Sali Berisha, si për Rambujenë. Kundër SHBA e BE për samitin e Ohrit: S’ka marrëveshje!

18 Mars 2023, 16:36Politika TEMA

Sali Berisha, si për Rambujenë. Kundër SHBA e BE për samitin

Ndërkohë që i gjithë kupola diplomatike e Perëndimit janë përqendruar te Samiti i nesërm i Ohrit ku do të takohet Albin Kurti me Aleksandër Vuçiç për të miratuar paktin franko-gjerman, nuk ka ndenjur Sali Berisha.

Kreu i foltores, i cili përdor më shumë Facebook-un dhe platformën tik-tok, ka zgjedhur twiter-it për një mesazh politik pët Ohrin. Një platform që përdoret kryesisht për të komunikuar me diplomat e politikanë që përdorin twitterin për qëndrime.

E në një mesazh të gjatë, Berisha ka shprehur një qëndrim kundër asocacionit të komunave, kinse duke u sjellë si nacionalist, por dardha e ka bishtin prapa.

Kjo sepse qëndrimi i Berishës, ka ardhur pak minuta pas intervistës së të dërguarit të SHBA për Ballkanin Gabriel Escobar, i cili ka folur në detaje për Asocacionin.

Escobsr tha se Asocacioni i Komunave serbe nuk do të jetë një entitet autonom. Në një intervistë për Evropa e Lirë, ai tha se Asociacioni do t’i merrte përsipër shërbimet që serbëve të Kosovës u ofrohen atyre nga Serbia dhe do t’i fuste ato nën kuadrin ligjor të Kosovës. Kështu duhet të jetë dhe kështu do të jetë, deklaroi ai.

Ndërkaq, Sali Berisha ka ndezur situatën, si për të treguar se ky opsion është kundër Kosovës.

“Të dashur miq, nesër në Ohër zhvillohet një takim shumë i rëndësishëm për Kosovën, Serbinë dhe rajonin, midis kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç dhe përfaqësuesve të lartë të BE-së dhe SHBA-së.

Në këtë takim parashikohet të firmoset marrëveshja franko-gjermane. Kryeministri i Kosovës deklaroi në Bruksel se ai ishte i gatshëm të firmoste marrëveshjen kurse presidenti i Serbisë, Vuçiç u shpreh se ai e pranon marrëveshjen, por nuk e firmos. Si pretekst ai nxori Asociacioni Etnonacionalist suprakushtetues të cilin ai e di mirë se nuk mund të pranohet.

Në të vërtetë ai po përdor si pretekst Asociacionin, por arsye kryesore që ai ndofta nesër nuk firmos është urdhri nga Kremlini. që ai të mos pranojë marrëveshjen franko-gjermane. Kjo sepse kjo marrëveshje kërkon harmonizimin e politikës së jashtme të të dy vendeve me politikën e jashtme të BE-së, ç'ka do të thotë se Serbia duhet të zbatojë sanksionet e BE-së ndaj Rusisë. Por nesër është një rast shumë i veçantë që Serbia të largohet nga ombrella ruse e cila i ka sjellë vetëm disfata dhe të rreshtohet në anën e duhur dhe të drejtë të historisë. Duke patur parasysh se çfarë përfaqëson Aleksandër Vuçiç dhe e shkuara e tij vështirë se ai do arrijë të marrë nesër vendimin e duhur. Megjithatë le t'i urojmë suksese takimit të Ohrit”, shkruan Berisha mesazhin e tij të gjatë në twitter.

TemA.

16 Komente

 1. k
  kush do me dit per kte Cop Muti Haleje

  ore , ju plehrat e kazanit . e kuptoni ju se nuk i intereson kujt ne kte Bote se si qelb ky cop Muti Haleje !

  1. D
   Demokrati

   Kush te pjerdh ty i damkosuri familjarisht Non Grata ? ty vrases vetem cecenet te mbeshtesin ,demokratet e vertete me pak vonese ,por u ndane perfundimisht nga nje vrases e i damkosur Non Grata

   1. p
    pinoku

    Nuk shoh ndonjë gjë të keqe apo të pavërtetë në ato që ka shkruajtur s.b. Veçse dalloj tërbimin e pandalshëm të Meros ndaj tij. Saqë nuk ndalon së shpifuri dhe gënjyeri, siç është rasti me titullin e shkrimit që nuk ka asnjë lidhje me brendinë! Kur do të jetë ndonjëherë i ndershëm, korrekt dhe i paanshëm ky Mero Baze?! Sala është aq i ndyrë, aq i mallkuar, aq i urryer sa nuk ka nevojë t'i shtosh bishta. Se nxjerr sytë e tua. Kemi politikanë mashtrues, gjykatës të korruptuar deri në palcë, mjekë të pashpirt që të lënë të vdesësh po nuk u dhe para, por kemi edhe media të shpifura, me pronarë të pështirë. Tragjedi.

    1. K
     Kv

     se ti nuk arrin ta shohesh gjene e keqe, faji eshte i tallashit qe ke ne tru e jo i Meros ...

    2. A
     ARRESTONI KRYEKURVEN E VICIDOLIT

     NQS SPAK PUTANA NUK ARRESTON SALEH HAMUTAJN DUHET TE AKUTOHET PER BASHKPUNIM ME KRIMIN E ORG POLITIKE DHE KRIMINELIN SALIH SADAM BRRISHA

     1. S
      Shefik Ormëni

      Këtu njerzit komentojnë pa lexuar fare çfarë shkruhet. Shikojnë titullin dhe sa shohin në të Berisha, ashtu si demi kur sheh bezen e kuqe, sulen me të shara. Që Berisha është një demagog klasi kjo dihet, por në këtë rast dhe ata që kanë vendosur këtë titull, i cili nuk ka asgjë të përbashkët me çfarë shkruhet, janë po të njëjtë si ai. Gazeta kur jep një lajmë, e ka për detyrë të jetë e saktë dhe pse jo, të jap dhe burimin e tij (gjë që në këtë rast e bënë) por ama titulli është thjeshtë propagandë partiake.

      1. P
       Poseidon

       I BUKURI I SHPELLES HALE BIRRISHE KARRA XHIXHI....

       1. P
        Poseidon

        I BUKURI I SHPELLES HALE BIRRISHE KARRA XHIXHI....

        1. P
         Poseidon

         I BUKURI I SHPELLES HALE BIRRISHE KARRA XHIXHI....

         1. P
          Poseidon

          I BUKURI I SHPELLES HALE BIRRISHE KARRA XHIXHI....

          1. P
           Poseidon

           I BUKURI I SHPELLES HALE BIRRISHE KARRA XHIXHI....

           1. P
            Poseidon

            I BUKURI I SHPELLES HALE BIRRISHE KARRA XHIXHI....

            Lini një Përgjigje