“Ushtria serbe nuk është zero, kujdes...”, Fatmir Mediu: Rama të ulet me Albin Kurtin

1 Qershor 2023, 20:28Politika TEMA

“Ushtria serbe nuk është zero, kujdes...”, Fatmir Mediu:

Fatmir Mediu thotë se nuk duhet të mendojmë se ushtria serbe në kufi me Kosovën është zero.

Ai tha se Serbia është një nga vendet e rajonit Ballkanik që ka investuar më shumë në ushtri dhe se nuk dihet se ç’pasoja mund të kemi nga provokime të kësaj ushtrie.

Mediu tha gjithashtu se është e domosdoshme që krerët e Shqipërisë dhe Kosovës, të ulen e të bisedojnë pasi sipas tij në situata të tilla nuk kërcënohet vetëm Kosova, por për një konflikt në rajonin e Ballkanit.

“Pesha e ushtrisë serbe në kufirin me Kosovën është zero, njësoj si ushtria Meksikane në kufirim me Amerikën, është një krahasim, i cili në veprim konkret çdo provokim që vjen nga ushtria serbe ne nuk e dimë se ku e ka pasojën.

Ky është një lloj ngacmimi. Ore ushtria serbe nuk është zero. Nga pikëpamja e forcimit të ushtrisë, Serbia është vendi që investon më shumë se çdo shtet tjetër në rajonin e Ballkanit, i vetmi vend që e konkurron nga kapacitetet ushtarake është Kroacia. Ne mund të bëjmë insituata sa të duam.

Unë mendoj se Rama duhet të ulet me Kurtin, kryeministri shqiptar duhet të ulet me kryeministrin e Kosovës, po ashtu edhe presidenti Begaj me presidenten Osmani. Pastaj në një qëndrim të përbashkët duhet të ulen edhe me Vuçiç. Duhet të ketë takime institucionale sepse në situata të tilla nuk kërcënohet vetëm Kosova, por për një konflikt në rajonin e Ballkanit”,-tha Fatmir Mediu.

25 Komente

 1. b
  ben

  Nuk ulet me Kurtin kelyshi i Vucicit

  1. S
   Saleh Beni

   Te ulen o Ben si te mos ulen.E ti kthehen serbit me dy ushtrite e fuqishme qe kemi,ne dhe Kosova.Baca sali ka punuar per sovranitetin e Shqiperise prandaj eshte dhe sovranist (i leshit) Si nuk ke turp per komentet qe ben.Po do ti rruani bythen Vucicit po nuk qe Amerika. Ky Fatja jot i beri para e vila me Saleshin armatimet e pesedhjet vjeteve shtet. turp,turp ,turp

   1. M
    Mal Cori

    Aa , nuk e kuptoni Ramën ju trushplarë!.......... . Kur thotë ushtria serbe në kufi është zero, Rama ka parasysh se ajo ka të bëjë me SHBA, jo me Kosovën......... Se po qe për policinë e Kosovës, serbia për 2 orë është në Prishtinë.

   2. k
    kacidhja

    Pshko jep llogari per Gerdecin e mos u merr me ato qe thote Rama, se ti nui kupton dot.

    1. L
     LONI

     ti si minister kari i mbrojtes qe ishe cfare ushtrie krijove duke shitur edhe ato pak municione qe kishin ngelur nga sali serbi,mos fol plere se ti je nje nga shkaktaret e shkaterrimit te ushtrise shqiptare,cfare bere ti per modernizimin e ushtrise shqiptare,prandaj edhe po plasi nuk na plas kari se ti do humbasesh vilen tende,ne populli i thjeshte nuk kemi se cfare te humbasim plere.

     1. B
      Bardha

      Kur jep mend ky bajge

      1. B
       Barbarosa

       O Fato per cfare te ulet Rama me Binin ,derri eshte derr koke koqevari

       1. M
        Mara emigrante ne Itali

        E pse te ulet ? Kur e keni vezen ne bythe kerkoni ndihmen e Rames ,kurtin ka kush e kezhillon salikja qe e duan shume Kosoven .mir ja ben Rama as mos ta fershelleje fare .

        1. B
         Bastard.

         Jep dhogari per Gerdecin per Viktimat qe u vrane dhe per Kriminelin Sali qe bashkepunove ! kelysh miu..

