Bildt: Pranimi i propozimit të BE-së nga Kosova, hap i rëndësishëm drejt normalizimit të marrëdhënieve

7 Shkurt 2023, 14:00Rajoni TEMA

Bildt: Pranimi i propozimit të BE-së nga Kosova, hap i

Ish-ministri i Punëve të Jashtme të Suedisë, Carl Bildt ka thënë se pranimi i Planit Evropian nga Qeveria e Kosovës është hap i rëndësishëm. 


Bildt përmes një shkrimi në rrjetin social ‘Twitter’, ka thënë se kjo lëvizje do të ndikojë që të ecet tutje në normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë.

“U desht pak kohë, por tani duket se ka një lëvizje të re në bisedimet e ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian. Hap pas hapi drejt normalizimit të marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë”, ka shkruar Bildt.

Lini një Përgjigje