Lehtësohet lëvizja e shtetasve shqiptarë nga Shqipëria drejt SHBA dhe anasjelltas

29 Nëntor 2023, 17:00Sociale TEMA
Lehtësohet lëvizja e shtetasve shqiptarë nga Shqipëria drejt

Ministria e Jashtme njofton se në dakordësi me Departamentin e Shtetit, tani shtetasit shqiptarë mund të udhëtojnë drejt SHBA edhe nëse pasaporta e tyre skadon në 6 muajt e fundit përpara udhëtimit.

Njëherësh, shtetasit shqiptarë që kthehen nga SHBA drejt Shqipërisë mund të udhëtojnë edhe nëse pasaporta e tyre ka skaduar.

Vendimi, u dakordësua sot, gjatë takimit që ministri për Evropën dhe Punët e Jashme pati në Tiranë me përfaqësues të lartë të Departamentit të Shtetit, vendimi i cili e fut Shqipërinë në të ashtëquajturin “Grupi i Klubit 6 mujor”.

21 Komente

 1. P
  Pirdhni se liroheni.

  O kara shqiptare qe ja u fut Amerika, lehtesim quhet te udhetosh pa viza dhe jo sa kur do 6 muaj etj etj te skadoj pasaporta. Ne 3 mije km kufi me Meksiken, ne Amerike cdo muaj hyjne me mijra emigrande te paligjeshem, u merren vetem emrat dhe shtetin apo qytetin ku duan te strehohe, i dergojne me autobuze te shkruar ne gjuhen spanjolle dhe me avione qe te mos lodhen. Vetem ne muajin shtator ne kufirin e Teksasit hyne 260 muje emigrante te paligjshem anetar te karteleve te droges, kurva etj etj Amerika nuk siguron kufinjteb e saj pra ka rene per toke siguria kombetare kerkon te beje drejtesi ne kufinjte e shteteve te tjere.

  1. U
   Usa

   O trumpets pjatalarsi, ju katundaret brekegrisur, ne Amerike, beni sikur jeni milionera. Vini ne realitet vetem ne darke kur lani pjatat neper restorante si zorraxhinj. Qaju hallun latinove ti skerbythje dhe mos shih hill billsat qe neper gjenerata jetojne si kafshe brenda Amerikes. Shoket e tu jane edhe ata, kokrra trumpets zhulsa.

   1. P
    Per katunarin

    Po ti o katunari i ersekes, kur zbrite ne tirane? Per deri ne Greqi, nuk te dha tru zoti, lere me deri ne amerike. Jeni bere grup ne Albanistan gjithe parazitet dhe budallenjte, qe skishin bythe te iknin. Ska gje se ameriken e sheh ne televizor - natyrisht kur ka drita dhe kur nuk ka ndonje show ne Ramen qe e keni zgjedhur sic jeni vete. Me buke ju mbajne remitancat e "pjatalarsve" te amerikes.

    1. P
     Populli

     Pidhrobsh mejhanesh tironse, që tall karin gjithe ditën me paret e plakut. Tu rruash topet atyre që lajnë pjata dhe bëjnë sakrifica dhe nuk lëpijnë qurret si puna jote.

     1. e
      enter””

      Ti je nje nga ata snowflakes e Biden

     2. S
      Sunit Shiit = Big Shit

      Ne isa lejohen te gjithe vetem turkoshqiptare pellazg jo! Uallah akbar!

     3. C
      Columbo

      Lajm shumë i mirë për ata që flasin Anglisht dhe kanë gjakun e ëmbël.Sot duhet ditur që ka shqiptar më amerikan sr amerikanët., ndaj është e pa pranueshme të vuajn gjetiu.

      1. T
       Tanku

       Ku eshte lehyesimi I levizjes ketu? Ah juve ju ka lene mendja fare, vetem te pirdhni nga goja dini.

       1. P
        Pordhe me Rigon, fend se te cliron

        Sa lajm i vlefshem, mezi po e prisnim, u gezuam pa mase.

