Sali Berisha non grata në BE? Ja si përgjigjet Borrell

16 Mars 2023, 13:47Politika TEMA

Sali Berisha non grata në BE? Ja si përgjigjet Borrell

Teksa po përflitet se Sali Berisha mund të shpallet non grata edhe nga BE, zyrtari i lartë Josep Borell tha se nuk ka asnjë informacion për sanksione ndaj ndonjë shtetasi shqiptar.

“Nga pikëpamja jonë e vetmja gjë që mund të themi është që ne i marrim vendimet për sanksionet e Këshillit dhe këto janë pjesë e politikës së jashtme dhe sigurisë, por mesa di unë nuk kam asnjë informacion për propozim për sanksione për qytetarë shqiptarë,” – u shpreh Borrell.

Zyrtari i lartë i BE-së e dha deklaratën për gazetarët në konferencën e përbashkët me Edi Ramën dhe Oliver Varhelyin.

17 Komente

 1. E
  Erdogan

  Pa marr leje nga Ata qe e kane cilesuar Non Grata ky nuk ben levizjen me te vogel. Populli shqiptare do duhej te dinte perse nje figure politike si Berisha me shume ndikime Negative ne shtetin shqiptare eshte Non Grata kur ishte pi ky qu ishte "Burre State" per Ata. Limoni hidhet ne koshin e plehrave kur e shtrydh.

  1. P
   Pilo Lala

   Fitore e madhe e Saliut.... Nuk eshte non-gratta nga Europa. Shikoni cfare tallje po i bejne, nuk ka me turp.

   1. F
    Familja sb non grata

    Sali Non grata nuk ka qene asnjehere Limone por vetem bajge derri

    1. K
     Kalec Dega

     Komunistat si Berisha ne Tema bejne sikur jane kunder komunistit Berisha.Pse budalla ishte Edrdama qe e nxorri ne pensjon dhe jo para drejtesise.....lol

    2. D
     Dante

     Rotacioni eshte gjithmone i mire. Gjithmone. E ka treguar historia e njerezimit. Edhe nqs vjen dikush me i keq se paraardhesi, rotacioni eshtr prap opsioni me i mire. Boll me me sulltaner. Rama kaq i mire na doli sa percolli merkelin, boris johnoson, obamen , trumpin dhe tani dhe Biden per pak kohe. Po si nuk ju vjen turp nga vetja ketyre palo liderave. Qe vijne ne pushtet me zgjedhje te lira dhe pastaj bejne cdo gje per ta kthyer pushtetin ne te perhershem. Sic ben Orban, sic ben erdogan sic ben Putin, sic ben llukashenko sic ben Rama! Keta jane armiqte e vertete te njerezve. Edhe presidenti Amerikan pas 8 vjetesh maksimumi sikur me imiri ne histori te jete nuk zgjidhet me. Sepse rotacioni eshte gjeja me e mire. Energjite nuk jane me njesoj so vitin e pare si te tetin. Dhe e vjera i hap rruge te rese. Vetem ketu te ne na del ky gjigandi yne. Qe as nuk lodhet as nuk merzitet dhe qe pretendon te jete me i miri. Epo kjo ska b.. ku te rrije. Nqs ne kushtetute do ishte shprehur qe kryeministri ne asnje rast nuk mund te rrije me shume se dy mandate, qe presidenti ne asnje rast nul mund te rrije me shume se dy mandate, qe kryetari i bashkise ne asnje rast nuk mund te rizgjidhet pertej dy mandateve, jo vetem qe shqiperia do kishte qene nje vend me i mire por do kishim mbyllur prej kohesh dhe historite me treshen Berisha- Rama- Meta. Do kishte hapesire per njerez dhe energji te reja. Vendi do merrte fryme me lirshem. Do ishte nje vend me i mire. Zgjohuni shqiptare. Mos votoni lidera te perhershem. Kerkoni kufizimin e mandateve. Shikoni boten. Nuk ka asnje vend perendimor me kufizim mandatesh qe mos jete nje vend me i mire, jo se ne por dhe se vende autokratike si Hungaria, Turqia, Rusia, bjellorusia etj. Mendoni per vete njerez. Per te ardhmen tuaj. Te femijeve tuaj.

