"Ina, dalë nga shina" - Vazhdon sherri mes deputeteve të PD: Flutura në kabinën e qeverisë

23 Janar 2023, 17:54Politika TEMA

"Ina, dalë nga shina" - Vazhdon sherri mes deputeteve të PD:

Dy deputetet e Partisë Demokratike, Ina Zhupa dhe Flutura Açka prej disa ditësh janë përfshirë në një debat me njëra-tjetrën, ku nuk i kanë ndalur akuzat dhe replikat.

Shkak ka qenë situata tek Komisioni i Edukimit dhe Mjeteve të Komunikimit, ku zonja Açka është kryetare ndërsa Zhupa anëtare.

Kjo e fundit e ka akuzuar Flutura Açkën se mbron qeverinë dhe ministren e Kluturës, Elva Margariti. Ndërsa Açka e akuzon Zhupën se po përdoret nga të tjerët.

Edhe sot ato kanë patur replika me njëra-tjetrën përmes postimeve në rrjetet sociale, ku Açka e nis reagimin me titullin "Ina, dalë nga shina", ndërsa Zhupa me titullin "Flutura në kabinën e qeverisë".

Ina Zhupa ka publikuar edhe videon e të gjitha herëve kur Açka ka votuar pro vendimeve të qeverisë Komision dhe sipas saj, për këtë mban rekord si deputete e opozitës.

Reagimi i Flutura Açkës:

Ina, dalë nga shina

Tani po, kam arsye të mendoj se po përdoresh, vajzë!

Orët e Komisioneve, pavarësisht përcaktimit të orarit, kanë zgjatur ndonjëherë pa fund. Shembull është mbledhja para një jave kur u kapërcye çdo kohë normale që merr miratimi i kalendarit të punës dhe të dëgjesës për zgjedhjen e anëtarit të KDRTSh-së.

Për fat, gjithçka regjistrohet, dhe qytetarët gjykojnë nga ajo që shohin dhe jo nga ajo që shpifet nga kamikazët politikë të trojeve tona, të përbaltura nga baltatriçja e shkollës politike shqiptare, ku kam refuzuar të eci qysh në krye të betimit para shqiptarëve.

Nuk ka ndodhur kurrë të kufizohet ndonjë deputet ndonjëherë në Komisionin që drejtoj unë. Dhe as ka për të ndodhur ndonjëherë.

Ka patur mbledhje kur për shkak të kohëzgjatjes, të ftuarit kanë ndenjur me orë duke pritur jashtë, arsye pse kam k?rkuar n? Konferencën e Kryetarëve të bëhet një dhomë pritjeje për dëgjesat dhe njerëzit të mos rrinë me orë në korridoret e Kryesisë së Kuvendit.

Çështja është se “Ina-pa shina” ka ngatërruar armikun e vërtetë, se ashtu i intereson. Nuk e kuptoj pse ?shtë kaq shumë e shqetësuar për koh?zgjatien e komisioneve, kur vetë paraqitet aq minuta sa për të bër? lajmin vetëm për veten, të cilin ia çon të gatshëm (drejt nga Komisioni) në WAp dhe video gazetave dhe tv-ve, pa u shqetësuar se çfarë ndodh më pas me Komisionin.

Unë këtë vajzë nga “ngatërrimi i armikut” nuk e shëroj dot, se Komisioni për Edukim dhe Mjetet e Informimit Publik nuk është ambulator.

Kot lodhet. Zoti Berisha e ka me sy të mirë, gjithsesi. Edhe ne të gjithë demokratët, gjithashtu.
Duhet t’i ruajmë energjitë për revoltat tona të afër ta kur pushteti të vendosë të lëvizë nga vendi Sahatin e Tiranës, për shkak të ngulfatjes që i është bërë nga ndërtimet rrotull tij.

Kjo është beteja jonë e përbashkët, ku e ftoj të bëjmë opozitë të vërtetë, jo kinse me kolegët, betejë ku ajo po i shërben m? mirë se asnjë koleg tjetër i saj, kundërshtarit politik.

