Fatmir Mediu flet në gjykatë për “Gërdecin”: Do desha ta zhbëja atë që ndodhi, por nuk kam asnjë forcë. 15 marsi ndryshoi jo pak jetën time dhe të familjes sime

30 Nëntor 2023, 11:23Politika TEMA
Fatmir Mediu flet në gjykatë për “Gërdecin”: Do

Ish-ministri i Mbrojtjes Fatmir Mediu u paraqit sot në GJKKO, në seancën e radhës për çështjen Gërdeci.

Mediu, para trupës gjykuese ka shpjeguar pozicionin e tij, duke deklaruar ndër të tjera se tha se “që prej ditës së shpërthimit, në mendjen dhe në shpirtin tim rëndon pesha e dhimbjes dhe vuajtjes së këtyre familjeve, të cilëve përulësisht ju rikërkoj një ndjesë të madhe”.

Ai thekson se nuk ka asnjë përgjegjësi penale për këtë tragjedi, duke shtuar se rihapja e çështjes është plotësisht në kundërshtim me Kodin Penal dhe atë Procedural Penal, me Kushtetutën e RSH, si dhe me Konventën Europiane për Liritë dhe të Drejtat Themelore të Njeriut.

“Që prej 15 marsit të vitit 2008, jeta e disa prej njerëzve që janë sot në këtë sallë, ka ndryshuar rrënjësisht. Pas shpërthimit në Gërdec, shumë prej tyre përjetuan ngjarje të rënda, deri në humbjen tragjike të njerëzve të tyre të dashur.

Kjo ngjarje tragjike ndryshoi gjithashtu jo pak jetën time dhe të familjes sime. Që prej asaj dite në mendjen dhe në shpirtin tim rëndon pesha e dhimbjes dhe vuajtjes së këtyre familjeve, të cilëve përulësisht ju rikërkoj një ndjesë të madhe për çfarë ndodhi dhe ju shpreh gjithë keqardhjen time të thellë njerëzore.

Edhe pse, as me dashje dhe as nga pakujdesia, nuk janë veprimet, apo mosveprimet e mia, apo dhe interesi im personal, ato që shkaktuan, apo ndikuan në shpërthimin në Gërdec, përsëri si ministër i mbrojtjes, unë kam njohur dhe kam pranuar dje dhe pranoj sot përgjegjësinë time të plotë morale për çfarë ndodhi.

Në reflektim të kësaj përgjegjësie, si dhe prej dhimbjes së madhe për jetët e humbura, unë dhashë dorëheqjen nga detyra e ministrit të mbrojtjes.

Jam i keqardhur që aktin e dorëheqjes time si ministër dhe më pas sjelljen dhe qëndrimin tim të përulur në lidhje me tragjedinë, grupime të caktuara politike dhe jopolitike, e kanë parë si akt dhe sjellje dobësie dhe si reflektim të një individi me faj. Kam zgjedhur të jem i kursyer në shpjegimet e mia publike dhe të shmangë sa të mundem të flas për ngjarjen.

Me bindjen se shpjegimet dhe të vërtetat e mia rreth ngjarjes, për familjen Durdaj dhe të tjerët, jo vetëm nuk do të ishin një lehtësim i dhimbjes së tyre, por përkundrazi.

Për familjarët e viktimave dhe të dëmtuarit në Gërdec, shteti është përgjegjësi që nuk mbrojti jetët e familjarëve të tyre. E për ta, shteti në këtë rast është Ministri.

Ndaj, kundrejt tyre unë nuk kam çfarë të them. Do desha shumë ta zhbëja atë që ndodhi, por nuk kam asnjë forcë, veçse t’ju shprehë edhe njëherë, keqardhjen e madhe dhe ndjesën e thellë për çfarë pësuan nga tragjedia e 15 Marsit.

Veç familjarëve, kushdo tjetër ka detyrim moral, por kur është rasti edhe detyrim institucional, që vlerësimin dhe gjykimin për atë ngjarje ta bëjë bazuar vetëm në fakte. Mbi të gjitha ky detyrim është për prokurorinë dhe gjykatën, si dy institucione kompetente që vlerësojnë ligjërisht përgjegjësitë penale të individit.

