"As mos të të shkojë ndërmend", Vuçiç paralajmëron deputetin shqiptar në Serbi

4 Shkurt 2023, 09:21Rajoni TEMA

"As mos të të shkojë ndërmend",

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka paralajmëruar gjatë seancës së djeshme në Kuvend, deputetin shqiptar dhe kryetarin e Partisë për Veprim Demokratik, Shaip Kamberi, ku i tha se për asnjë moment nuk duhet të mendojë se shqiptarët e Luginës së Preshevës mund të bëjnë atë që bënë pas vitit 2000.

Gjatë fjalës së tij, Kamberi u shpreh se serbët e kanë problem pranimin e realitetit, kurse Vuçiç i tha se ai është megafoni i Albin Kurtit, shkruan Euronews Serbia.

“Ajo që po thotë është politikë e Albin Kurtit, jo e dikujt tjetër”, theksoi Vuçiç, i cili vlerësoi se fjalimi i Kamberit ishte një truk, në përpjekje për të barazuar të drejtat e serbëve në Kosovë dhe shqiptarëve në Serbi.

“Është një mashtrim kaq i keq, nuk mund të krahasohet dhe nuk duket, nuk janë dy vende, nuk kanë të njëjtin status juridik, nuk kanë të njëjtin pozicion në procesin e negociatave, domethënë nuk ekziston fare në procesin e negociatave”, nënvizoi presidenti serb.

Deputetët e Kuvendit të Serbisë miratuan me shumicë votash raportin e qeverisë për negociatat për Kosovën, për periudhën nga shtatori 2022 deri në mes të janarit 2023.

Nga 186 deputetë të pranishëm, 153 votuan për raportin e qeverisë, 23 kundër dhe nëntë deputetë nuk votuan.

32 Komente

 1. X
  Xyz

  O Shaip,serbet e Kosoves ,te Bosnes,te Malit te zi (te Shqiperis i mbron vet Shqip.)….i mbron Serbia,cdo parti ne pushret qe vjene te njejte bene .Shqiptaret e Lugines kush i mbron? Kosova nuk ka fuqi te mbron veteveten,Shqiperia po te kete fuqi i zhben nje dite e me pare.Ky eshte realiteti.Si i kemi punet ,mire jemi.

  1. M
   Mitrovicë

   Kujdes shkja Vuqiq se mos e "hidheron" vellaun tend Ramen. Sepse Shaipi ia kallxon vendin shkja Vucicit bashk me vellaun e tij filoshkja Ramen. Njesoj jane edhe Berisha, Meta, Nano dhe Basha. Vetem PASTRUESE te forta ka sot Shqiperia Londineze.Ato suksesshem po pastrojne leket e plaqkitur bashk me qeveritar. 1 dhome leke, 2 dhoma leke, 3 dhoma leke...qindra dhoma lek.

