Vuçiç bojkoton Samitin e BE: Askush nga Serbia nuk do të shkojë në Tiranë

1 Dhjetor 2022, 20:00Rajoni TEMA

Vuçiç bojkoton Samitin e BE: Askush nga Serbia nuk do të

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç reagoi me zemërim ndaj emërimit të kryetarit të Partisë Demokratike Progresive me seli në Graçanicë, Nenad Rashiç, në postin e ministrit për Kthim dhe Komunitete në qeverinë e Kosovës.

"Jo vetëm që i kanë shkelur të gjitha normat e marrëveshjes së Brukselit, por edhe të gjitha normat e së drejtës ndërkombëtare dhe nuk e kanë dert sepse kjo është në interesin e një fuqie evropiane”, u tha medieve në Beograd presidenti serb, duke theksuar se zoti Rashiç nuk e ka besimin e askujt në Kosovë, “por e ka besimin e (kryeministrit) Albin Kurti dhe perëndimit dhe mendojnë se kësisoj mund të frikësojnë serbët”.

Ai përsëriti se Kosova është “shenjtëria më e madhe serbe”.

"Më mirë të mos jem sesa t’ua dorëzojë në duar. Dhe nuk do t’ua dorëzojë. Askush nga Serbia nuk do të jetë në Tiranë me 6 dhjetor”, tha ai, duke shprehur zemërimin me siç tha “reagimin e butë të Bashkimit Evropian” ndaj emërimit të zotit Rashiç.

Ai iu referua një deklarate të zëdhënësit të BE-së për mediat serbe i cili citohet të ketë thënë se “është me rëndësi thelbësore që emërimet e ministrave të bëhen në pajtim më Kushtetutën e Kosovës. Në rastin konkret i bëjmë thirrje Kosovës të sigurohet që janë përmbushur të gjithë hapat procedural për emërimin e ministrit që përfaqëson bashkësitë jo shumicë”.

Emërimi i ministrit Rashiç u bë më pak se një muaj pas dorëheqjes se ish ministrit Goran Rakiç nga radhët e Listës Serbe.

Dorëheqja pasoi mospajtimet e përfaqësuesve serbë në veriun e Kosovës me vendimin e qeverisë qendrore për konvertimin e targave të makinave të lëshuara nga Serbia. Aktualisht në institucionet e Kosovës në veri nuk ka punonjës serbë, ndërsa Lista Serbe mbushi vendet e lëna bosh në parlamentin e Kosovës, siç u tha, për të mos lejuar që ato të mbushen me serbë të “dëgjueshëm” ndaj autoriteteve në Prishtinë.

Më 23 nëntor Kosova dhe Serbia arritën një marrëveshje lidhur me përdorimin e targave të makinave që çoi në uljen e tensioneve në veriun e Kosovës por jo edhe kthimin e punonjësve serb në institucione.

Kryeministri Albin Kurti tha të mërkurën se largimi i serbëve nga institucionet ishte vendim politik dhe se kthimi i tyre duhet të bëhet në rrugë ligjore.

45 Komente

 1. q
  qytetar

  Kujt i behet vone.

  1. .
   .

   Unë mendoje, që Skllavt dhe islamiket jane njësoje. Dhe Kush do që ështe Evropjane dhe demokrat nuke duhet të ja ndjenje fort për Lindore islamike dhe ate skllavet. Erdogani, Vuçiçi, Ed Rame hajduti, Sali Gerdeci dhe ilir spiun jane klyshet e Putinit...

  2. D
   Dardan

   Vucic ka ftese nga Putini po me 6 dhjetor 2022.

   1. A
    Arlind

    Kerkoj nje makine

    1. a
     anti anarkisti

     Qenka lajmëruar vëllai i Salih B. dhe Ilir M. nga Beogradi - A. Vuçiqi ndoshta me rekomaandimi Rus sepse mjafton ky zëdhënsi Rusoflil i Millosheviqit dhe Putinit. Hajde tandemi Salo Meta dh NONGATA-t tjerë. Ju marrë e xhabraili sepse turp e nder skeni. Jeni manipulues me popullin për ti shpëtur nga drejtësia për, djegjen e Shqipërisë, plaçkitës dhe përgjegjës për mija viktima të terrorit tuaj që ndaj kombi dh shtetit që rëndojnë nga grupi JUAJj MAFIOZ.

