Berisha: Britania nuk ma heq “non gratën” se i bie autoriteti, komunikoj me Qeverinë e tyre, kam shkresa. Kam hapur gjyq dhe në Londër

26 Maj 2023, 09:51Politika TEMA

Berisha: Britania nuk ma heq “non gratën” se i bie autoriteti,

Sali Berisha thotë se ka komunikm me Qeverinë britanike, pavarësisht se e Londra e ka shpallur atë “non grata”.

Sipas Berishës, ai thotë se ka një shkresë në të cilën Britania thotë se nuk ia heq “non gratën”, se i bie autoriteti.

“Çështja shkon deri aty sa thuhet nuk ia heqim dot se na bie reputacioni. Komunikimi me qeverinë britanike është transparent, ka një sistem serioz transparence. E thotë shkresa: "Të mos ia heqim se na bie reputacioni".

I kam të gjitha dokumentet, do t'ua paraqes shqiptarëve. Ata janë transparentë, janë shtet ligjor. Unë i kam të gjitha, do t'i bëj publike. E lash se ishte fushata, por do t'i bëj publike”, thotë Berisha.

Ai akuzoi ambasadorin britanik në Tiranë, Alastair King Smith se ka gënjyer autoritetet britanike me shpifje të servirura nga Edi Rama, Lulzim Basha dhe Erion Veliaj.

“Dizenjimi nga qeveria e Britanisë së Madhe, më ka dhënë mua të mësoj të gjithë setin e shpifjeve të turpshme që Alastair King-Smith i ka dërguar qeverisë së tij, të marra të gjitha në akte korruptive nga Erion Veliaj, Lulzim Basha, Edi Rama.

Dhe unë ato do t'i bëj publike sepse Britania në dallim nga SHBA, para se të shkosh në gjykatë për shpifje, Britania ndryshon se njeh të drejtën Europiane, njeh ligjin e Gjykatës së Strasburgut.

Para se të shkoja, je i detyruar të ndjekësh kanalin administrativ të ankesës. Autoritetet britanike me shumë korrektesë kanë dorëzuar dokumentet e servirura nga Alastair dhe Dunkan, dokumente të cilat përbëjnë një turp të vërtetë.

Dua të informoj shqiptarët, ambasadori shkon institucion më institucion dhe iu lutet që t'i japin dokumente për mua se na ka hedhur në gjyq Berisha, duke shkelur në mënyrë flagrante kodin e vendit që përfaqëson.

Përpiqet të gjejë dëshmitarë të rremë shqiptarë apo të huaj, por me këto sukses nuk do të ketë. Procesi në Britani është më i zhdërvjellët, unë kam besim te sistemi i drejtësisë në SHBA.

Për të shkuar në gjykatë duhet të kalosh në kanalin administrativ ligjor të përcaktuar me ligj. Do shihet se në çfarë bataku e kanë zhytur ambasadorin britanik Rama, Veliaj, Basha, pastaj detyrohesh të shkosh ministri më ministri këtu për të gjetur argumente për shpifjen që ka bërë. Këto do marrin përgjigjen e duhur”, tha ai.

44 Komente

 1. T
  T

  Ik mor malok i ndyre shko ne rec mor tradhtar .

  1. M
   Mal Cori

   Shumë gjëra ka ghënë ky do ti bëj publike, por më pas harron........... A jua pret mëndja juve se ky ka një gjë në dorë dhe nuk e bën publike?............. . Ky dhe gënjeshtrat e qytetarit digjital i bën publike pa asnjë verifikim.

   1. P
    Pero

    Mbasi fitoi gjyqin e Parisit do hapi gjyq në Londer për ti hequr NONGRATA-n Më pas hap gjyq me Brukselin dhe ky mashtrues ordiner ,Sali Berisha, i fiton të gjitha

   2. L
    Luci

    Ky, seriozisht ka rrejdhur fare.....

    1. J
     Jeta

     Ka rjedhur, ka rjedhur, por kete monster e mbron Ed Ramsi se i duhet per te trembur popullin qe te mos ngrihet per varferine ku e ka katandisur.

