Bardhi: S’është e pamoralshme të rriten pagat për deputetët, PD do të votojë pro

25 Maj 2023, 12:17Politika TEMA

Bardhi: S’është e pamoralshme të rriten pagat për

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike (asaj zyrtare) do të votojë pro projektligjit për rritjen e pagave. Këtë e bëri të ditur, kreu i ri i këtij grupi Gazment Bardhi në seancën e sotme plenare.


Megjithatë, Bardhi e akuzoi qeverinë se në 10 vite nuk u pranua asnjë propozim nga opozita për rritje pagash, ndërsa këtë vit “u përdor nga mazhoranca në periudhë elektorale.”

“Foli për votë por dhe kundër, për moral e me rradhë. Nuk ka asnjë të pamoralshme as të risësh rrogat e administratës, rrogat e deputetëve dhe të ministrave. E pamoralshme është të vjedhësh me tendera, të jesh i korruptuar, të drekosh e darkosh me kriminelë siç bën ti nga mëngjesi deri në darkë.

Nuk ka asnjë dyshim që vota e grupit parlamentar për këtë projektligj do të jetë pro sepse jetesa për punonjësit e administratës publike është vështirësuar. Për fat të keq ky vendim është i vonuar dhe i pastudiuar. Janë larguar burra dhe gra të të gjithë shtresave dhe të gjithë moshave.


42 mijë shqiptarë u larguan pas zgjedhjeve të 2021-shit. Pse është vonë? Sepse në 10 vjet kjo qeveri refuzoi të bënte një rritje reale pagash. Ju si mazhorancë keni refuzuar çdo propozim të PD-së për rritje pagash. Para kishit, por jo për të rritur mirëqenien e shqiptarëve. Sot akoma nuk e dimë se cili është burimi i këtyre të ardhurave.

Zbuluam se kemi një qeveri i përdor taksapaguesit shqiptarë për fushatë elektorale. Rritja e pagave nuk mbahet kurrë sekret. Sot Rama të thotë se ku do të gjendet paratë për rritjen e pagave. Ne vazhdojmë të blejmë me çmime shumë të larta. Mashtrim gjigant i Ramës që një rritje e tillë ndodh për herë të parë në Shqipëri.

PD do të miratojë sot rritjen e pagave edhe pse ky akt është i vonuar dhe i pastudiuar.”, tha Bardhi.

2 Komente

 1. F
  Fevzi pllazma

  deputetet jane zagare te pangopur. Rrogen e parlamentit as per para xhepi nuk u del. Marin nga 3-4 rrroga nga bizneset qu u bejne favore.

  1. k
   kacidhja

   E PAMORALSHME ESHTE O DYLBER TE RRISESH VETEM RROGAT TUAJA .NE NJE KOHE KUR POPULLI ESHTE ZHYTUR NE SKAMJE EKSTREME.VAZHDONI RRJEPJEN E KETIJ POPULLI DERI NE ASFIKSIMIN E ZHDUKJEN E TIJ.FAJI ESHTE I VETE POPULLIT

   Lini një Përgjigje

   Blog Tema