         1. z
          zeni

          Ti duhesh te ishe pas hekurave o pis, ti je vrases mor maskara

          1. P
           Patriotet fallco

           Po me beleris kush te ulet

           1. P
            PO , PO

            Si gjithmone gjerat i shtroni seprapi e jo sic eshte e verteta . Gjithkush e di , qe Albin Kurti dhe Vjose Osmanllesha jane shkaktaret kryesore qe ushqejne qendrime e veprime keqdashese ndaj qeverise shqiptare , duke shkuar deri ne ekstrem , ne perpjekljet per te rrezuar mazhorancen e sotme dhe rikthyer ne pushtet bishen e Vicidolit me taborrin kriminal qe i shkon pas . Pra , ne vend qe te thuash : . . . Albin Kurti te ulet ne tavoline per te biseduar me E.Ramen , thua te shkoje mali te Muhameti e jo Muhameti te mali .

            1. P
             Pilo Lala

             Sakte, Vjosa Osmani dhe Albin Kurti jane fodull, hundperpjete.

            2. C
             Ceni

             Jep mend nje idiot qe di vetem te vjedh. O bole, Albini i ka keshilltaret, duhet vetem te kuptoje cfare i thone. Po si gjithe koqet, nuk disiplinon dot veten.

             1. T
              Tallavaja

              O Gerdecar, o ish gjeolog pa asnje dite pune, ke marre leje nga Saliu dhe Agushi per keto qe thua? Po ti nuk perfaqeson asgje, as 1% te elektoratit shqiptar, puthi koqet Sali Berishes qe te ka futur ne lista se do ishje anonim, o kryerepublikani pa idenditet. Pastaj gjithe media ne Kosove eshte kunder Rames, duan pavaresi te plote ne mendime dhe veprimet e tyre, pyet Nexhmedinin, Berat Buzhalen e kompani, se jane shume. Dhe sipas tyre, kane shume mend, dhe ne Shqiperi nuk ka mend Capisce.

              1. P
               Pal Melyshi

               Ky Fate Spiuni i Sigurimit kur do ja beje bustin Saliu sic u ka bere Spiunave te Sigurimit Sabri Godo dhe Azem Hajdari. Fate si e ke Dashnoren Eli Faren llacifacen e Koreced..???...!!!

               1. N
                Noke

                Si u be kjo dynja del nje vrases qe i poqi te gjalle 26 njerez e ai del te jep mend ne vend qe te zhuket te mos i duket katarja fare , te djallossha drejtesine qe e le te lire .

                1. G
                 Gerdeci

                 Ehhh kur flet fatmir gerdeci varrja politikes

                 1. M
                  Majmo

                  Dëgjojeni këtë koqen…se ka qënë edhe ministër mbrotje ky koqja. Hajt ku të futet o ish ministër koqe i koqeve!

                  1. M
                   Mbeshtetesi...

                   Bravo rama,pergjigje e sakte,,kurti si te ket koken te veri festen thot populli,,,bashk me ca' brekgrisur qe thojn jemi gati per lufte e,fshihen mbas forcave te kforit,,e pam ca' lesh lufte bot ,,,ju shkuli serbi me kuc e me mac, fal natos u kthyet prap ne kosove,,,

                   1. r
                    rrushi

                    Po ky flet nga burgu apo ka dale i pafajshem per mederen e Zenit dhe Berit?Akoma jep intervista ky dallkauk qe s'la prona pa falur per te krijuar nje reputacion kur i morri Godos partine.Apo mendon se vezhguesit e kane harruar kete tragjedi duke thetersuar pronat nen siglen e partiçkes se te ndjerit Godo.

                    1. h
                     hyseni

                     Kur te jep mend nje kriminel, nuk di cfarte mund te them. Ne vend qe ky krimineli te ishte ne burg ai vazhdon e zhvat taksat tona e aq me teper na jep edhe mend. Kush e mbron kete kriminel???

                     1. M
                      Muzaka i Ri

                      Po mire mor edepsez, I biri faturinos, nuk qe ti me Saliun dhe gjeneral Imamin qe nuk late tank ne kembe po i shitet per "skrap" ne Mal te Zi e Serbi?? Po kur u be politikan dhe rraca me e flliqur mjer ky popull.

                      1. R
                       Rrnofte LEXHENDA ! dhe ZAGARET

                       Edhe GERDECI nuk ishte ZERO. Kush jep mend! ?

                       1. F
                        Fate GERDECI

                        Zot fali! Kush jep keshilla.

                        Lini një Përgjigje