Rama - Sulës: Vdeksha unë për ty, hipokrizi e madhe që do të çosh rrogën në jetimore! Po deshët vendosni pagë minimale për deputetët e ministrat

25 Maj 2023, 13:00Politika TEMA

Rama - Sulës: Vdeksha unë për ty, hipokrizi e madhe që do

Kreu i qeverisë e ka cilësuar hipokrizi premtimin e deputetit të opozitës Dashnor Sula që thotë se shtesën e pagës do e çoje për Shoqatën e jetimëve në Peqin.

Në përgjigje të tij, Rama i ka sfiduar duke thënë se mund të vendosin pagë minimale për deputetët e ministrat nëse duan të bëjnë sikur qajnë hallet.

“Vdeksha unë për ty o jetimi im i dashur. Është hipokrizi e madhe çfarë dëgjova më parë, hipokrizi për të vënë duart në kokë. Nivelet e pagave përcaktohen me logjikë që është e një ekspertize të caktuar dhe ka një piramidë pagash.

Jua kam thënë që kur flas, i mësoj shumë mirë për fushën që nuk di. Nuk mund të ndërtosh piramidë e të vendosësh presidentin nën një mësues pavarësisht se puna e përditshme mund të jetë më me stres. Nuk mund të kemi prokuror që paguhen më shumë se presidenti. S’mund të kemi gjykatës që paguhet më shumë se Ministri i Drejtësisë.

Doni të bëni këtë qarjen e halleve? S’keni pse t’ja çoni jetimoreve. Hajde vendosni pagë minimale për deputetët. Të paguhen deputetët e ministrat me pagë minimale. Mendoj që nuk i hyhet këtij monopati për t’u tallur me ata që na ndjekin. Nuk e dini ende se shqiptarët kush i merr për budallenj e kollaj, mund të gënjehet për një farë kohe”, tha Rama.

31 Komente

 1. t
  toni mavrija

  Ke genjyer ti sa ke dash,por vazhdo derisa ka buallenj qe te besojne,te cilet nuk jane te pakte.Ate hierarkine e rrogave krahasoje me ate te EVROPES DHE TREGOJA DHE POPULLIT. Ne Evrope thyesa eshte 1 me 5 po te ne 1 me 50.

  1. T
   Toni mavrija injorant i

   C'thua budalla krahasimi nuk behet me europen se nuk ke e nuk ke pasur te njejten zhvillim me europen por qe je injorant kuptohet dhe qe nuk e njeh europen Fillojme ne portugali itali greqi poloni ceki spanje hungari rroga eshte 800 -900 euro kur jane vende me te zhvilluara nese ti si ignorant taliban nuk ke kupton kjo nuk ka shume rendesi e rendesishme eshte qe vendi ecen . Raporti 1 me 5 me europen qe ju si taliban injorant nuk egzistone Shembull : Luxembourg vendi me salaire me te larte ne europe minimumi 2.050 euro mesatare 2800 euro sipas llogjikes tende rroga mesatare ne Luxembourg do te ishte 16 mije euro ne muaj ? ku eshte raporti 1 me 5 ne France 1.100 rroga minimale 1. 400 eura rroga mesatare sipas llogjikes tende ne France rroga mesatare do ishte 6.000euro cili rregjister e nxjere raportin 1 me 5 ai i foltore-nevojtore Fstkesia eshte qe Shqiperia eshte ne zemer te europes po nuk e njohin europen

   1. S
    Shif kush flet

    Ore ti qenke loqe smerr vesh as ca eshte shkruar. Raporti eshte midis pages se shtetareve dhe mesatares. Paga e re e deputetit 40fish pensionit minimal dhe 20fish pensionit mesatar. Ne itali 8x, ne Norvegji 9x, ma shpjego pak ti qe ne vendi "me pak i zhvilluar" sic e shpjegove dhe vete, duhet te mbeshtesim kaq shume deputetet e piste dhe jo shtresat ne nevoje qe jane rropatur 50 vite pune?