     1. D
      Demokrati i shqupit ,jo Nevojtores

      Dante ,tu befte gjak e dhjame ( m…..i ) thone ,po mor ceceni i Non Grates

      1. z
       zhvejku

       Dante! Ti ke mendimin tend dhe po merre shembuj ku i cileson si diktator ata qe popujt e tyre i zgjedhin me vote te lire, apo ashtu i leverdis ustallareve se nuk pranojn te behen vasal te tyre e i ven epitetin, dhe ne qe ketej pa gje te keqe i quajm diktator!! Perse se permend Merkelin, Kohlin te gjermanis mos permend Anglin qe kane qen ne pushtet nga 15 vjet. Xhdo gje mund te thuash per Ramen vetem diktator smund ti thuash, dhe ai qe per shumicen e popullit njihet dhe dihet qe eshte diktator "miku jone i madhe" e ka quajtur, burre shteti...! Ne si popull nuk dim te protestojm, tre shqiptar ne nje mendje si gjen kurr. Jemi te vetmit ne bote qe i presim udheheqesit me kenge dhe pse e dim qe na vjedhin e na poshtrojn, kjo eshte nje nga te keqijat tona...!! Te pershendes Zhvejku!

      2. H
       Hana

       Taulant Balla-Bla-Bla-Bla!

       1. E
        Evisa

        Kur do arrijmë të kuptojmë ne, se vëndet e qytetërimit perëndimor janë monolitë, kanë qëndrime të njëjtë përsa i përket vendimeve të marrë qoftë dhe nga një anëtar i vetëm. Sepse vendimi për Berishën është marrë detyrimisht në konsult me të tjerë, ndaj mund të thuhet se mjafton vendimarrja e Departamentit të Shtetit Amerikan për të gjithë. Anglia mori vendim vetë për t'a shpallur nongrata, jo vetëm për arsyet që vë në dukje Departamenti i Shetit, por për arsye të saj, duke e rënduar akoma më keq pozitën politike për Sali Berishën.

        1. Z
         Zot na fal cfare ke krijuar !

         Perbindeshin e Shpelles se ViçiDolit duhet ta shpallin vete shqiptaret NON GRATA per fatekeqesite qe u ka shkaktuar. Duke VOTUAR si qytetare.

         1. R
          Rorirota

          Po ç’prisni nga ky malli. Anglia e ka shpallur, se doli nga BE. Mirë e ke ti më lart, ai duhet damkosur nga vetë shqiptarët se ka 32 vjet që nuk na hiqet sysh. Fara e keqe…

          1. a
           alphade

           Po ky kodosh spanjolli gjithemone kontra- pedal (contraverial) me Shqiperine, sabo- tator i ceshtjes shqiptare ! He se basket do ja hane koken shovinisteve spanjolle ashtu si Kosova Beogradit ne mos heret apo vone ! Le te hedhin vicka si serbet ashtu edhe spanjollitet, fundi do te jete nje dhe vetem nje Vetvendosja e popujve ! Si basket dhe kosovaret jane POPUJ duan apo nuk duan herarket e Beogradit apo “Madrith-lenjet” qe as emrin e kryeqytetit te tyre s’dine te shqiptojne dhe boten duan te drejtojne ! Ikni more katrane …..!

           1. A
            AX

            Kosovaret nuk jane popull me vehte por pjese e popullit dhe kombit Shqiptar ne maxhorance dhe Serb ne minorance.

           2. l
            librazhdjoti Ball-ist

            Jo ore Borrell se nuk di gjo ti...shko e pyet nje here shokun Balla se ta sqaron me sakte!

            1. t
             tata luigji

             E mbron plaku plakun te dy me prostat

             1. p
              pse nga te tille turinjsh kerkoni Dejtesi ju e !

              ky o gen Krokodili ne Versionin Njeri !

              1. a
               alphade

               AX…..ke te drejte por une e thashe ne kontekstin e VV se popujve ! S’ka pike dyshimi: kosovaret jane shqiptar 24 karatsh…..!!!!

               Lini një Përgjigje