Zbythet Ilirjan Celibashi, njeh Enkelejd Alibeajn si kryetar të PD

16 Mars 2023, 17:37Politika TEMA

Zbythet Ilirjan Celibashi, njeh Enkelejd Alibeajn si kryetar të PD

Komisioni i Ankesave dhe Sanksioneve rrëzoi sot KQZ-në dhe regjistroi Partinë Demokratike të Enkelejd Alibeajt në zgjedhjet vendore të 14 majit. 

Pas këtij vendimi duket se edhe KQZ ka “ndryshuar” qëndrim duke pranuar vendimmarrjen e KAS. Në një njoftim për mediat, KQZ kërkon plotësimin e dy dokumentacioneve nga ana e Enkelejd Alibeajt.

Një prej tyre është edhe deklarata solemne, që deri më tani ishte bërë edhe “ngërçi” që nuk lejonte regjistrimin e PD-së.

Sipas njoftimit, deklarata e angazhimit solemn mund të firmoset edhe nga vetë Enkelejd Alibeaj në cilësinë e kryetarit të komanduar të PD-së.

Deri në vendimin e sotëm, kryekomisioneri Celibashi shprehej se një deklaratë e tillë, sipas ligjit mund të firmosej vetëm nga ana e Lulzim Bashës, i cili figuron si kryetar i PD-së në regjistrin e partive politike.

Për shkak të këtij arsyetimi, Celibashi vendosi dy herë që të mos pranojë kërkesën e PD-së së Alibeajt për t’u regjistruar në zgjedhje. Por ditën e sotme, KAS e hodhi poshtë vendimin e KQZ-së dhe pranoi kërkesën e Alibeajt.

Njoftimi i KQZ-së:

KAS vendos të regjistrojë subjektin zgjedhor “Partia Demokratike” me kryetar nënkryetarin, z. Enkelejd Alibeaj, në cilësinë e kryetarit të komanduar të Partisë

Komisioni i Ankimimeve dhe Sanksioneve shqyrtoi dy kërkesat ankimore të depozituara në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve:

1.Kërkesa ankimore nr. 32 e depozituar nga Partia Demokratike e Shqipërisë me objekt “Shfuqizimi i vendimit nr. 172, datë 14.03.2023 të Komisionerit Shtetëror të Zgjedhjeve “Për shqyrtimin e kërkesës së “Partia Demokratike”, për regjistrimin si subject zgjedhor për zgjedhjet për organet e qeverisjes vendore të datës 14.05.2023” dhe regjistrimin si subjekt zgjedhor të Partisë Demokratike të Shqipërisë sipas kërkesës nr. 27, datë 05.03.2023 dhe dokumentacionit shoqërues të saj dhe të protokolluar në KQZ në datën 06.03.2023 me nr. 1337, të paraqitur në emër të PD nga përfaqësuesi z. Indrit Sefa;

2.Kërkesa ankimore nr. 33 e depozituar nga Partia Demokratike e Shqipërisë me objekt “Kundërshtimin e vendimit të Komisionerit Shtetëror të Zgjedhjeve nr. 172, datë 14.03.2023 dhe ndryshimin e vendimit duke vendosur regjistrimin e Partisë Demokratike të Shqipërisë përfaqësuar nga kryetari Sali Berisha, si subjekt zgjedhor në zgjedhjet për organet e qeverisjes vendore të datës 14 maj 2023”.

Në përfundim të shqyrtimit, KAS me shumicë votash vendosi rrëzimin e kërkesës ankimore nr. 33 të ankuesit “Partia Demokratike”, përfaqësuar në seancë nga z. Ledio Nuraj dhe z. Franci Nuri.

KAS me shumicë votash vendosi pranimin e pjesshëm të kërkesës ankimore nr. 32 të ankuesit “Partia Demokratike”, përfaqësuar në seancë nga z. Indrit Sefa dhe detyrimin e partisë “Partia Demokratike”, të depozitojë në KQZ dokumentacionin shtesë si më poshtë vijon:

1.Deklaratën sipas shkronjes “b” te pikës 2 te nenit 64 të Kodit Zgjedhor me të dhënat për nënkryetarin z. Enkelejd Alibeaj, në cilèsinë e kryetarit të komanduar të Partisë;

2.“Deklaratën e angazhimit solemn” të nënshkruar nga nënkryetari z. Enkelejd Alibeaj, në cilësinë e kryetarit të komanduar të Partisë;

si edhe ndryshimin e vendimit të Komisionerit Shtetëror të Zgjedhjeve dhe detyrimin e Komisionerit të regjistrojë subjektin zgjedhor “Partia Demokratike” me kryetar nënkryetarin, z. Enkelejd Alibeaj, në cilësinë e kryetarit të komanduar të Partisë.

22 Komente

 1. E
  Erzeni

  Qelibash,leri qokat ne favor te Sali kriminelit,o bej punen,o largohu,mjaft me me artifice ligjore,e lagu se lagu,behu njehere burrrr,se nuk ke qene asnjehere ne jeten tende.