   1. s
    shqip

    Mitrovice-duke thene se Rama paska vella Vucicin, tregon se sa nivel inteligjence te ulet ke. Rames ja do puna qe te kete marrdhenie me Vucicin, pasi ndryshe do krijonte probleme me kurven Europe, qe do nje shkak per ti goditur shqiptaret. Ti dhe te tjere idjote si puna jote, harron se ishte Rama i pari dhe i vetmi qe ja perplasi Vucicit dhe tere serbeve my ne mes te parlamentit serb, se "Kosova eshte shtet i pamvarur, doni apo nuk doni juve". Politikanet qe keni ne Kosove, ne vend qe te lene menjane armiqesite dhe te bashkohen per hir te mbrojtjes se interesave te qytetareve te Kosoves, zihen me njeri tjetrin me keq se qente. Ne kete pike, edhe zagaret e Berishes e Metes bejne kete gje edhe ne Shqiperi, por me nje ndryshim shume te madh, se Shqiperia eshte shtet i konsoliduar, e n njohur nderkombetarisht, anetare e OKB-se, e NATOs dhe pjese e Keshillit te Sigurimit te OKB-se. Kosoven e njohin vetem 100 shtete dhe ka probleme shume me te medha qe duhen zgjidhur, prandaj eshte me e nevojshme bashkimi i politikes atje per hir te se ardhmes se vendit. Rama eshte i vetmi politikan shqiptar, qe ka mundesine dhe qe e ka perdorur kete mundesi qe te mbroje interesat e Kosoves ne arenen nderkombetare. Ne vend qe ta shani duke bere punen e Serbise, i dilni krah qe ta ndihmoni sadopak, qofte edhe moralisht. Mjafton te shikosh se cfare beri Rama me partite politike ne Maqedonine e Veriut. Duke i sjelle te tere ne nje tavoline, ai arriti ate qe nuk ishte arritur asnjehere ne ate vend, duke bashkuar faktorin shqiptar atje dhe rezultatet erdhen menjehere. Shqiptaret atje nuk kishin asnje te drejte dhe sot kane gjuhen si gjyhe te dyte zyrtare. Jane pjese e qeverise ne nivele te pa-para me pare dhe nje faktor i rendesishem ne vendim-marrjen ne ate vend. Juve, vazhdoni me ate idjoten qe e keni presidente dhe Kurtin qe vetem politikan nuk eshte. Sa me kokeforte te tregohen politikanet tuaj, aq me shume i japin arme Europes dhe Serbise qe tu mbajne si ne burg, ne vendin tuaj.

    1. M
     Mitrovicë

     Zoteri Shqip: Ne jemi militant te shtetit ligjor e te zhvilluar. Jo te bythes se liderve. E sidomos jo te shkaterruesve te gjertanishem te Shiperiae. Gjithe te tjerat qe ke shkruj tregojn varferin tende mentale internacionaliste. Eshte Kosova ( po edhe shqiptaret tjere rreth e percark shqiperise) prandaj rron Shqiperia. Se kete Shqiperi te vogel ua lane amanet gjaku e mundi i shume shqiptarve jashte e brenda, me shekuj e vite. Jasht jane miliona shqiptar hisedar ne ate Shiperi te vogel. Po ju duhet ta doni shtetin e jo ate kaste hajdutesh, qe ju hipin here njeri e her tjetrinsecili me hajdut se tjetri. Kqyr varferin deri ne palce qe po shpopullzon gendin. Kqyr drogat ne qarkullim e mjerisht edhe ne perdorim ne popull aty. Kqyr popullin ne arrati qe per azilkerkues ia kalojn arapve e ukrainasve. Shtetin me i varfer ne evrope, madje ne shume fusha me keq se Moldavia. Po kqyr gjithashtu edhe plakat marramendese te kastes politike. Kqyre koncesionet me nafte, 1.5 milion tone nafte ne Shiperi nxirren ne vit e cmimin e naftes e keni me shtrejt se kudo jasht. Kqyre dhomat e mbushura me lek te plaqkitura nga qeveritar maskarenje. Po per ty eshte si te themi .kqyre o symbyllur! Ti na fole per te drejtat qe demek fituan sot shqiptaret. Ne shekullin e 21, te drejtat per gjuhe, shkolle e buke. O kokmjere, po keto te drejta moti i kane fituar popujt gjithandej edhe je afrike. E ti je popull me mijera vite lashtesi e i fundit qe fiton te drejten me fol shqip e me u lajmeru shqiptar. Mjeran o mjeran, ja me cka lavderohesh ne kete kohe te kompjuterve kuantik. Po skeni faj ju, gjersa lejoni qe edhe nje Monika Kryemadhi tju plaqkise, nje Shlezej cubi etj. Neve sna shet dot foret Rama, Berisha apo Meta. Ajo thenja e Rames ne abeograd ishte per tu hedhur hi syve shqiptarve si puna jote. Shkau Vucici ia mbushi bateriat Rames per tu dukur patriot. Pastaj gjithe veprat e Rames

     1. J
      Jehona

      O komentues Shqip, o rebel i internetit. Ik more, ti po na fol e po na kshillon qe ketu ne Kosove ti leme hasmerit mes politikanve. Keto shane hasmeri, jane antagonizma normao. Po ti kqyre more kopuk atje je Shqiperi e keni nda vendin ne tri a kater pjese, diku sundon Berisha, diku Meta e diku Rama. E futet ne sherr nje bote deri ne Amerike duke quare bela e spihunloeqe per njeri tjetrin gjithkah. Edhe heqni oligarket rus te Putinit se u ropen bashk me Berishen, Ramen e Meten e Bashen. Shko lexo, meso e pastaj eja komento. Rebel ne internet e militant i politiange hajdut.

