Adriana Kalaja: Demokratët duhet të provojnë dhimbjet e mia të tmerrshme, se janë mësuar rehat. Vetëm kështu do fitojmë

25 Maj 2023, 17:07Politika TEMA

Adriana Kalaja: Demokratët duhet të provojnë dhimbjet e mia

Adriana Kalaja ka rrëfyer nëntë ditët e saj, me dorën e thyer.

Ajo shkruan se demokratët duhet të provojnë dhimbjet e saj të tmerrshme, se janë mësuar me komoditet, për të kuptuar sakrificat që duhet të bëjnë për të ardhur në pushtet.

“Të dashur miq e dashamirës.

Ju kërkoj ndjesë, që nuk kam mundur t’ju përgjigjem, për shkak të aksidentit që pësova në dorën e djathtë, ndërsa isha në detyrë si vëzhguese e procesit të numërimit të votave në qendrën te shkolla “Vasil Shanto”.

Ju falenderoj shumë për mesazhet e ngrohta inkurajuese.

Gjatë këtyre nëntë ditëve pas aksidentit, kam reflektuar gjatë në lidhje me gjithë veprimtarinë dhe angazhimet e mia shoqërore.

U nisa fillimisht nga përvoja me aksidentin, kur me urgjencë më çuan në Spitalin e Traumës. Dhimbjet ishin të tmerrshme. Atje nuk kishte asnjë sallë të lirë operacioni, ndaj më thanë se dorën e thyer do ma çonin në vend pa mpirje.

Iu përgjërova mjekut, që ta bëja me qetësues. Mjeku (të cilin e falenderoj shumë) më tha se pa dhimbje, nuk mund të kuptohej kur dora do të shkonte në vendin e saj. Pa ato dhimbje të skajshme, dora nuk mund të rregullohej.

Vuajta shumë edhe në ditët pasardhëse.

Vuajta dhe bëra durim, e privuar edhe nga të gjitha veprimet më të vogla të jetës normale. Sot dhimbjet më janë pakësuar. Duhet të kaloj domosdoshmërisht në këtë proces, i cili, kur përfundon, krijon një lidhje më të fortë se e mëparshmja të dorës në vendin e vet.

Kam reflektuar gjatë mbi këtë.

Kjo përvojë e dhimbjes fizike vlen njësoj për gjithë shoqërinë tonë. Që ajo të shërohet nga e keqja që e ka zënë, i duhet të kalojë nëpër një dhimbje të madhe, të sakrifikojë dhe të heqë dorë nga mendësi e komoditete, në dukje të pandryshueshme.

Asnjë fitore e madhe nuk mund të vijë pa këtë revolucion.

P.S. E njëjta vlen tani edhe për Partinë Demokratike dhe opozitën e vërtetë”, shkruan ajo.

29 Komente

 1. S
  Sali kari

  LLumhane grua, qenef. Mut Ore mut

  1. V
   Vranakonti

   Me pocaqi grua si kjo Kalaja nuk ka. Pise.

   1. k
    k

    Sikur të hidhesh nga ndonjë pallat me kokë poshtë, do kesh shumë dhimbje dhe mund të fitosh më shpejt. Pallatin, zgjidhe vetë meqë Ke shumë personalitet.

   2. L
    Leshi

    Debile e lindur, si harxhoni kohem me kte fare te keqe .

    1. D
     D

     Me tipa si ti,qe te ka nxjere Saliu nga hunda,pd gradualisht do shkoj drejt vdekjes.

     1. B
      Balona tauke se tabakja është e zënë.

      Më në fund ju kthye politikës , që i kishte munguar aq shumë dhe kjo plaka e zbardhur me bojë dhe e fishkur si një banane në koshin e plehrave . Tani pas aksidentit që theu dorën, po del me konkluzione të sakta për demokratët dhe i fton dhe uron që të pësojnë fatin e saj që të dinë se si fitohet , vetëm me revolucion . Sa lart ka arritur propaganda revolucionare e PD , nën drejtimin e kësaj plakës revolucionare .

     2. G
      GjonBalta

      Është sic thoni ju, Zonjë Por na mbyten fajdete dhe fajdexhinjte E gjithë kjo katrahure ze fill me ligjin 7501, ne fakt fillon më 1945

      1. S
       Sali Briiiisha

       Kjo duhej të kish thyer kokën me trapllëqet që bën. Mirë të të bëhet se na ke çarë rondelen për kaq kohë moj torollake.

       1. T
        Trap-Trapajan dumbabist byrek-shqyes.

        Unë, një dumbabist trap-Trapojan, e dua dhe e rrespektoj ketë burrin me flokë bjond. Sidomos, kur bëri thirrje për të hedhur në erë Ambasaden Amerikane, ngaqë, Amerikanët e kishin shpallur dumbabë Saliun, si hajdut, shkerdhatë dhe rracë-qirë. Pa e qi nanen e dumbabës, unë e rrespektoj shumë ketë burrin në foto. ps- A e njef ndonjë komentues, emrin e vertetë të ketij burrit në foto, që paska thyer doren. Falemnderit.

        1. T
         Trimi

         Te kishte vdek nuk do ndigjonim ket kurven

         1. T
          Tironsi i Vjetër

          Kur shikon foton e kësaj qenie dykëmbshe, të futet tmerri. Kur lexon shkrimet e saj të vjen për të vjellur. Sa mirë do të kishte bërë ajo nëna që të lindi nëse, në vend të kërthizës, të të kishte prerë kokën. Ti je një shemtim i përkryer, nga brënda dhe jashtë.

          1. M
           Murgu

           Më duket se Turqit kanë një fjalë : "Çehre Bela" (shiko fytyrën).

