. Por me fatkeqesi eshte nese vertet ka lene trashegimi nje palaco si rama.

                       1. t
                        toni

                        s'u rrihet pa folur ketyre beqirave te sali plehut...

                        1. p
                         pesimisti

                         Edi Rama edhe kaq sa ke bo jane goxha,do te mbahet mend si njeriu qe transformoje shqiperine nga nje feud ne shtet modern. Ju maskarenjt dhe injorantet qe e ofendoni jeni mesuar me sistemin e rrumpalles,vidh,vrit dhe me shkaterru.

                         1. s
                          sali

                          Shume e sakte,Shqiperija ishte nen sundimin e Talibaneve e vazhdon te jete nen kete nivel,Bagetija nuk behet dot njeri

                         2. R
                          Rozafa

                          O detari me mire nje turk se nje grek si janullatisi i pari jote. Gjyshi i shqiptarve eshte shqiptar kurse gjyshi jot eshte nje grek jevg i ardhur me origjin ose mbeturina te arabve qe u vendosen e ndrruan fe ne grek. Shkodranet thonnjerzit si detari jane te shortuem me grek turp qe shkruan ashtu

                          1. m
                           mjaft eshte mjaft

                           ik ruaj shtetin se po ta vjedhin qe nga saliu me banditet e tij e deri te ministrat e tu,e ti meresh me batuta

                           1. E
                            ERTV

                            Eh mer artist pikturist. Të ka kap deliri i madhështisë... Jo përpiqesh look-un ti po me çfarë të duash ti je një sharlatan politik që bashkë me Saleh-un e Nano marrin e Liken "prapa do j'u vij historia" por si Hajdutë. Atij burrit atje ju si vini as tek topet!

                            1. f
                             fcb

                             Ismaili nuk ishte hajdut .

                             1. j
                              joel shkodra

                              E gjithe kjo loje eshte bere me qellim nga ana e "kokeministrit". Ka kohe qe nuk mbahet ne zyra fotoja e presidentit te radhes, sepse nuk i pelqejne zoteri "kokes" (siç mbahet presidenti i radhes ne gjithe zyrat e botes). Dhe vendosi foton e I.Qemalit e, me pas, nisi te ndryshoje pamjen e vet (kokeministri) per t'i ngjare sa me shume atij (Ismailit). Do te dilte nje film komik shume i bukur.

                              1. s
                               shqipetari

                               Ha ..ha ...ha... Ndoshta dhe eshte nga bregdeti i Vlores eshte origjina , duhet ti behet analiza e ADN.... ha ..ha......

                               1. E
                                Erin

                                O mut, dil me kostum si gjithe lideret europiane te qyteteruar, jo si jevg zgjebarak se perfaqeson kombin.

                                1. E
                                 Edhe Saliu përjashtonte studentët për veshjen

                                 Kur u bën malokët të diskutojnë për e veshjen e qytetarit....

                                2. T
                                 Turp

                                 Ky morracak shemtaraq na perdhos figuren kombetare te kombit duke krahasuar veten me te madhin Ismail Qemali, clirimtarin e kombit. Te dinte Ismail Bej qe ne krye te Shqiperise, njeqind e kusur vjet me vone, do vinte nje bojaxhi i deshtuar kokepalare e thonjpaprere, qe drogohej e shiste shkarravina poshte urave te Senes, e qe e mori nje pijanec barkderr prej andej ku trajtohej si mbeturine njerezore, e na e solli ketu per t'u bere mbret autoritar, do rrotullohej ne arkivol.

                                 1. S
                                  Sid

                                  Drogaxhiut qe rri gjithe diten duke vizatuar muret e zyres, i duket vetja Ismail Qemali.

                                  Lini një Përgjigje