      1. n
       naimi

       shqip,qenke shume gabimisht i informuar per gjuhen shqipe ne Maqedoni. Rama qe takoi partit politike shqiptare ,e beri per vellaun Kovacevski,qe ne ndryshimet kushtetuese,shqiptaret perseri mos kerkojne barazimin e tyre ne kushtetuten e Maqedonis ku figuroine si 20% pra perseri te heshtin dhe te mos bjere qeveria e Kovacevskit.P.s.gjuha shqipe ne Maqedoni eshte e barabarte, sa eshte i barabarte lypsari qe kerkon lemosh ne rruge….

    2. L
     Lymi

     Po pra...fiks ajo qe po thote edhe SHBA me BE: nuk mund te krahasohet jeta e një shqiptari me jetën e një serbi...serbët Amerika mezi i ka...!

     1. D
      Detari

      muslimonet skan vlere, po te kishte mbetur kristiane kosovo sdo kishte serbi fare.

      1. H
       Himarë

       Detari gjithe mendjenne ka te Janulla.Detari thot kush eshte me Janullen i knaqet bytha. U knaqe Detar!?

     2. E
      Enes

      Sa e rende deklarata e serbit. E tmerrshme. Nje nenvleresim per jeten e shqiptarit

      1. K
       Koplik

       Mos e quaj serb. Quaje me emrin e vertet Shkja. Keshtu sic i njihte Fishta i madh. Shkjau i shkines se Shkinise.

      2. P
       Pukjan

       Per te qen korrekt me historine, shqiptaret kane qene shumice ne Toplice, Nish, Kurshumli e ne zona te tjera ne Serbine jugore pervec Lugines qe ne mesjete e vertetuar kjo nga burime te kronikes se hershme osmane si dhe nga prania e dhjetrave toponime shqiptare ne gjith Serbine jugore ashtu sic ne kemi minoritaret si goran, bullgar, malazez grek etj..ne mesjete nuk ishte e padegjuar qe luftetar shqiptar, serbe, vllehe etj te luftonin ne beteja te perbashketa kunder osmaneve Fatkeqsisht deputeti e ka te pamundur perfaqsimin sepse prostituta Albina nuk e ka agjend interesin e shqiptareve dhe po na armiqson me aleatin kryesor te shqiptareve ShBA me te cilin ne duhet te veprojm ne sinkron e te rrisim bashkpunimin

       1. K
        Kukes

        O Pukjan, ku te rreh sopata? Ndaj shkjaut Vucici apo si? Shkon beje pak shkolle se ndryshe hype ne gomone. Shaipi eshte nga Kosova Lindore ( Lugina ). Po Ramoviqin hiq sta zen goja more kopuk pa gravitacion.

        1. D
         Dardan

         O "kukesi", Edi Rama ka gabimet dhe huqet e veta, por eshte nje diplomat i kalibrit boteror. Ai po ia kalonte ujet nen rrogoz Vucicit, prandaj nacionalistet serbe u alarmuan. Gabimi fatal i Albin Kurtit eshte se u lidh me kreun e agjentures serbo-ruse ne Shqiperi, kryekriminelin dhe kryehajdutin Sali Sheqere Vuk Berisha. Albin Kurti beri mire qe shkoi tek Erdogani ne Turqi, por ne radhe te pare duhet te shkoje tek Edi Rama ne Shqiperi. Pershendetje nga Washingtoni!