     1. T
      Tanguli

      Anarkist ke len disa pa permendur,thuaja emrat apo sti nxe goja,jane ata qe me inceneratoret po vjedhin buxhetin…

     2. V
      Vucici eshte Sponzori Opozites Shqiptare

      Cfar degradimi Politikani !!!!!!! Ja si i bien Maskat Serbise para asaj qe pregatit ne Tirane pasi ka cpuar ne bythe saleh hamutin me zagaret e rruges hahahahaha . Vucic qeka teper ordinere per te qen nji President ne Serbi . Rama do hidherohet pamase sepse kishte bo gati nji pjatane me te gjithe llojet e Hot Dog-eve te preferuarit e Vucos . Kishte ardhur ne Tirane dhe ishte bashkuar salih berishes i veshur si Rappsit hahahah .Shume qesharak per Zotin ,

      1. S
       Shmil Pollogasi

       MOS! Qart se je i përdredhur në kokë. Po harrove se nuk qenka e HAPUR BAKLLAVA kur shkive nuk iu ecën kungulli mbi ujë. Ndiej kënaqesi të pamatur kur e shoh se sa histerik është ky BURRAZERI i Ramës! Vaj si qenka ba dynjaja histerike serbe. Shkau VUCIC! DARDANIA është ILIRIA dhe Dardania është KRENARIA ARBNORE!

      2. M
       Mos fol më

       Ca mutin ka ky me emerimet ne kosove?

       1. M
        Mos fol më

        Ca mutin ka ky me emerimet ne kosove?

        1. P
         Patronazhisti i Llumtur

         Viçiç nuk ja ndien fare për këtë samit të BE në Tiranë, se ai loz me Ballkanin e Hapur/Shqyer, në të cilin ka futur në thes Tiranën, Shkupin, po fut Podgoricën dhe Republikën Srpska.!!!!! Mos u habisni fare me këtë arrogancë të Vupiçit, pasi ka kush e mbronë këtu në Tiranë...Ky që e justifikonte dhe i qante hallin, pse nuk mund të rreshtohej Serbia me BE, për saksionendaj Rusisë...Ky që i kundërvihej Kosovës, vetëm që Serbia të realizonte objektivat e saja.....Ky i Tiranës, me siguri, do shpik ndonjë justifikim për Vupiçin që refuzon pjesëmarrjen.....Le të presim dhe shohim se si do ta trajtoj vrriilindja këtë Karshillëk të Vupiçit ndaj BE-s, vetëm pse ata Zgjodhën Tiranën për Samitin....

         1. H
          Hordhia e ndyre e Sali Rrumpalles

          Po ik mor kungull se na hapet barkun me perrallat e patronazhisteve. Paske mesuar edhe ti koqe kandari fjalën patronazhist. Edi Rama nuk është kryeministri me i mire qe mund të kishim, por është është me ie miri qe na ka mbetur, dhe i vetmi qe perballonte Sali Qenin dhe Ilir Ndyresiren. Ka perfituar nga kjo? Natyrisht. Duhet hequr? Natyrisht. Por sa kohë është Sali Qeni tek dera, Rama, rri kryeminister. Ikën Saliu me Kokëlopën, ikën edhe Rama, jo patronazhistë të ketë, por edhe me krahe të behet, do ta heqë populli. Por sa të ketë horra Saliu qe shkaktojne trazira, dhe sa të jetë Ilir Kokëlopa qe blen ndyresira, Rama fiton. Ndersa ti vazhdo qaju hallin patronazhisteve, atyre djemve dhe vajzave qe nuk kane vjedhur as edhe nje vote.

          1. P
           Pollogasi

           HORDHIA! Je komunist vulgar, antishqiptar (për ty Shqipëri është harta politike, vëlla shpirti me Ramën, Kur ju dhjesin shkiet në gojë, ktheheni e përbaltni Sali detin, pa pasur faj në këtë pikë. Intrigant, soj intriganti. Shqipëria është Arbënia dhe Epiri

          2. R
           Realisti

           Tamam... është Sala jot halejanë sinkron të plotë me Vuçiçin kundra BEsë

           1. D
            Dakord

            Ej patronazhist qenka kombinuar mire sali antinjeriu me vuçiçin, njeri proteste e tjetri bojkot!!!! Rama nuk ka nevoje hiç ta justifikoje se thote qetesisht "u perpoqa me sa munda por derrat nuk behen njerez". Kaq e thjeshte eshte.

