Publikohet dokumenti: PS kallëzon në SPAK Berishën, Bashën dhe Ndrea Prendin për vrasjet e 21 janarit

23 Janar 2023, 18:01Politika TEMA

Publikohet dokumenti: PS kallëzon në SPAK Berishën, Bashën

Ministri i Drejtësisë Ulsi Manja ka dorëzuar sot në SPAK kallëzimin penal ndaj ish-kryeministrit Sali Berisha, ish-ministrit të Brendshëm të asaj kohe Lulzim Basha dhe ish-komandatit të Gardës së Republikës për dosjen e 21 janarit.

Më parë, ministri bëri të ditur se do të kallëzohet i gjithë zinxhiri komandues i Gardës pas daljes së audio-përgjimit nga ngjarja tragjike.

“Sot do të kallëzojmë në spak ish-kryeminsitrin Berisha, ish ministrin e Brendshëm dhe ish- komandantin e gardës. 

Dhe gjithë zinxhirin e gardës së vendit që ka dalë në një provë të re në mediat e vendit. 

Është koha që të bëhet drejtësi për 21 janarin. 21 janari nuk është hetuar asnjë ditë si vrasje shtetërore….”

Manja theksoi se pret nga SPAK që të tregojë që është në lartësinë e detyrës që ka dhe të hetojë këdo pavarësisht nga hierarkia që ka pasur apo ka në shtet.

Publikohet dokumenti: PS kallëzon në SPAK Berishën, Bashën

41 Komente

 1. s
  spata

  Kjo duhej bere shume vite me pare por eshte kundershtuar nga Rama. Rama, me ndryshimet here-pas-here. ka pastruar Ps nga elemente, qe i benin presjon per te ndeshkuar Berishen . Bile kohet e fundit ka tentuar te largoje Taulant Ballen dhe Ulsi Manjen. Do vetem nje kabinet me kllocka qe vetem kakarisin dhe bejne veze kllufje . Mjer ai popull qe perpelitet e zgjen rrugezgjidhje .

  1. k
   k

   Tani jemi të sigurtë se vrasësit do kenë alibi dhe mbështetje politike për ti shpëtuar dënimit siç ndodhi herën tjetër.Ky xhest konfirmon absolutisht faktin e pathënë se këta horra janë bashkë dhe mbështesin njëri-tjetrin. Rrëmbimi i kauzës së nxitur nga një i tretë është si taktika e non gratas kur zapton ndonjë protestë apo grevë dhe kerkon ta shfrytëzojë në favor te vet.Nga momenti që ndërhyn,lëvizja shuhet.

   1. A
    Aron

    Dihet si ishte drejtesia me perpara. Le te shpresojme se po futet ne shinat e duhura tani dhe te bejne drejtesi sic duhet.

   2. K
    Kapterri

    Kësaj i thonë të lahet m.... me shurrë. Tani janë zgjedhjet vendore dhe duhet t'u shitemi të blerëve (popullit dele) se nuk na zë gjumi për të vrarët që nisëm vetë në bulevard. Po nuk kishit fakte të tjera që pritet këto përgjime o Spec(i)alistë? Po kaq budalla e quani këtë popull vetëm pse nuk ka fuqinë tuaj?

    1. b
     ben.

     Kapterro Ky popull eshte shume me shume budalla se cfare e mendon ti. Te kishte tru ky popull nuk do votonte prape nipin e spiro kolekes dhe mbesen e beqir ballukut. Rastesi eshte qe jemi populli me i varfer ne europe. Rastesi eshte qe jemi populli me pashkolluar i europes. Rastesi eshte qe jemi populli me 60 % te popullsise analfabete funsksionale. Rastesi eshte qe neper burgjet e europes shqiptaret jane te paret per numer. Rastesi eshte qe per cdo sasi kokaine kudo ne europe do kete patjeter 1 shqiptar. Rastesi eshte qe jemi i vetmi popull ne europe qe rezultatet e zgjedhjeve duan 3 muaj te dalin, nderkohe te tjereve ju mjafton 1 nate. Nuk eshte faji as i rames as i enverit ,i asnjerit eshte ky popull qe vdes qe mbasi ta vjedhin , rendshem bile, ngordh po ngordh fare ta tallin. A e pe ngjelen sot ca tha? Sali berisha ishte me kallash ne dore. E di pse e tha??? Sepse e di qe ky popull sa me te trashe tia fusesh aq me shume kenaqet. Ose ose del 1 karagjoz tjeter dhe thote saliu me ilirin kane vjedhur 250 kg flori, edhe sikur te ishte e vertete me cmimin e sotem te floririt ,por i paster 100%, nuk jane me shume se 12 milione euro, nderkohe kaq edushka i perlan ne 1 km rruge , dhe populli hutohet po edhe kenaqet. Tani ca te them me shume une, ja lexo komentet e delenxhinjve dhe do e kuptosh ne kam tw drejte apo jo.