    1. M
     Mis shiko fare kush flet po lexo

     Shif kush flet ....injorant a e di cfare do te thote pensione apo (.retraitée )mesoje pensioni eshte ekonomi participative. Per ta mesuar ekonomi participative do te thote qe njerzit qe kane dale ne pensione paguhen nga personat qe sot punojne nepermjet vjeljes se takses sa me e madhe te jete vjelja e takses aq me i madhe eshte pensioni qe normalisht pjesa me e madhe paguhet nga borxhi qe mere shteti ne banka dhe kjo eshte dhe nje nga arsyet qe mosha per te dale ne pensione po ritet ne nje vende ku 50 % nuk paguajne taksa ku do ti gjeje leket shteti per augmente pensionin e vjetersise ? Ndersa diferenca e pensionit eshte sipas punes nje agriculteur ne france mer 300 euro pension por nje inxhinjer mer 1800 euro ju cfare kerkoni barazi komunizen kaloni malin shkoni te bolsheviku kurti popull debil keni zgjedhur kapitalizem qe do te thote pune jo fjale dembele

     1. D
      Dakord

      Shih kush flet, po edhe ti mooooo hajvan je. Paga krahasohet me pagë dhe jo me pension. Pensioni varet nga sigurimet që ke paguar gjithë jetën. Nëse ke punuar në të zezë do marrësh minimalen dhe kaq. Nuk ta jep qeveria pensionin o toç, por e paguan vetë për 35 vjet punë.

      1. D
       Dakord jo dakord

       Dakord je kokra e injorantit ta shpjegoje dhe do ta kuptoshe . Paguan takse pensioni ose sigurime shoqerore 100 euro ne muaj per nje vit 1200 euro per 30 vjet 36 mije euro ..coutisitation qe ta kuptoshe ne pensione meret per baze 5 vitet e fundit ku rroga eshte me e larte dhe mer 75 % te salaire rroges qe ke pasur Dhe i bie te kem nje pensione 2.800 euro dmth ate qe ti ke paguar per 30 vjet e mere per nje vite meqense ju Shqiptaret jeni shume filozofe e kuptoni gjerat si Berrisha cfare ndodhe kun nje pensiner jetone 80 vjec per burrat dhe 85 vjec per grate dmth per 30 vjet ose me sakte ky pensioner do mari nje pensione per 29 vite te paguara nga mua nga ju qe sot punoni o idiot Shqiperie ...

     2. P
      Pall k….

      Ik mer pal k….. debil fshatar po na meson europen

      1. G
       Gentian

       1 me 5 është shum por 1 me 2 deri 1 me 3 i ka gjermania

      2. U
       United States

       Mavri Toni. Ne kohen e Enverit ishte sistemi i pagave 1 me 5 fhe ai mburrej se po bente barazi midis shtetasve. Bej pak aritmetike 40000 paga minimale 400000 po quajme pagen maksimale i bie raporti 1 me 10. Ketu ne USA ne te njejten kompani nje punetor e ka pagen $30000 ne vit ndersa drejtori i tij mund ta kete $1500000 ne vit. Fiks 1 me 50. Kush sistem te pelqen?

       1. B
        Berati

        Ne te njejten kompani? Lexoje komentin qe ke shkruar te kuptosh sa debil je.

       2. V
        Vranakonti

        Ky gjeli i Peqinit gjithemon na gajas se qeshuri aq shume sa na shpetojne pordhet. Te mart dreqi o Dash Sula sa shakatar qe je. Aman kush te zgjodhi deputete ty. Megjithese i duhet parlamentit nje si ty per te kaluar kohen me t'u tallur.

       3. G
        Gjel deti Peqini

        Qe ky gjel deti Peqini nuk ka nevoje per lek dihet se ka punuar prokuror ne elbasane dhe ka mare lek me thase po nje deputet i ndershem ka nevoje per ritje rroge .