Kjo është e para dhe e fundit herë që merrem me një koleg, një kolege, në rastin e saj, dhe u kërkoj ndjes? demokratëve për këtë shpjegim të detyruar publik.

E kam thënë hapur në Komision, dhe po e them sërish publikisht. Jo “Ina-pa shina”, por as Zoti vetë nuk më p?rbalt dot me bashkëpunime me kundërshtarin politik.

Nuk më shesin dot moral për ikona e ikonëri, dhe as m? blejnë apo të më intimidojnë dot, njerëz që e lan? Shqipërinë, zemrën e Tiranës, pa histori.

Reagimi i Ina Zhupës:

Flutura në kabinën e qeverisë!

Flutura ka rekord historik në historinë e parlamentarizmin: si deputete e opozites qe voton PRO BUXHETIT TE QEVERISE! 

Qeveria do punoj justifikohet Flutura me togfjaleshin “Njerezit do punojne”.

Tani le te dali Petro Koci prap te mbroj publikisht, ose le te pergatiti nje trill letrar se aty ka talent qe nuk ja mohojme dot e le te stisi justifikimet qe do.

Ndersa mbledhjet jane publike edhe kushdo e gjykon opozitarizmin tone duke na pare, ashtu si shikon edhe raportet e pavarura te ISP per te pare aktivitetin e deputeteve.

Une sigurisht bej lajm, mos u merzit e dashur, se kam ca them dhe bej opoziten dhe smarr askend dhe as kam grup me gazetar. Por ti mos merr naten ne cel kryeredaktoret se nuk te bejne dot lajm po nuk the gje me vlere sado shkrimtare e nderuar qofsh. Shkelqen si shkrimtare dhe te respekton gjithe Shqiperia, mos u bej pis duke te perdorur me apo vetedije mazhiranca.

Jam ne sherbim te demokrateve me krenari, dhe nuk do me futem kurre ne shinat e socialisteve dhe aq pak te PSV te Petro Kocit. Njoh lirine dhe vetem ate!

Edhe nese do te dish mendimin e demokrateve hap komentet ne facebook tend, ose shiko te une po deshe.

PS: Uroj qe te kuptosh qe na kane votuar per te bere opozite.

31 Komente

 1. t
  tata luigji

  Keshtu dua te ju shikoj gjithmon,nese ju ka ngel ndonje kallashnikov nga 1997 qe organizoi non grata ju lutemi me shpirt mos hezitoni ti perdorni ndaj njeri tjetrit diku ne nje vend qe nuk ka levizje.

  1. k
   k

   Të bëhesh vegël qorre e non gratës,duhet të jesh me të meta mendore.

   1. K
    Kuriozi

    K esh per kar apo kerme? Thjesht kurios o KKK

    1. R
     Raimond vlonjati

     Hahahahahaa Bravo Ina ! Ja ka thene tamam asaj plakes se peshtire qe te hap barkun

    2. p
     pilo lala

     Kjo cuopa e re nga Saranda apo Vlora, qenka telendare, nuk e ka problem sherrin. Nuk e kupton qe njerezit e imagjinojne 50 -60 vjece, nuk do e duroj dot lagja.

     1. P
      Pilula

      Pilo pili lili cfar kerkon te thuash o pili lilili?

      1. p
       pilo lala

       Kur ta kuptosh ti, eshte fshire artikulli...

      2. P
       Pickaxhiu

       Ina ka gelltitur ndonje kar socialisti qe nuk i ka pelqy ene vjell gjithe jeten

     2. s
      spata

      Ina . Turperove Vloren qe Saliu yte e dogji ,vrau dhe e shkaterroje ne 1997 .Nuk di sa vjece ke qene por te afermit e tu e dine shume mire mizorine qe ndodhi ne Vlore.

      1. ….

       Ina Zhupa eshte nga Saranda..

       1. L
        Lala i Lushnjes

        Dheeee.....çameee.....Mursie...nga Naxhiiu ...!!??