     1. a
      antipatrea

      Beno : Merre shtruar , pi edhe ndonjë gotë që ta kalosh lehtë, se ditë të vështira po vijnë ... Me sa duket këta kanë vendosur të dënojnë atë që vodhi lopën , jo Luftarin - kaq dinë ...

    2. D
     Doktorri

     Po ç'a është ky kallzim i mangët dhe për një idjot në jurisprudencë........................ . O shoku zoti ministër !.................. . Ke faktin e vetëm që ekziston sot e kësaj dite : - Fshirjen e serverave të kryeministrisë........ . Këtu fillon. Pastaj të tjerat shtjellohen vetë..................... . Po fakti i deklaratave të mjekëve............. . Thirri ata, hiqu liçençën, bazuar mbi betimin e Hipokratit,, dhe zbërthehen vetë ata............................................................. Po dihet që askush nuk ka dëshirë të zgjidhë gjë............... . Prandaj tek fjetët 10 vjet gjumë, lereni fare!...... . Flini edhe nja dy vjet.........

     1. D
      Doktori keni te drejte .

      Ka nji mangesi te theksuar ne te gjithta rreshtat . _ Po citoj vetem nji . -Nuk thuhet "Shperdorim detyre " -por - Abuzim me Detyren dhe Vrasje me Paramendim . Shperdorimi eshte perfitime personale ose paaftesi ne detyre ,ndekohe qe Abuzimi eshte Penalizuese sepse ti ke perdorur Pushtetin tend ,duke dhene Urdhra qe t'i ndalon Ligji e Kushtetuta -sic eshte Urdhri per Vrasjen e 4 qytetareve ne 21 -Janare . Pra akuza korrekt duhet te jet : Abuzim me Postin /Pushtetin _dhe Vrasje me Paramendim . Me Paramendim sepse , Kishte Pozicionuar Snajperat lart Kryeministrise ,jo paqellim gje e cila vertetohet qarte edhe nga Video-ja kur Komandanti Gardes i komunikon Snajperave Urdhrin e KM salih berisha .

     2. b
      besi

      bravo po beni ca eshte e mundur por tani e ka radhen dreitesia te na tregoie rezultat

      1. b
       beni

       mezi pres te denohet sali qeni per kete krim akoma pa autor r

       1. T
        Tanguli

        Prit Prit hiq breket behu gati..

       2. A
        Ani

        Ne burg le te kalbet legeni se boll krime i ka bere vendit

        1. E
         Eno

         Po i vjen fundi legenit jepni denim maksimal mos ta shohi m driten e djellit

         1. .
          ...............

          Sa më pëlqen kjo foto e Edi Ramës me lule në respekt të të vrarëve!! Vetëm do doja të dija, ishin vyshkur lulet apo akoma jo, atëherë kur bëri aleancë me Ilir Metajn, shkaktarin e thirrjes së popullit në demostratë, duke i dhënë si shpërblim dy nga pozitat më të larta në shtet, atë të Kryetarit të Parlamentit dhe Presidentit të vëndit?

          1. L
           Llapaqeni Sa-Hale Breshkani

           Sali krimineli e Lulushka i vran ne mes te bulevardit kurse socialistet me EdKarin ne krye tallin menderen me emrin dhe kujtimeve te kater te ndjerve qe u pushkatuan ne mes te dites e ne mes te bulevardit... Po pse more sharlatan ofendoni kujtimin e tyre me keto farsa qe vazhdojn edhe pas 12 vjetve...Paskeni pritur per keto provat e reja qe te bindeshit se ata u vran me urdherin e nxjerr nga goja e kriminelit Sa-Hale... Po Qoft largu jua tha pa pike ndrjtje para kamerave qe do kishte vrar dhe 300 te tjer, jane pamjet filmike qe gardistet qelluan nga dritaret e bodrumeve te Kryeministrise... Gardistet qelluan me municion luftarak kunder protestuesve per te cilin ata s'mund te hapnin zjarr pa nje urdher nga eproret e tyre, eproret dhe komanda e Gardes poashtu duhet te merrte urdher nga Ministri, Ministri nga Kryebajga e shtetit qe ishte kryekrimineli Sa-Hale Breshkari... Pra te pakten ata gardiste qe qelluan me "koken e tyre" e "pa urdher" dhe vran 4 njerez duhet te ishin ne burg bashke me eproret e tyre dhe eproret e eprorve. Prandaj mos na cani daullen me keto plehra per prova te reja...

           1. l
            laut

            Veprimi i duhur per tu bere per keta maskarenj

            1. p
             paulinjo

             Na vjen dita edhe neve

             1. A
              Arber

              Bravo qeveris qe edhe sot e kesaj dite vazhdon te sjelli prova te reja,qe te sjelli para drejtesis keta kriminela.

              1. A
               Alda

               urojme qe spaku ta bej detyren sic duhet dhe mos te korruptohet nga sali berisha

               1. G
                Geni:

                Te denohet rend dhe te marri fund kjo padrejtesi

                1. M
                 Miri:

                 Pak nga pak po i vjen fundi dhe manipulatorit me te madh ne Shqiperi qe la familje te vuajn

                 1. K
                  Kevi

                  E meritojne qe te denohen

                  1. R
                   Roni

                   Sa me shpejt te zbardhet e verteta

                   1. A
                    Alessia

                    Spak te vendos drejtesi sepse provat sa po vijne e po shtohen.Eshte e palogjikshme qe keta kriminel vazhdojne te jene te lire.

