Media greke artikull kryeministrit: Ana artistike e Edi Ramës, pritet të ‘ndriçojë’ ekspozitën e tij në Zappeion në Greqi

18 Mars 2023, 16:39Politika TEMA

Media greke artikull kryeministrit: Ana artistike e Edi Ramës, pritet

Kreu i qeverisë, Edi Rama pritet të zhvillojë një vizitë zyrtare në Athinë më 20 dhe 21 mars, ku përtej politikës do i dedikojë pak kohë edhe anës tjetër të tij.

Media greke, Protothema ka botuar një shkrim sa i përket karizmit të kryeministrit duke folur posaçërisht për  hapjen e ekspozitës me pikturat e tij. 

Protothema shkruan se ekspozita pritet të hapet më datë 20 në “Zapion Megaro” ku Rama do të shoqërohet nga homologu grek Kyriakos Mitsotakis. 


Ekspozita e quajtur 'Improvizimet' përmban piktura dhe skulptura mikse të krijuara prej kreut të qeverisë.

Artikulli i plotë:

Një aspekt ndryshe, i panjohur për shumëkënd, i personalitetit të kryeministrit të Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, ndriçohet përmes ekspozitës me titull "Improvizimet", e cila përfshin vepra dhe skulptura miks të krijuara prej tij dhe hapet më 21 mars në Rezidenca Zappeion. Ekspozita e organizuar nga Ministria e Punëve të Jashtme Greke është kuruar nga zonja Katerina Koskina, historiane e artit-muzeologe. Një strukturë-instalim në shkallë të gjerë i veshur me letër-muri, mbi të cilin janë printuar një numër i madh pikturash të Edi Ramës, përcakton hapësirën dhe aktivizon në mënyrë dinamike ekspozitën. Letra e murit ka edhe punime origjinale, të pikturuara në dokumente, si dhe qeramikë.

Titulli i ekspozitës i bën jehonë mënyrës së veçantë të punës së artistit. Në letra me përmasa A4 nga shënime, ditarë apo dokumente politike, tashmë të përdorura, E. Rama improvizon me bojëra, pastel, markera dhe bojëra uji që janë përherë aty, ndërsa vepron si zyrtar i lartë gjatë takimeve dhe telekonferencave. Siç ka vënë në dukje, ky shkrim automatik artistik e ndihmon të fokusohet në këto diskutime gjatë kryerjes së detyrave të tij politike. Elementet e përbashkëta të veprave janë ngjyrat e theksuara, një ndjenjë rrjedhjeje dhe lëvizjeje, forma biomorfike që duket se dalin nga njëra-tjetra dhe ndjekja e gjestit artistik.

Puna e Edi Ramës lidhet me perceptimin e tij për një art me rol social, të integruar në jetën e përditshme dhe hapësirën publike. Këtë koncept e zbatoi kur pas mandatit dyvjeçar si ministër i Kulturës së vendit të tij, u bë kryetar i Bashkisë së Tiranës, detyrë të cilën e mbajti për një kohë të gjatë, pasi u zgjodh tre herë në të. Në fund të fundit, siç ka theksuar ai në intervistën e tij me Hans Ulrich Obrist, "arti është një infrastrukturë sociale".

Kuratorja e ekspozitës, Katerina Koskina, vëren: Vendimi për të lyer fasadat e ndërtesave të shëmtuara dhe të rrënuara të qytetit me ngjyra të ndezura shumëngjyrëshe dhe forma gjeometrike ose organike, gjallëroi peizazhin urban, kontribuoi në përmirësimin e shpejtë të imazhit të qytetit dhe të tij në nxitjen e ndjenjës së komunitetit dhe, mbi të gjitha, duke ndikuar pozitivisht në disponimin e qytetarëve dhe për të fituar besimin e tyre.