  1. a
   ana

   e pse qenka artifice??? Lul byca a ka dhene dorreheqje me shkrim? Nese po, perse nuk eshte depozituar ne regjistrin e gjykates per partite politike? Fakti qe nuk eshte regjistruar do te thote se nuk ka dhene doreheqje, pra ligjerisht vazhdon te njihet si kryetar i saj. Ja kaq e thjeshte eshte gjendja. Ndaj Celibashi me te drejten e ligjit kerkoi qe lul byca te firmoste deklaraten sipas regullores se KQZ-se.

   1. V
    Vranakonti

    Tani,pas vendimit te KAS Celibadhi eshte i qet,i lehtesuar sepse pergjegjesine e ka KAS. Vendimi i pare i KQZ ishte i drejte.Tani qe KAS nxori vedimin Celibashi justifikohet dhe thot se keshtu vendosi KAS.

   2. M
    Mara emigrante ne Itali

    Ooooo ju te pd --ista pederast ku ka zbythje te Ilirjanit ?duhet te mesoheni vendimi i nje gjykate duhet te zbatohet ,dhe alibaba nuk eshte kryetar por i komanduar ,qe do te thote qe mbas mbarimit te zgjedhjeve pd -ja juaj duhet te beje zgjedhjet eshte i detyruar ,ju jeni mesuar qe çdo gje duhet ta merni me dhune .oparti fashiste ju jeni te gjithe te perlyer .

    1. P
     Pilo Lala

     Celibashi nuk duhet marre seriozisht...., viktime e fisit Fatmir Mediut. Jeton i lumtur ne naivitetin dhe paburrerine e tij.

    2. a
     arqile

     QELIBASHI DUHET TE SHKOJE BASHKE ME SALI KRIMINELIN NE BURG.Turp i madh per nje jurist aq me shume per nje kryetar te KQZ qe ben interpretime ne favor te kriminelit sali megjithe qe ky e di ligjin .Qelibashi duhet te jape doreheqjen ne menyre te prere dhe te gjykohet nga drejtesia.Vafsh ne djall o mbrojtrs i kriminel sali berisha sa me shpent bashke me kriminelin shko ne burg.

     1. F
      Fisniku i Freskut

      "Burri" i motres se mafiozit Fatmir Mehdihoxha mund ta njohe Alibeajn si Kryetar i PD, por ne kurre me nuk do ta njohim Celibashin si kryetar i KQZ.

     2. F
      Fat man

      O Mero Tullaci apo Koke-Duce, perse perdor fjalen zbythje, se Celibashi zbaton nje vendim te KAS qe eshte permbi KQZ, eshte vendim i nje organi te zgjedhur POLITIKA nga Kuvendi i kurvave. Kjo fitore e Alibeut dhe Gaz Qorrit eshte ne vazhden e fitoreve qe u ka lene Lul Basha Shqupisave.

      1. k
       komentues i perhershëm i Meros

       Fat man, ju jeni njerez qe s'merrni vesh fare nga kjo bote, ndoshta dhe mangut por te fiksuar se dini me shume se te tjeret, tru mund te keni dhe 5 kg, por ai tru nuk ka asnje nje rrudhe, do te thote se mendje keni zero. Njerez te fiksuar dhe te semure. Celibashi eshte njeri i zgjuar por kur vihet ne sherbim si eshte vene dhe kur e ka gruan kurve qe nuk ndihet asnje gazetar apo media per vrasjen e Olldashit, detyrimisht eshte futur ne lambirinthe te rrezikeshme. Une nuk e di e ka ate motren e Fatmirit me grua, por ne qofte se e ka, e ka vetem si vegel femrore, ne qoftese nuk e ka, e kane futur ne kurth. Celibashi beri gabim fatal qe ne fillim; duhej te vendoste vete se cila ishte PD ligjerisht dhe nuk duhej te pronocohej fare politikisht se futi veten ne çorben e Sali Berishes. Por me sa kam pare une i larguari tridhjete vjeçar, ne Shqiperi per parà kane parasysh poezine e Hasan Zyko Kamberit nga Frakulla e Madhe.." per parane, vret dhe t'ane, drite kush gjeti trahanane. Keshtu jeni katandisur ju per nga morali dhe fshini bythen me familjen dhe flamurin kombtar per parà! Njerez te semure si me covid. Celibashi e ka per detyre te zbatoje vendimin e KAS , por ne kundershtim me ate qe thua ti, mund ta çoje dhe ne APEL. Por Celibashi e çoi ne KAS sepse nuk donte ta merrte vete vendimin dhe e mirepriti ne heshtje me gjithe te drejten per ta apeluar. E kupton tani , se u zgjata?

       1. e
        edi

        Shyqyr qe u gjende ti o komentues i perhershem i Meros e na sqarove bashke me emigranten ne itali se sa per ne "idiotet" qe s'kuptojme asgje nga politika do i besonim Fat Man-it.

