"Të gjitha marrëveshjet duhet të zbatohen", Lajçak injoron kushtet e Kurtit për Asociacionin

6 Shkurt 2023, 15:46Rajoni TEMA

"Të gjitha marrëveshjet duhet të zbatohen",

Miroslav Lajçak, emisar i BE-së për dialogun ka vendosur ta injorojë pyetjen rreth gjashtë kushteve të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti për ta themeluar Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe, duke vazhduar me frazën e përhershme se “të gjitha marrëveshjet duhet të zbatohen”, përfshirë Asociacionin.


Deklarimi i Lajçak ka ardhur pas takimit me kryeministrin Albin Kurti dhe zëvendësin e tij Bisnik Bislimi në Prishtinë.

Siç u bë e ditur, më vonë treshes i është bashkuar edhe ambasadori amerikan, Jeff Hovenier.

5 Komente

 1. C
  Cubi BE-s Lajcak foli ! hah ha ha

  Kush eshte ky more qe Diktoka se cduhet te bej nji Shtet ?! Asnji marreveshje s'duhet te zbatohet qe cenon Kushtetuten dhe interesat e shtetit te Kosoves.

  1. F
   Flamur Struga

   Lajcak,nga e drejta nderkombetare -publike,egziston nje term ku thote: qeveria e nje shteti qe nuk eshte ne fuqi,vjen nje tjeter,nuk eshte obligative per te zbatuar mareveshjet e nenshkruara ngase ato jane nenshkruar ne njekohe ,rrthana kerkesatjera..,por zoti Lajcak ti perse nuk e ke ber kete presion pales rusoserbe qe nga te gjitha mareveshjet-as nje nuk e ka zbatuar,ti dhe ju litari ne thes,keni qen zeri mbrojtes i te shtremtes,i hienes plote dinakeri dhe shkeles i shume e shume mareveshjeve te viceve te okupstoreve .Kjo nuk befason popullin tone per shume arsye: e para ti ke lobuar per mosnjohje ndaj RK ,ti vjen nga nje shtet qe nuk e them Armik,por perkrahes i kolonizatoreve!Si ka mundesiLajcak ti nje njeri me dije per te zgjedhur probleme te keti niveli,i sherben me besnikeri xhelatit,mos e fajeso viktimen se me kurthe te ketilla ky popull(shqipetar)ka pervoje te hidhur,thirri ndergjegjes dhe vere popullin e shtetit tent ne te cilin ndodhet populli heroik i R te Kosoves,.Ne shpresojme se arsye ndergjegje te qarte do ket nga SHBA dhe individ ne europen e civilizuar......

   1. k
    kush eshte ky qe jepka Urdher ?

    ky Nastradini vjen nga nji shtet qe Nuk e njeh Kosoven sepse mbeshtet Politikat Serbe dhe s'ka asnji te drejte t'i tregoj Shtetit te Kosoves se cfar duhet te bej . Kosova duhet te vendosi vet , ne kohen e duhur ,cfar eshte e mir per te . Marreveshje e Kompromise qe shikojne e cojne ne Viktim e demtojne interesat e Shtetit te Kosoves nuk mundet te jen asnji Option per Qeverine Kurti . Per shtepine e ktij Sllovaku nuk vendosin Hungarezet apo jo ?

    1. K
     Koli

     Po sillni pra 1700 te Zhdukur nga lufta.Jane me Qindra familje qe presin Eshtrat vetem per ti bere nderet qe i takojne.Bini ne fillim Eshtrat,se ka 15 vjet qe eshte firmosur nga pala Serbe,filloni Njohjen e Targave,se ka 12 vjet qe eshte nenshkruar,dhe shume te tjera qe Serbet kurre nuk i bene.Ti ne rradhe te pare nuk ke Surrat fare te jesh ne bisedime:Je nje Ish Minister i Jashtem Sllovak,qe nuk e njeh Kosoven si shtet as dje,as sot.Pra ti je nje Nuk ne Bisedime.E njejta gje per Borell:Ish Minister i Jashtem i Spanjes,shteti me Mosnjohes i Kosoves.Qysh ketu duket(kuptohet dhe me mbeshtetjen e Amerikes,e cila do qe ta heqe qafe Kosoven nga Axhenda e saj),kuptohet qendrimi i BE per Kosoven.Nuk i jepni viza,Pse:Per ti treguar nje populli (ku 90 perqind jane Musliman),qe po u ngritet ky eshte rezultati;Nordhni aty.Vetem nje Idiot nuk i kupton Lojrat e juaja,po cfare te bejne Shqiptaret e shkrete,qe kane ngelur Populli me i varfer ne Europe.

     1. G
      Gam Gam Qen

      Ky Eshte nje Nenpunes i Brukselit i pa zgjedhur nga asnje Vend i BEse ashtu edhe Bordelli te dy jane filosllav ….Pret njeri filo Shqiptar nga nje qe quhet Miroslav …..fytyre spiuni serb ka …aty Mos leviz Kurti ..

      Lini një Përgjigje