Xhaxhai rrëfen të shkuarën e Benet Becit

30 Maj 2023, 17:20Politika TEMA

Xhaxhai rrëfen të shkuarën e Benet Becit

Benet Beci është lindur dhe është rritur në Tiranë, po origjinën e ka nga Shkodra.

Sipas xhaxhait te Benet Becit, Ismet Beci, gjyshërit dhe babai i kryetarit të Bashkisë, Benet Beci janë rritur në zonën e quajtur “Ura e Dervishbeg”. 

Ai një pjesë të fëmijërisë së tij e ka kaluar në shtëpinë e gjyshërve, të cilët vinte dhe i vizitonte shpesh, pasi ka qenë shumë i lidhur me ta.

Xhaxhai i Benetit, Ismet Beci i cili vazhdon të jetojë në Shkodër në lagjen e të parëve të tyre në Perash.

“Vocërria e fëmijëve tanë ka qenë e barabartë. Ne kemi qenë 4 vëllezër, i madhi dhe i vogli nuk jetojnë. Unë dhe babai i Benetit, Bariu jetojmë. Nëna e babai i Benetit jetojnë në Francë. Beneti me familjen në Tiranë. 

Një pjesë të vogël të fëmijërisë së tij e ka kaluar edhe në Shkodër deri sa ka ardhur momenti për të vazhduar shkollën se ka qenë dhe jashtë. Benet ka qenë që i vogël një fëmijë i urët dhe simpatik”- thekson xhaxhai i Benet Becit për Panorama TV.

Me tej, Ismet Beci thotë se Beneti është i lidhur me të gjithë të afërmit dhe të moshës më të thyer.

“Beneti është i barabartë me djalin tim, me tiparet e përbashkëta që kanë, me dashurinë dhe respektin. Sot është dhe më i lidhur me moshën tonë, me trashëgimtarët e babait të tij”- thekson ai.

Po si e sheh fitoren e nipit për të drejtuar Shkodrën? 

“Beneti nuk erdhi në Shkodër për t’u bërë kryetar Bashkie, por thjeshtë për Shkodrën. Si trashëgimtar i shkodran. Shkodra ka qenë e pastër gjithmonë, e kanë luftuar gjithmonë se ka vazhduar demokracinë deri në këtë moment. 

Ky është një rast i veçantë me dalë si socialist, ai s’është anëtar i Partisë Socialiste, se nuk ja ka kërkuar askush të bëhet anëtar i PS-së.

Thjesht është një qytetar shkodran me ndjesinë e shkodranit. Shkodra përderisa e ka zgjedhur besoj do t’ja lehtësojë punën dhe mundin sepse është në dobi të të gjithëve”- thekson Ismet Beci.

14 Komente

 1. K
  Kaonia

  E tepruat tani!Filloni beni ndonje pune e leruni gjyshrit e gjyshet se filluat te na e shpifni. Gjithe keto lavde per Benetin , apo te fillojme ti zëmë ne gojë ato që ka bere , që ka grire dynjane sa here ka qëne ne pune qe ska lene me euro pa vjedhur . Kaq se na hapet barkun sikur e kemi shenjt Benetin e mëmës.

  1. B
   Ben

   100% dakort. Keta po e bejne sikur qenka Jesu Krishti dhe me shkop magjik do bej gjera te medha. Uroj te bej per Shkodren, por shtypi Shqiptar dhe shoqeria Shqiptare akoma respektojne njeriun per shkak te origjines dhe familjes pavaresisht meritave te vete personit. Une nuk jam ne Shkoder, por me sigur populli atje nuk do ta votoje me per shkak te gjusherve por per punen. Lerini keto perralla me histourikun e familjes.

   1. V
    Vranakonti

    Kaonia! Ty nqs se nuk te pelqejn keto qe jane thene e jane shkruar per Benet Becin,mbylli syt dhe veshet dhe as mo i lexo dhe as mos i degjo. Nuk na behet shume von se i pelqen ti apo jo.

    1. A
     Arkiva e Tom Doshit - kanguri dykrenor

     “Kam kaluar një kohë të gjatë larg prindërve të mi kur isha i vogël. Shkoja për "gjueti" dhe peshkim me xhaxhain tim dhe shkonim me javë të tëra. Kishte një zakon të çuditshëm. Sma hiqte dorën nga prapanica. Mu bë ves dhe filloi të më pëlqente. Gjithashtu kalova shumë kohë me gjyshërit e mi.” Por pa dyshim Ismeti ishte një xhaxha i mrekullueshëm...ishte si një gotë limonadë freskuese në vrimën time të nxehtë të jetës”. Marrë nga ditari I Benet Becit

   2. t
    tomi

    S'eshte socialist thote ky plaku po ca eshte. Patronazhistet te kujt jane, bec bec beci

    1. S
     SHKODRANI

     Nderkohe ne Shkoder kane nisur Barsaletat me Becin... si ato "reaksionaret" qemoti me Pal Vaten...

     1. b
      blendi ...ziu

      Per te miren e Shkodres, shpresoj qe Beneti te mos i kete ngjare te atit, Bahriut, "vepra me e madhe "GJUHESORE" e te cilit eshte..."Nje liber qe nuk do te doja ta shkruaja" ?!!!

      1. U
       Ups

       Shikojeni me kujdes ! Duket si grua e trans ne burre .

       1. P
        Petrit

        Lajmi i ri: Beneti po ben kurs intensiv te mesimit te dialektit Shkodran qe te kete mundesi te komunikoje pa perkthyes.lajm nga Pioneri Digital.

        1. B
         Boll me ken shkodran

         Beneti nuk eshte soc,por deputet i soc dhe tani kryetar i soc.Beneti nuk ishte dhjerokrat por ishte me saliun ,ishte dhe eshte me parane,ka nuhatje per milionat.

         1. G
          Gajdexhiu

          Filloni punen se na rrut karin me historite e Belulit. Te shohim si do shkoje tani se jeni katandise si luizi

          1. D
           Durresi

           Myslyman me emrin Benet?! Vetem ne Shqiperi ndodhin keto...ose familja ka dashte me u shkeput nga origjina islame e te pareve. Po te jete keshtu eshte e drejte....

           1. S
            Shkodrani

            Feja ne Shqiperi eshte si puna e partise. Sot jam keshtu neser ashtu. Kjo ndodh rendom me te gjithe popujt qe perpiqen te mbijetojne. Personalisht nuk e shoh fare aspektin fetar te askujt.

           2. E
            Era

            Era Lërini njerezit te punojnë Ai kudo qe ka punuar ka shkëlqyer SUKSESE BENET

            Lini një Përgjigje