“Lamtumirë bos, më dhuruat kohë të çmuar”, Rama reagon për ndarjen nga jeta të Kissinger

30 Nëntor 2023, 17:07Politika TEMA
“Lamtumirë bos, më dhuruat kohë të

Kryeministri Edi Rama ka reaguar për ndarjen nga jeta të ish-sekretarit amerikan të Shtetit, Henry Kissinger duke i cilësuar librat e tij si një pasuri e paçmueshme të një urtësie të rrallë.

Në një postim që ka bërë në rrjetet sociale, Rama tregoi se me të ndjerin ka pasur dhe një bisedë që sipas tij do të jetë një nga bisedat më të bukura që mban mend.

“LAMTUMIRË BOS

Librat Tuaj i mbeten njerëzimit si pasuria e paçmueshme e një eksperience dhe urtësie të rrallë, e do të jenë në dispozicion të kujtdo sot e gjithmonë, që do të dojë të aftësohet mbi marrëdhëniet ndërkombëtare dhe gjeopolitikën; balancat mes fuqive dhe realizmin politik në ruajtjen e paqes e në projektimin e rrugëdaljeve nga konfliktet ndërshtetërore; të menduarit strategjik dhe perspektivën afatgjatë të politikës së jashtme; rolin e shkencës joekzakte të historisë dhe rëndësinë e talentit të individit kur duhen marrë vendime përballë mjegullës së të nesërmes… Mua personalisht do të më mbetet edhe mirënjohja për kohën e çmuar që më kushtuat bujarisht, duke më dhuruar një ndër bisedat më të bukura që mbaj mend.

U prehshi në paqe Dr.Kissinger”, ka shkruar Rama.

 

7 Komente

 1. T
  Thjeshtra

  Shkruje me sy “s” or bythqir lulishtesh

  1. P
   Paradoksi - lumpenë të djathtë të Saliut

   Edhe ti me "sy" e ke shkruar, kështu që mos u merzit. Ne vend që të komentosh per ate që ka thënë Rama, shet pordhë kot sikur di anglisht. Ku kemi fjalë shqipe me dy "s" neve more ssssspurdhjak? Komento per Ramën qe i thotë "Bos", dikujt qe nuk i pllasi me nderja ndonjehere per Shqipërinë. Nuk kishte se pse t'i plaste, se ne nuk kemi bere vezën e kuqe, por edhe neve nuk na plasi se lindi, jetoi, dhe vdiq Henri Kisinger.

  2. J
   Jugu

   Cfare "Bosi" more i mbaruar dhe servil! Ai nuk e deshi kurre Kosoven te lire nga Serbi dhe ti e quan Bos? Ptuuu fare e keqe.

   1. C
    Cipini

    Ore Ramush a e ke pyetur per genocidin serb ne Kosove? Sa personale i keni keto respekte dhe opinione mor debila, ne nje kohe qe ju kane besuar pergjegjesine e mbrojtjes interesave kombetare. Ne nje kohe kur i gjithe lobi cifut ne Amerike ju bashkua levizjes se Di Guardit per mbrojtjen e Kosoves, ky matuf burre thoshte mos provokoni Serbine. Hajde jepini "dum".

   2. E
    Ed Kastraveci

    Ed Kastraveci don te tregoj qe lexon shume. Me sa duket Edi e dika qe Kissinger ka shkruajtur libra. Ti mund ti keshe lexuar librat por nuk i kupton. Kissinger eshte amerikan, dhe natyrish qe shqiptaret i jane borxh Amerikes. Por Kissinger nuk eshte shquar si perkrahes i shqipareve, per kundrazi ai ka pasur nje qendrim negative per ceshtjen e Kosove. Dhe per kete, Ed kastraveci duhet te hesht ne mediet sociale. Formalish te shpreh ngushelimet ne organet perkatese Amerikane.

    1. s
     sektori i majmuneve tru rruar

     Or llume qeniesh,qe vec organe njerzore keni se trurin e keni te shimpazes:Njerzit duhet tju duan ju majmuna tere kohen dhe kur beni faje dhe gabime

     1. K
      Katnari

      Doni me për Belul Gjeraqinen

      Lini një Përgjigje