''Serbia humbi luftën më 1999, Kosova s’është territor i saj''

5 Shkurt 2023, 16:16Rajoni TEMA

''Serbia humbi luftën më 1999, Kosova

“Nëse gjykojmë nga disponimi i Aleksandër Vuçiç-it në Kuvend edhe momentet e pambuluara të zemërimit dhe se ka rezistencë ndaj propozimit evropian për Kosovën, mund të konkludohet se ai është në rrugën e pranimit të një zgjidhjeje që do të përfshinte një ulëse për Kosovën në Kombet e Bashkuara”, tha ai gazetari Boshko Jakshiç në një intervistë për FoNet.


I pyetur për vlerësimet nga debati parlamentar se pranimi i propozimit evropian do të përfaqësonte dorëzim dhe tradhti, ai kujtoi realitetin se zyrtarët serbë duhet të kërkojnë leje për të shkuar në një pjesë të “territorit të Serbisë”.

“Për çfarë tradhtie, dorëzimi apo shitjeje po flasim kur nuk kemi çfarë të tradhtojmë, të shesim apo të dorëzojmë? Kosova nuk është territor i Serbisë. Kosova është shkëputur”, tha Jaksiç.

Sipas interpretimit të tij, Serbia u mund në luftën e vitit 1999 dhe si forcë e mundur humbi territorin e saj, gjë që u ndodhi shumë vendeve pas luftërave të humbura.

“Është një fakt i dhimbshëm, por kështu është. Refuzimi i vazhdueshëm i realitetit i çon të dyja palët në një rrugë pa krye, theksoi Jakshiç.

3 Komente

 1. F
  Flamur Syruga

  Republika e Kosoves,kurr nuk e ka llogoritur vetvehten se eshte pjese integarale e kolonizatoreve sllave,Kosova e ka kundershtuar !Kosova ne me pak se nje dekade ka rezistuar ka kerkuar te jete e lire dhe sovrane,Kosova ka llogaritur Shqiperine Pjese e Atdheut,ndersa rusoserbet ,okupator,neper shtepiat e shqiptareve ne mbare Kosoven ka valuar vetem Flamuri???????? , ky flamur u ka prire ne demonstrata neper fushe beteja kur populli yne u ka rezistuar cionisteve rusoserb,,,Per rusoserbet edhe Sllovenia,Kroacia ,Bosnia dhe Hercegovina ne nostalgjiket e careve sllav,jane trojet e tyre.Sa te cmendur qe jane.Kjo race e felliqur nuk e di se cfare eshte kapitullimi,cfare eshte humbja te cilen e nenshkruajten me doren e tyre,keto kurr nuk u besojne fakteve si puna e gomarit: ujku ishte duke e ngren ,gomari i jepte shpresa vetvehtes se eshte enderr- ja sa te cmendur ,paranoid jane keto zvarraniket e karpateve.Republika e Kosoves eshte shtet me kufijt ,teritorin pavaresine dhe me popullin shqiptar ku jetojne edhe kombe te tjere por qe jane nenshtetas te RK.Enderra e careve sllav vdic,te keni beogradin se te gjitha viset tjera jane shqiptare dhe hungareze....

  1. Z
   Zhvejku

   Shume i sakte gazetari, llogjik e argumentuar me fakte, ky eshte realiteti.

   1. a
    arrifi

    Serbia humbi luften me Naton jo me Kosoven .keshtu qe Nato mund te beje me Kosoven car te doje ajo .

    Lini një Përgjigje