        1. C
         Caku

         Me gjith men edhe mu po' me vjen me dhi,nga gezimi

        2. l
         lani

         hahaha budalla Shqiptar fluturojne me pras ne bythe

         1. L
          Luli

          Ky eshte lehtesim per ameriken qe mos te ngelen ne amerik por dhe pa pashaportë qofshin por vetem te kthehen

          1. A
           Armeni

           Hahahahaha. Po kjo anasjelltas c'far ishte. Me sa di une, amerikanet nuk kan nevoje per viza ne Albanistan. Jo per gje, por e ngaterojne me Armenia ????????

           1. L
            Liro

            Kjo nuk perben lajm dhe as eshte ndonje gje per tu shenuar

            1. J
             Juliano

             Shpresojmë që SHBA të heqi regjimin e vizave, të lehtësoi ata njerez që dëshirojnë të udhëtojnë drejt amerikës. Ka plot familje që jetojnë në SHBA dhe pjestarë të tjere që duan të shkojnë ti takojnë, por kan hasur në mos marrjen e vizës për të udhëtuar. Kur në amerikë futen ilegalisht me qindra, pse mos të shkojnë në mënyre legale shqiptaret. Shpresojmë të realizohen sa më shpejtë.

             1. J
              Juliano

              Shpresojmë që SHBA të heqi regjimin e vizave, të lehtësoi ata njerez që dëshirojnë të udhëtojnë drejt amerikës. Ka plot familje që jetojnë në SHBA dhe pjestarë të tjere që duan të shkojnë ti takojnë, por kan hasur në mos marrjen e vizës për të udhëtuar. Kur në amerikë futen ilegalisht me qindra, pse mos të shkojnë në mënyre legale shqiptaret. Shpresojmë të realizohen sa më shpejtë.

              1. F
               Faleminderit !

               Kudo qe te shkoshe nese je i zoti ose ke nje Prefesion ! panavaresisht se cfare Prefesioni Jeton ok ose je ok pergjithcka..... ! ne te kundertene kudo je zero.....ose sherbetore .....ne Fabrike apo ne ndonje Firme tjeter....nese ketu behet fjala per tjeter gje ! dhe per ku ne USA ! po ata qe kane deshire te shkojne per te pare nje Muzeum ! apo nje Koncert ! apo dhe shume gjera te tjera !? por nuk i kane kushtet e Financave ! ka ndonje lehtesim ? flase nga Shteti Amerikan apo nga Shteti Shqiptare ?

               1. F
                Faleminderit !

                Kudo qe te shkoshe nese je i zoti ose ke nje Prefesion ! panavaresisht se cfare Prefesioni Jeton ok ose je ok pergjithcka..... ! ne te kundertene kudo je zero.....ose sherbetore .....ne Fabrike apo ne ndonje Firme tjeter....nese ketu behet fjala per tjeter gje ! dhe per ku ne USA ! po ata qe kane deshire te shkojne per te pare nje Muzeum ! apo nje Koncert ! apo dhe shume gjera te tjera !? por nuk i kane kushtet e Financave ! ka ndonje lehtesim ? flase nga Shteti Amerikan apo nga Shteti Shqiptare ?

                1. F
                 Faleminderit !

                 Kudo qe te shkoshe nese je i zoti ose ke nje Prefesion ! panavaresisht se cfare Prefesioni Jeton ok ose je ok pergjithcka..... ! ne te kundertene kudo je zero.....ose sherbetore .....ne Fabrike apo ne ndonje Firme tjeter....nese ketu behet fjala per tjeter gje ! dhe per ku ne USA ! po ata qe kane deshire te shkojne per te pare nje Muzeum ! apo nje Koncert ! apo dhe shume gjera te tjera !? por nuk i kane kushtet e Financave ! ka ndonje lehtesim ? flase nga Shteti Amerikan apo nga Shteti Shqiptare ?

                 1. Q
                  Qerasesi

                  Ooo, drejtor peshku. Te shijoi peshku i Amerikes drejtor? $200 dollare tavolina zotrote... apo s'te shijon me shume kur ha dhe falas. Po si the zotrote "po na e grisen xhaketen, do rrime per dreke". Qerrata drejtor me je.

                  1. Pse ne Duane video ne amerike si na konsiderojn afrikan

                   Lini një Përgjigje