Rama-opozitës: Është e kotë të debatojmë e lagu se lagu, qeveria po bën rritjen më të lartë historike të pagave

25 Maj 2023, 11:36Politika TEMA

Rama-opozitës: Është e kotë të debatojmë e lagu

Kryeministri Edi Rama në fjalën e tij në Kuvend u ka kthyer përgjigje opozitës ku u shpreh se qeveria përballë tërmetit, pandemisë dhe luftës ka dhënë një ndihmë të madhe për qytetarët, por kanë qenë edhe faktorë që e ka stepur Partinë Socialiste ta bëjë më shpejt këtë lëvizje.

Rama u shpreh se është e kotë që kjo të debatohet.

“E keni marrë këtë vend kur tabela e klasifikimit ishte si vijon. 220 euro paga mesatare. Ndërkohë që Kosova e kishte 440 euro dhe rajoni më lart. Kemi qenë të fundit, me diferencë.

Me votimin e sotëm ne i hapim rrugën pagës mesatare 900 euro. Mjafton të shikohet sesa të ardhura kemi spostuar ne për të sistemuar në shtëpi dhjetëra mijëra familje për të kuptuar se pse kjo nuk u bë kur kishte mundësi të bëhej. Patsja erdhi pandemia, pastaj lufta. Sot vazhdon që në faturën e energjisë elektrike dhe për biznesin e vogël, të jetë dora e qeverisë.

Ajo që paguajnë familjet s’është vlera reale e faturës. Familjet shqiptare dhe biznesi i vogël paguan ekzaktësisht çmimin që paguanin përpara krizës. Qeveria ka pasur dhe ka vullnetin për të vazhduar të paguajë. Ne në verë do duhet të hapim diskutimin e fashës pasi konsumi do rritet. Nëse këtu do kishim të bënim me një ekonomi lënguese, nëse do të kishim të bënim me një pasqyrë si ajo që na vihet përpara saherë ka parlament me shifra një këtu e një atje si ajo përralla e asaj species që donte të zbukurohej dhe mori nga të gjitha kafshët ndonjë gjë dhe pastaj doli një monstër.  

Ekonomia është thënë këtu dhe ndryshe nga ata që thoshin ndryshe, Papunësia është në nivelet e para pandemisë. Konsumi është rritur. Eksportet janë rritur dhe të gjitha këtu s’janë opinione, s’janë as shifra të nxjerra nga mënga sipas qejfit. Është e kotë fare që sot të bëjmë debat e lagu apo nuk e lagu përballë faktit që kjo shumicë qeverisëse po bën rritjen më të lartë historike të pagave”- tha Rama

20 Komente

 1. Z
  Zona G.

  Rama I dashur! Bere mire! Me rritjen e rrogave! Nongrata ka marre peng PD por jo Qeverine dhe Shqip[erine! Ky tipi nongratae kerkon te terheq vemendjen nga dokumentata e CIA, ku del edhe anti pavaresi Kosove! Vazhdo! Lufto! Shif edhe nje rritje 30-50 % per 24-25. Do futesh ne histori ! Une jam tek z. Gri! E pelqej kete story. Vazhdo keshtu! Ne kete duam dhe voten per vijim deri ne 30! Je good Boy i Shqiperise! FLM.

  1. E
   Elba

   Puna juaj flet vete ska nevoje per fjale

   1. r
    rea

    Me nje lider si ju ne krye cdo gje po ndryshon ne vend dhe gjitashtu njerezit e punes po vleresohen ne cdo moment

    1. S
     Sonja

     Rritja e pagave i motivon edhe me shume njerezit per te punuar dhe gjithashtu ndihmon ne permiresimin e jeteses

     1. t
      titi

      shume e vertet dhe bravo i qoft

      1. t
       tosi

       muhabet saliu e iliri do bejn opozita nga lena te prena

       1. y
        ylli

        as e lega selahu nuk eshte , eshte akoma dhe me keq

        1. M
         Mira

         Sa te jeni ju ne krye vetem lajme pozitive do kete

         1. L
          Luis

          Nje nga vendimet me te mira eshte rritja e pages

          1. O
           Orsi

           Vendi po ecen vetem perpara me ju

           1. E
            Era

            Vetem qeveria e Rames mund ta beje nje rritje historike kaq te madhe te pagave

            1. K
             Klea

             Shqiperia shume shpejt do jete ne vend te pare per numrin me te madh te pagave ne rajon

             1. I
              Ina

              Opozita e ka mendjen vetem per mashtrime.Sa ishin ata te pushtet vetem e rrenuan kete popull

              1. R
               Redi

               Ju flisni me vepra dhe i mbani premtimet e mbajtura ndaj dhe kemi besim se dhe vendimin e rritjes se pagave do e vini ne zbatim

               1. I
                Irdi

                Nje nder vendimet me te nevojshme qe keni mare eshte ky i rritjes se pagave

                1. F
                 Fiona

                 Bravo z.Rama qe merni parasysh cdo kerkese te qytetareve dhe beni me te miren per ta

                 1. L
                  Leksi

                  Fal qeveris rama mund te ndodhi keto rritjet e pagave per tu duartrokitur ????

                  1. H
                   Henk

                   Elba, Rea, Titi, Sonja, Tosi, Ylli, Mira, Luis, Orsi, Era, Klea, Ina, Redi, Fiona, Irdi... Tema. Po a nuk keni pak turp që lejoni një person me 20 emra të ndryshëm t'i bëjë elozhe kaq të pështira Ramiut dhe qeverisë?

                   1. K
                    KATUNDARI PA SHKOLLE

                    Rritja e pagare do te sjelle rritjen e cmimeve per kete arsye jeta e pensionisteve do te behet me e veshtire .Parrulla e vitit 1991 pensionistet ne litar po realizohet sot

                    1. K
                     KATUNDARI PA SHKOLLE

                     Rritja e pagare do te sjelle rritjen e cmimeve per kete arsye jeta e pensionisteve do te behet me e veshtire .Parrulla e vitit 1991 pensionistet ne litar po realizohet sot

                     Lini një Përgjigje