Pse e "bojkotoi" Rama takimin me ambasadorët e BE

29 Shtator 2022, 18:13Politika TEMA

Pse e "bojkotoi" Rama takimin me ambasadorët e BE

Amnistia fiskale ishte temë e një takimi takim konsultativ që u mbajt të enjten mes përfaqësuesve të qeverisë dhe ambasadorëve të BE-së, SHBA-së, Suedisë, Gjermanisë, Hollandës, Italisë e Britanisë në vilën qeveritare nr.30.

Në takimin pa praninë e mediave ishin të pranishëm ambasadorja e BE-së Christiane Hohmann, e SHBA-së, Yuri Kim, ambasadori britanik Alastair King-Smith dhe ambasadorë të vendeve anëtare të BE-së, ndërsa qeveria u përfaqësua me ministren e jashtme Olta Xhaçka, të Financave, Delina Ibrahimaj dhe kryetarin e grupit parlamentar socialist Taulant Balla.

Kryeministri Edi Rama mungoi dhe pse një ditë më parë shprehu gadishmërinë për të diskutuar me BE-në për këtë ligj, për të cilin tha se nuk do të tërhiqet, pavarësisht kërkesës së ndërkombëtarëve.

I pyetur për arsyet që detyruan kryeministrin që të anulonte takimin, drejtori i Agjencicë për Media dhe Informim, Endri Fuga, tha se nuk kishte komente për “pjesën jopublike të axhendës së Kryeministrit” dhe shtoi se në takim kishte përfaqësues të qeverisë.

Pas këtij takimi, zyra e delegacionit të BE-së në Tiranë përsëriti qëndrimin kundër draftit ligjor të qeverisë “Rama” për amnistinë fiskale dhe kërkoi rishikimin e tij.

“Bashkimi Evropian ka shqetësime serioze për draftin aktual të ligjit për amnisti fiskale. Ne do të vazhdojmë konsultimet me strukturat përkatëse të qeverisë për të rishikuar këtë legjislacion”- tha delegacioni pas interesimit të mediave për atë që ishte diskutuar në këtë takim.

Në një dalje për mediat të mërkurën Rama tha se nuk do të tërhiqeh nga nisma dhe ironizoi kritikat direkte të Bashkimit Europian. “Ju qani hallin sa do mërzitet BE-ja apo sa do mërzitet Amerika? Çfarë halli qani? Këta i kanë punët në rregull”- iu drejtua ai gazetarëve.

Opozita po ashtu ka kundërshtuar nismën e qeverisë si një rrezik për ekonominë e vendit.

Deputetja Jorida Tabaku në një konferencë për mediat të enjten e cilësoi nismën “si një iniciativë që nuk shkon në linjë me shtetin ligjor” dhe pengon procesin e integrimit.  Sipas saj, amnistia “cënon punën e bizneseve të ndershme, të cilët sot do të vendosen përballë përgjegjësisë për të paguar një normë tatimi shumë herë më të lartë sesa ajo që do t’i ofrohet përsonave që do të jenë subjekt i  amnistisë fiskale”.

Projekti i qeverisë parashikon që përkundrejt një tatimi nga 5 deri në 10% të pasurisë së vënë përmes kontrabandës apo evazionit fiskal, shtetasit shqiptarë apo të huajt me rezidencë fiskale në Shqipëri do të kenë mundësinë të deklarojnë deri në 2 milionë euro për familje dhe t’i shpëtojnë përgjithmonë përgjegjësisë penale apo administrative për krimet e kryera, përfshirë evazionin fiskal, mashtrimin me TVSH-në apo kontrabandën me mallrat e akcizës.

Një nismë e ngjashme në vitin 2020 u përball me kritika nga Fondi Monetar Ndërkombëtar dhe u tërhoq nga qeveria “Rama”.

32 Komente

 1. s
  sepse kan Injektuar shume Botoks ne tru

  shife kte zgallon anglez si o fry nga botoksi o totalmente i presu me Helm Gjapri mrena

  1. E
   Engjell

   Sepse shqiptaret te ndershem qe kane punuar ne emigracion dhe kane nga 2 milion euro ka plot. Ahahhaha

   1. K
    Koco nga vunoi

    Pershendetje. Jam nje fshatar nga Vunoi. Kam punuar te nje grek ne nje fshat sa kalon qafboten. Kam fshire halete e tij, dhe kam punuar edhe ne bahce. Me paguante aq mire sa kam kursyer 1.9 milion euro. A ka mundesi ti legalizoj zoti Rama. Rrofsh