       2. S
        Shqipe-Etnike

        Politka si ne Tirane dhe Prishtine..jane LARGE te qenit ne Nivel Nacjonal--?? Shqiperine e ka Mberthyer Agjentuira e UDB-s Jugosllave per Gryke, dhe bene c´te doje... edhe ne Kosove Albin Kurti eshte shume Konfuze, per mos te then se edhe ai "Eshte nene hyqmin e Serbise"...??(Ne Burge munde edhe te jete Rekrutuar nga UDB-ja)... Vetem nje Politike e Unifikuar ne te gjitha TROJET MBARE SHQIPETARE...do te benin EU-ne dhe USA-..te KERKONIN NJE ZGJIDHJE perfundimtare midis Kosoves dhe Serbise..vetem nuk ben dote asgje..Edhe Amerikanet "Miqet tane"...nuk HARROJNE te na e FUSIN kur te duan..mjafton te shikojne Interesin e tyre...lol

        1. V
         Vlora

         O shkja Vucic, o shkja i shkines pa thuaja vellaut tend Rames po guxove. Rama po te nderton porte ne Porto Romano. El eshtuquajtura elita politike e Shqipniruse, kjo klase hajdutesh, eshte fund e koke antikombetar .

         1. P
          Permet

          Shqiperia nuk merret me çeshtje kombetare. Ka pune me te mençura : te plakise e te shpopullzoj vendin.

          1. e
           emigranti

           Vucicit i ka ngelur ora qe ne shekullin e kaluar, kur Kosova ( dhuruar Serbise para 1 shekulli nga Antanta : Rusi Angli, France ) quhej krahine serbe. Ai kapitull u mbyll me clirimin e Kosoves qe me '99 dhe sot Kosova eshte shtet I pavarur, e njeh apo jo Serbia si te tille. Per rrjedhim reciprociteti per trajtimin e shqiptareve te Lugines si serbet e Kosoves duhet te jete parim baze ne bisedime.

           1. F
            Flamur Struga

            Nuk besoj se perfaqesuesit e ambasadave ne beograd,te mos e percjellin situaten dhe reagimet nga kokat e cmendura te atyre qe e udheheqin kete shtet fashist qe nga krijimi i tij dhe deri tani.Te mohojsh ate qe e kerkon per gjakun tent te helmuar dhe te mohojsh te nje pjese te nje kombi fisnik e ka nje emer==fashist=.Eshte per tu habitur se si europa plake nuk po e kupton por po e trimeron kete perandori pa ja terhjekur verejtjen,,lere ti bej presion ashtu sic po i ben Qeverise te Prishtines.Thuaj se jane te cmendur dhe nuk e kuptojne gjuhen e gjaketarit dhe fajesojne viktimen?Kerkesa e Kryeministrit Albin Kurti ,eshte nje kerkese legjitime per lirine ,per te jetuar si te tjeret edhe shqiptaret e Kosoves Lindore.Fashistet duan zhdukjen e popullit tone,bejne kercenime dhe askush nuk u thote :kujt kategorie te njerezimit i perkisni,jeni me shpirt zvarranikesh?Eshte per te vajtuar sebashku me mendimet e armikut tone edhe vet bashkesia europjane.Po oportunistet e Tiranes ,qe Kushtetuta ua lejon te interesohen per bashke atdhetaret e tyre ,ku kane hyre?besoj se nga kane dal nuk hyjne dot se kane lindur 25cm dhe tani jane te gjate me sy dhe zemer kulcedre---Turp -qe nuk e ngrini ne alarm kete gjendje per situaten sktuale qe ndodhet Republika e Kosoves.Jeni te shitur jeni te orientuar tek vjedhjet ,korrupsioni ,jeni te mjere qe kurr nenat shqiptare te mos lindin dhe rrisin monstrume te ketille .Turp ,kur Kosova ka nevoje me se shumti sot,ju beheni pale me armikun.Turpi ju mbulofte .