Është plotësisht e qartë që rihapja e çështjes penale në ngarkimin tim dhe më shumë akoma vazhdimi i këtij gjykimi, është haptazi në kundërshtim me Kodin Penal dhe atë Procedural Penal, me Kushtetutën e RSH, si dhe me Konventën Europiane për Liritë dhe të Drejtat Themelore të Njeriut.

Dua të besoj se nxitja për ta rihapur këtë çështje dhe për ta vazhduar gjykimin, nuk është politike dhe se ju nuk keni apo mbështesni interesa politike në këtë proces. Si prokuror dhe gjyqtar, është e qartë që juve nuk ju mungon aftësia profesionale dhe dija për ligjin penal e më gjerë. Ndaj mbetet të keni kurajo të respektoni strikt ligjin dhe vetëm ligjin”, ka deklaruar Mediu në sallën e gjyqit.

22 Komente

 1. E
  Emigranti

  Leri keto prralla o hajdut dhe vrases ,por behu nje here te vetme i sinqert me veten tende dhe bashkpuno me drejtesin, trego lidhjet e tua me Shkelzen Sali Berishen dhe te atin e tij,miljonat qe keni ndare me njeritjetrin duke hedhur ne erë nje fshat te tera dhe duke u mare jeten dhjetra njerzve fukarenj.Mallkimi i tyre mos tu ndaft sa te kesh jeten ty dhe bashkpuntorve te tu,qe meritoni vdekjen ose bugie te perjetshem.

  1. P
   Prec Ulaj

   Gerdeci i shkaterroi jeten Mediut dhe Eli Fares, pak te duket kjo? Ka vuajtur i biri botes, e thote edhe vete, mu shkaterrua familja, dmth me iku dashnorja.

   1. x
    xheJ.eN.Bi

    Prec Ulaj ,Mediun po ta shikosh tani është shëndoshur dhe zbukuruar ,mos vallë e ka nga "vuajtjet" që i ka shkaktuar ngjarja e Gërdecit ???

  2. B
   Bureto

   Vemje dhe pis njeri! Sherbetor pa dinjitet i Salehut!..."15 marsi ndryshoi jo pak jetën time dhe të familjes sime"- thote me cinizem dhe hipokrizi ky sa per te lare gojen ne prezence te familiareve te viktimave ne sallen e gjyqit. Turp eshte pak te thuash per kete njeri. Si more paske vuajtur ti dhe familja jote nga tragjedia e 15 marsit ne Gerdec? Po qe nga ajo dite ti vazhdove ne politike pa nderprerje në politike si deputet nga lista e Saliut, por edhe minister. Ai heshtjen tende flori per ate krim makaber, ta shperbleu, i gezon edhe sot shperblimet duke bilbiluar ne Parlament, duke bredhur ne Amerike dhe kudo. Nderkohe ndergjegjia jote do duhet te ishte e mbushur me vrer. ëe do ta shpetosh shpirtin zbrazu! Se çfare duhet te nxjerresh nga barku yt i pangopur e di ti. Ca gjera i dime dhe ne, i di dhe Drejtesia, por le te presim se çfare denimi te merituar do te te ofroje ajo. Pritshmeria eshte e madhe, nëse do na zhgenjejne mallkimi le te bjere mbi ta. Gjithsesi, ti pavaresisht jargavitjeve hipokrite te sotme, "bisht qeni ke per te mbetur" tere jeten dhe falenderome që nuk të quajta "bir kurve".

   1. M
    MASHTRUS BYTHA JOTE.

    Ty osht per te qi robt kurve .Akoma vazhdon te tallesh.Kujton se tu bo mashtrusij do shpetosh.

    1. D
     Demokrati orëve të para

     Çfarë lesh ministra jeni ju more maskarenj. Asnjë gjë të hajrit nuk keni bërë vetëm keni menduar për të vjedhur dhe për tu bërë mashë e kriminelit Sali Hale Mut Berishës. Tregohu njëherë burrë dhe trego lidhjet e ndyra me Shkërdhenin dhe Halenë ose do ngordhëdh në burg qelbësirë. Nga burgu na bëj dhe federatën e mutit të madh.