    2. D
     Der Alte Scheise dämpf noch !!!!!!!!!!!!!!

     per aq kohe qe Sadami Gaddafi i vicidolit nuk Arrestohet nga Drejtesia Shqiptare , do degjoni cdo dite te gjitha llojt e pislliqeve , qe ka brenda ky Kerme . Shpfije ,genjeshtra , mashtrime , etj pra gjithcka qe perben nji Jashteshqitje te Njerzimit . Ai do Qelb sepse ves se te qelbi s'di te bej tjeter . Ne realitet , ky Jashteshqitje Kombetare , per Angline e jovetem ka Vleren e nji muti qe bejn njerzit cdo mengjese dhe "komunikon me Shtetin Anglese " njelloj si e sa komunikojne Kriminelet Shqiptare ne Burgjet e Anglise .

     1. D
      Drejtesia

      Mashtrus i lindur...nuk te pijne me genjeshtrat e tua te trasha o ndyresire,do qelbeni te gjithe si familje brenda ne burg dhe uroj qe te jesh gjalle qe te vdesesh nga tortura shpirterore duke pare femijet e tu te ngjitur pas hekurave te burgut dhe ti sje i zoti ti shpetosh!

      1. A
       Andi

       O ti qenke kokrra e idjotit, prandaj e shkaterrove shtetin, o debil.

       1. D
        Dardan

        E keni gabim A..., Sali Berisha, djali i Vukmanovichit dhe dhenderri i Milices, e shkaterroi Shqiperise sipas direktivave te Sllobodan Milloshevicit, per t'i ftohur krahet Kosoves Martire qe te mos ngrihej per liri dhe pavaresi!.

       2. A
        Andi

        O ti qenke kokrra e idjotit, prandaj e shkaterrove shtetin, o debil.

        1. K
         Komunisti Berrisha

         Mbasi fitove gjyqin ne Paris tani do fitoshe dhe gjyqin ne Londer haaaaa a ka femije ky se gjynah nuk luhet prindi ne kete fare derexheje .

         1. P
          Pilo Lala

          Femijet e tij jane katandisur me keq nga babai. Jane futur si familje ne zullum. Ky eshte shperblimi, per ato qe i beri Shqiperise ky qe sillej si bajraktar.

          1. Çupi Frrok

           Per Ty dhe shume kara bushe si ti! E degjove GRENELL dje çfare tha ? Epo pas asaj duhet ta mbyllni halene!

          2. B
           Bardha

           Idioti kujton se mashtron miletin,hup o ftyre e qelbur

           1. D
            Drini

            Vazhdo ha mut o sali qelbesira. Je vulosur perjete me vulen e turpit dhe tradhetise ndaj kombit.

            1. T
             Trotski

             O Sali Kerma !!! Kuterbon nga Bemat e Liga !!! Je Vrases.Je Hajdut! Je Agjent i Serbit! Je Tradhetar i Atdheut ! Je Kunder UÇK !!! e te tjera e te tjera sa nuk i mban Kandar ne Bote!!!

             1. p
              popull

              O Sal bytha ke pjerdhur fare ,te ben kontakt truri me zorren e trashe ndaj dhe sa here qe flet nxjerr mendime te dhjera

              1. s
               sali bolleku per familjen e tij

               Sa vjen e me i rrjedhur po behet ky kriminel,bashke me ata si vokshi sy gerdoqa qe i eshte ngjitur si m.. pas kepuces e mulra e salianjra e sahanlepirsat e tv te ashtuquajtur anal ista.Ik or car se i harxhove te gjitha leket qe na ke vjedhur,per avokata.Me leket e sypeshkaqenit per gjyqin ne usa dhe me keto qe po harxhon,kishe ndertuar dicka te mire per popullin qe te mbaheshe mend dhe ta hiqnim titullin kriminel komunist

               1. p
                preshi I viqidolit

                me dokumentet qe ke ti inglizi fshi bythen o kar me syze

                1. V
                 Veshgusi

                 O Sali gjyqin në Angli po e bene falas,10 avukat britanik jane ne dispozicionin tend se kanë respekt të (madhe) për ty e sypeshkaqenin tënd të fala Milices.