            1. K
             Kosova e Veriore-Lindore

             Serbet ne Kosove asosiacion? Pse , Kete shkojne ne Serbi Ku asnje pellembe toke s’eshte e tyre Po Kosova lindore dhe veriore eshte bere asosiacion? Pika shtate dhe ne e para Yxhym Albin terhiq Ramen bashko Arberine Investo dhe popullo Mitrovicen me shqiptare Braktis importet serbe

             1. Ndalni Ràmen te mos i ndertoj shkjaut port detar ne Porto Romano.

              1. s
               shqip

               O koqe, kush te ka thene se Porto Romano do jete port i Serbise? Vetem idjotet qe ushqehen tek nevojtorja e Berishes perhapin keto lloj genjeshtrash.

               1. K
                Kosove

                O Shqip, o zedhenes u politikanve hajdut antishqiotar, o legen injorany po perse hyn e komenton e bahesh bilbil i bythes se hajdutbe kur nuk i din gjerat qe ju ndodhin oara hundve.. Shtetin e mban syçeltesia e popullit e jo hajduteria e politikanve mafioz. Shteti eshte i shenjet, po spate shtet te forte e te respejtuar, ske as komb, o legen ne katror. Edhe kurdet jane 30 milion popull por shtet skan e sjane gje. Duaje shtetin, ruani shtetin, forconi shtetin o ldembel injorant popull.

                1. K
                 Kavajal

                 e more koqe Shqip. Ju kane fut ne kurth e luajn me ju keta mafiozet hajdut Berisha, Neta, Rama e Basha. Sipas logjikes sate kush nuk eshte me Ramen eshte me Meten apo me Berishen apo anasjelltas. Dilni nga kurthi i aryre banditave se bota, pervec juve, e dine tash me se mut njesoj jane Berisha, Rama, Neta e Basha.

               2. K
                Koli

                Une se kuptoj cfare Populli qenkemi ne,Shqiptaret.Gjithe jeten asnjehere nuk kemi sulmuar nje Vend tjeter,megjithese neper librat e historise mesonim qe ne Shqiptaret ishim Kombi me i madh ne Ballkan.Por une di qe Ushtaret Serbo Mala Zeze kane ardhur ketu dhe kane Vra,Greket gjithashtu,Itali Gjermanet po,dhe shume eshume te tjere.Po mire more njerez te urte:Tani qe Serbo sllavet kerkojne Asosacionin e Veriut(sepse ka Serbe atje),atehere ku eshte Ndryshimi qe ne kete moment kaq te rendesishem te Historise si Komb,Shqiptaret e Lugines te dalin cdo dite ne Mitingje,te bllokojne dhe ato rruget(si Serbet),dhe te kerkojne Autonomi.Pse jemi kaq Te Urte(ne thonjza) nuk e kuptoj.Si na e bejne ,bejani.Amerika do paqe,nuk do Kokeqarje te tjera ne Ballkan,por kjo sdomethene te behet ne Kurrizin e nje populli te Urte(sipas Amerikes).

                1. K
                 Kruja

                 E drejta e Njeriut eshte Universale. Pergjigja e Vucic-it bie. Ne bisedime futet reciprociteti i plote. Ti do shoqate etnike tek une atehere dakort, prano edhe ti shoqate etnike ne Serbi. E drejta e Njeriut eshte Universale dhe nuk ka te beje me statusin e nje shteti apo te nje shteti tjetri. E drejta e Njeriut shkon ne plan individi dhe jo ne plan shteti. Kerkojne shoqate serbet ne Kosove, atehere kerkojne shoqate shqiptaret ne Serbi.

                 1. b
                  ben

                  Tek "reciprociteti" eshte dhe problemi, pasi kurva Europe nuk e pranon qe Kosova te perdore reciprocitetin ne marrdheniet me Serbine. Problemi nuk eshte as Kosova dhe as Serbia qe perfiton nga dobesia e Europes dhe dashamiresia e saj kundrejt serbeve, por eshte vete Europa qe i kerkon Kosoves te beje ate qe nuk do te beje Serbia.

