Njeriu i “Botës Serbe”, në detyrën e re të kryespiunit

1 Dhjetor 2022, 21:10Rajoni TEMA

Njeriu i “Botës Serbe”, në detyrën e re të

Aleksandar Vulin, ish-ministër i Policisë në Qeverinë e Serbisë, është emëruar sot drejtor i shërbimit informativ serb BIA. Sipas Vecernje Novosti të Beogradit, Vulin është zgjedhur sot në atë pozitë në seancën e Qeverisë së Serbisë.

Kujtojmë se Vulin njihet për deklaratat e tij se mbron dhe beson në krijimin e një “Bote Serbe”. Sipas tij, “e vetmja mënyrë që Ballkani të mbetet stabil është që serbët të jetojnë në një shtet”.

Ai vazhdimisht ka thënë se beson në nevojën e bashkimit të të gjithë serbëve si një komb i vetëm politik, duke shtuar se “uniteti krijohet në Serbi, në Beograd”.

“Serbia është ajo që i mbledh të gjithë serbët dhe që mendon se si do të transferohet një vendim tek serbët në Kosovë, serbët në RS dhe nëse vëllezërit tanë në Kroaci do të vuajnë apo jo për shkak të diçkaje. Kjo do ndodhë dhe me serbët në Mal të Zi apo në Maqedoninë e Veriut”, tha Vulin në fillim të këtij viti për televizionin BN.

Vetëm një politikë e tillë, thotë ai, garanton mbijetesën e popullit serb.

“Krijimi i një ‘Bote Serbe’ është detyrë e brezit tim”, përfundoi Vulin me atë rast. 

8 Komente

 1. K
  Kutush TAFUTI

  Kur të shikosh piçkën e satëme, në televizor, ore muti Vulin, duke ja fërkuar një shqiptar, atehere, bytha jote, do të bëhet gojë, dhe këtijë shqiptarit të pidhit të satëme, do ti thuash BABA.

  1. T
   Tropoja

   Bravo serbia nje njeri me integritet njeri me pervoje ne krye te sherbimit e jo si sherbimi edvin mafis argatit te serbise pa drejtor fare ose nje cope zevendes nga zyrat e tij pa asnje eksperience ne strukturat inteligjente pir me sa duket rama mjaftohet me erimin e vulin ne krye te bia-s nje drejtor per dy sherbime fundja vet rama merr keshillat dhe vendimet nga beogradi kot nuk eshte vellai i vuqiq..

   1. S
    Shqiptari

    Nese do te shikosh se si mund te shesin njerzit vendin e vet shko ne shqiperi , jan treçereku popullsis qe perpara lekut nuk njofin atdhe .

    1. F
     Fisnik

     Vulin është njeriu më besnik i Vuçiq-it. Bota Serbe është politikë zyrtare e Serbisë dhe Open Balkan është në funksion të saj.

     1. D
      Dardan

      Shume e sakte: “E vetmja mënyrë që Ballkani të mbetet stabil është që serbët të jetojnë në një shtet. Po ashtu edhe shqiptaret”.

      1. G
       Gratë ku ti kesh Trapojist. Kol-Gecaj...!!

       Po lexoj artikullin dhe nuk pava asgja speciale. Për mua si Shqiptar dhe anti-Shka, nuk më intereson aspak se kush hyp dhe kush zhdrypë në kar-karrike të administratës së shkijeve në Serbi, por siç duket, ky spihuni që qënka bërë krye-spihun, po na shitet si nacionalist e flaktë, e ndoshta është ashtu, por, nuk denohet për idetë dhe ëndrrat që ai shef me sy hapur, dhe don të imitojë Putanen e Rusisë, ku njëri deshiron të gardhojë të gjithë Rusët e Evropës në një torishtë, dhe tjetri endërron ti gardhojë gjithashtu Shkijet në një thark derrash të vetëm. Ëndrrat e ketij shkaut spihun, për ti stall-izuar të gjithë Shkijet në një stallë, për sa kohë rrijnë në stadin e ëndrrave, nuk i bën dëm dhe nuk i prish punë askujtk, por në momentin që ky spihun fillon me punue për ta bërë ëndrrën e tij realitet, ketij spihunit dhe krejt Serbisë ju shkerdhehet trualli dhe rraca nga vetë komshinjt e saj......, dhe pastaj realizohet proverbi Shqiptar që thotë " shkoj me ncjerrë brinat, dhe i la edhe veshët ". ps- Ty komentuesit "Tropoja", që mos qofsh ti vetë..., dukesh që je në moter-qirë dumbabist i Sali UDB-ash Berishës, dhe si i tillë ta shkerdheftë krejt Malsia e Gjakovës vajzen, motren, gruan dhe nënën. Nqse se ky Shkau-Vulin, ëndërron dhe punon, ndoshta gabimisht, por ndershmerisht dhe patriotikisht për atdheun e vet, Ti moter-qiri Trapojan së bashku më tradhetarin e kombit Shqiptar, kopili e e kurvës Shgiqere, Sali hajdut Berishen dhe Gazideden, moter-qirin shef të spihunjve Shqiptar, gjatë luftës për lirinë dhe pavarsinë e gjysmës tjeter të Shqiperisë që quhet KOSOVA, ju keni tradhetuar atdheun, keni thyer bllokadat e ONU-së, keni vrarë, arrestuar, zhdukur dhe plaçkitur liderat e UÇK-së heroike, pra keni marrë pjesë direkt në krahun e shkijeve të Serbisë, kurse ti moter-qiri Trapajan me flet per spihunjt dhe politakant Shqiptar të sodit. Pt'huuuuuuuuuu, shkerdhatë dhe agjent-morr i vogël, krejt i vogël i UDB - BIA.

       1. M
        Macja e zeze

        Merri dhe spiunat e Shqiperise, se i ke gati, njeri nga Vicidoli dhe tjetri nga Cepani i Skraparit, punesoje se jane besnik.

        1. B
         Bobi

         Kelyshat e Sllobodanit jane ne krye të shtetit serb, por me e keqja është se ka shqiptare që I cilesojne aleate, bashkepunetore, vellezer, madje dhe kolege. Askush tjeter vec se spiunat ne borderon e BIA-s!

         Lini një Përgjigje