     1. Y
      Ylli

      Vertete te ka ndryshuar jeten se je bere milarder.Me qense e ndjen vehten te paster perse thua se hapja e ceshtjes eshte e kundra ligjeshme ,perse ke frike?Jepi pergjigje emigrantit per probleme qe ngre. Dhe a ke prona ne Amerike?

      1. E
       Eli. F

       Nuk ka asnje shtepi!

      2. Z
       Zaza

       Njeri i keq lepires goglave te shkerdhen berishes Futini ne burg.

       1. P
        PeDeja i Salehut!

        Ke të drejtë Medih. T'a ndryshoi jetën... Nga b....q.... u bëre Super b....q.....!

        1. M
         Milano Moda ...

         Po quaje o Bureto me plot gojen, "KURV I BIRI KURVES!" Se e meriton,me e pakta nuk do dukej me ne dynja,por ai pa piken e turpit del e jargavitet neper TV ,plere burre

         1. kojshiu

          Kush jane konventat per te "drejtat dhe lirite e njeriut",qe te beni vrasje shteterore dhe me viktima te pafajeshme per interese te pales se dyte dhe te juajen personalisht dhe te mos gjykoheni per kete fajesi kolentive duke filluar nga kryekrimi Berishe duke vazhduar tek zinxhirri perkates e deri tek i biri qe kishte kapur shtetin per fyti dhe e komandonte per afera marramendese!Nga ajo dite qe patjeter q jeta juaj ka ndryshuar pasi jeni bere vrastare ose pjesmarres ne vrasje dhe nuk ju bene syri tert!Padroni jot e groposi edhe deshmimtarin qe nxorri ne prite Kosta Trebicken nepermjet bashkeshortes se tij,pasi vete Odeta e dinte ku ndodhej Trebicka nepermjet "mikeses" se saj !Ndaj qe te tregosh vullneitn qe nuk ke gisht ne vrasjen e 26 personave ne Gerdec dhe eleminimin e Kosta Trebickes(mos harro qe "eksperti" i policise ushtarake z.G.Hoxha ishte i vene pikerisht nga kjo maskarade per te bere ekspertizen e mjetit te te ndjerit K.Trebicka"ku ai nuk udhetonte me makine ushtarake!!!!!!!!!!!

          1. u
           u shofshin zagaret

           Te pelqyen parate dhe nuk refuzove si arrogant qe je te gjitha kesjillimet ushtarak e Zagar i Zen Sypeshkaqenit. Gjynah per femijet e tu qe shojone para te gjakyt te fijeve te vare por dashnores i kane shijuar. Ti dhe Vapmiri rrofshi sa me gjate qe te vuani pafund.

           1. s
            speci

            Sa restorante ke ne Teksas (USA) ? Ku i gjete parate? Kerkojani pergjigjen e ketyre dy pyetjeve ketij "te keqardhurit"

            1. M
             Mokrari

             Te ndryshoj familjen bashke me Eli Faren dhe cupen e saj.

             1. S
              Skraparliu

              Po pse rri akoma ne politike cfare mundecte ndryshosh ke 30 vjet qe po ha qyle leket e Shqiptarve te varfer duke i harxhuar ne Amerike me dashnoret,provoje bythen ne zgjedhje dile i vetem te shohim sa vota do maresh me pak se shkolle shumti Tit Vasili deputet i famshem qe nuk ka bere asnje ligj bashke me ty

              1. A
               Angjelini

               Ka helle ne ere nje fshat te tere dhe em humbje njerzore dhe thote nuk ka pergjegjsi. Cfare perbindeshi.