    1. M
     Mozi

     Jam gramozi nga mali gramoz. Kam punuar ne ullishte bre vellezer. 15 vjet. 2 milion eurp t qelbta kam per deklarim. Shyqyr qe erdhi kjo dite. Se behet lek i madh ne emigracion o vllezer

     1. N
      Nji kusheri

      Jom nji kusheri i Çetit nga kuksi. Kam punu lavazhier ne Londer 8 vjet. N tzez komplet. Vetem se kam kursy icik si teper. 6-7 milion euro. Falemnerit qeverise qe po mjep muncin t legalizoj 2 milion. Rrespekte shqipe

      1. K
       Krushku

       Jam nje krushk i safet gjicit pre kuksi. Jom nlonder. Nga puna si taksist kom kursy 2 milion euro. Dua t hap ne kukes agroturizem me emrin Elisabeta mretnesha e anglise, kuksit dhe hasit. Faleminderit o Bab Rama qe po na ndihmon se kemi nje jete ne pun t zez po t nershme

       1. D
        Dante

        Eshte per te qare jo per te qeshur. Cilat para do amnistoje ky? Te shqiptareve qe kane punuar pune te ndershme ne te zeze? Le te bejme nje llogari: E zeme se rroga mujore eshte 5 mije euro. Dhe e ke marre per 30 vjet pa ndalim fare super rroge. 30 vjet shumezim per 12 muaj =360 muaj shumzim me 5000 euro del 2 Milion euro . Konkluzion paga mujore 5000 euro . Nje doktor ne Gjermani merr 4200 euro / muaj sot ne vitin 2022 kurse ne doktor ne Itali merr 2500-3000 euro ne muaj viti 2022. Pra edhe sikur doktore te kene punuar s’del hesapi bre byrazer. Athere lind pyetja: PARATE E KUJT DO TE LEGALIZOJE RAMA?! ..........................

        1. T
         Taulanti

         Patronazhistet paskan mbaruar orarin zyrtar ne zyrat e shtetit dhe s hapin me gazetat. Te dashur patronazhiste. Ja u kemi blere shpirtin per 24 ore. Jo per 8. Punoni mor qener. Coni mesazhe shpejt. Mbroni qeverin qe ju ma me buk. Interesaxhinj

         1. S
          Sufllaqe Avenue

          LAJMERIM! Te gjithe shoket qe kane munguar sot ne orar te punes, te paraqiten neser ne 08:00 tek FAST FOOD-i i Partise! Gimi, Goni, Cimi, Loni, Lea, Klea, Tani, Bani, Leksi, Meksi, te dorezojne neser honoraret paradhenie per mosplotesim plani! Organizata Lokale e Sufllaqistave!

          1. V
           Vranakonti

           Sufllaqe Avenue,te mart dreqi,na shkrive me te qeshur me lot me kete komentin tend.Te falnderojm per keto minuta te qeshurash qe na dhe se po vuajm nga streset dhe kemi nevoje. Meriton nje kafe dhe nje ferrnet branka.

         2. B
          Betim k.ja

          Jam Betimi prej Dukagjinit,kam be 5 milion euro gjate 10 viteve ne emigracion ne Greqi,pasi ka shty mutin me loqe

          1. K
           Kol tivari

           Jam Kola lezhian jam qi me nje prift ku pagesa ishte 50 mij € nata kam bere afro 3 milon per 20 vjet a ka mundesi ti pastroj. Edi je bere kokrra e mutit si meta, te ka hyj vetja ne qef, mos harro se bota te palos dhe te bene me te shkurter se bracen

           1. x
            xhemal

            Mos beni llogari...duhen Leke vellezer ne kohe te keqia e qeveritari kerkon ti nxjerre nga varri...???po' cfare do gjeje...qenin e ngordhur..se 2milion euro nen jastek apo dyshek nuk i deklarom kush ..e para Jane shume Pak miloneret emigrant me Pune krahu po' edhe aktivitet prodhues,e dyta trasferirmi i tyre nga Europa apo amerika ne shqiperi me cfare rruge?(gomone) ,se me bankat eshte shume i veshtire sepse kerkohet dakortesia e europes dhe amerikes ku Jane shumica e shqipetareve ,e treta pamundesia per te kontrolluar parate e krimit ,pastaj burokracite,letrat,harxhimet,haraci qe do paguar...e fundit emigrantet ku jetojne e punojne i Kane Tere hapsirat per ti perdorur parate e kursyera...qeveria te beje ligje te mira per te lehtesuar emigrante te perdorin kursimet e tyre ne shqiperi nga shumat me te voglia deri miliona por Duke i bashkuar kapitalet. pa pengesa zyrash e harace pushteti

            1. U
             Une si gjithmone

             I dashur Xhemal...faleminderit per shpjegimin! Por, nuk behet fjale per shqiptaret milionere jashte Shqiperise ,qofshin edhe ne shtepite e barit. Ata jane shume, shume pak. Parate e medha jane ne Shqiperi , hujne permes doganave. Behet fjale per ato miliona banane ne dite qe vijne nga Ekuadori, per ato miliona cigare e mijera ton nafte kontrabande. Per ata qe 2 milion euro kane naten. Keta kane nevoje per legalizim.

