Njohu "non grata"-n si kryetar të PD, Celibashi: Partitë të bëjnë kujdes me kandidatët me rekorde kriminale

16 Mars 2023, 11:47Politika TEMA

Njohu "non grata"-n si kryetar të PD, Celibashi: Partitë

Kreu i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve Ilirjan Celibashi i bëri thirrje partive politike që të jenë të vëmendshme në procesin e përzgjedhjes së kandidatëve të tyre në zgjedhjet vendore të 14 majit, sa i përkjet atyre që mund të kenë rekorde kriminale në të kaluarën.

“Thelbësore që kandidatët që do u paraqiten të jenë individë të përshtatshëm e me integritet që t’u shërbejnë interesave të zgjedhësve. Një kandidat i përshtatshëm zotëron kualifikimet zotësitë dhe atributet e nevojshme për të mbajtur poste publike, janë individë që kanë një histori të dëshmuar të sjelljes së tyre etike, integritetit dhe respektit për shtetin e së drejtës. Dikush që është i aftë të marrë vendime që të ndihmojë e bashkëpunojë me zgjedhësit.

Zgjedhja e kandidatëve të pastër ligjërisht thelbësore për funksionimin e duhur të një shoqërie demokratike. Këta individë kanë më shumë gjasa të mbështesin parimet e demokracisë dhe veprojnë në interesin më të mirë të zgjedhësve të tyre e të punojnë me zyrtare të tjerë në interes të qytetarëve.

Zgjedhja e kandidatëve të papërshtatshëm me rekorde të shkeljes së ligjit, veçanërisht në atë penal mund të ketë pasoja të rënda për procesin demokratik. Zgjedhja e kandidatëve të papërshtatshëm mund të çojë në një sërë pasojash të rënda përfshirë korrupsionin dhe nepotizmin më së pari.

Individë të tillë mund të përdorin pozitat e tyre të shtetit për përfitime personale të përfshihen në praktika jo etike e t’u japin përparësi interesave të tyre. Kjo gërryen besimin e publikut në procesin zgjedhor e minon legjitimitetin e qeverisë së zgjedhur qoftë qendrorë dhe ajo lokale“, tha Celibashi.

Ironia është se njeriu që flet për shmangien e kriminelëve, njohu si kryetar të PD një person të shpallur "non grata", paavarësisht vendimit të Gjykatës, që thotë të kundërtën.

23 Komente

 1. Q
  Qenef-anadolli

  Cirk palacosh ne majat e arnautistanit: Palaco i mesjetes bash qelbesira,por dhe me palaco Rami-kryeveziri.

  1. K
   Komunist me Rolex

   Ta votojne ligje qe kush shpallet non grata të mos jetë ne politikë, por nuk duan si PS si PD Nga ana ligjore nuk ndalon dot nje person non grata të kandidoje pasi per ligjet shqiptare nuk ka asnje vlere ligjore

   1. M
    Martin

    LIgji qe kush shpallet Person Nongrata nga aleatet e medhenj te Shqiperise Demokratike nuk u intereson ne radhe te pare deputeteve miliardere socialiste.

    1. J
     Juristi plepave

     Martin mbje gojen kur thua Shqiperine Demokratike se ne jemi Shqiperia Demografike duke u futur edhe ti brenda o hej o hej o hej!

    2. c
     ceni

     O kumunist,Non Grata konsiderohet nje person qe nuk eshte i deshiruar ne Amerike dhe kaq!Saliu duhet te ishte "non grata" ne Shqiperi pasi ka bere krime,vjedhje dhe pervehtesim te pasurive te ketij vendi!Amerikanet qe deri dje e quanin "burre shteti" sot per te rruajtur te mbrapmen e tyre nga pakenaqesite qe sa vinin e por rriteshin u distancuan prej tij 'dejuro' se 'defakto' jane perseri me te!Ndaj dhe Saliu insiston qe do vije nje dite dhe do me kerkojne falje ata qe e krijuan dhe e perdoren per mese 30 vite per interesat e tyre.

    3. t
     toni

     polotikanet shqiptare jane spermë e cuar dëm....

     1. L
      Ligjerisht

      Tregoni ligjin (nese ka) qe nuk jejon ate qe shpall 'non grata' DASH amerikani te garoje si kryetar partie ne Shqiperi dhe jeni ne rregull pastaj.

      1. I
       Ilir Floriri

       E cfare mund te presesh nga nje matuf qe ja dridhte gruaja, nje pederast i felliqur.

       1. A
        Andreas

        I shpallur "non grata" nga kush?!!

        1. t
         trimi

         Nga ai qe ta mbush

        2. F
         Fuati nga Skrapari

         Nuk ka fyerje më të madhe për kombnin tonë se, kur shikon politikanë si kryekrimineli i kombit tonë, Sali Shpellar Berisha, Ilir Meta dhe, nëpunës të lartë, si ky Celibashi. Mjer kombi i ynë!

         1. R
          Revolucionari

          Duhet vizituar tek 5-sa ky Qeleshbashi pasi për çdo ditë që kalon duket që gjendja e tij është rënduar keqas. Po vazhdoi kështu, ky Qeleshbashi, rrezik që zgjedhjet do ti çertifikojë përmbys d.m.th. partia me më pak votues do jetë fituese. Hajde Qeleshbash, hajde.