        1. L
         Lala i Lushnjes

         Dheeee.....çameee.....Mursie...nga Naxhiiu ...!!??

        2. B
         Bariu

         Spata, sonata, hanxhari, druvari

         1. S
          Sazani

          Kjo telendaria nuk eshte nga Vlora , se do ja tregonin vendin çunat e Vlores . Megjithate pak rendesi nga eshte kjo biba , ajo po tregon se eshte nje idiote qe nuk di te sillet si deputete ( me nder deputete )

         2. a
          arrifi

          Epo ter zhabat ka mbledhur nevojtorja e doktor koleres.

          1. L
           Lili

           Ina Zhupa vuan nga milingjiti ne goje, mos ia vini re, se e ka marre semundjen duke bere gojore evgjiterve te Sarandes.

          2. T
           Tironci

           Zonja Açka mos u mere me nje funderine ,bije nga nje baba komunist ,mama komuniste dhe vella komunist ,nuk fus pjesen me te madhe te tyre ,se shumica ca nga halli e ca nga detyrimi ,por kjo familje ka qene e poshter dhe ja tregon dhe vete e bija cfare race muti jane ,ju z,Açka jeni nje familje e persekutuar nga rregjimi Hoxhist ,dhe po sot mundohet te poshteroje e bija e familjes se poshter komuniste ,nje keshille meso se si eshte pasuruar i shoqi i kesaj dharabajge

           1. S
            SAMIU

            FLUTURA ACKA... DIL NGA AI BATAK KU ESHTE FUTUR PD... BRAKTISE POLITIKEN NE SE JE NJERI ME MORAL... JE FUTUR NE NJE PARTI TE PERPBERE NGA NJEREZ PA MORAL

            1. J
             Jorgji

             Ina, kjo koler madhe na kujton personazhin e Lajes tek filmi “ kur hidheshin themelet,, ku problemi i kësaj janë kullat e barit në PD, harron kjo dhe nuk do që realitetin ta shohë në sy, por nga frika e berishës, kësaj i kan filluar simtomat e të bërit shurrës në brekë, që kjo e ka patur qysh në gjimnaz. Po ti moj gugune, pa të thënë kush akoma pun të mbarë, sepse u bëre depudete jo nga aftësia apo eksperienca, apo nga shkëlqimi juaj apo apo apo nga kush ti, erdhe dhe zure vënd ku për ty s’ka vënd, sepse siç ti thashë më lart, ty ngado që të rrotullojnë po zorrë jashtëqitje mbetesh. Mendon se kur ke dy kamera përballë po të ndjek bota me mëndësinë që po i jep ti. Të shkretët sarandiotë se kush i përfaqëson, një që akoma thith qurrat e veta. O berish çar na bëre, me këto pulla mastiçeje do ngjisim ne barkat tona të peshkimit, kësaj vetëm hunda mund ti rritet afër teje o berish, ashtu sikur ju rrit koka dhe që mban rekord gines për, femra me kokën më të madhe, dhe që është Vokshi. Çar na bëre o berish, çar na bëre.

             1. N
              Noci

              Kjo Ina eshte prototipi i deputetëve siç i do Berisha ku duhet kundershtar çdo ligj qe nuk e ben Berisha paçka se ai ligj eshte ne te mire te shqiptareve

              1. A
               Arta

               Zonja Açka. Respekte per ate qe perfaqesoni si intelektuale. Eshte azhtu siç thote Tironci. Shqiptaret respektojne grupimin proamerikano-europian te PD-se, ku beni pjese edhe ju, pjestaret e te cilit njihen per pwrjushtimin ndaj Vendit, ju je i nhere, te paster, fivura me integritet dhe ju do fitoni. Grupi berishist perbehet nga njerez te urryer, jane pjese e hajduterise, prandaj i shkojne nga pas nongrates sepse jane te perlyer njelloj. Ju nhk duhet te denjoni te bini preh e ketyre provokatoreve te pa skrupuj, qe kane mallkimin e te gjithe shqiptareve. Ata jane pjelle e krimit, genjeshtres, mashtrimit dhe vazhdojne te vegjetojne ne ate grupim se nuk dijne te bejne pune te mira. Mjafton te shohesh se si nje sharabajke qe ka nenen ne moshen Tuaj, sillet psturpesisht pa pike edukate. Zhupa rri aty per ca para te qelbura se e ka provuar qe askush nuk e merr ne pune. Respekte per misionin Tuaj.