                 2. M
                  Mondi

                  Vucic ka te drejte qe Tall Bythen me Shqiptaret e Lugines.Pergjigja qe jep eshte nje Mashtrim:Ne bisedimet qe kryhen Serbia eshte Shteti humbes ne lufte,Kosova ishte Fituesja.Problemi madhor per Shqiptaret eshte:Politika ne Europe udhehiqet nga Franca(te cilet jane Aleatet e Serbise ne shekuj,nuk e di Pse,por evtha dhe Presidenti Francez,kur ishte ne Serbi),pastaj kemi dhe Rusine ,Kinen,Indine qysh nga koha Titos(kur Jugosllavia drejtonte Biten e trete,ku futej Ibdia).Te gjithe koto Qelpsina Shtete,i dhane kohe Serbise,dhe tani mbas 20 vitesh ka ardhur koha,qe Serbia eshte ne vendin e Viktimes,dhe Kosova shihet me syun e shtrember.Ketu hyn dhe Amerika jone,qe ne Shqiptaret i besojme Verberisht,dhe harrojme qe para Frances,Amerika nuk do veje Shqiptaret,qe po te jesh i Zgjuar e kupton,qe Amerika nuk na llogarit fare ne kete Bote,mos ndigjoni Politikanet tane Mashtruse qe thone,sikur Amerika eshte gati te hyje ne lufte per Kosoven.As ka per te ndodhur kurre.Cohuni or Shqiptare te Lugines,mos u merrni me fjalet e Shaipit:Po deshet Autonomi tani eshte rasti:Dilni te gjithe ne rruge,vini dhe ju Bllokada si Serbet,po deshet Liri.Tregojani Amerikes dhe Europes me fakte,perbdryshe po iku kjo kohe pa marre gje,as mos pretendoni me per te marre dicka me vone.Amerika,Franca gjithmone jane me me te fortin,se i duhet,dhe me i forti eshte Serbia,prandaj tregoni dhe njehere veten o Shqiptare,se po ju marrin neper kembe Politikanet Idioter qe kemi(te pakten ne keto 30 vite).

                  1. L
                   Loni

                   Rrofsh Kruja për sqarimin...

                   1. p
                    preshevali

                    Keq janë hazdis shkiët jo edhe pa fajin tonë. Pas kapitullimit te Bullgaris ne shtator te 1944-ës, pushtetin ne Prshevë per rreth 3 muaj kishin vendosur shqiptaret, e shkiet qe ne mengjesin e parë kishin vendosur fesat mbi kokë (te cilin Vuk Karaxhiq babai i alfabetit te tyre, as ne Vjenë nuk kish marr force ta hiqte) dhe kishin rifilluar te pershendetnin me " merhaba aga". Mirepo atehere kishin edne te fresket turkun dhe kish vetem 30 qe kishte shkuar e tash janë ba 110 dhe si duket kan harruar,, mirpo prape do te vinë dhe do ti shkerdhejnë nj e her e per gjith monë.

                    1. R
                     Remo

                     preshevali,, nuk ta ndien per Shqiperi, te ka marrur malli per baben turqi....keshtu jeni ne shumice o anadollake prandaj Serbet tallin trapin....te dhjefsha ate "merhaba agane", mbetje turko-aziatike pa identitet.

                    2. b
                     bashkimi per drejtesi

                     Vuçiç paralajmëron deputetin shqiptar në Serbi. "As mos të të shkojë ndërmend", PO more Millosheviqi i vogël i shkoj apo jo ndër mend kjo do të ndodh. Nëse formahet asociacioni për serb në Kosovë do të formohen edhe : 1. Yllirid - Maqedoni, 2. Lugin të Preshevës, 3. Shanxhak, 4 në Vojvodin 3 a/ kroate .b/ hungareze, c/ rumune. 5. Karina bullgare në L. të Serbisë ndoshta edhe tjera për romët vllehet dhe myslimanët.. Kjo loje me Vuçiq - Kurtin është rrezikshme sepse ekziston rreziku të bëhen dhe në vende tjera t Evropëa dhe botës. refuzuat ndërrua me atë Luginës dhe tash Vuçiq mund dtë fitoji dhe Veriun e Kosovës edhe Luginën ta mbaj. Aferim Kurti.

                     Lini një Përgjigje