          1. A
           Anisa

           Pse me ngjan si kufome ky Celibushi ?? Fytyre pa muskuj pa levizje, ngjyre e cuditshme

           1. G
            Gaqo

            Po me Ramen ç'pate o qenef-anadolli?

            1. k
             k

             Këta janë të gjithë degjenerata të korruptuar. Shtet në shërbim të korrupsionit dhe krimit.

             1. E
              Evisa

              Zoti Celibashi! Gjithmonë sipas perceptimit tuaj, i konsideroni me të shkuar kriminale ish spiunët e sigurimit të shtetit ose ata që kanë shërbyer në strukturat e këtij organizmi?

              1. s
               shelegura

               Qilibash ,qilibash flet per nje kryetar bashkie dhe mbron non ngraten sali.

               1. R
                Rezi

                Po ata që i bëjnë shantazh drejtësisë, si Sali Berisha, me të kaluar kriminale që e ka shmangur drejtësinë duke mos shkuar asnjëherë në polici a gjykatë të dëshmojë? Hipokriti Qelbashi na flet për zbatim ligji, kur vetë e shkel ligjin. I besohen zgjedhjet këtij? Ky do ja japë votat Berishës e Matës në tavolinë. Është misioni i tij i fundit para se të dalë në pension, për babain shpirtëror kriminel Sali Berisha.

                1. D
                 Dante

                 Rotacioni eshte gjithmone i mire. Gjithmone. E ka treguar historia e njerezimit. Edhe nqs vjen dikush me i keq se paraardhesi, rotacioni eshtr prap opsioni me i mire. Boll me me sulltaner. Rama kaq i mire na doli sa percolli merkelin, Tony Blair, boris johnoson, Conten, Mario Dragin, obamen , trumpin dhe tani dhe Biden per pak kohe. Po si nuk ju vjen turp nga vetja ketyre palo liderave. Qe vijne ne pushtet me zgjedhje te lira dhe pastaj bejne cdo gje per ta kthyer pushtetin ne te perhershem. Sic ben Orban, sic ben erdogan sic ben Putin, sic ben llukashenko sic ben Rama! Keta jane armiqte e vertete te njerezve. Edhe presidenti Amerikan pas 8 vjetesh maksimumi sikur me imiri ne histori te jete nuk zgjidhet me. Sepse rotacioni eshte gjeja me e mire. Energjite nuk jane me njesoj so vitin e pare si te tetin. Dhe e vjera i hap rruge te rese. Vetem ketu te ne na del ky gjigandi yne. Qe as nuk lodhet as nuk merzitet dhe qe pretendon te jete me i miri. Epo kjo ska b.. ku te rrije. Nqs ne kushtetute do ishte shprehur qe kryeministri ne asnje rast nuk mund te rrije me shume se dy mandate, qe presidenti ne asnje rast nul mund te rrije me shume se dy mandate, qe kryetari i bashkise ne asnje rast nuk mund te rizgjidhet pertej dy mandateve, jo vetem qe shqiperia do kishte qene nje vend me i mire por do kishim mbyllur prej kohesh dhe historite me treshen Berisha- Rama- Meta. Do kishte hapesire per njerez dhe energji te reja. Vendi do merrte fryme me lirshem. Do ishte nje vend me i mire. Zgjohuni shqiptare. Mos votoni lidera te perhershem. Kerkoni kufizimin e mandateve. Shikoni boten. Nuk ka asnje vend perendimor me kufizim mandatesh qe mos jete nje vend me i mire, jo se ne por dhe se vende autokratike si Hungaria, Turqia, Rusia, bjellorusia etj. Mendoni per vete njerez. Per te ardhmen tuaj. Te femijeve tuaj.

                 1. N
                  Noc RRoku

                  Tjeter e thena tjeter e bera . A ju kujtohe se cfare beri PD per personat non grata per Z Tom Doshi e Vangjush Dako. Tani nuk bejne ze fare dhe jane pajtuar me non graten bile e mbrojne me tere fuqine we kane.Taman parti me dy standarte . Turp per njerzit qe i shkojne prapa non grates dhe se shpejti do te shpallet parti terroriste.

                  1. I
                   I indinjuari.

                   Celbash do beje shume mire te jepje dorheqen dhe te shkoje ne shtepi ,dhe jo te njihje Sali kreminelin si kryetar te PD. Keto denglat qe thua jane vicka per te mbuluare mutin me shurre more edepses dhe sherbys i te keqes dhe jo te mires dhe ligjit ne teresi .Lereni demakogjine mor te paudhe se nuk ju shkon me se juve ju ka dale kallaja fare por nuk doni ta shikoni.Dihet se vetem populli i vertete ju shikon dhe shume mire bile..TURP Celibash.

                   1. T
                    Trebeshina

                    E dhjeve Qelibash,po pate surrat jep dorehejen,bashkohu me foltoren,ose me Mehdiun.

                    1. L
                     Loni ish dashnori i Grides!

                     Hiqeni mor kete rrote kari nga ai post. Kunati i Fatmir Mediut qenit te non-grates...

                     Lini një Përgjigje