Sipërmarrja u regjistrua nga artisti gjithashtu i mirënjohur shqiptar Anri Sala, miku dhe ish-student i tij, në videon Dammi i Colori (2003), duke i dhënë atij një ekspozim të mëtejshëm ndërkombëtar. Me librin Refleksione (1991), të cilin e ka shkruar bashkë me mikun e tij, gjithashtu artist, Ardian Klosi me temën e ndryshimit rrënjësor të regjimit politik në Shqipëri, Rama përcakton kontekstin e ardhshëm të shpirtit të tij artistik të tiranizuar politikisht. Rama mbështet me shkrim me librat e tij dhe në praktikë me veprat e tij zgjedhjet dhe praktikat që zbaton për artin, një partneritet ekstrovert i artit dhe politikës. Në vitin 2013, ai e shndërroi katin përdhe të godinës ku ndodhet Kryeministria në një “Qendër Dialogu” të hapur për qytetarët, ku alternohen ekspozita, seminare dhe konferenca të artit bashkëkohor. Për më tepër, vetë zyra është një e pazakontë, “jo sistematike. hapësirë, e cila ruan detajet e punëtorisë së artistëve.

Siç shprehet kuratori i ekspozitës: Ekspozita e Improvizimeve, e cila është prezantimi i parë i gjerë i veprës së Edi Ramës në Greqi, është me interes të dyfishtë, pasi jo vetëm që hedh dritë mbi veprimtarinë e një artisti me përvojë në fushën e edukimit si. mirë (për shkak të veprimtarisë së tij prej disa vitesh si profesor në Akademinë e Arteve në Tiranë), por edhe personalitetit të një politikani për të cilin arti është jo vetëm shprehje lirie, por edhe mjet kohezioni shoqëror dhe politik.

Ekspozita do të zgjasë deri më 31 mars dhe hyrja do të jetë e lirë për publikun.

17 Komente

 1. g
  greket kishin rastin me i bo Gojore Te Gjatit !

  shpresoj qe bytghqimet greke te medies e qeberrise grekek te ken shfrytezuar shancin (si qefllinje Te Gjatesh qe jane ) t'i bonin Gojore KM Shqiptare dhe shijonin ate deri ne sprucimin shperthyes

  1. V
   Vito mashtruesi, shoku i Orneles se Varuzhanit

   Po Linden do e marre me vete?

   1. s
    sahleh hamutaj janullatos ne Orgji

    Vito , Linda ishte e zene me punet e shtepise dhe KM mori Motren tate si njohese e mire e greqistes

    1. S
     Shqipe

     Sa skuth qe je…,ke grua,a ke moter,a ke nene…?!

    2. K
     Kejsi

     Nje artist fantastik,gjithashtu edhe nje politikan shume i mire i cili punon shume per kete vend

     1. S
      Shqiptar

      https://youtu.be/zs9Ixf0DsTI.

     2. S
      Sindi

      Jo vetem politikan shume i mire por edhe artist shume i mire.Bravo

      1. t
       titi

       shume bukur i urojm suksese

       1. t
        tosi

        artist ne te gjitha kuptimet ????

        1. O
         Olta

         jemi te sigurt qe do te dale nje ekspozite shume e bukur sepse rama eshte nje artist i vertet

         1. B
          Bujar

          nje njeri jo vetem i zoti ne politike por dhe ne art

          1. E
           Erdogan

           Kryeministri Greke i Arnautise me emer Angles Eduart (Edi) Rama i me prejardhje nga fshati i Vorio Epirit me emer Safi Greke Vuno (Mal "shqip" nga Monte) do visitoje Kryeqytetin e Tij Athinen. Pamvaresisht qe bijte e Deputetit Osman Ismail bej Vlores,Frashellinjve,Hasaneve,Tahsimeve etj we nuk e njohin si Vorio Epir e verteta eshte se Jeorgios Kastriotis ishtebPrijesi i Epiroteve. Pasardhes I Pirros,Arxileas (Akilit "shqip"),Megas Aleksandros,Odhuseas etj.

           1. J
            Jorgo

            Rezidenca Zhapa thuhet!!! Labovitet e kane ngritur si gjithe zonen perreth

            1. D
             Detari

             cfare pune ka ne greqi ky turku piktor?

             1. T
              Toni

              Eshte artist i lindur

              1. N
               Nori

               Vleresim shume i madh per te

               1. O
                Oh sa kom qesh

                Sa poshte paskan rene helenet, apo ku ka me helene (greke) ne Ger-qi ka vetem arabe e turq. Te perqesh zhgaranat e nje bojaxhiu eshte nje nga shenjat qe tregon se Botes po i afrohet.... fundi.

                Lini një Përgjigje