Daçiç: Nuk do ta lejojmë anëtarësimin e Prishtinës në Këshillin e Evropës pa luftë

1 Dhjetor 2022, 15:48Rajoni TEMA

Daçiç: Nuk do ta lejojmë anëtarësimin e

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç ka thënë sot se Beogradi nuk do ta lejojë anëtarësimin e Prishtinës në Këshillin e Evropës pa luftë.

“Unë paralajmërova për kompleksitetin e çështjes së anëtarësimit të Prishtinës në Këshillin e Evropës dhe përmenda se anëtarësimi nuk do të kalojë pa luftë”, tha Daçiç në një deklaratë për Tanjug nga Lodź pas një takimi me kolegun e tij nga Islanda Tordis Kolbrun. R. Gilfadotir, vendi i të cilit do të marrë presidencën e Këshillit të Evropës, shkruan Euronews Serbia.

“Çështja e anëtarësimit të Prishtinës shkatërron të gjitha parimet që ne i përmbahemi kur bëhet fjalë për integritetin territorial të Ukrainës”, tha Daçiç dhe vuri në dukje se për herë të parë një çështje kaq e rëndësishme do të vendoset me mbivotim ose me akuza të ndërsjella, jo me konsensus.

 

9 Komente

 1. b
  ben

  Ivica Dadic eshte nga ministrat me debile dhe injorante qe ka ndonje qeveri ne Europe apo edhe me gjere. Ky gjysem analfabet ben deklarata lufte, pa e ditur se hapja e nje lufte me Kosoven do perfshinte ne konflikt nje vend anetar te NATOs si Shqiperia dhe me tej me nje reaksion zinxhir, ku vendi qe do shkaterrohej do ishte me siguri absolute Serbia. Vucic, pamvaresisht pozicionit qe mban, te pakten eshte shume me inteligjent se sa ministri i tij i jashtem, pasi e le ate te flase brockulla per te mbajtur ndezur ndjenjen e nacionalizmit serb dhe ne rast se Europa do reagonte, do ta bente gomarin Dadic kurban.

  1. O
   Ortega

   Ju tha Albini ditë më parë... Qeni që leh ha mutin e vet, duhet të thotë popi

  2. I
   I paduruari

   Ti Ivica mund te thuash cfare te duash per publicitet,por e di mire cfare do te thote lufte. Do thote qe te vritet populli serb ,ndersa ti dhe shpura juaj me ne krye Vucicin te shijoni postet. Nuk besoj se populli do tju bindet,ndersa NATO nuk do jete spectatore.

   1. e
    emigranti

    Ja kush eshte Serbia e sotme. Jane po ata kriminele te kohes se Miloshevicit. Europa duhet te mos I besoje fytyres " feminore " te Vucicit, por te shohin si vepron ai ne fakt, perfshire edhe veprimtarine e tij qe kur ishte minister I Miloshevicit. Europa duhet te ndryshoje qendrim dhe ta marre vesht mire se kush eshte luftenxitesi, ai qe eshte kunder paqes e stabilitetit ne Ballkan. Mjaft me me presione ndaj Kosoves. Presioni duhet ndaj Serbise, dores se zgjatur te Rusise.

    1. C
     Ceni

     Eshte nje Car qe s'di cfare thote. Nuk e ka fjalen per lufte si ajo me 1999. Se i di pasojat. Po per aleanca kunder votimit ne BE.

     1. v
      vezhguesi

      Ceni-Serbia nuk eshte anetare e BE-se dhe ka zero mundesi qe te pengoje Kosoven ne ate drejtim. Dadic eshte injorant. Nje minister i jashtem qe nuk di anglisht. Gjyhet qe flet jane serbishtja dhe ca rusisht.

     2. K
      Koqovari

      Daçiq si bashkëpunëtorë i afërtë i "Kasapit të Ballkanit" - klushi i Milloshevit dhe Putinit fletë qartë se është me është shpirt kriminel dhe ketë ka dëhmuar në Bosnje dhe Kosovë. Por rrethanat tashmë janë tjera mund ta nisësh luftën por sdo ketë më Serbi e ti popullin tënd të mashtruar histerik do ta lësh për toke e vetë do ikësh në Rusi. Provoje budalla se je mbush haram.

      1. A
       Ala ne kte Shekull kerkon Lufte idioti !

       Qe ala ne kze Shekull ku njerzimi di fare mir se c'eshte Lufta dhe ka mesuar prej Historise , Ministri Serb me fiodullekun e tij karakteristik prej Serbi kokTrash , leshon parole per lufte ,nderkohe qe gjithe Bota sot i zgjidh mosmarreveshjet ,e Bisedime . Te harroje se po tremb dike . Akoma me pak Shqiptare edhe pse kane epersi ne Armatime e cila i ben Euforik e ti duket vetja te Forte . Shqiptaret sot jane te Bashkuar De- Fakto edhe pse De -Jure ala rruges por s'do vonoje do arrin Amanetin e te pareve shpejt dhe duhet te jet e qarte per Serbet , se Ju nuk keni me bythe me u perball me gjithe Shqiptarine se do ndodhi ajo qe ndodhi ne Ukraine dhe imagjinoni mir se _Te furnizoj Nato - Gjermania -Amerika Shqiperine me Amatime Moderrne ,do vihej ne pikepyetje vet Beogradi se mundet ta ngrejne Flamurin Kuq e Zi mbi Parlamentin Serb . Asnji shaka .Por mundet te ndodhe o dallkauke trima me popullsite civile . Do vij dita e do zgjidhet -ka thene nji Poet i Madhe nga Vlora

       1. V
        Vezhguesi

        Po kush te pjerdh ty mor vellai i hardhuces..Ik futi ndonje tallava ne mejhanet e Beogradit qe te qetesohesh..

        Lini një Përgjigje