Mesazhi mes rreshtash i Erdogan-it për Kurtin: Ne iu njohëm pas Amerikës, kjo është domethënëse

3 Shkurt 2023, 21:40Rajoni TEMA

Mesazhi mes rreshtash i Erdogan-it për Kurtin: Ne iu njohëm pas

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ia ka shpjeguar kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, pothuajse në detaje momentin kur Turqia e njohu Kosovën.

Ai, duke elaboruar edhe “dakikun” se si u njoftua, tregoi përse vendosi ta njohë Kosovën menjëherë, kur kuptoi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës tashmë e kanë bërë.

“Është domethënëse kjo kryeministër”, i tha Erdogan, Kurtit.

“Siç e dini, Turqia është ndër vendet e parë që e ka njohur Kosovën, vendi i dytë pas Amerikës. Dhe ka qenë shumë domethënës akti i njohjes së Kosovës në atë kohë i nderuar zoti kryeministër. Atëherë unë kam qenë duke drejtuar mbledhjen e kabinetit dhe në mbledhjen e qeverisë më komunikuan aty me fjalë që Amerika e kishte njohur Kosovën dhe unë menjëherë aty për aty thash që ne jemi vendi i dytë pas Amerikës që e njohim Kosovën. Qofte e hajrit”, tregoi Erdogan.

Presidenti turk përsëriti se “Turqia dhe kombi turk do të vazhdojnë të jenë përkrah vëllezërve të tyre kosovarë si gjithmonë” dhe se do ta ndihmojnë Kosovën në rritjen e numrit të vendeve që e njohin pavarësinë.

“Fatkeqësisht momentalisht nuk e kemi kapur numrin e dëshiruar të njohjeve, por do të bëjmë një punë intensive për ta rritur këtë numër. Unë dua të ju uroj që tani 15 vjetorin e pavarësisë, që shënohet me 17 shkurt, gëzuar që tani”, tha Erdogan, derisa e siguroi Kurtin se “Turqia e mbështet Kosovën në anëtarësimin në çdo organizatë ndërkombëtare”.

Presidenti turk i ka premtuar Kurtit se Turqia “është e gatshme gjithashtu të ofrojmë mbështetjen e nevojshme pas fatkeqësive natyrore”, duke kujtuar vërshimet e fundit që ndodhën në Kosovë.

19 Komente

 1. K
  Kalec Dega

  Ky Erdogan qe investon fabrika e uzina ne Serbi po vetem pordha dhe xhami ne Kosove e Arnautistan........Po qe dergoi ushtrine turke te mbronte Kosoven dhe te luftonte serbet , ju kujtohet?

  1. G
   Genti

   Hahaha. Ketë drejtë "byrazerët" shqiptare i mbyt dhe trullos me helmin islamik, me medrese e xhami ndërsa investon fabrika dhe infrastukturë në Serbi. Të na rrojë "vllazëria" turko-islamike.

  2. O
   Orhan Pamuk: birazere tourkalvani,mos luani shqipt

   Duke pare foton.....pune larosh, pune arabesh,pune turqish.......pis rasat!

   1. M
    Mbresa

    KUNDER MALLKIMIT TE GJUHES SHQIPE (1865-1911) Si shqiptarë që jemi Shqip ne duhet të mësojmë Dhe Zotin, të drejtë kemi, Ne gjuhën shqipe ta lëvdojmë. Epo ju gjuhën tonë Doni ta humbisni fare Dhe me mallkim e me nëmë Shprehni ta shpini në varre. S’më vjen rëndë nga priftërinjtë Që s’ dinë ç’ bëjnë e ç’punojnë, I urdhërojnë të zinjtë Që gjuhën shqipe ta mallkojnë. Po krye-priftërinjtë e tyre Nëkëmbës t’ orthodoksisë Shumë punë prej mynxyre Bëjnë kundër Shqipërisë! Të mallkojnë njerëzinë Të nëmosin gjuhën tonë, Të përçajnë Shqipërinë, Zoti mos e pastë thënë! Thonë s’ ditka Krishti shqip Dhe shqip-fjalë s’ pret prej nesh, Vetëm në gjuhën greqisht Të dëgjon e të mban vesh! Këto e shumë të tjera, Që dëgjon në kishë brenda Dhe na mallkojnë për hera Gjuhën tonë që s’ ua k’ ënda. S’ kanë frikë as turpërohen Që përçmojnë Perendinë, Po mburren edhe lëvdohen Sepse shërbejnë Grejqinë! Gjuhën e kemi tonë Të vjetër dhe të vyer, Nga Perendia ish thënë Që ta ruajmë të çkëlqyer. - Poezi nga Petro Nini Luarasi

   2. K
    Klimax

    Vëllezër ........... Mesazhi është i qartë! Vëllezër, një identitet, një gjak, një komb.

