“Nuk më zuri gjumi gjithë natën”, Brnabiç e mërzitur që në faqen zyrtare të qeverisë serbe u shkrua “Republika e Kosovës”

6 Shkurt 2023, 11:46Rajoni TEMA

“Nuk më zuri gjumi gjithë natën”, Brnabiç e

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiç u ka kërkuar falje serbëve për siç tha ajo “gabimin e rëndë” kur në ueb-faqen zyrtare të Qeverisë së Serbisë në një postim për planin rreth dialogut u shkrua “Republika e Kosovës”.

“Ishte një gabim i rëndë, i pafalshëm i përkthyesit”, tha Brnabiç, pasi “gabimi” gjendej vetëm në versionin anglisht të njoftimit.

“Dua t’u kërkoj falje të gjithë qytetarëve tanë që një gabim kaq i rëndë është shfaqur në ueb faqen e Qeverisë së Republikës së Serbisë. Menjëherë e hoqëm atë faqe. Përgjegjësia është e ekipit të internetit të qeverisë dhe shërbimit të shtypit. Ne kontrolluam se për çfarë bëhej fjalë, ishte një gabim i rëndë dhe i pafalshëm i përkthyeses”, tha Brnabiç.

Aq rëndë tha që e përjetoi situatën saqë “nuk munda të flija mbrëmë”, deklaroi ajo.

“Nuk e di çfarë të bëj, nuk mund të vras ​​veten për këtë”, shtoi, kur u pyet për akuzat që opozita po ia bën qeverisë për këtë “lëshim”.

“Por më vjen keq që po përdoret nga opozita për të fituar disa pikë politike”, shtoi.

Personi që e ka shkruar, siç u tregoi gazetarëve, “është mjeshtër i gjuhës angleze dhe punon në Qeverinë e Serbisë që nga viti 2001”.

Çfarë ndodhi?

Serbia zyrtarisht nuk e njeh Kosovën si shtet sovran dhe të pavarur dhe akoma i referohet me termin “Kosova dhe Metohia”, si një qëndrim zyrtar i tyre se Kosova vazhdon të mos jetë shtet në vete, por pjesë integrale e shtetit serb.

Përkundër se në vitin 2010 edhe Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë e ka zyrtarizuar shpalljen e pavarësisë së Kosovës duke vlerësuar se akti nuk përbën kurrfarë shkelje të së drejtës ndërkombëtare dhe se paraqet vullnetin e popullit të Kosovës, Serbia vazhdon ta refuzojë këtë verdikt.

Në një njoftim në faqen zyrtare të Qeverisë së Serbisë në versionin anglisht në pjesën kur flitet për Kosovën shkruhet “Republika e Serbisë”.

Me ta vërejtur partitë opozitare në Serbi e kanë shpërndarë në publik duke aluduar se tashmë qeveria e ka njohur Kosovën shtet.

17 Komente

 1. U
  Urgjent nji Kontroll ke Psiqiatri ,menjiher

  nuk shikohet gjithe kohes dildo ! picke e zeze

  1. R
   Raimond vlonjati

   Bo ca fytyre e poshter kjo shemtria serbe! Ca politikane qelbesira ka Serbia dhe sa shjume i do keto qelbesira serbe hajduti Kryeminister i Shqiperise. Turp dhe faqja e zeze !

   1. F
    Fener Zizi

    Kryeministri i Shqiprise ,do me shume Motren tende, per kete te jesh i sigurte, Motra Jote eshte mjeshtre ne Gojore Vlonjat.

   2. I
    ILIRIAN

    Fli të keqen, se është punë burrash, jo punë grash!

    1. d
     den

     Mos harroni vellezer, kjo politikane eshte prodhim i nje mentaliteti te tere e te vjeteruar e te dal kohe tashme te meglomanise Serbe te ngulitur aty nder breza.Serbet kane ngelur aty pa bere hapa perpara ne kete ceshtje. Keshtu qe pamvererisht se cfare thote ajo per ne eshte nje idiotizem me brire e Kosova Republike eshte nje realitet i hidhur per ta qe nuk duan ta pranojne, por i pranuar tashme nga shtetet me demokratike te botes, prapseprape ne nje kuptim ajo duhet vleresuar thjesht per ate qe ajo ( dmth Serbia )nuk do ta leshoje gjene e vjedhur. Kjo i ke lejuar ata qe te rrisin territoret e tyre nder shekuj megjithse historia na meson se ata jane ardhacake ne ballkan, ndersa ne ne pergjithsi si popull megjithse atoktone nuk kemi nje lidhje te forte e te qendrueshme me token qe e kemi trashguar nga te paret tane. Dhe kemi arritur aty ku jemi sot te rrudhur ku ska me. Dhe shembujt e kesaj semundje qe eshte nder nesh i kemi me shumice . Kujtoni shitjen dhe pazarlleqet me trojet e bera nga prijesit apo udheqsit tane Plava, Gucia Tivari , Manastiri e plote te tjere pa permendur marrveshje per shitjen e detit. Serbia sot luan me formulen KAP CFARE TE KAPI. E keshtu si po rrukullisen pune duket se nuk do te dali pa gje.

    2. H
     Himarioti

     Ah, ju qeveria e Beogradit jeni po aq të marrë se dhe kryekrimineli im kombit tonë, Sali Shpellar Berisha. Karagjiç andej nga ju, Karagjiç këndej nga ne.

     1. a
      astriti

      fle diten .meso te flesh diten se me kte llogjike kur te firmoset njohja e kosoves nga serbia do te duhet mos te flesh me gjume naten .dhe kur te bashkohet me nenen shqiperi sdihet si do ta zgjidhesh se dhe diten nuk do te flesh dot gjume .po do mesohesh se boll e shfrytezuat pasi e vodhet.

      1. D
       Drini

       E po hë moj lumadhe se nuk u bë qameti

       1. B
        Bato

        Qetsou transgjinore, republike eshte e republike e pavarur do mbetet sot e mot. Rrofte e qofte republika e Kosoves!

        1. U
         U

         Na plasi rrocka se ste zuri gjumi. Boji nonje Telefon vasalit Rama,mbase ta zgjidh problemin e gjumit me ate mallin qe pi vete ai

         1. d
          doni

          qesharake komplet .....

          1. K
           Keshilluesi

           Euuuuuuuuuuu..po ska gje se fle neser. Mos u merzit. Do shohesh me shpesh "Republika e Kosoves" ne webfaqet e Serbise, prandaj mbaj ca tableta gjumi me vehte.

           1. d
            drita Gjecovi

            Sa shkrim mjeran turp per ty znj kryeministre

            1. B
             Bumbum

             Kjo apo ky smeret vesh . Me at lloj fytyre as mish as peshk sikur Mona e Likes. Hahaha. Ça rac hibride . U shterrofshi

             1. T
              Tony E

              Hajt se po mesohesh dhe ti dhe serbet e tjere me kete realitet te pakthyshem .Rrofte RepubliKa e pavarur e Kosoves

              1. I never seen such a people with paranoia like Serbs.

               Lini një Përgjigje