Vota e deputetëve të Melonit kundër Kosovës në KiE, Basha: Na surprizoi, s’e prisnim

17 Prill 2024, 12:50Politika TEMA
Vota e deputetëve të Melonit kundër Kosovës në KiE,

Kryedemokrati Lulzim Basha është shprehur se nuk priste që deputetë të partisë së kryeministres së Italisë, Giorgia Melonit, të votonin kundër anëtarësimit të Kosovës në KiE në Asamblenë Parlamentare.

Komentet Basha i bëri në një lidhje për Euronews Albania, ku tha se vota kundër e Fratelli D’Italia ishte një surprizë, por shtoi se deputetë të partive të tjera italiane bënë gjënë e duhur, duke votuar pro Kosovës.

Ai tha se duhet të vijojë puna edhe në Komitetin e Ministrave të Këshillit të Europës në maj, që të “vuloset” anëtarësimi i Kosovës në KiE.

“Te surprizat e pakëndshme disa prej kolegëve të Fratelli D’Italia (partia e Melonit) kishin marrë një drejtim, por nuk prismin që ata të ishin aq aktiv dhe të votonin kundër anëtarësimit të Kosovës në KiE. Falë bashkëpunimit të susksesshëm me faktorët e tjerë të Itanisë, që bashkuan votën për Kosovën në KiE.


Edhe Partia Popullore Europiane bëri punën e vetë. Kemi një parathënie të gjërave që na presin në Komitetin e Ministrave, që mendoj se aparati politik i Kosovës di ti lexojë mirë, për atë që e pret në vendimmarrjen finale atje. Përpjekja për t’i diskutuar të gjitha në të gjitha forumet, nuk është e frytshme”, tha Basha.

 

9 Komente

 1. L
  Loran

  Po kush te llogarit ty

  1. K
   Kot e ke Lul perkthyesi i Dik Martin

   Po qe per ty dhe nongraten o Lul Brava Kosova nuk duhej te fitonte pavaresine more plehre. Muk i hane dardanet e derdimenit kurti keto brockulla, prandaj te duah ty e nongraten ata te mjere.

   1. A
    Arbion Presheva

    Ka qene porosi e Edi Rames per inat te Albin Kurtit. Edi Rama bashkepunon me nje fashiste si Meloni, megjithese drejton nje parti te majte. O pika qe s'ju bie ketyre te majteve qe votojne Edi Ramen

    1. B
     Babilon

     Po cfare prisje ti me EdKarin mor loqe i vyshkur? Ptuuu rrace e mutit. Kellire qe te perdor familja gruaja dhe kunati si lecke per te fshire kepucet

     1. Roberto

      O Basha o Car me nyje. Dole nga gjumi lletargjik ti?? Kush te qi ty o trap. Kerkon te marresh vemendje me zor por nuk te pjerdh njeri.

      1. S
       Shkembi

       Me politikan eshte kerrici I’m se sa ky palla i Salehut.

       1. A
        Ashtu eshte, nuk ke cfare ben

        Shumica e italianeve nuk e mbeshteten Kosoven (votuan kunder ose abstenuan). Per krahasim, te gjithe armenet votuan pro edhe pse Armenia nuk e njeh Kosoven. Te dy rumunet votuan pro. 4 nga 5 greke votuan pro. Ukrainasi i vetem ne votim votoi pro. Sllovakia, Gjeorgjia dhe Azerbajxhani, qe nuk e njohin Kosoven, nuk moren pjese ne votim. Kur nje shtet qe nuk e njeh Kosoven nuk merr pjese ne votim (jo abstenim, por mospjesemarrje) ne praktike mbeshtet Kosoven sepse me mospjesemarrjen lejon rritjen e perqindjes se votave pro.

        1. T
         Trojan

         Ramut rrobshkerdhyeri dhe Meloni prosti ,,beni ca orgjira me zezake

         1. A
          Asnjeansi

          Votuan kunder Kosoves disa nga grupi i deputeteve te Melonit dhe jo i gjithe grupi . Epo , deputetet nuk shkojne ne Parlamentin Evropian si nje trup i vetem , ka edhe nga ata qe nuk i pergjigjen shumices dhe votojne sipas mendjes se tyre . Ketu nuk hyn as Meloni e aq me pak Rama . Duhet te jesh hajvan nga trute , te mendosh qe Rama i paska nderhyre Kryeministres italiane , qe te votoje kunder Kosoves .

         Lini një Përgjigje