Ministri grek i Jashtëm: Çështjet e pazgjidhura me Shqipërinë do t’i zgjidhim në bazë të së drejtës ndërkombëtare

30 Nëntor 2022, 21:30Rajoni TEMA

Ministri grek i Jashtëm: Çështjet e pazgjidhura me

Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias se Greqia ka interes të përbashkët dhe të zgjidhë çështjet e pazgjidhura në bazë të së drejtës ndërkombëtare.

“Ne jemi të vendosur të promovojmë bashkëpunimin tonë në fusha të ndryshme me interes të përbashkët dhe të zgjidhim çështjet e pazgjidhura në bazë të së drejtës ndërkombëtare”, tha ministri i Jashtëm Nikos Dendias.

Ai theksoi se vendi i tij është i gatshëm që ta ndihmojë vendin tonë në rrugën drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

“Ne jemi të gatshëm të ndihmojmë Shqipërinë në çdo mënyrë të mundshme, për të bërë progres të shpejtë në rrugën e anëtarësimit të saj”, shtoi ai.

Një nga çështjet më të nxehta mes dy vendeve është ajo e hapsirës detare, ku Greqia ka kërkuar të zgjerohet 12 milje në det. 

4 Komente

 1. p
  ptuuuuuuuuuu gjarper grek

  Zot i Madh e i Vertete , bere ne kte Toke e c'nuk bere ,bere djallin me te bir bere Sulltan e Vezire , bere derrin dhe arine , por c'dreqin bere Greqine !

  1. p
   pilo lala

   Keto jane deklarata standarte. Aty ku ka mundesi, edhe Shqiperia edhe Greqia do marrin 12 Milje seicili. Aty ku hapesira eshte me pak se 24 Milje, do ne percaktoj Gjykata Nderkombetare. Shume proces i drejte. Gjykatesit do marrin eksperiencen e vendeve te tjera. Vetem duhet marre avokat i mire me njohuri te thella ne kete fushe, dhe cdo gje do shkoj sic duhet.

   1. s
    shqip

    Greket e felliqur po mundohen te legalizojne vjedhjen e detit me pasurite netujore me bekimin e sherbetoreve te tyre te zellshem ne te gjitha instancat qeveritare ne Shqiperi.Opozita ben te njejten gje,nuk e hap gojen sepse e din qe mbeshtetja e "fqinjeve tane" grabitqare mund ti sjelle ne PUSHTet.Shqiptaret jane ne terr te plote se cfare po ndosh perballe Sarandes,ku po kerkohet per nafte e gaz.

    1. J
     Janina

     Mor qelbesire greke,emigrant nga Ponti. Rrace e qelbur qe vetem na keni vjedhur.

     Lini një Përgjigje