               1. k
                km

                Pergjegjesia jote eshte qe me ndertimin e kesaj fabrike demontimi.Uzinat e prodhimit ne polican nuk punonin,Pra mund te demontonin.Njerezit e specializuar ishin pa' Pune( ne polican),Ju i mbushet Edhe me pioniere te shkollave fillore.Ne Gerdec,ne Mes te fshatit,te ish bat.trete i Tankeve.Te pakten e conit ne Gerdec,ne ish BR.e Artilerise,ku vec tyneleve,vete reliefi mbronte vendet e banuara.Mbase "ushtaraket "vendosen Aty,por ishe ti qe jepej vendimin perfundimtar.Shkelje te regullave te sigurise qe me vendosen e fabrikes,Jo me per instruktim,specializim,luften kunder zjarreve,shp.erndarjes se barutit.Po municionet e renda ,te kalibrit te madh pse more hajvan,apo se keshtu donte Zeni,se e donte dhe afer Rinasit.Kafshe e keqe,te dhimbsen?Pse i lejove,pse nuk i inspektove,apo te mungonte personali.

                1. y
                 yp xhixhi

                 pirdh o muco pirdh se lirohesh. ka me genjeshtra per kete popull.

                 1. D
                  Daullxhiu

                  Trego o fate, populli te mirkupton, por vetem nqs tregohesh i sinqerte. Trego saliun me sykoqen, shkerdhenin. Si ti vune koqet ne bige? Pastaj ke gjynahe shume ti o fatmir muti. Per familjen nuk pjerdh ti qe kur e shite per Elin, vajte i bleve edhe shtepi o gomar. Ja keto Trego

                  1. V
                   Viktimat presin drejtesi

                   Ke shume te drejte kur thua ka ndyshuar jeten time , se nga nje morraman u bere milioner me gjakun e tere atyre njerzve qe i moret ne qafe te sebashku me Sali kriminelin e Zenin e tij . Po ke shume te drejte kur thua qe nuk jam pyetur , se prej kur ndodji shperthimi dhe akoma drejtesia ka qene e vazhdon akoma nen thundren e kriminelit Sali halese se nuk ka si shjegohet qe te vriten 26 njerez plus Trebicka plus 300 te plagosur plus demi ekonomik disa dhjetra miliona euro e te vazhdosh te jesh i lire e te tallesh menderen me viktimat e familjaret e tyre . Pa u varur Saliu per krimet , pa ja hequr nga duart drejtesine atij maskarai nuk ka drejtesi . Nuk kuotohet si eshte e mundur qe tere ato jete njerzish e sta te lire , pa u arrestuar si mundet qe Medi qeni e Sali haleja te zberthehen bile ndodh e kunderta , Sali krimineli jo qe nuk i ben syri terrt po ju ben presion Spakut bile i quanedhe organizate apo bande kriminale dhe ata akoma i lene te lire dmth qe keta varen akoma nga Sali Berisha e soji i tij .

                   1. V
                    Viktimat presin drejtesi

                    Ke shume te drejte kur thua ka ndyshuar jeten time , se nga nje morraman u bere milioner me gjakun e tere atyre njerzve qe i moret ne qafe te sebashku me Sali kriminelin e Zenin e tij . Po ke shume te drejte kur thua qe nuk jam pyetur , se prej kur ndodji shperthimi dhe akoma drejtesia ka qene e vazhdon akoma nen thundren e kriminelit Sali halese se nuk ka si shjegohet qe te vriten 26 njerez plus Trebicka plus 300 te plagosur plus demi ekonomik disa dhjetra miliona euro e te vazhdosh te jesh i lire e te tallesh menderen me viktimat e familjaret e tyre . Pa u varur Saliu per krimet , pa ja hequr nga duart drejtesine atij maskarai nuk ka drejtesi . Nuk kuotohet si eshte e mundur qe tere ato jete njerzish e sta te lire , pa u arrestuar si mundet qe Medi qeni e Sali haleja te zberthehen bile ndodh e kunderta , Sali krimineli jo qe nuk i ben syri terrt po ju ben presion Spakut bile i quanedhe organizate apo bande kriminale dhe ata akoma i lene te lire dmth qe keta varen akoma nga Sali Berisha e soji i tij .

                    Lini një Përgjigje