           2. t
            tipik Serb Ordiner , e tremb xdo Sukses Shqiptar

            Nji rast per te bere nji loje Quiz qe titullohet ; Perse s'vjen Vucici ne Tirane ? 1 ) i ka dhen Ultimatum berisha qe mos hajde ne Tirane se nqs vjen ,ne nuk do Protestojme ? 2 ) e rren mendja se Banda e saleh brrishit qe financon Serbia ne Shqiperi , mundet " te bejn ndonje te pabere !" ? ________________________________________________________________________ dhe_ 3 ) thjeshte tenton te Pengoje ne menyren e tij alla Serbe ecurite Pozitive te Shqiperise ne Arenen e Politikes Europiane dhe me gjere ,duke menduar t'i zbehi sadopak Koloret e Samitit ?

            1. ☢️

             Aman mos e bej kete, vertete nuk do jete asnje serb ne Tirane??? Si te vish e si te mos vish more Vu- Çiç serbet ketu jane te super perfaqesuar, jane te pjellet e Saliut qe shtiret si patriot i madh. Vetem nje nacionalist i thekur si Saliu mund te martohej me nje Sllobodankë serbe dhe te pillte filoserb monstra.Nje derr me pak ne Tirane me dt 6.

             1. M
              Moisi Golemi

              Nuk ka nevojë të shkojë vetë. Ka çuar mëkëmbësin e vet, Saliun, të jetë atje. Por jo në samit, në bulevard.

              1. s
               sabrima_ehhhh

               Ne samit salehu eshte non grata, por Viçici i ka thene qe ta ndezi si tek filmi "Koncert ne vitin 1936"

              2. i
               ide e bukur Vucio .

               Ke filluar ta ndjesh qe je gjithe kohen ne Hijen e Ramos dhe kjo te heq Trurin e ben Femije . Shpresojme qe nji dite te rritesh Vicio e suportosh edhe humbjet si burre i rritur e Politikan i pjekur

               1. P
                Pajaziti Z.

                Vuće!, askush në Tiran nuk mërzitet për Ty! Problemi është të Serbofilet e Kurcit dhe Vjoskes, se kan nostalgji per " bratsvo i jedindsvo " !!????

                1. X
                 Xhevrije Xhymshyti

                 Nuk quditemi pse jane solidarizu: esadistet, opoZita, SHIK'istat, UÇK'urcat (që asnjë fshat nuk kane mundur me e clirue me 60 mijë veterane te rrejshem) me armikun e perbetuar te shqiptareve - Serbin. Albini jau ka qi e po jau qin nonen n'piqke cdo dite e me shume ju shkive qe folni shqip dhe serbis. Po edhe amelikes nese bohet krah me ju e kunder Kosoves ja qin nonen populli me vote 90% e rreh ftyres. Krrkkkkkk deri n'fyt jau rras karin KRYEMINISTRI ALBIN KURTI.

                2. q
                 qytetar

                 Nuk na u prish GJIZA ....do thonte shoku Enver. por hajde ne Tirane dhe bashkoju protestes se BISHES

                 1. T
                  Tit Vasili

                  Ti na hengesh mutin megjith saliun

                  1. A
                   Altin

                   Te rroje ballkani i hapur!

                   1. H
                    Hordhia e ndyre e Sali Rrumpalles

                    Rroftë dhe truri yt i mbyllur. Kur komentojne koqet e kandarit per Ballkanin e Hapur, të hapen zorret. Ballkani i Hapur është taktike euro-atlantike per të hequr Serbine nga kthetrat e Putinit, por dallkauket e Sali Serbit vetem recitojne si papagaj.

                   2. F
                    FCB

                    Sa qenka merzitur Palloshi , e la dhe Vucici .

                    1. T
                     The truth

                     Eshte justifikim. E ka porositur Ramiu te mis jete aty pasi shtohen protestuesit.

                     1. S
                      Shqipe

                      Z jene Vicin dhe pij lengun…

                      1. M
                       Miradije Hoti

                       Ja hongshi karin dej nbole Mretit te shqipetaris Albin Kurtit.

                       1. b
                        bullica e shemtut si presidente magaracit

                        Miradije Haja ti , e knoqe loqken me krimbin e Mretit Pordha, por ju lutena , mos dilni ktu pa lare e patruar dhembet mga Qimet e boleve te bythes Mretit Pordha bre rraspie shkie

                       2. E
                        Edkari

                        Na honksh k4r1n ti me r4m3n.

