Caktohet ambasadori i ri i Bashkimit Europian në Tiranë

30 Nëntor 2023, 12:02Politika TEMA
Caktohet ambasadori i ri i Bashkimit Europian në Tiranë

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Europian, Josep Borrell bëri me dije emrat e disa ambasadorëve të rinj të unionit, që do të caktohen në vendet vakante në misionet diplomatike të unionit, mes të cilëve dhe Shqipëria.

Kështu, Silvion Gonzato është emërimi i përfaqësuesit të lartë të BE për të drejtuar misionin në Tiranë.

Gonzato ka shërbyer më herët si zv.ambasador i BE në Kombet e Bashkuara në Nju Jork.

Detyrat e tij të mëparshme kanë qenë në EEAS si drejtor për marrëdhëniet ndërinstitucionale, koordinimin publik dhe diplomacinë publike.

Misioni i Gonzato në Tiranë pritet të nisë formalisht më 1 dhjetor 2023.

5 Komente

 1. K
  Koli

  Italiane na sillni se ata dine te vjedhin...

  1. L
   Lumi

   Komisioni Nderkombtar i Kontrollit si para 111 vitesh.

   1. a
    am

    Përderisa ke politikanë si berisha dhe mul noka do kesh komision ndërkombtar kontrolli sepse domethënë që je popull pa ndërgjegje.

   2. L
    Loti

    Ku e gjetet kte kokepakrehur ?

    1. A
     Ambasadori

     Ky eshte nje tjeter puthadore, i bindur ndaj porosive te BE per te mos shqetesuar Ramen. Kete e kam nga burime te brendshme te Ambasades se BE ne Tirane

     Lini një Përgjigje