    1. G
     Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

     Koment qe nuk ka te beje me te verteten. Shqiptaret nuk kane identitet dhe gjak te njejete me aziatiket. Ne jemi europiane kurse turqit jane aziatikë.

    2. T
     Taipi

     Turk Turk = kotof te madh

     1. K
      Kellira islamike

      Turk muti genjen si derr se e ka ne gjak mashtrimin! Vendi i pare Europian qe njohu Kosoven menjehere pas Amerikes ishte Franca dhe me pas Britania, 3 anetaret e perhershme te Keshillit te Sigurimit. Pas tyre Shqiperia. Vendi i dyte pas Amerikes ne liste ishte Afganistani.

      1. G
       Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

       Sakte!

      2. p
       pjeter

       Lexojeni mire kete vizite te Kurtit,dhe fjalet qe dalin nga kjo vizite,sidomos ne momentin qe kjo vizite po behet. Edhe Kurti di te beje nje politike si Vuçiçi po e detyroi nevoja,dhe mund tu tregoje qe, deri sa ai te jete ai ne krye te Kosoves, do te vazhdoje ti detyroje ata qe marrin vendime nderkombetare mbi rajonin,te nxjerrin ne dukje,se sa rendesi ka Kosova per ta ne Rajon!!

       1. H
        Himarioti

        Në foto duket sikur Erdogan i thotë Kurtit: Delenxhi, edepsëz.

        1. F
         Fener Zizi

         Kurti nje Antishqipar, qe perçan Shiptaret, Pse ky idjot ,nuk keshillohet me Ramen, te Dy do jene me te forte. Apo se le Saliu me duket, Ose se le Rusia Saliu dhe Kurti jane Besnik te Beogradit.

         1. L
          LONI

          NE JU NJOHEM MBAS AMERIKES,KJO ESHTE SHUME DOMETHENESE Z.KRYEMINISTER,ESHTE NJE SHPREHJE E MADHE,PREJ NJE DIPLOMATI KLASI,pavaresisht se nuk me pelqen ne politiken naconialiste qe ben me greket,kurti qumeshtorit i ka kthyer nje pergjigje te klasit boterore,pa e ofenduar dhe pa e prishur edhe pazarin me ameriken,dhe mire ja bere ketij koqevarit bythqim kurtit.

          1. M
           Micotaqis

           7 shtete e kanë njohur Kosovën e pavarur menjëherë pas shpalljes, natyrisht të prira nga Amerika: Amerika, Shqipëria, Britania, Franca, Turqia, Afganistani dhe Greqia ????

           1. G
            Genti

            Pas këtyre fjalëve që i ka thënë Erdogani Kurtit nuk është çudi që qeveria e Kosovës të marrë vendim të zbresë nga kali Skenderbeun armikun e turqve dhe në vend të tij të hipë Erdogani n "vëllain" e shqiptarëve.

            1. z
             zhaku i pamposhtur

             Genti ne rast se erdogani garanton kufijte e Kosoves ne keto momente qe edhe vete USA po ben presion per formimin e asosacionit naturisht qe eshte normale qe erdogan te 'zevendesoje' Skenderbeun...'Genti' mos mendo se keta 'shoket' e mesiperm te forumit e duan vertete Skenderbeun apo kombin shqiptar.keta jane gjakprishurit shqipfoles qe I ka infektuar qiresia anastas. Shum mire beri Kurti qe kerkon mbeshtetjen e turqise mbase fiton dicka.per tu habitur eshte pozicioni I politikes shqiptare.askush nga shqiperia nuk ben deklarata ne ndihme te kosoves por rrine si te pergjumur.po ju qe e keni votuar te birin e kico rames a jeni dakord me terheqjen e Edit persa I perket ceshtjes se Kosoves? apo e keni votuar qe te beje sa avokatin e grekut e sa te serbit..

             1. E
              E verteta dhemb....

              Zhapik turku,baba dogani vec xhamive e teqeve do tju shkerdhej dhe cfare u permban pragu...... gezuar ramazonin.

              1. G
               Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

               Erdogani ne asnje menyre nuk garanton kufijte e Kosoves. Se pari, ai nuk e ka mundesine e garantimit te kufinjeve dhe se dyti ai ne asnje menyre nuk i prish maredhenjet e shkelqyera me Serbine. Per Erdoganin shume më rendesi ka ruajtja e maredhenjeve te mira me serbet se sa garantimi i kufinjeve te Kosoves. Kufinjte e Kosoves i ruan KFOR-i i udhehequr nga Amerikanet! E sa per Ramen mendoj se ke te drejte, por me nje permiresim. Rama nuk e ben vetem avokatin e grekut e serbit por edhe te turkut.

             2. P
              Patrioti

              Zhaku ne pergjithesi ta mbeshtes komentin me te vetmen vrejtje: Ti ngateron Kosoven me Kurtin….

              Lini një Përgjigje