      2. F
       FCB

       Ja dhe Merrua fshatari qe ben interesantin , u dinte qe Rama do i fuste Alibashet ne zgjedhje , e dinte i madh e i vogel , mgjth kot e ka , Bardhin se voton as i dashuri vet :))

       1. L
        Lushnjari demokrat

        Kurse Sali komunistin non grata e votone banda e tij b... lepirese kriminale qe i shkone pas por te gjatin e Edi Rames do marrin

        1. e
         edi

         Bravo lushnjari , ja paske pare e provuar duket.

       2. D
        Drini

        Qelbashi jo vetem do zbythet, por edhe do zpidhet.

        1. S
         Skenderi

         Po votime me 14 maj do te behen? Me keta opozitare si Enkeledi me Bardhon Rama tall b….. gjithe diten dhe i fiton te gjitha bashkite. Nuk ka pse shpenzohen kot miliona $ me mire t’u a japin pensionisteve te blejne ndonje buke per te ngopur barkun.

         1. L
          Laura

          O "Skender", ne betejen e kemi per pastrimin e PD -se nga kreu i agjentures serbo-ruse ne Shqiperi, kryekrimineli dhe kryehajduti Sali Sheqere Vuk Berisha, per te hapur rrugen e matejes me PS dhe Edi Ramen ne zgjedhjet parlamentare 2025. Ne shpresojme, por me Sali Nongraten, Edi Rama e sundon Shqiperine edhe per 100 vjet!

         2. B
          BARRIU

          Cilibashi kokra e merhumit. Gjynah qe ka rrjedhur. E lagu, se lagu. Cfare kryetari pa formim juridik. Te dhjefsha mendjen. Largohu me mire.

          1. E
           EdKari

           Bythet e zbythet

           1. v
            votuesi

            Kjo nuk eshte zbythje e Celibashit por nje loje e piset e tij duke i bere qejfin SALIUT DHE ALIUT!Ai e dinte shume mire qe kjo ishte zgjidhja ndaj e beri edhe ate truke.Ky eshte niveli i Istitucioneve tona,me njerez qe postet i kane ne sherbim te interesave te tyre..Fatkeqesi kombetare.

            1. M
             Mero gazetari

             Ore nje pyetje kam per ty: luli a ka dhene doreheqje zyrtare apo jo? Me fjale goje e ka dhene se e kam degjuar, por me shkresa a e ka dhene? Se llafet i merr era kupton apo jo.

            2. F
             Fjale ne "Demokraci"

             "Demokracia" Shqipetare jo vetem qe nga Ngopi me "Demokraci",..por edhe me nje Fjalore qe vetem ne Politike Perdoret....hejbete keta jane ata te "Medhenjete" qe Udheheqin Kopen... 1-P.sh Shkrimi i mesiperm e Fillon me ZBYTHET Celibashi??Une do te thoja se dikush tjeter e ka ne BYTHET... dikush tjeter e "Merre" per Gryke...ka Politikane qe Gojet e liga thone se e "Marrin dhe bien Gerrnetes"..si p.sh Like Floriri, por edhe per Zenin e Berishes keshtu thone...Tironesit i thone "I BIE BYTHES"..dikush nga Kavaja e quan "Sum qim"...ect...po pse te mos perdorim Fjale te tilla kur vete ish Kryegomari Sali Berisha...i thoshte Kryeprokurores Ina Rama "Lavire Bulevardi":::dhe jo pa u menduar por ne mese te Mixhilisit... 2.Po te vazhdojme, me Zbythet, Bythet..e merer ne By..thet....do te dalim te Dritan Preshi, edhe ai te Rende e ka Hurin e Preshit...pra Politika jone qe na Udheheq, dhe "Vetem te mira" presim eshte e Prirur qe te Perdore Fjale te "Reja"..por pa Harruar te Vjetrat si.psh:Ja Futa , ma Futi..do ta Fuse...sepse fjaleet Kurve dhe Putane jane teresishte te Rendomta,sepse Kurvat dhe Putanat ne Shqiperi jane Modele, jane VIP-Girl...jane "Artiste"..jane Yje Instagrami ect... Por gjithe se si Vendin Kryesore e ze Politika, p.sh Monika Kryekurva, qe nuk le raste sa ne Vjene dhe San Marin qe te behet e Bukur, qe te behet Ylle, ect....duket se edhe kjo ka Doren e Gjate nga :LIKE Floriri, qe i solli edhe "Futbolliste Afrikane" qe ti benein Shoqeri Krevatit dhe Gopi, qe asnjehere nuk dnihet e Ngopur...po pse jo nje Monika Kemi...dhe keshtu Fjalori eshte dhe do te mbushet me Fjale te Reja nga Politika...qe ne Populli ju Themi Politikane Shkerdhata, Kurva, Burre-Kurve ect...lol

             1. N
              Noci

              Une nuk jam askush dhe them qe Celibashi nuk u zbyth por zbatoi ligjin kur nuk i regjistroi dhe zbatoi vendimin e gjykates kur i regjistroi Shteti ecen me ligje e jo me emocione.Njerezit e PD jane te paafte prandaj kane vajtur ne ate gjendje plus sherri Berisha

              Lini një Përgjigje