        1. L
         Latif Dreqi

         Borat-i i Shqiperise..nipi i Spiro Kolekes

         1. S
          Sali Ram Berisha

          Ti "Latif Dreqi" dhe gjithe dreqerit e tjere qe na jeni bere si ferrat qe zene rrugen, ti mor zorra dembele e kobziut Sali Ram Berisha, e shume te tjere si ty qe jeni bere megafonet e se keqes ne Shqiperi, pra ti, i zgjedh dot prinderit, gjysherit, vellezerit , motrat, apo pranon ata qe ZOTI te ka caktuar? GJIGANDI EDI RAMA ka NJEMIJE E NJE kusure ne punen e tij, por ti thuash QE JE nip I FILANIT dhe prandaj nuk punon mire, eshte fiks si puna qe ben çdo mengjes kur nxjer nga brenda prodhimin e nje dite me pare, si zorra e trashe e imja (Sahalese) qe je.

          1. L
           Latif trapi

           Spiri Koleka apo barba Spiro sic i thoshin ne juge ka qene prijsi jugut dhe Enveri nuk e mbante si komunist por si komandant pasi barba Spiro ishe me shkolle te mesme dhe nuk e pyeste njeri ne byrone politike ndaj mos u dhjas Abaz mos i jep gaz . Barba Spiro ka qene nderi jugut

           1. D
            Dakord

            Latif nuk të ka shushatur humbja akoma?? Mirë shpellar por dhe mazokist

           2. M
            Mokrari

            Po rritja rrogen deputeteve z.rama qe te tallin bythen ne parlament si salijani me griden se ndonje ligje nuk besoj se dine te bejne po thuajse shumca e deputeteve eh per,tu veshur firmato dhe te vene nga nje shami ne xhaket e per tu lyer e perlyer po .

            1. N
             Nga fshati titit

             Po qe se keta deputet qe kemi ne parlament ti veshe per te shkruar po qe se dine te zbatojne shenjat e piksimit,une do qiem ne bythe ne lulishten te sheshi skenderbej ti zoti rama do tu rritesh rrogen pak privilegje kane dhe nuk bejne asnje pune.

             1. J
              Justice

              Rahhma ! Ti plak anadollak “with cool style “ lol everything comes to the end , an your almost there. You know it. Tick- tock tick-tock

              1. T
               Ton

               Z.Kryeminister, mblidh taboret e tatimeve se po bejne namin ne Tirane, ne shkelje te ligjit e mungese te gjyqsorit. Ke nje Drejtor RAM Papa qe thote jam zoti e shefa si Sajmir Sina te laguar per korrupsion qe po bejne baterdine. Na ngelet vetem ti shkruajme ne numrin e FBI. Kta dua ta vendos thone mgjs kunder ligjit.

               1. b
                bilbil apo hallil klosi

                edi rama lojtar i klasit te larte, i superpalloi sepse azhornohet dhe e ve trurin ne pune cdo dite, i pazbritshem ,bjeru ktyre te paafteve te mesojne te lexojne librat iku gjithe elektorati i pdse po punon per psne mbajeni fort saliken

                1. D
                 Drini

                 Populli nuk eshte budalla, e njeh mire kete hurin e gjate te hales. Ka rene ngusht i ziu popull, kujt tja japi? Sali kriminelit me kompanine e hajduteve?

                 1. B
                  Buda

                  E vetmja rritje bindese rrogash per deputetet do te ishte te barazoheshin me rrogat e deputeteve te Kosoves, per vete perspektiven e bashkimit te dy shteteve shqiptare. Po ashtu, krahas rritjes se rrogave duhet te reduktohet edhe numir i deputeteve nga 140 ne 99.