                 1. R
                  Rofshim ne ZAGARET dhe Lexhenda!

                  Cashtu o Lexhende na mashtro sa te mundesh ne...ZAGARET e tu.

                  1. S
                   Sonila

                   O Sali krimineli si nuk te vjen turp o ditezi kur mashtron ne kete menyre . Non gradat do ti marresh me vete edhe ne varr . Provat i dine gjithe shqiptaret o serb i ndyre . Shpjego ate dokumentin e CIA qe bere cmos qemos tefitonte Kosove Pavaresine ……. Jemi lodhur me ty . Mashtrues i mashtrueseve …. Ta ben babane burre ne mes te dites ..,,

                   1. L
                    Lymi T

                    Britania e Madhe dhe SHBA,jane historikisht aleatet me te ngushte te njeri tjetrit,ne te gjitha aspektet dhe ne vecanti ne pozicionimet apo qendrimet ndaj cdo procesi zhvillimi ne bote.Eshte shume "feminore",te pretendosh apo te perpiqesh ti mbushesh mendjen publikut,per ato cka artikulon personi i shpallur "Non Grata" ! Eshte shume e thjeshte,ato cka Departamenti i Shtetit ka ne "Dosje",te njejten ka edhe Foreign Office ! Koordinimet jane absolute ! Pretendimet e "Non Grata's",per "grumbullime faktesh" apo "hapje gjyqesh",jane thjesht per te mbajtur "gjalle" mbeshtetesit e tij dhe normal,tashme jane kthyer ne autosugjestion per "Non Grata'n" ! Dukshem,kjo mbeshtetje e "Non Grata's", eshte kthyer ne nje "levizje "DumBabiste",egazakt si ajo e Haxhi Qamilit ! Keqardhje per te gjithe ato persona,aq me teper politikane,qe enderojne te shohin "Baben" serisht ne krye te shtetit !! Lymi Tutit

                    1. a
                     anti25646554censure

                     O Sali Halea. Ty te kane shpallur "NON GRATA", jo se "Minon demokracine", jo per "Korrupsion te Spikatur" familjar ne dem te shtetasve shqiptare. Ty ta kan vnue DAMKEN se ti prek interesat strategjike te fuqive te medha, duke qene vegel e sllaveve. DAMKA qy te kane vnue ka te beje me MISTRECLLEKUN e "patriotit" qe ti bo nga mengjezi deri ne darke per TRUSHKULURIT nga Bathorja dhe per sahanlepiresit me diploma ne Tirane. Ata qy te kane DAMKOSUR ta njohin lekuren se sa te vlen, prandaj mos u hap bythesh me gjyqe sa ne Paris e sa ne Londer. Me keto fjale genjehen nja njezetemije veta, aq sa te votuan ty, jo te tjeret.

                     1. M
                      Muzaka i Ri

                      ???????????????????????????????????????????????? opo ky ja dhjeu dhe Zhyl Vernit per fantazi.

                      1. S
                       Sula ta ngula

                       Një mut që të hash ke dokumente ti..Anglezi dixhital ti ka dhënë..po nxorri gjë ky dihet që e kanë vënë në lojë...po qënka stoik nuk dorëzohet ...vazhdon me gomarllëqet që i çojnë në fb...nuk thuhej kot në kohën e xhaxhit Komunistët nuk dorëzohen..

                       1. J
                        Jimi

                        Thone, qe drurin e shtrember vec zjarri e drejton !

                        1. T
                         Tubi

                         Ky vazhdon te genjeje se ka akoma idiote qe i besojne,por ama sasia e tyre vjen e bjen cdo dite.

                         1. D
                          Dum babën

                          Vërtet ke hapur gjyq në Londër...si në Paris...?! Hahaha të lumtë je ma......hahaha

                          1. D
                           Demokrati orëve të para

                           Akoma merreni me këtë bandit, hajdut e kriminel me damkë? Edhe ajrin që thith ky maskara nuk e meriton. Fëlliqësirë muti.