            2. B
             Besmir

             Me ke tallet ky legen. Une kam qene 8 vjet ne greqi. Sdel te hash buke jo te kursesh deri ne 2 milion euro. Na coi halli jo qejfi. Thuaj o plehre kam per t pastru leket qe kam vjedh. Peng i mafias je

             1. P
              Pandi

              Patronazhista. Ore ka ndonje qe puno turni i trete apo jeni te gjithe duke ja mor n goj shefave n dark. Se po i merr erzin mileti qeverris

              1. L
               Ligjerimi hajduterise nga pushtetaret eshte amnist

               Amnistia fiskale eshte akti me i turpshem pasi kerkon te ligjeroj paret e pushtetareve tane HAJDUT.Pagesa qe marrin emigrantet nga puna ne te zeze pa dokumenta nuk them per ata qe shesin droge echte e paperfillshme me parat qe kane qe nga bajga SALI,META RAMA e me radihe ministra e ish ministra apo kryetar bashkish .Po te sekuestrohen hajdutet besoj se lahen borxhet ku e kane kredhur vendin ne keto 30 vitet e hajduterise.

               1. L
                Linda

                Leaker e Linda Rahhma me 3 burra apo dasnores te Olsi Rahhma Gjacccka apo kurvat e dhe kurvareve maskarenj te te gjitha partive plehra te shiperis vendi me injorant por gjithashtu vendi me maskara per poshtersi me evil me plot kuptimin e fjales . Kill t them all . Ne rash te par Berisha, Mehta/Meta, Monika, Rahhma/Linda, Basha, lali fiku …

                1. P
                 Per linden

                 Shko meso te shkruash

                2. A
                 Ani

                 Rama nuk e do integrimin...po demton gjithe Shqiptaret qe duan te levizin te lire sipas kapitullit 2 e mos strapacohen per leje qendrimi deri sot...Nje pyetje kam une...nese jam emigrant ne Gjermani e I coj parate duke kryer krim me cante neper kufij...dhe arrij ti fus ne banke....a me garanton Rama se nuk do kem pasoja nga Gjermania?sepse ne te kundert do me fusi brenda oer evazion dhe me keq do me perzere....kaq kam

                 1. T
                  Taulanti, jo ai nga Librazhdi me mbiemrin Balla po

                  PO NUK I MJAFTON ÇET KASTRATI, ASTRIT VELIAJ, SAIMIR MANE, PLLUMB SALILLARI, SAFETIM GICI, RAM GECI, GJERGJ LLUCA E TJERE SARHOSHE PER TE PASTRU PARET KETIJ GJATOVINES PO KERKO ME BO DHE AMNISTI FISKALE. PASKAN JO MULLARE PO MALE ME PARE HAJNAT E POLITIKES DHE TE PUSHTETIT. SE QE TE KEMBENGULESH KAQ FORT EDHE KUR BOTA E QYTETRUAR OSHT KUNDER KJO VEC DESHIRE PER TE BEGATU JETEN E POPULLIT NUK OSHT. KREJT INTERES PERSONAL I HAJNIVE ME NE KRY EDVIN RAMEN, ILIR FLORININ, SALI BERISHEN, FATMIR MEHDIUN, TAULANT BALLEN, BALLUKUN, ERION FIKUN ALIAS VELIAJN E TE HAJNI TE TJERE PJESE E SEKTIT RILINDJA.

                  1. D
                   Detari

                   nuk ka para te zeze ne BE, leket njerezit i mbajne ne bank dhe taksohen ne vendin ku banojne dhe paguajne taksat. Ky ligj qe kerkon ramuti dihet per cfare behet...

                   1. M
                    Mero Baze

                    Ja ku me doli dhe BE ne shteg i mora inat direkt. Po nuk i shaj dhe percmoj se jane grup dhe duket keq. Po e bej si sqarim artikullin (pse e “bojkotoi”) Rama. Pra varet nga Rama ata skane rendesi kush jane dhe cfare kerkojne. Uh sa inat i mora dhe ata. Tani do urrej BE te bej pushim Muli dhe Nard Ndoka nja dy dite s’do i pergojoj.

