A mund të përdorë Turqia një sulm të inskenuar për të nisur luftën ndaj Greqisë?

2 Dhjetor 2022, 09:17Rajoni TEMA

A mund të përdorë Turqia një sulm të inskenuar për

Nga Michael Rubin “19FortyFive”

Më 13 nëntor, shpërthimi i një bombë tronditi një rrugë për këmbësorët në qendër të Stambollit. Brenda një dite, zyrtarët turq deklaruan se kishin arrestuar të dyshuarën e tyre. Ajo ishte Ahlam Albashir, një grua siriane për të cilën autoritetet turke pretenduan se i merrte urdhrat e saj nga kurdët sirianë në Kobane.

Ata e ekspozuan atë para mediave që janë pranë presidentit Recep Tayyip Erdogan veshur me një xhup ku shkruhej “New York”. Në mënyrë që të gjithë turqit të merrnin mesazhin e duhur, Ministri i Brendshëm Süleyman Soylu, deklaroi se bashkëpunëtore në atë sulm ishin Shtetet e Bashkuara.

Por përtej këmbënguljes së autoriteteve turke, nuk ka asnjë provë se Albashir ka lidhje me kurdët sirianë. Në fakt janë më të forta provat që e lidhin atë me Ushtrinë e Lirë Siriane të mbështetur nga Turqia. Prandaj duket se Erdogan po e përdor atë sulm si një pretekst për të kryer një operacion të para-planifikuar për të goditur eksperimentin e një shtetit demokratik kurd në Sirinë Verilindore.

Pas sulmit të Stambollit, avionët luftarakë turq kanë goditur vazhdimisht objektiva në zonën kurde të Sirisë, duke vrarë jo vetëm zyrtarë politikë, por edhe shumë civilë të tjerë. Refreni se Forcat Demokratike Siriane janë, për nga natyra e evolucionit të tyre nga Partia e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), një grupim terrorist, nuk është justifikim për veprimet e Turqisë për dy arsye.

Së pari, PKK ka evoluar me kalimin e viteve, ashtu si vetë Turqia. Sot, Turqia e Presidentit Recep Tayyip Erdogan nuk njihet nga ajo që ishte Turqia e 2 dekadave më parë. E njëjta gjë vlen edhe me PKK-në, një grup që dikur më mbajti për një kohë të shkurtër nën kërcënimin e armëve kur isha zyrtar i Pentagonit në Kurdistanin irakian. Politikisht, intelektualisht dhe kulturalisht, ajo nuk është e njëjta organizatë.

Së dyti, ndërkohë që Departamenti i Shtetit operon në mënyrë standarte dhe disa analistë të grupeve kërkimore kërkojnë të jenë më turq se vetë turqit sa i përket izolimit të PKK-së, është e dobishme të kujtojmë se Turgut Özal, që e dominoi Turqinë gjatë viteve 1983-1993, ishte i gatshëm të bënte paqe me këtë grupim.

Para vdekjes së tij në vitin 1993, ai i kishte dërguar liderit të PKK-së Abdullah Öcalan mesazhin se ishte gati për të negociuar fundin e rebelimit kurd. Shtëpia e Bardhë dhe shumë diplomatë evropianë besojnë se mund të mbyllin njërin sy ndaj sulmit të vazhdueshëm të Turqisë në Sirinë Veriore.

Tek e fundit, kurdët nuk janë shtet, dhe kësisoj nuk kanë një vend në tryezën diplomatike. Larg syve, larg zemrës. Por problemi me një logjikë të tillë nuk është vetëm perversiteti i saj moral. Përkundrazi, edhe kur ambientalistët akuzohen se janë pjesë e një komploti të gjerë terrorist pas protestave të Parkut Gezi në vitin 2013, kur teprohet me bashkëpunimin e gylenistëve në grushtin e dështuar të vitit 2016, apo nëse kërkohet justifikimi për të sulmuar Irakun ose Sirinë, akuzat e rreme kundër armiqve si pretekst për veprime policore ose ushtarake janë bërë më se të zakonshme për Turqinë.

Arsyeja është e thjeshtë: Erdogani e preferon shumë një taktikë të tillë. Dhe kjo na çon tek Greqia. Përgjatë dekadave, Turqia e ka akuzuar vazhdimisht Greqinë për terrorizëm. Ndërsa Erdogan po ushtron presion ndaj fqinjit të tij të NATO-s, duke synuar që të ri-vizatojë hartën e Egjeut dhe të zgjerojë Zonën Ekskluzive Ekonomike të Turqisë, atij do t’i duhet një pretekst për një veprim ushtarak.

Në rast se Evropa e lejon Erdoganin të mos mbajë asnjë përgjegjësi për akuzat e rreme kundër kurdëve sirianë për të justifikuar aneksimin e një territori kurd në jug të kufirit të Turqisë, nuk është e largët dita kur do të shqyrtohet një skenar tjetër që çon në një aneksim tjetër në perëndim të kufirit.

Dhe kjo pasi një bombë që shpërthen në Izmir, Bodrum ose Marmaris. Një ditë më vonë, në Soylu do të nxjerrë para mediave një autori të dyshuar me xhup ku shkruhet “Athinë”, duke pretenduar se ai ose ajo ka pranuar se ka vepruar sipas urdhrave të nacionalistëve grekë.