               1. n
                niku

                Krahasoni pisanjosen e kombinatit Zhupa me intelektualen Flutura Hacka...

                1. N
                 Niki

                 Intelektuale e ktij timing o niku bole..iku

                2. K
                 Kështu o posi!

                 Po ç'liri ke ti moj Lina nga Rogozhina?! Ti pas nja dy piruetave kuturise tek poturet e Saliut nga ku nxjer kokën kur Saliu ul zinxhirin dhe broçkullit kot e më kot. Apo kësaj i thua liri ti!

                 1. G
                  Gjeli

                  Te gjithe demokratet e vertete te shkojne me PS te mos rrine me sigurimsat e me komunistin sali karaxhicin po ose te krijojne parti te tyren . karaxhici eshte me enver hoxhen . Kaq budallenj jeni more te mjere. Ju qiu Hoxha 40 vjet tani karaxhici 32 vjet tur per ju

                  1. T
                   Tironsi i Vorrit Bomit

                   Zhupa nuk eshte aty s Demokrate, por si moter e kryputanes dhe matrave Moza Vokshi, nje debile zhupa fare komunistesh 24 karat nga fisi i Xhane Isufit vjerra e llzim Bashes pederasti i Hollandes shoku i Argides. Ike moj Zhpa lavirja bashke me laviret e botes Motrat Vokshi

                   1. R
                    Rexhina

                    Ina zhaba ta cpif sa here qe flet se sforcohet qe te permbahet nga rrjedhja e jargeve,lum Saranda per kete deputete qe truri i rri gjithmon ne shkarkes elektrike.

                    1. N
                     Ndershmeri

                     Thjeshte eshte nje sorre pa pine

                     1. r
                      rita

                      Me pelqen qe Ina ben kaq shume gabime gramatikore ne postimet e saja. Provon qe nuk ia vlen te merresh me nje injorante si puna e saj.

                      1. A
                       Artani

                       Mos me keqkuptoni kur them se ka pasur komuniste te mire. E them ne kuptimin qe ka pasur njeres te ndershem komuniste qe besonin vertete ne kete ideologji te kalbur por qe ne fakt nuk i kane bere keq njeriu. Per keta flas. Nga ana tjeter ka qene nje shpure e poshter komunistesh, njerez te ndyre qe benin vetem keq, spiune, maskarenj dhe kriminela. Ne kete kategori, duket sikur te gjithe keta ish komuniste ndyresira ose familjaret e tyre jane futur te gjithe ne foltoren e Berishes. E ka fajin demokracia qe ne vitet 1990 nuk i hoqi qafe keta maskarenj po i la te vegjetojne ne rradhet me te larta te pushtetit ne vend qe ti denonte. Jam krioz te di nese a ka qene ne fakt nga foltorja ndonje qe nuk ka qene i lidhur me pushtetin komunist ne nje fare menyre?

                       1. A
                        Adria

                        Polemikat boshe re Zhupes jane thjesht zhurmuesa per te justifikuar pagesen. Ky qendrim me teper na bind se PD me keta lidere te kalbur, keto ulerima I ka grahmat e fundit. Zonja Acka tashme duhet ta dije se Democrat nuk te ben emri I partise, pavaresisht se aty ka debutuar dhe eshte zgjedhur. Karakteri dhe i relekti I saj jane vlere dhe duhet te vihen ne sherbim te kombit, jashte strukturave partiake. Per persona si Zhupa heshtja dhe injorimi jane kursim kohe.

                        Lini një Përgjigje