                    1. Z
                     Zeqo Pilafi

                     Sa i sinqerte eshte Rama, e thote hapur qe eshte ne sherbim te mafias. Ka ngelur pa leke i shkreti, nuk i jep njeri me leke, sepse kjo qeveri di tua tregoje vendin lekeve. Natyrisht, bytha e tij arrin deri atje sa ti beje karshillek botes, gjoja ne emer te votes se qytetareve qe ne shumice na e mbeshtetkan. Le te beje presion sa te doje me kete ligje skandaloz, mafioz, por nuk i jep njeri me leke. Nuk ndertohet Shqiperia me pare te nxjerre me pune te felliqura, o Rama! Natyrisht, mund te shtysh ti ca vjet ne pushtet me kete menyre qe ke zgjedhur, por vetem kaq. Por mos harro, pasi te ikesh nga pushteti, do te tregojne vendin mire.

                     1. E
                      Ed pisi

                      Rama dhe njerzit perreth tij kane vjedhur dhe tani ai kembengul qe parate e vjedhura ti legalizoj. Pis burre.

                      1. E
                       Edlira

                       Kjo ndodh ne te gjithe Europen. A e deshet Shqiperine si gjithe Europa, Ta gezojne ata qe kane punuar ne te zeze. Une kam besim vetem te qeveria e përfaqësuar nga ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj. Le te degjojme se cfare do te thote.

                      2. J
                       Jugu

                       Amnistia e pareve te pista duhet bere, por ne kete moment, i vetmi qellim eshte ti shtoj jeten ne pushtet Rames. Ai si duket i ka premtuar bizneseve te pista, po ashtu ju ka premtuar cunave nga Londra dhe tani nuk ben dot mbrapa. Po e mbush kupen o timonier dhe Skenderbe i Elises. Do largohesh me shkelma bythes o i zi.

                       1. a
                        ana

                        Po mire mer ju trimat e anti amnistise fiskale, a keni thone qofte edhe nje fjale per amnistine/legalizimin e ndertimeve pa leje? A nuk ishte dhe nje amnisti fiskale? Sepse ato shpijat/vilat me 2 e tre kate, mobilimin e tyre, rrethimin etj me para te pa deklaruara i kan bere; dhe tashme vilat e tyre jane kthyer ne te ndershme, mund ti shesin apo ti kolateratizojne ligjerisht. Pra nje pjese parate e pa deklaruara i pastruan nepermjet ndertimit te vilave te cilat u legalizuan. Tani i erdhi radha pastrimit te parave te pa investuara. Duhej bere nje here se sben. E kane bere shtetet perendimore pa me te voglin pishmanllek.

                        1. A
                         Arturi

                         Rama, mos e nguc kete pune se po rrezikon te ardhmen e popullit shqiptar ne EU. Mos luaj me zjarrin se do e pesosh shume keq. Mund te terheqin dhe zvarre kur te vije koha.Pastaj ki kujdes dhe me kete lloj arrogance ndaj vendeve perendimore. Te paska ikur truri mor debil, te vjen keq se do te ndryshoje per keq stili i jetes tende, i Lindes dhe vellait.

                         1. T
                          Tomi nga USA

                          Eshte per te ardhur keq qe partine socialite e ka vene perfund dhe po e shkel me kembe ky legen i korruptuar. I ka vene te gjithe ne rrjesht dhe ben si i do trapi. Me vjen keq qe socialistet ashtu sikurse dhe demokratet dikur nuk po gjejne forcen e duhur ta spostojne kete gangsterr politik nga skena. Cfare prisni o socialiste? Populli ka shprese tek ju. C'fare prisni, te beheni dhe ju nongrata?

                          1. N
                           Note verbale

                           Se i donte bytha!! Ai mund te beje ç’te doje me ata; ata ia kane interesin Rames, jo Rama atyre. Rama i ben ‘zborr’ Ambasadoreve, i ve ne rresht e i jep urdherin: ‘eja n’rradh!’ Dhe ata, si dele i shkojne nga pas. Nuk kane ç’i duhen Rames neper kembe Ambasadoret, pervec shoqes (a shokut?) Kim

                           1. S
                            Skrapalliu

                            Ashtu eshte per 25 vjet ne shqiperi do te te kemi ty, por jo me biciklete rreth liqenit por ne BURG.dhe ti e di mire kete dhe sa mire , qe e caktove vet se sa duhesh denuar. Me qense nuk rri dot larg '' Ronaldos '' mos u bej merak se atje do ta gjeshe edhe ate.

                            Lini një Përgjigje