Albin Kurti e pranon u tërhoq në Bruksel: Ishte dobi e madhe!

24 Nëntor 2022, 17:00Rajoni TEMA

 

Albin Kurti e pranon u tërhoq në Bruksel: Ishte dobi e madhe!

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar se marrëveshja për çështjen e targave është koncesion i Kosovës, por që ka prevaluar dobia e marrëveshjes mbi koncesionin, që në peshoren e tij rëndon më pak.

“Është e vërtetë që po bëhet fjalë për një pjesë të vendit tonë për veriun, por po bëhet po ashtu fjalë për një pjesë të Serbisë, për qendrën e regjistrimit të automjeteve në Rashkë. A është koncesion? Po, mund të shihet edhe si koncesion”, pohoi Kurti në Kuvendin e Kosovës derisa arsyetonte marrëveshjen.

“Por unë besoj që dobia ka qenë shumë e madhe dhe nuk kemi cenuar kurrfarë substance. Për besë nuk kemi cenuar kurrfarë substance në vendin tonë”, shtoi Kurti.

Kurti: Dokumenti e të mërkurës i ka pasur 194 fjalë, i të hënës vetëm 95 fjalë – kjo është arritje e madhe

Ndërsa, për të gjithë ata që kanë menduar se Marrëveshja për de-eskalim e arritur në Bruksel të cilën e pranoi Kosova, është e njëjtë me atë të së hënës të cilën e refuzoi, Kurti ka lajmë të tjera.

Ai, nuk i referohet si marrëveshje fillimisht, por si dokument.

“Paragrafi i parë i marrëveshjes që u arri të hënën nuk ka qenë, kjo është një arritje e madhe”, deklaroi ai në sallën e Kuvendit të Kosovës, derisa shpjegoi “dallimet esneciale”.

“Të hënën në mbrëmje mua më është ofruar një dokument që i ka pasur 95 fjalë dhe fjala Francë dhe Gjermani s’kanë qenë askund. Dhe nuk i referohet propozimit franko-gjerman, përveç çështjes së targave. Nuk thuhej propozimi, por vetëm do zgjidhet çështja e targave. Kurse kjo që është dakorduar mbrëmë i ka 194 fjalë”, tha kryeministri.

Prandaj, “ata që thonë ajo që nuk është pranuar të hënën është pranuara të mërkurën, nuk e dinë se për çfarë po flasin”.

“Dhe nuk është marrëveshje, është dakordim por jo marrëveshje. Ajo çfarë është bërë mbrëmë, është ndryshuar deklarata e Borrellit, ne s’kemi ndryshuar qëndrim, Borrell e ka ndryshuar deklaratën”.

Prandaj, “nuk është marrëveshje për tarat, veç u dakorduam të ndalojmë veprimet në mënyrë reciproke”.

Kurti u është përgjigjur edhe akuzave të atyre që thonë se Kosova po i pranon marrëveshjet paraprake, rrjedhimisht edhe Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe.

“Ne kemi pranuar që marrëveshjet e Brukselit janë element i fushë-veprimit të planit franko- gjerman në tërësinë dhe ambiguitetin e tyre bashkërisht. Dakordimi ynë është një njohje të pozicionit evropian e jo qëndrim ndaj diçkaje tjetër”, pohoi Kurti, derisa fajësoi – përsëri – qeveritë e kaluara.

“Ne nuk pajtohemi me të kaluarën, por trashëgimia e qeverive të kaluara është shndërruar në pozicion zyrtar të vetë Bashkimit Evropian. Pra, trashëgimia e marrëveshjeve është pozicion i Bashkimit Evropian”.

Krejt në fund, pasi i akuzoi për trashëgiminë e rëndë, Kurti u kërkoi bashkëpunim opozitës.

“Na kemi nevojë për mbështetjen e juaj. Kemi nevojë për diskutim. Jam i gatshëm ta bëj. Për shkak se nuk dua të eci vetëm, është përtej cilitdo prej neve, përtej këtij mandati qeverisës”.

11 Komente

 1. L
  Lanabregsi

  Kurti dhe Saliu sikur kan dal nga e njejta vrime,mashtrues te pa skrupullt,as skuqen dhe as zverdhen kur genjejn,kosovaret duhet ta largojn nga drejtimi i vendit kete vemje te nyt sa nuk eshte vone.