                    1. A
                     Ana

                     Me ne fund drejtesise per 21 janarin po i vjen fundi

                     1. d
                      dea

                      padrejtsia po mposht shqiperin, duhet te kete nje zgjidhje per kte dhe te marre fund sa me shpejt

                      1. k
                       klodi

                       do ti vi fundi dhe ketij manipulatorit

                       1. J
                        Jimi

                        Ju bertisni sa te doni, ashtu sic keni bertitur per 12 vjete rresht, por gjyqtaret e kallamave, jo te plepave, te SPAK-ut, as qe duan t'ja dine fare. Ata nuk degjojne nga ai vesh!

                        1. K
                         Kodra

                         Shyqyr mbas 12 vitesh u kujtuan E pane se S’ mund ti shpetojne dot per 12 vjet dhe tani s’kane c’te bejne dhe u dorzuan. Lind pyetja : nuk gjente fakte qeverija keto 12 vjet???u dashka qe gazetari i nderuar te gjeje faktet dhe keta ti nxjerrin geshtenjat me duart e botes

                         1. E
                          Emiljano

                          Ai plehra tjeter i vrau ne mes te bulevardit 12 vjet me pare,kurse ju i vrisni vit per vit kur i coni lule mor i degjenerum

                          1. L
                           LIRIA

                           Te hetohen e te denohen me burgim te perjetshem, Sali Berisha, Lul Basha dhe ai Prendi. Cdo bej ish prokurorja, me siguri vizite tek burgu, te shikoj babain si pshurret.

                           1. B
                            Buna

                            Asht i vonuar gjykimi

                            1. L
                             Luna

                             Te qafsha moj Buna...si komenti tat.....lol

                            2. H
                             Hajduti

                             Po Lulin o gjigand ku ele?

                             1. N
                              Nik Djali

                              Pasha zotin e pasha Partin e Punes prap do te votoj per Partine Socialiste. Ma mir pa buk e me votua Partine Socialiste se me votua vrasesit, kriminelat , hajdutat e partise così detto democratico.

                              1. B
                               Benet Beci

                               Paskan ardh sufllaqet. Perpara sumëkuqtë e Rripjelljes. Me lugë në......bythën e Vin Sumës

                               1. F
                                Fjala e lirë

                                Hija e zezë... I nxori në pritë dhe i vrau, pastaj i qau dhe tani po ju vendos lule te varri... O zot zhduki kēto perversa sadistë që e kanë ozurpuar Shqipërinë me dekada.

                                1. U
                                 USA

                                 eshte koha qe Salih Berisha dhe Lulzim Basha te shkojne ne burg perfundimisht Keta kaseta me pergjime kane ardhur nga Shtetet e Bashkuara te Amerikes nga dosja e Salih Non grates

                                 1. V
                                  Vrana Konti - Lidhja Qendron

                                  Po te Isha une nje nga te afermit do ta peshtyja né fytyre dhe per arsyet si me poshte 1- nje nate perpara tek Fevziu tha Nese duhet te derdhet gjak atehere ashtu qofte 2- 2 vite pas 21 Janarit pa I mbire bari ne varr atyre mjeraneve shkoi dhe I hengri ngjalen ne shtepi Ilir Metes, dhe u bekua aleanca me pjesmarrjen dhe te presidentit serb te asaj kohe 3- Nje nga antaret e grupit te zjarrit e ben Kryetar Bashkie a thua mbaruan djemte e Burrelit Apo socialiste 4- 12 vite pa Asnje progres, nje turp i vertete, Prec Zogaj ka mbi vete gjakun e Nikes Keshtu qe te gjithe Ju qe i shkoni mbrapa ketij njeriu te poshter verini gishtin kokes. Ed rama te perdor dhe shet per 2 lek. Gjithashtu per sa I perket Ndrea Prendit ai duhet te shkoje ne burg perjete. Per nje aresye se u vrane njerez te pafajshem, ata qe hyne me makine aty ose ato qe thyen rrethimin duhet ti kishin neutralizu

                                  1. F
                                   Foltoristi

                                   Shume nga gjitholloget foltoriste e analiste kuptohet pa varur psh degjoja analistin artan hoxha nuk e meriton me te madhe tek Fevzo thone humben jeten por ajo ishte pushkatim pa gjyq nga Saliu e Luli prandaj duhet rihapje e denim maksimal se po i iken koha Saliut te kaloje ca kohe atje pa qera dhe do zoti ta paguajne me femijet e tyre

                                   1. Y
                                    Y.H

                                    O ti me pseudonimin Doktor, ke folur aq mire sa me bere qe une te mos komentoj se me mire se ti prishet.

                                    Lini një Përgjigje