                        1. D
                         Df

                         Ka ballkanin e hapur KY zari,ja mban ison kryekomanari suprem ed ram Jong. Keta si berisha dhe KY Gjatoshi qe kujtuam co bente,Jane te kapur per bythesh NGA serbi. Hiqini keta plehra ,berishe,mete ,Rame,bashe NGA politika e do shihni si cdo gje do vej me mire. Kane 30 vjet premtime e premtime ,serbi Ka mbush tregun me plehrat e veta e shqipot kruajne koken I bejne tifo SA Rames berishes e metes.

                         1. D
                          DRENICA E KUQE

                          Gjithe natën fle me Putinin e ditën KINSE ‘negocion’ me Evropen e boten demokratike, duke e vene ne gjumë rusisht!... DRENICA E KUQE

                          1. s
                           sypeshkaqeni po shijon jeten si bllokmen

                           mis ki frike nga saliu se nuk e pushton bulevardin dhe te bej atentat se nuk e le sllobodanka serbe.

                           1. V
                            Vezhguesi

                            Vucic aman hajde se kemi sufllaqe taze nga byrektorja e SHQUP-it. Mos humb rastin..

                            1. S
                             Shqiptari

                             Çfarë sinkroni interesant me grupin Berisha -Meta ne Tiranë! Mos vallë ...?! jo,nuk e besoj!

                             1. V
                              Vu-ci-ci amon hajde se dum me qesh !

                              Pse mer qerrata humbe rastin me u Puth ne BUze me vllain tat saleh brrishin ,me i dhen pak Oksigjen sepse eshte ne grahmat e fundit ,ka me vdek ne 6 Dhjetore ne bulevard e do ta terheqin zvarre pastruesit e rrugeve te Tirones . Qish bre Vuci e le Shpellarin Demokrat salih - si Muti ne Shi !

                              1. A
                               Adem Jashari

                               Pse genjen Vucic, na ka derguar Sali Berishicin , e pret te ngrohe duart ne zjarrin qe kerkon te ndeze ne Shqiperi e Kosove. E ka bere dhe Miloshevici kete pune me kelyshin e Vicidolit.Keto veprime nga ana e Berishicit nuk jane te rastit ,por ne sinkronizim te plote me interesat serbo-ruse per destabilizim. Koken e vet hengert.

                               1. V
                                Vuco Pasha dhe fansi i tij Ram jevgu

                                I kam bere me dije atij Rames, se nuk vij ne ate fare Samiti atje Tirane nese aty protestohet! Te ndale protestat, te me shtroje qilim nga Rinasi der ne deren e Samitit, te jem une ne krye te Tryezes ashtu si tek Open Ballkan...e pastaj mbase kthej mendje e vij.

                                1. R
                                 ROÇKODAN

                                 Ke dergu salihin e shiqeres ketu si perfaqesues I denje I serbise dhe I sllabodankes

                                 1. s
                                  saleh shpellari demokarqis

                                  ah bre Vuco , si bre na ne le kshtue that ,me gojen hap ? me cfar ta shuajm etjen e gojes tani bre ? po na len me na rras Carin i Gjati bre vuco ,me shqy garrmazin e qishtu do Deshtoj Plani bre Vuco . edhe Lirina donte ta merrte ne goje Vuco me beso bre , o djeg me ta thith njiher qish nga ikja e Faslliqit ,nuk ndihet mir ,o cmend per t'uu qir .Hajde bre kushkon dozhi vamo bre druzhe ,jam salihi bre ,qe ti hangsha koqet ,jam esadi pasha i ri bre hajde vuco pasha ,se Ramiu s'pjerdhe per ty e rropsite qe duan t'ja thithin ,vuciiiiiiiiiiiiiiiiii ci ci , vdiq salehu per ty

                                  1. m
                                   mos me keqkuptoni thjesht nje opinion

                                   serbet jane te ardhur shume vone ne territoret ku po rrine aktualisht kjo eshte vlere e europes qe i mban , ne momentin qe europa i toleron kur vizitori nuk respekton europen eshte antivlere europiane

                                   1. @
                                    @@@@

                                    Jo te gjithe serbet jane te ardhur ne tokat ku jetojn....mos bejm ganime te tilla.....nje pjese e mire e serbeve jane me...rrenje shq......duam apo jo ne.....si dhe shume "shqiptare" te Kosoves te cilet kane rrenje jo shqiptare....eshte me e nderlikuar e verteta sa c'na paraqitet ne.....

                                   2. D
                                    Dardania

                                    Vićić, kthehu atje ku ishit te malet urale te rusis. Merr me vete Salihun Bashen Meten dhe Ramen dhe Arben Krajen. Nisnu!

                                    Lini një Përgjigje