Evropa mund të mundohet që ta përgënjeshtrojë, por Erdoganit nuk do t’i interesojë kjo gjë. Ai është mësuar shumë me Perëndimin, që i pranon standardet turke të “provave” apo me vende si Suedia që poshtërojnë veten, vetëm për ta kënaqur atë.

Kjo do të jetë një llogaritje e gabuar nga ana e tij. Qëndrueshmëria e Evropës është më e fortë se sa mund të sugjerojë “Sindroma e Stokholmit” e shfaqur këtë vit nga Suedia. Megjithatë, shpeshherë luftërat nisin pikërisht për shkak të llogaritjeve të tilla të gabuara. Kjo është arsyeja pse kthjelltësia është kaq shumë e rëndësishme.

Ndalimi i agresionit turk kundër kurdëve sot, mund të parandalojë një konflikt vdekjeprurës me Greqinë ndërsa po afrohen zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale në Turqi. Është koha për t’i bërë ballë Erdoganit, për ta ndalur financimin dhe pajisjen e ushtrisë turke dhe për të rritur koston nëse Turqia kërkon që të operojë ushtarakisht jashtë kufijve të saj.

Shënim:Michael Rubin, anëtar në think-tankun “American Enterprise Institute” (AEI). Libri i tij i fundit titullohet “Çfarë e shkakton realisht paqëndrueshmërinë në Lindjen e Mesme?”.

Përktheu Alket Goce-abcnews.al

5 Komente

 1. G
  Genti

  Kurdët janë popull dhjetra milionësh me gjuhë, kulturë dhe besim tjetër nga turqit. Kanë një territor të përcaktuar në disa shtete, Turqi, Siri, Iran, Irak por për interesa strategjike të fuqive rajonale dhe botërore janë lënë të ndarë. Por edhe për sa kohë ? Kurdistani iraken në veri ka fituar autonomi thelbësore. Me shumë gjasa kështu do ndodhë edhe në Siri gjë të cilën Turqia po mundohet ta ndalojë me gjak dhe forcë. Në Iran ka shpërthyer revomta prej 1 muaji pikërisht në rajonet me shumicë kurde në veri-lindje. Rezultatet do i shohim. Turqia juglindjen e saj e ka në shumicë kurde dhe e mban të nënshtruar ushtarakisht. Dhe në Turqi bëhet fjalë për 15 milionë Kurdë. Edhe për sa kohë do mbahen të shtypur ? Kurdistani është prej kohësh në shrthim dhe si duket edhe amerikanët në fasadë do i ndihmojnë. Kështu do realizohet ngritja e një shteti tampon properendimor mbi një pellg naftë e gazmbajtës dhe me një besim shiit shumë më tolerant se rregjimi i ajatollahëve në Iran dhe atyre muslimanë në rajon. Një Kurdistan me këto premisa do ishte një balancë e fortë për rajonin.

  1. .
   .

   Arnauta .... jo vetem qe e kuptuat por e pohoni edhe vet se si funksionon shteti mafjoz Turk. $$$$$$ Tani kuptohet edhe dhuratat e tepruara nga mustaqe-miu Erdomut, qe nga njera ane masakron popullin e vete me burgje, bomba te inskenuara ... dhe paralelisht bene "bamirsi" tek Shqipot dhe tek Islamiket e Ballkanit. $$$$$$$ Kedaj dy-fytersie kriminale (we reflektohet dhe tek populli) duhet ti vij fundi, qe rajoni te bije ne qetesi dhe te gjej rrugen e vet Europiane.

  2. K
   Klimax

   Një analizë perfekte. Turqia nuk është vetëm një diktaturë, por edhe një shtet terrorist. Suedia me naivitetin e saj për të marrë dritën jeshile nga Erdogan për futjen në NATO ka bërë këtë periudhë lëshime të mëdha në pazaret turke duke vënë në rrezik edhe vetë sistemin demokratik suedez. Erdogan me propagandën e tij pretendon se Turqia është shteti më demokratik i botës, por armiqtë e jashtëm e të brendshëm, të ashtuquajtur terrorista, me ndihmën e vendeve perëndimore (SHBA, Greqi, Suedi, Francë, etj) kërcënojnë sigurinë dhe demokracinë turke!!! Erdogan shkon edhe më larg me ëndrrat otomane të Atdheut Blu duke deklaruar se Turqia është shumë herë më e madhe se kufijtë e saj shtetëror!!! Një anëtar i NATO-s që po kërcënon gjithnjë e më shumë paqen në rajon, që vepron kundër interesave të aleancës dhe më e rrezikshmja, me marrëveshjet dhe bashkëpunimin në të gjitha sektorët e ekonomisë me Rusinë, duke përfshirë edhe atë të mbrojtjes, është kthyer një armik real i NATO-s, i Perëndimit dhe të paqes botërore në veçanti. SHBA dhe vende të tjera të NATO-s për këtë arsye kanë shtuar forcën ushtarake në Egje me armatimet më moderne duke forcuar në maksimum ombrellën mbrojtëse të territorit grek dhe jo vetëm!

   1. .
    .

    Sa cudi ???? Ku u zhduken komentuesit Turko-sperm, apo ju a preu 2 mij lekshin Hoxha i lagjes, ne vazhden e krizes ekonomike Turke.

    1. .
     .

     mesiguri do jen duke shkerdhyer grat e korifillakeve te cilet jane duke i bi gojore Turkut ne Halene e temes , maskarenjte ja derdhin ne goje grave minorikare ,jane kurvar kta maskarenjt pro turq ktu

   Lini një Përgjigje