  1. E
   Erzeni

   Po si ka mundesi mo,nje delirant nga fshatrat e Malit te Zi si ky Kurtiqi,te cvleresoj gjithe luften heroike te UCK,te luftoj perendimim dhe qeverine e Shqiperise,duke izoluar Kosoven.

   1. A
    Aron

    Ik ore sharlatan.

    1. a
     anti anarkisti

     Ky matrapaz duke mohuar e luftën çlirimtare përmes denoncimit të krerëve të UÇK po denoncon dhe mohon edhe NATO-n e cila ishte Aleate e saj kundrë regjimit gjenocid të Milloshevit dhe disa të tjrëve shqipfolësve. Duke fajsuar ish Qeverit e përparshme të Kosovës po mundohet ta zhduk shtetësinë e saj të cilën kurrë se ka njohur. Të gjitha "gabimet" e qëllimta të siç po shkruajnë gazetat "Kurti po Zbothet". Është mësuar keq që të bëjë veprime kundër dhe kur i bllokhet çdo më nuk fuksinon dhe has në kundërshtim të botës demokratike , zbothët. Kjo është "burrnia e tij", me shit mend dhe ra me fytyrë për tokë . Të gjithë veprimet e tij po shkojnë në dobi të projekteve serbo, ruse - rublo, dinaritëve, sidomos me anashkalimin e SHBA dhe Shqipërisë.

     1. k
      k

      Nuk ishte më dinjitoze të kishe firmosur që në fillim o debil.

      1. S
       Sara

       o Albo, ti kujto se flet me femije 4 vjecare qe na e tregon diferencen me numrin e fjaleve ne "dokument" dhe ekzistencen ose jo te Franko-Gjerm-it?!!!!!

       1. I
        Ilir

        Ky eshte nje cope muti dhe ndoshta po ju shijon kosovareve qe e votuan.Nje njeri kot qe ben qe te merret gjithe bota me te per nje gje kaq te vogel dhe ne fund behet qingje se do i kishte shpallur lufte amerikes dhe BE ky delirant idjot qe po merr ne qafe njerzit ne kosove

        1. F
         Fatosi-kosove

         Ky eshte poshtrimi me i madh qe i eshte ber kosoves qe nga viti 90, kur millosheviqi me pinjollet e tij pupovci, rrahaman mirinar,kllokoqi, e shum te tjer si baba i mender presednike osmankes ish milici i millosheviqit hoqen autonomie e kosoves dhe dilnin ne TV -t e kohes dhe proklamonin se si kosova kishte fituar me ndeyshimet kushtetuese, edhe sot askush nuk shef asnje marreveshje, shqiptareve ju thot Kurti se tash ka nje marreveshje me 195 fjal,ndersa ne mediat e huaja theksohet se ska targa rks per qytetaret serb, ateher lind pyetja se çfar paska fituar kosova pos poshtrimit,humbjes se perkrahjes nga amarika por edhe europa, kurse dyshja me e ndyre e kombit mender presednike osmanka dhe allbin kurrci lepihen si kafshet dhe thone dolem fitues, sa kisha dashur ta dij se si nfihen sot shum nga ata shqiptar qe e kan votuar mashtruesin kurrci se do baj bashkimin kombetar, kurse une sa e sa her e kam thane se dyshja e ndyre do bajne rikthimin e bashkim vllaznimit si ne kohen e tates se osmankes,pra nuk eshte pritur asgje tjeter pos ketij poshtrimi nga krriqi, e bija e milicit te millosheviqit,i biri i pupovcit qe sot e kemi edhe zvminister te arsimit.

         1. T
          Trebeshina

          Kurti eshte I pacipe,folklorik fshati,delirant i rrezikshem,vemje e nyte,sic do shprehej Fishta,vetem nje budalla nuk i kupton keto veti te rrezikshme te ketij mender kryemimistri.

          1. .
           .MOS THEMI QE NUK TE THASHE

           Perendimi eshte bere pishman qe e shkeputi Kosoven nga Serbia dhe tani ben gjithcka per ta mbajtur Kosoven te lidhur pas Serbise .Perendimi nuk e ka ditur rrolin e Serbise ne Ballkan ata nuk e dinin se JUGOSLLAVIA ishte SERBI. Kesisoj pavaresia e KOSOVES eshte shume larg mos me thene qe eshte nje ILUZIONi tepruar apo nje ender qd nuk do te realizohet DENIMI i drejtuesve te UCK dmth kthim nen SERBINE

           Lini një Përgjigje