“Reforma në drejtësi po jep rezultat”, Rama: Koha e të paprekshmëve dhe të strehuarëve nën ombrellën e pushtetit ka mbaruar

16 Mars 2023, 13:17Politika TEMA

“Reforma në drejtësi po jep rezultat”, Rama: Koha e

Në konferencën e përbashkët për mediat, me dy zyrtarët e lartë të BE, kryeministri Edi Rama u shpreh se reforma në drejtësi në vend po jep rezultat, por zbatimi i saj nuk është fushë me lule.

Rama theksoi se drejtësia e re po godet njerëz të lidhur me pushtetin, gjë që sipas tij më parë nuk ka ndodhur kurrë.

“Nga ana tjetër duke folur për Shqipërinë dhe ecurinë e procesit, jemi të lumtur të konstatojmë se gjërat kanë shkuar sipas parashikimeve, nuk kemi asnjë vonesë. Reforma në drejtësi ka nisur të japë fryte domethënëse, nuk është fushë me lule, ka ferrat e gropat e veta.

Në Shqipëri po ndodh ajo që shuma pak kohë më parë askush nuk e imagjinonte. Drejtësia në Shqipëri po godet, njerëz të lidhur me pushtetin apo jo, sic nuk ka ndodhur kurrë në historinë e këtij vendi.

Po tregojmë se koha e të paprekshmëve dhe të strehuarëve nën ombrellën e pushtetit ka mbaruar. Jam krenar që në rajon Shqipëria është I vetmi vend që e ka bërë këtë reformë.

Reforma po jep rezultate, natyrish zbatimi ka problemet e veta, por ne nuk i kemi vënë në asnjë moment në diskutim cfarë drejtësia e re vendos.

E kemi bërë të qartë kushdo që ka punë me drejtësinë duhet të marrë avokat. PS e qeveria nuk ofron shërbim avokatie për askënd.  Nuk do ketë më zyrtarë të lartë që do kenë lidhje me prokurimet publike.” u shpreh Rama.

 

15 Komente

 1. V
  Vito mashtruesi, shoku i Orneles se Varuzhanit

  Drejtori i UKT , Elton Kacidhja, kur do aŕrestohet?

  1. V
   Vlora.Vlora

   mos na hap barkon o Edo ,kush eshte futut Sala ,Meta ,Mediu, Xhacka jote ,Ahmetaj ,Belinda bushtra kush ,apo kriminelat, se dhe ata i lironi ,e rropet kete popull ,kriminela te ndyre ,mos i gezofshi ju dhe femijet tuaj ,mallkuar qofshi

   1. k
    k

    Gënjen si derr duke e ditur që gënjen.Në shqiperi pushteti eshte ne duar te korrupsionit,drogës,mafjes dhe krimit.Kurse parlamenti zyra ligjore e këtyre të fundit duke i krijuar kushte ligjore dhe shtetërore të punojnë të lirë.Ministrat dhe drejtoret e ministrive punojnë për të vjedhur shtetin dhe populin.Nje copë fshatare delenxhije zorraxhie ,sapo hyn ne nje zyre shteti pas 5 vjetësh posedon 5-6 shtëpia së paktën.Shtet i vdekur ku zhvillohen vetëm krimbat e kufomave te popullit të varfër.

    1. K
     Ky eshte vertet i Pafytyre !

     o te placin syte , se nuk na le nerv te qet ne kto 11 vjet pushtet - po i ke para syve cdo dite mor Hipokrit i ndyre DY Kriminelet AntiShqiptaret me te medhenje te te gjitha kohrave -salih hamutin dhe presidentin tat Mut mutin - qe kane Vila disa Miljoneshe jovetm ne Lalz ,pasi vrane Pronarin e fallsifikuan Pronesine ku gjithe Banda e tyre ka ndertuar Vila o Te Placin Syte qe na humbet cdo durim e jo me rrespekt per ju Maskarenje te pafytyre . Cilen quan Drejtesi more Hipokrit i neveritshem ? Arrestimin e zv/Ministres per nji KG Peshke ? Apo Arrestimin e Saimir Tahirit sepse dikush kishte degjiar Emrin Saimir ne nji bisede telefonike ne Itali ,qe ne realitet ishte nji Shofer Kamioni e aspak ishMinistri Tahiri qe ti e le si i pafatyre te behetj Kurban per qejf te Kryekriminelt berisha dhe Anbasadoreve te Huaj ,ne vend qe ta nbroje me te gjithe Menyrat sepse eshte nji Shqiptare e jo serb apo dobic serbie se salih Fazllici ,per te cilin ti mbyn gijen Mbyllur e hap bythe per Antishqiptaret ! Ptuuuuuuuuu Tradhetare te Shqiperise

     1. R
      Rina

      nje reform qe pati shume rezultat

      1. K
       Katerina

       fale kesaj reforme tregon qe para drejtesise jemi te gjithe te barabarte

       1. P
        Prind

        Ky qe na i solli gjithe keta qe po kapen ne shkelje, nuk ka fare ky.

        1. i
         ilmi

         Mire e ka then Rama sot drejtesia eshte shume here me mire se asnjehere me pare

         1. g
          gani

          Sot cdokush qe ben shkelje te ligjit del perpara drejtesise dhe kete e ka bere Rama te mundur

          1. q
           qamil

           Reforma ne drejtesi po merr zhvillimin e duhur perhere edhe me shume ne vendin tone dhe kjo fal vemendjes se duhur qe Rama ka dhene

           1. y
            ymeri

            Arritja me sukses do jete kur te futet ne burg sali berisha dhe ilir meta

            1. i
             igli

             reforma ne drejtesi ka rezultuar nje sukses i vertete, e cila eshte vleresuar per progresin e saj dhe nga vet BE

             1. O
              Olsi

              sot jemi te gjithe te barabarte para ligjit, e cdo person mban pergjegjesi per shkeljet qofshin ato me pozite te larte ne politike

              1. M
               Mondi

               Dita dites po shohim qe drejtesia po vihet ne vend dhe korropsioni poo ndalohet

               1. R
                Real

                Ka lezet cdo gje eshte fjolle: Pamela vazhdon promovimin e gjygjtareve hajdut dhe te koruptuar,Belinda nuk ndalet aspak ne vjedhjet qeveritare duke ja kaluar edhe zevendesit te meparshem te palloshes, shalegjati vazhdon leksionet se pegjegjesia eshte personale,mashtruesi shalegjete mban radhen e arrestimeve kush shkel marreveshjen po u kap nuk te mbrojme,komentuesit e aktivistit,budallejte dhe hajdutat vazhdojne me injorancen qe duket sheshit te lavderojne vjedhjet qe ben qeveria. Nga ana tjeter kemi shpopullimin e vendit qe ka humbur cdo shprese se ky vend do behet. Me bukur nuk ka.

                Lini një Përgjigje