Rama: Njohja përfundimtare do të vijë, Kosova nuk do të presë kaq sa ka pritur për pavarësinë

27 Nëntor 2022, 12:34Politika TEMA

Rama: Njohja përfundimtare do të vijë, Kosova nuk do të

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur fjalën e tij gjatë seancës së përbashkët të mbajtur mes deputetëve të Kosovës dhe Shqipërisën.

Ai tha se shqiptarët ishin sot më mirë se kurrë në raport me të huajt, ndërsa theksoi se njohja e Kosovës do vijë më herët nga se mendohet se dhe nuk do të presë aq sa është pritur për pavarësinë. 

“Më lejoni të ndaj me ju bindjen se shqiptarët nuk kanë qenë kurrë më mirë në raport me të huajt. Por përsëri edhe sot nuk besoj se shqiptarët janë më mirë në raport me vetveten.

Unë besoj se edhe njohja përfundimtare e Kosovës do vijë më herët dhe se Kosova nuk do presë aq sa ka pritur pavarësinë për t’u njohur ndërkombëtarisht. Nga ana tjetër akoma më e prekshme dhe më mbresëlënëse është pamja në Maqedoninë e Veriut.

Shumë më vonë pas lirisë së Kosovës, ishte vendi ku gjuha shqipe vazhdonte të shihej si gjuha e një pale të padëshirueshme, vendi ku flamuri shqiptar vazhdonte të shihej si një provokim.

Sot nuk besoj se janë të shumtë ata që mund të thonë ata që e dinin se në 110 vjetorin e pavarësisë, Maqedonia e Veriut do kishte shqipen gjuhë zyrtare dhe kryeparlamentarin shqiptar. Po ashtu nuk besoj se e ka menduar dikush më parë se Mali i Zi mund të kishte një kryeministër shqiptar siç e ka sot”- u shpreh Rama.

22 Komente

 1. p
  patllakja

  Ky i ben llogarite si me mandatet e veta. A te qifte gomari o edvin magjari!

  1. i
   iliria

   Mos o patllak,se magjari e ka sa krahu,ta fut thellë dhe të dalin sytë kokërdhak.

  2. p
   patllakja

   Ky i ben llogarite si me mandatet e veta. A te qifte gomari o edvin magjari!

   1. A
    Ani

    Shpresojm te ndodh sa me shpejt

    1. A
     Ani

     Shpresojm te ndodh sa me shpejt

     1. I
      Irma

      Kam besim qe kjo dite do vi shume shpejt

      1. A
       Ani

       Me ndimen tende mendoj se kjo hje do te ndodhi dhe me shpejt

       1. R
        Reda

        Me ne krye Ramen shume lajme te mira do marrim

        1. E
         Elisa

         Kete gje duam dhe ne shpresojm sa me shpejte

         1. T
          Toni

          Kosova meriton te njihet nga te gjithe

          1. N
           Nori

           Sa mire qe e ndihmoni ju

           1. V
            Veri

            Lum Kosova qe ka mbeshtetjen tuaj

            1. A
             Ari

             Te shpresojme qe te behet sa me pare

             1. P
              Poli

              Edhe e tille do te jete????????Nuk do te pres sepse kete here na ka edhe ne ne krah hap mbas hapi

              1. E
               Elda

               Shpresa eshte e madhe dhe keshtu do te triumfoj edhe Kosova????????

               1. A
                Armand

                Ishalla nje dit e me pare i vepet vendi qe i takon

                1. O
                 Oligert

                 Eshte nje vend i pavarur qe ka luftuar per liri dhe meriton te trajtohet e vlersohet si i tille

                 1. I
                  Isi

                  Shpresoj te njihet sa me par

                  1. G
                   Geri

                   Shpresoj qe te arrihet sa me par

                   1. B
                    Beni

                    Se shpejti do i vi fundi e kesaj pritjeje

                    1. V
                     Veleciku

                     Gjer tani kam perkrah Edin, por sot ma ka prish per nje gje. Ay tha se kryeministri i Malit te Zi eshte Shqiptare. Ai nuk eshte, por flete shqip, se ay punone dhe vepron kunder shqiptarve dhe malazezve ne te mire per Serbet. Keshtu qe, Abazoviqin mos e quej me Shqiptare, por nje sebofil we eshte I paguar dhe dhe I shitur te Serbet dhe Beogradi. Rama se shpejti do show se me kend eshte Abazoglu.

                     1. A
                      Adriatik

                      O patllakja te ka rras deri ne fund gjigandi Rama,prandaj nuk je ne rregull nga trute e kokes.Bej durim se nuk ke pare gje akoma.

                      Lini një Përgjigje