                  1. P
                   Poseidon

                   HARROVE DY SHTYLLA KU DUHEJ TA MBESHTESJE REFORMEN E RROGAVE:1-AMNISTINE FISKALE DHE 2-LIBERALIZIMIN E KANABISIT..........TE DYJA JANE SI DY KEMBE PER TE MBAJTUR NE KEMBE KETE REFORME QE DO JETE JETESORE PER SHQIPERINE............SHQIPERIA DO JETE NE DITET E SAJ ME TE MIRA NDONJEHERE.........MOS I LER ASHTU SI DHE PASAPORTAT E ARTA..........EUROPA SKA NGA JA MBAN DO TI PRANOJE REFORMAT NE FUND TE FUNDIT...... DUHET GUXIM PREJ VIGANI GJE QE NUK TE MUNGON .........

                   1. P
                    Poseidon

                    HARROVE DY SHTYLLA KU DUHEJ TA MBESHTESJE REFORMEN E RROGAVE:1-AMNISTINE FISKALE DHE 2-LIBERALIZIMIN E KANABISIT..........TE DYJA JANE SI DY KEMBE PER TE MBAJTUR NE KEMBE KETE REFORME QE DO JETE JETESORE PER SHQIPERINE............SHQIPERIA DO JETE NE DITET E SAJ ME TE MIRA NDONJEHERE.........MOS I LER ASHTU SI DHE PASAPORTAT E ARTA..........EUROPA SKA NGA JA MBAN DO TI PRANOJE REFORMAT NE FUND TE FUNDIT...... DUHET GUXIM PREJ VIGANI GJE QE NUK TE MUNGON .........

                    1. P
                     Poseidon

                     HARROVE DY SHTYLLA KU DUHEJ TA MBESHTESJE REFORMEN E RROGAVE:1-AMNISTINE FISKALE DHE 2-LIBERALIZIMIN E KANABISIT..........TE DYJA JANE SI DY KEMBE PER TE MBAJTUR NE KEMBE KETE REFORME QE DO JETE JETESORE PER SHQIPERINE............SHQIPERIA DO JETE NE DITET E SAJ ME TE MIRA NDONJEHERE.........MOS I LER ASHTU SI DHE PASAPORTAT E ARTA..........EUROPA SKA NGA JA MBAN DO TI PRANOJE REFORMAT NE FUND TE FUNDIT...... DUHET GUXIM PREJ VIGANI GJE QE NUK TE MUNGON .........

                     1. I
                      Ilir

                      Pensionistet ai keni pyetur ndonje here sesi ja dalin pastaj hajde mendoni per kusurin sepseee keni ndrritur me gjykates e prokuror duke mod harruar presidentine madh meta

                      1. T
                       Tutu

                       Vdeksh me gjithe doje e sorollop…se do ti beje nder ketij vendi…edhe ne budallenjve qe kemi besuar broçkullat e tua dhe te votuam… te lumte trapi..shifemi ne zgjedhjet e pergjitheshme..!!

                       1. X
                        Xhuliano

                        Ore ne bar ham, nuk duam rritje rrogash, nuk duam as buk e as ujë, vetëm depudetët, ministrat dhe ju krye/ministër të pajtoheni, të mos bëni sikur shani e kërcënoni, përqafohuni dhe vazhdoni të punoni, ashtu sikur keni punuar deri tani. Urraaaaaaaaa.

                        1. T
                         Toptani

                         Si vendi kuvendi

                         1. C
                          Cudi e madhe

                          Lexoj komentet dhe cuditem. Mund te jemi i vetmi popull ne bote qe per cdo gje te keqe qe na ndodh fajsojme politikanet. Nga ana tjeter i perkrahim, me militantizem naiv, kur dyfishojne pagat…menjehere pas zgjedhjeve. Dhe te mendosh qe keta taner jane historikisht me te korruptuarit e kontinentit. Per kete te fundit, besoj se jemi dakort te gjithe…

                          Lini një Përgjigje