           1. r
            robi

            Po te kishe qene ti perballe Erjon Veliajt moj sharebajge e kursit 3 mujor te plepave me siguri qe foltorja e vucidolit dhe leshelija e spiunit te pazarit te ri do te kishte marre Tiranen dhe brenda javes ti do te hidhje ne toke me tritol gjithe pallatet 15 kat e siper ne Tirane. Po ja qe me ty si imazh foltorja nuk vjen me kurre ne pushtet. Tani shko rri tek zona e teatrit te ri se do filloje se shpejti ndertimi dhe bashke me Nafije dybekun e leshitlikes dhe hajdutin Budina fillojeni revolucionin aty se do shkoni nga fitorja ne fitorje dhe ne vitin 2037 do te vini ne pushtet.

            1. G
             Gota

             Ahahaha..i modh si gjithmone Robi, shkruaj me shpesh te lutem!

            2. Mashkullori

             Po le te thyeje dhe ndonje presh Lushnje dhe ta krahasoje me vuajtjen prej dores te thyer Paraprakisgt le te konsultohet me Tritan Shehin. Meqenese kjo paska vuajtur tmeresisht keto 9 dite,si asnje demodhjere tjeter te foltores,e merriton qe Saliu nepermjet pronareve,le ta emeroje kryetari te "foltoristseve". E merriton me nje kusht: -Mbas preshit te Lushnjes. ..

             1. N
              Noci

              Edhe ty nuk t'a mban te shprehesh se cila eshte dhimbja,se PD vetem nje dhimbje ka Berishen

              1. K
               Komshiu

               Trimi ,jo vdekur ,se do kishte shpetuar ,por te kishte thyer edhe kembet ,qe te rinte ne shtrat e te vuante sa me shume ,grua ( burre ) e ndyre ,me mire lopes se kesaj a ketij . na hegsh mut….. e tu befte gjake e dhjame ,oj mor i peshtire

               1. J
                Janina kryeqytet i Shqiperise Etnike

                Po te njejtat dhimbje moj po provojne! Dhimbjet e idjoteve, dhimbjet e esadisteve dhe dhimbjet e jashteqitjeve te historise. Sodomos tani qe ju kane futur ne burg edhe liderin e tyre real, Fredi Bejlerin, se ky gomari plak rrakitik qe ju ka ngelur dopjo gjashte ne dore, tani qe e shurrojne ne goje te gjithe, uturak i Fredit dhe vrimbyth per Ramen ka perfunduar

                1. S
                 Siper merri,ta shofin nese ndjen dhimje,apo qef .

                 Shum mire e ka.Merri buce te gjith me radhe ciper vetes,se nryshe nuk besojn ato se na ci ti,qef apo dhimbje.Tyryfyle ngele gjith jeten o surrat moshkell !.

                 1. B
                  Bardha

                  Nuk merr mordja halen

                  1. G
                   Gota

                   Ishte paralajmerim i Zotit qe theve te djathten por ti nuk e kuptove , si perfundim e djathta u thye me turp!

                   1. B
                    Beni

                    Ti moj Arjana je e djathte.Si do ta ruajsh te djathten kur nuk je e zonja te ruajsh krahun tend te djathte. Te uroj qe pasi te sherohesh nga dhimjet ne krahun e djathte , te te thyhet krahu i majte,per inat te PS.

                    1. A
                     Anila

                     Ti je skizofrene , e turperon cdo parti apo irganizate qe merr pjese . Je nje grua e cmendur vetem tritol mbaj mend nga ty dhe sjellje te turpshme . Me ty do vijne demokratet esalikes ne pushtet ???? Per miljona vjet joooooo. Jeni llumi i shoqerise duhet te xhdukeni nga faqa e dheut por skeni ku futeni edhe toka ju refuzon nuk ju mban …..

                     1. d
                      demokrati i oreve te dyta

                      Hahahahahha oj debile po kujt i eshte rruj bytha se theve doren ti, te gjithe jane gezuar e jome te cojne mesazhe ngushellimi per fytyren tende te dhjere

                      1. B
                       Beni.

                       Deshiroj sherim te shpejte te krahut te djathte dhe te uroj qe menjehere tu thyfte krahu i majte.

                       1. D
                        Dhembeli

                        Adriana Kalaja ju rekumandon ju të foltores dhe përkrahësve , që të thyeni duart , kembet si dhe kokën ( ata kryesorët) , me qëllimin e vetëm, që të provoni dhimbjet që shkaktohen nga thyerja dhe ngjitja e tyre, pa narkozë, dhe më von kënaqësinë që do ndjeni….! Bëjeni këtë sakrificë për….kalitje në rrugën për fitoren e ardhshme !

                        1. D
                         Deda

                         Po ti kishe thyer të dyja do të meditoje dhe më kthjellët p. Sh. Pse populli sju deshi pse populli nuk e don më sali ram berishën …. Etj etj

                         1. U
                          Ushtari.

                          Hajde Balzak hajde e di perseritet historia edhe Balzaku nuk po pershkruante dot dhimbjet ne roman dhe hidhet per nga nje lartesi e thyen kemben e marin per ne spital e ai u thot ne studjo ne studjo dhe ashtu bene e cuan ne studjo.Edhe Adri u ben thirje te gjitheve thyeni kembet si pune ime.Besoj se te behet qejfi qe te krahasova me Balzakun si thua.Nuk te kam krahasuar me ate se nuk e kam ate fuqi e tager qe te rrexoj aq poshte Balzakun e madh.Kujdes here tjeter Adri se mos thyen kembet te keqen se na le pushket varur e kush pret se te dal nje tjeter si puna jote.Me mire ece bythash se te pakten ashtu nuk thyen gje.

                          1. L
                           Luci

                           Cfar ka dashur te thot kjo.....qe Saliu duhet te thyej qafen qe te fitoj?

                           Lini një Përgjigje