Shqipëria tejkalon Kroacinë e Slloveninë: Sa janë pagat e presidentëve të rajonit

26 Maj 2023, 22:00Politika TEMA

Shqipëria tejkalon Kroacinë e Slloveninë: Sa janë pagat e

Bajram Begaj është tashmë presidenti më i paguar në rajon. Pas votimit në Parlamentin shqiptar për rritjen e pagave, rroga mujore e Begajt shkon në 3860 euro (ishte 2320 euro). 

Parlamenti shqiptar veç rritjes së pagës së presidentit, rriti dyfish edhe rrogat e deputetëve dhe të ministrave.

Begaj kalon në rajon edhe presidentët e Kroacisë dhe të Sllovenisë, që paguhen deri në 3500 euro në muaj.

Pas tyre janë tre anëtarët e Presidencës së Bosnjë-Hercegovinës, secili me nga 2,920 euro në muaj në pozicionin e tyre drejtues dhe më tej zbret presidenti i Malit të Zi, Jakov Milatovic, i cili ka rrogë 2420 euro.

Ndërkohë, paga e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani pas rritjes së fundit shkon në 2160 euro, ndërsa presidenti serb Aleksandër Vuçiç, të cilit i është rritur paga në janar, merr sot 1700 euro në muaj. Me një diferencë prej 200 eurosh, listën e mbyll Stevo Pendarovski me pagë mujore 1500 euro.

Në të gjithë rajonin, pagat e zyrtarëve janë një temë e ndjeshme në sytë e publikut, sepse ata marrin përveç rrogës, marrin edhe të ardhura të tjera, disa herë më shumë se qytetarët e zakonshëm dhe aq më tepër që janë të akuzuar shpeshherë për korrupsion dhe favore të paligjshme.

15 Komente

 1. I
  Iliria

  Po te gjitha vendet me te varfra ne bote drejtusit e tyre jane ne pasur , sepse vijne nga mizerja. Eshte njelloj sikur te futesh nje super te uritur ne nje restorant klasi ........do haje sa ti plasi kerthiza dhe do mbushe dhe xhepat ......fukarallek i madh pordhe e madhe.....ne do te dish nje vend sa i kulturuar dhe me mireqenie eshte shiko rrogat e drejtuesve......... Rrofte torta e pavarsise

  1. R
   Raimond vlonjati

   Shume turp. Ne jemi vendi me i varfer i rajonit dhe zyrtaret tane kane pagat me te larta . Tamam hajdute edhe me ligj . Qeveri antipopullore, qe i sherben vetem vetes se saj dhe jo qytetareve te saj

   1. S
    Shqipnia

    Pranej sbohemi ne si ven. Kshu si e kan nis kta zhulsa politihale shum shpejt me 300 vota do mandatohet 1 deputet.Drrejt shpopullimit masiv jemi. Se di dmth a ka llogjik kjo që bo ky kryehajdut Ed Halja bashk me të gjith deputetët e tjerë në sallë....320000 lek rroga ministrave 50000 msuesve 50000 policëve = 4200000 ÷3 = 140000 lek. Ja kshu e ngrejn rrogën mesatare halet e qeveris tek ne. Ngrejn me nga 2 herë rrogën e vet e rrjedhimisht ngrihet ene paga mesatare në ven.

    1. L
     Loreta

     Normalisht duhet te ishte shperndare parlamenti. Tregoi se shkel ligjin kur eshte fjala per interesat e veta. Disa thone TURP. Jo ore jo, jane per burg.

     1. G
      Goliku i Akademise se Shkencave.

      Mire bene qe i rriten se se paku do nderrojne breket dhe nuk do vine era m....t. Zotit B i rane breket, tani ai firmos cdo gje. Ja tha cope ajo kryesuesja, na e ka miratuar pa e pare ligjin fare, boll ti rritet rroga. Shqiperia e para e rajonit, Presidenti me page dinjitoze, populli pa breke. Do zhvillojme turizmin nudo.

      1. k
       kacidhja

       LEVIZ O POPULL MOS FLI GJUME.

       1. E
        Eni

        Pse levizi ne kominizem? Ky popull nxjerr hajdute ...

       2. N
        Nuku

        Po mire qu ju rrit rroga, cte keqe ka ketu. Nuk vjen e keqja nga rroga e presidentit, as e deputeteve por nga korrupsioni qe gjoja luftojne keta te zgjedhur. Pas kesaj ndoshta nuk dorezohen per nje dreke peshku. Pa mundesi ekonomike nuk mund te jesh i drejte ne vendime.

        1. t
         toni mavrija

         E papranueshme qe presidenti te marr 50 here me shume se pensioni mesatar i pensionisteve.

         1. t
          toni mavrija

          E papranueshme qe presidenti te marr 50 here me shume se pensioni mesatar i pensionisteve.

          1. t
           toni mavrija

           E papranueshme qe presidenti te marr 50 here me shume se pensioni mesatar i pensionisteve.

           1. t
            toni mavrija

            E papranueshme qe presidenti te marr 50 here me shume se pensioni mesatar i pensionisteve.

            1. T
             Tiku

             Krahasimi me rrogat e presidenteve te rajonit nuk eshte I sakte.Rrogat presidenteve te rajonit jane te vitit 2010

             1. A
              Agron

              Rritja e pagave con ne rriten e fondit te sigurimeve shoqerore dhe per rrjedhoje ne rriten e pensioneve

              1. B
               Buda

               Shpresoj se Presidenti Begaj te mos i miratoje rritjet e rrogave te deputeteve dhe patrjeter te rroges se tij, se eshte nje kurth.

               Lini një Përgjigje

               Blog Tema