                           1. Q
                            Qirjos saliu portopapaqi

                            O njerez ky lloi kafshe do rroi shum per te lar hallkat dhe demeter qe I ka krijuar ktij kombi e shum familjeve duke I vrar e I shkatrruar keshtu qe zoti vonon dhe nuk harron ky lloi kafshe do degjeneroi aq shum sa do bjeri fjala u Bere budalla si saliu

                            1. G
                             Gita

                             Pinokiooooo!

                             1. L
                              Loku

                              Përroi psiqik i Sales vazhdon çdo dite. Militanti idojt degjon.

                              1. p
                               pesimisti

                               Sale po i paguan te gjitha gjynahet qe i ke bo Shqiptareve. Ashtu vazhdo si zvarranik,dere me dere neper ambasada per meshire. Duro,se edhe pak do beheni dy NON GRATA e di ti dhe shqiparet per ke bien kambanat. Te fala boj Qim Pekes! ha ha haaa

                               1. P
                                Popull

                                Britania do ta fuse me thelle..jo ta heqe...o bastard!!!!

                                1. U
                                 USA

                                 Pse nuk hape gjyq dhe ne Amerike o dordolec vucidoli?Amerika qe e para qe te shpalli non grata hahahahahaha

                                 1. I
                                  I Damkosuri permeate.

                                  Ky moster ka marre damken e hajdutit si familje per gjithe jeten.Edhe pas vdekjes si puna e Hasan pordhes do thone kusari legjendar i demokracise.Ai.ishte brekgrisur dhe tani eshte me saraje dhe miliardier.Te gjithe e dine e shikojne por asnjeri nuk ia permend neper intervista.Halenistet ca te tredhur i therrasin lider kafshes se eger me emrin Saleh. Edhe drejtesia ku te gjithe i kemi syte nuk vepron.Te huajt dine gjithcka dhe e kane kryer detyren e tyre duke damkosur kafshen me gjithe familjen por ne rrime sa ti bien koqet dashit.

                                  1. H
                                   Hakmarrja

                                   Koha ti jepet NonGrata nga parlamenti Shqiptar rrogetar Para se te cofi Ben “Gjyqe “ molumeni Me parate e Zenit se vete nuk ka kokezhapiku

                                   1. Mashkullori

                                    O Salovic: Kur te bie reputationi? -Kur ta "futin" ate"Non graten"? -Apo kur ta "nxjerin"? Kaq budalla je,sa i ngateron dhe keto "procese" elementare?

                                    1. Mashkullori

                                     Amerikes i kerkon te shpallin dokumente kunder tij,sepse e di qe nuk i botojne. Anglia ja ka derguara dhe ky nuk i publikon... Si me gjithmone intrigant dhe mashtrues ..

                                     1. Mashkullori

                                      Amerikes i kerkon te shpallin dokumente kunder tij,sepse e di qe nuk i botojne. Anglia ja ka derguara dhe ky nuk i publikon... Si me gjithmone intrigant dhe mashtrues ..

                                      1. S
                                       Skafisti

                                       Or Sal...mos u merzit bre burre!!! Te shpije une me skaf, or ti

                                       1. h
                                        hajdar ngele nuk u poqe .................. o kokl

                                        spurdhjak , ben dhe shejtan budallain nashi

                                        1. S
                                         Shqipëtar!

                                         Edhe personazhi i “Donkishoti” te romani i Servantesit do e kishte zili salën…. “imazhi i tij vjen si një komik i mjere , si heroi i mrekullueshëm grotesk e tragjik i letërsisë botërore, i shpartalluari dhe misionari i çmendurive dhe fateve të veta e të kësaj bote. Mbi një kalë gërdallë, i pushtuar nga idetë e tij dhe imazhi i Dylqinjës së bukur, me heshtën e gjatë dhe Sançon e shkurtër, që i vjen pas me gomarin e tij.” ( ndjesë për perifrazimin, por këtu në këtë krahasim ndryshon thjeshtë forma por jo PËRMBAJTJA)

                                         Lini një Përgjigje