Iranianët synuan edhe sulmin ndaj SPAK. Dumani: Ka pasur tentativa

26 Maj 2023, 13:00Politika TEMA

 

Iranianët synuan edhe sulmin ndaj SPAK. Dumani: Ka pasur tentativa

Kreu i Prokurorisë së Posaçme, Altin Dumani tha se SPAK nuk është prekur nga sulmet kibernetike, edhe pse ka pasur tentativa.

Ai theksoi se të gjithë janë të rrezikuar nga sulmet kibernetike, pavarësisht mbrojtjes.

Flutura Açka: Ju thatë që nuk rrjedh informacion nga SPAK, ndërkohë që ne vuajmë nga sulmet kibernetike dhe rrjedhja e informacionit, nëse na siguroni nga një lloj imuniteti, a mund ti sqaroni qytetarët shqiptarë që nuk kanë informacion në faqet e Kuvendit?

Altin Dumani: Ka pasur tentativa por nuk është prekur, a jemi të rrezikuar? Po të gjithë jemi të rrezikuar. Është rishikuiar sërish një nga investimet për rritjen e mbrojtjes kibernetike, por ne vijojmë të investojmë në këtë drejtim.

2 Komente

 1. M
  Martin

  SPAK duhet te analizoje se pse Kryeministri i Shqiperise i ngarkon nje shteti te vogel dhe te varfer, krejtesisht te pambrojtur, detyrime qe nuk i marrin as shtetet me te fuqishme te botes?!

  1. s
   saleh vicisoli dhe bandaq e Fake Kapsolleve te tij

   t'ju kishin qir rbt gjithe Tufes se Stanit qe jane ktu ,do i benin nji sherbim te madhe Shqipeise

   Lini një Përgjigje